Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Përse hoxhallarët / imamët...?

Shko poshtë

Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:15 pm

1) Përse, nëse Kur'ani, libër i shenjtë, nuk interpretohet njejtë nga gjithë hoxhallarët edhe imamët?

2) Përse, hoxhallarët e imamët tanë, nëse janë caktuar si mësues, udhërrëfyes dhe këshilltarë, nëse kanë lexuar të njëjtin libër, nuk janë në vijën e njejtë te udhërrëfimit, mësimit dhe këshillimit. A është problemi tek mungesa e interpretimit të tij, apo ata vetë vendosin të lakojnë interpretimin e tij sipas dëshirës së tyre?

3) Nëse ata hoxhallarë / imamë kanë lexuar, studiuar, magjistruar këtë libër, dhe pas një kohe fillojnë edhe të ndiejnë veten si personazh të kësaj libre, dhe keqpërdorin këtë dijeni për qështje të tyre personale, duke qenë me vetëdije të plotë se Ai nuk lejon keqpërdorimin, nëse aq shumë i besojnë fjalës së All'ahut, përse e vazhdojnë këtë rrugë (keqintepretimin e Kur'anit dhe keqpërdorimin e tij për të paraqitur veten më të plotëfuqishëm ndaj të tjerëve)?

4) A nuk i frigohen ata Fuqisë së All'ahut, edhe pse janë të vetëdijshëm për Xhehnemin? Apo besojnë se e kanë fituar Xhehnetin prej atëherë kur ata e kanë arritur nivelin e besueshmërisë nga të tjerët dhe besojnë në fuqinë e tyre urdhëruese ndaj njerëzve të tjerë.

5) A mendoni se keqinterpretimi i Kur'anit ka hamendur njerëzit duke mos ditur kujt t'i besojnë, e cila ndikoi në shumë njerëz dhe dekurajon besimin fetar, meqenëse në raste të mospajtimit, ti kurrë nuk e fiton debatin para një imami, edhe pse sipas Kur'anit ti ke të drejtë, por nuk e ke fuqinë ta bindësh sepse këta hoxhallarë donë që ti të besosh atë qfarë ata thuan, e jo qfarë thotë libri?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:15 pm

pergjegjet e di qe prap do te vine nga kendeveshtimet e ndryshme te antareve ashtu si jane shjegimet e ndryshme nga hoxhallaret rreth fese ..( varesishte nga ngritja e tyre intelektuale )
p.s.
arsyeja qe u inkuadrova ne kete teme ke entuziazmi ( pasi tek reputacioni nuk kisha qasje )
eshte kjo teme dhe postimi me kapital qe deri me sot ka ditur te plasoj roadruuner
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:15 pm

1) Përse, nëse Kur'ani, libër i shenjtë, nuk interpretohet njejtë nga gjithë hoxhallarët edhe imamët?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:16 pm

S’ka mundesi te interpretohet njesoj. Sejcili njeri (edhe hoxhallaret jane njerez) kupton dicka tjeter nga tjetri. Me tutje, Kur’ani ka shume kuptime, rrjedhimisht edhe shume interpretime. Mirepo, shume interpretime nuk jane doemos kunderthenese… „te gjitha rruget cojne“ apo „te gjitha interpretimet cojne tek i njejti cak“. Me kusht qe te mos rrjedhin nga keqkuptimet apo gabim kuptimet.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:16 pm

2) Përse, hoxhallarët e imamët tanë, nëse janë caktuar si mësues, udhërrëfyes dhe këshilltarë, nëse kanë lexuar të njëjtin libër, nuk janë në vijën e njejtë te udhërrëfimit, mësimit dhe këshillimit. A është problemi tek mungesa e interpretimit të tij, apo ata vetë vendosin të lakojnë interpretimin e tij sipas dëshirës së tyre?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:16 pm


Kjo pyetje eshte identike me pytjen nr. 1.
Mirepo, sa i perket interpretimit te Kur’anit, ne te shumten e rasteve, udhezohet (nga vet ligjeruesit e tyre) komentimi sipas nje komentuesi te caktuar (Ibn Tjemije, nese nuk ia kam gabuar emrin).
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:16 pm

3) Nëse ata hoxhallarë / imamë kanë lexuar, studiuar, magjistruar këtë libër, dhe pas një kohe fillojnë edhe të ndiejnë veten si personazh të kësaj libre, dhe keqpërdorin këtë dijeni për qështje të tyre personale, duke qenë me vetëdije të plotë se Ai nuk lejon keqpërdorimin, nëse aq shumë i besojnë fjalës së All'ahut, përse e vazhdojnë këtë rrugë (keqintepretimin e Kur'anit dhe keqpërdorimin e tij për të paraqitur veten më të plotëfuqishëm ndaj të tjerëve)?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:16 pm

Nuk besoj se kete e bejne me qellim. Une mendoj (dhe jam i bindur ne kete) se shumica nuk e bejne me qellim por e bejne nga frika, te cilen frike e keqperdorin ne menyre te pavetedijshme. Sepse, sic e dijme te gjithe ne, kur frigohemi nuk jemi ne gjendje te veprojme ashtu sic duhet. Frika ben pjese ne fushen (rrafshin) e emocioneve. Kurse emocionet jane iluzion. Iluzioni eshte mjegull. Eshte veloja qe e mbulon te verteten.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:16 pm

4) A nuk i frigohen ata Fuqisë së All'ahut, edhe pse janë të vetëdijshëm për Xhehnemin? Apo besojnë se e kanë fituar Xhehnetin prej atëherë kur ata e kanë arritur nivelin e besueshmërisë nga të tjerët dhe besojnë në fuqinë e tyre urdhëruese ndaj njerëzve të tjerë.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:17 pm

Kush i thot vetit musliman i arritur, musliman i vertete, njeri qe e ka arritur/siguruar xhennetin/parajsen… posa ta ket kryer nje shkolle, posa te ket bere shehadetin dhe ka filluar t’i permbahet urdheresave…ai nuk eshte asgje. Gjerat arrihen gradualisht. Besimi rritet gradualisht, dalengadale…Njohja e Krijuesit arrihet gjithashtu ne menyre graduale.
S’eshte pune e „sot e kreva… dhe ube/kry“. Duhet pune ne kete drejtim… deri ne frymemarrjen e fundit. Dhe prapseprap ende nuk je musliman i persosur 100%. Por vetem ke arritur per disa shkalle me lart…
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:17 pm

5) A mendoni se keqinterpretimi i Kur'anit ka hamendur njerëzit duke mos ditur kujt t'i besojnë, e cila ndikoi në shumë njerëz dhe dekurajon besimin fetar, meqenëse në raste të mospajtimit, ti kurrë nuk e fiton debatin para një imami, edhe pse sipas Kur'anit ti ke të drejtë, por nuk e ke fuqinë ta bindësh sepse këta hoxhallarë donë që ti të besosh atë qfarë ata thuan, e jo qfarë thotë libri?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:17 pm

Une do te perqendrohem me kete rast tek hamendja.
Kete do ta ilustroj me nje shembull ne jeten e perditshme gjermane. Ne Gjermani ka aq shume shenja te komunikacionit sa qe vozitesi normal nuk mund t’iu permbahet te gjithave, nuk mund t’ia regjistroje te gjitha truri, ashtuqe nuk mund t’iu permbahet ne asnje menyre te gjithave…Kurse, sic kane konstatuar ekspertet, se pakut 2/3 (66,66%) jane shenja te panevojshme.
Keshtu eshte edhe gjendja ne religjion. Jane percaktuar aq shume rregulla, rregullativa, ligje, obligime… sa qe besimtari i thjeshte, thjesht, nuk din nga t’ia mbaje. Nuk din/s’eshte ne gjendje ta beje as nje hap ne menyre te pavarur, pra, pa e pyetur ndokend „a ben keshtu?“. „a ben ashtu?“. Por, kur ai (besimtari i thjeshte) duhet te ndermarre dicka vetvetiu (pa ndihmen e tjetrit), per fat te keq, mbetet i hamendur (i pavendosur, i mungon vendosmeria). Ketu, me se shumti vuajne ata qe jane analfabete (s’dijne shkrim/lexim).
Te gjitha keto rregulla/-tiva, ligje e obligime te teperta, per fat te keq, jane percaktuar nga njeriu. Kurse, nga ana tjeter, te gjitha keto rregulla kane te bejne me detaje te panevojshme, duke e harruar ate me kryesoren: arritjen e vetedijes hyjnore, qe do te thote ngritje ne shkalle me te larte e te qenit musliman, ne kuptimin e vertete te fjales musliman.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:17 pm

1) Përse, nëse Kur'ani, libër i shenjtë, nuk interpretohet njejtë nga gjithë hoxhallarët edhe imamët?
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:17 pm

Mendoj se mungon Hapsira e interpretimit , pasandej njerzit folin nga kandet te ndryshe apo edhe nga Interneti edhe japin pergjigjeje te ndryshme sa qe edhe keqkuptohet..

Une shikoja ne youtube një Canades se si ka pranu Islamin edhe ai tregon se pergjigjejen e pare nga një Imam per fen islame ka qen Kurani, Imami vet i ka than nese don njohuri per Islamin ateher lexo Kurani..! keshtu qe ketu ki një link per keqkuptim per Islam edhe per interpretimin e Hoxhollarve..!
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:18 pm

avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:18 pm

Ka thënë Allahu ... ne të shpallim Kur’anin që është shërim dhe mëshirë për besimtarët, kurse jobesimtarëve nuk u shton gjë tjetër përpos dëshpërim.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:18 pm

Kurani nuk tregohet forma te ndryshme, Nuk është Bibel mu nderru disa her nga Ateistet apo protestantet..!
Autori i temes nuk ka cek se cilen xhami ka ndegju se një imam ka interpretu Kuranin ndryshe ndaj te tjerve,
Ky thesht ka tregu se ka ndegju rrefime, po ato rrefime i ka ndegju ne internet, jo mysliman, apo persona qe nuk kan dihuri per fen Islame..

Tema nuk ka te bej fare me mesimet nga Kurani , ky debat është debat i lirë..!


https://www.youtube.com/watch?v=jbRWmsO1R4U&feature=PlayList&p=BA50A8E8552 6FABC&playnext=1&playnext_from=PL&index=91
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:18 pm

Kurani nuk tregohet forma te ndryshme, Nuk është Bibel mu nderru disa her nga Ateistet apo protestantet..!
Autori i temes nuk ka cek se cilen xhami ka ndegju se një imam ka interpretu Kuranin ndryshe ndaj te tjerve,
Ky thesht ka tregu se ka ndegju rrefime, po ato rrefime i ka ndegju ne internet, jo mysliman, apo persona qe nuk kan dihuri per fen Islame..

Tema nuk ka te bej fare me mesimet nga Kurani , ky debat është debat i lirë..!


https://www.youtube.com/watch?v=jbRWmsO1R4U&feature=PlayList&p=BA50A8E8552 6FABC&playnext=1&playnext_from=PL&index=91
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Shooter-Ks prej Mon Jul 19, 2010 12:18 pm

Jo vetem ne Xhami por edhe ne eliten e dijetareve Islam ka mospajtime ,ka interpretime te ndryshme .
1. Rreth mbuleses se femres????
2. Rreth asaj se a eshte gjithecka e shkrueme qe te ndodhe !????
Edhe shume e shume tjera .Mvarsesisht se nga cili Universitet apo cila Shkolle vije interpretuesi.Kuptohet edhe nga pergaditja profesionale e interpretuesit .
Duhet thene edhe nje te vertetet tjeter.Ne interpretimin e Kuranit ka ndikim shume te madh eshe shkenca
P.sh .Tek neve shume vone eshte pranu se Toka ka forme te rrumbullaket dhe se ajo levize ,rrotullohet!!
Se Hena eshte nje trup qiellore si edhe vet Toka e cila nuk bene drite( por e reflekton driten)!!
Edhe shume e shume interpretime te gabuara e edhe mospajtime diametralisht te kunderta!!
Kurani eshte nje burim ku mundet secili te mesoj dicka sepse edhe urdher ne Kuran eshte mesimi.
E kur meson edhe nese gabon ndonjehere (kuptohet pa qellim ) te falet.
avatar
Shooter-Ks
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 5077
PIKE : 6303
Popullariteti Popullariteti : 41
Data e regjistrimit : 11/06/2010
Mosha : 22

http://www.deqani-ks.all-up.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Përse hoxhallarët / imamët...?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi