Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Evrope, lind kompjuteri njeri....

Shko poshtë

Evrope, lind kompjuteri njeri....

Mesazh nga Linddt prej Sun Jun 27, 2010 9:31 pm

Nuk ka nevoje qe perpara nesh te kemi nje njeri te gjalle per te komunikuar, pasi kete mund ta beje shume mire edhe kompjuteri. Quhet “Spoken Language Undertstanding” dhe eshte shpikja me e fundit e disa shkencetareve evropiane. Behet fjale per nje kompiuter i pajisur me nje software qe mund te kuptoje ate cfare thone njerezit dhe te jape zgjidhje per probleme te caktuara.
“Kam probleme me printerin dhe nuk di se cfare te bej?”. Ai mund te pergjigjet menjehere ndaj kesaj pyetjeje dhe shume te tjerave, duke te nxjerre nga telashet me shume informacione te vlefshme. Kompjuteri eshte pajisur me te gjitha gjuhet e perdorshme ne Evrope, duke bere te mundur nje bashkebisedim te kendshem. Sipas shkencetareve, rruga eshte ende e gjate pasi software duhet te pajiset me shume informacion, ne menyre qe te jete ne gjendje te jape zgjidhje per cdo problem dhe ne cdo gjuhe evropiane. Kjo shpikje mund te aplikohet ne te ardhmen ne disa sektore kyc si, banka, agjenci turistike dhe ne zyrat ku marredheniet klient-punonjes jane te perditshme.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi