Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Endrrat erotike, ja p?rse turbullohemi

Shko poshtë

Endrrat erotike, ja p?rse turbullohemi

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 5:35 am

A kan? ndonj? mesazh dhe n?se po, si t?i zb?rthejm? situatat q? shpesh na b?jn? t? turp?rohemi para vetes. Puthje, t? propozuara me drita t? kuqe dhe fantazi. ?ndrrat flasin me gjuh?n e erotizmit. Nj? studim kanadez ka evidentuar "gjurm?" t? seksit n? ?ndrrat e t? gjith? personave meshkujve dhe femrave, pa asnj? dallim feje, krahine ideje. Rreth l,8% imagjinon ?do nat? di?ka erotike n? krah?t e Morfeut dhe 4% arrijn? pik?risht orgazm?n. Nj? grup k?rkuesish t? Universitetit t? Montrealit kan? analizuar n? ?ndrrat e 3500 personave, duke analizuar aktivitetin e ?ndrrave p?r t? gjetur p?rmbajtje me drita t? kuqe. Studimi i pazakonsh?m, i cili ?sht? prezantuar n? mbledhjen e 21-t? n? "Annual Meeting of the Associated Professional Sleep Societies (Apss)" ("Mbledhja e P?rvitshme e Koleg?ve t? Shoqat?s Profesionale t? Gjumit"), t? radh?s n? Westchester (Ues?ester) n? Shtetet e Bashkuara t? Amerik?s, ka treguar ndryshime mes ?ndrrave erotike t? femrave dhe meshkujve. Partneri aktual ose ai i kaluar, ndoshta n?n jorgan, mund t? ket? par? n? ?nd?rr sikur b?nte seks me dy burra ose me nj? t? panjohur, ose sikur shihet nd?rsa b?n dashuri. T? gjitha k?to b?jn? pjes? n? 20 p?rqind?shin e ?ndrrave erotike t? seksit t? dob?t. Nd?rsa meshkujt shfaqin shenja q? nuk e d?shirojn? shum? partneren, apo ish t? dashur?n e tyre. Ato jan? protagoniste "vet?m" n? 14% t? ?ndrrave t? tyre. Madje, jo vet?m kaq, meshkujt me kok?n e zhytur n? jast?k tregojn? edhe m? shum?. Ata ?nd?rrojn? dyfishin e t? b?rit seks me shum? partnere kundrejt femrave.

"Diferenca mes dy sekseve n? ?ndrrat erotike", shpjegon Antonio Zadra , k?rkuesi q? ka udh?hequr studimin, "jan? tregues t? d?shirave t? ndryshme q? meshkujt dhe femrat kan? kundrejt seksualitetit. Por shfaqin edhe eksperienca, d?shira dhe sjellje t? ndryshme, t? cilat karakterizojn? jet?n e tyre t? p?rditshme dhe p?rfundojn? duke u pasqyruar n? ?ndrrat e ?dokujt". P?r shembull, t? "shoh?sh ?ndrra erotike, p?r femr?n ?sht? nj? r?nd?si e ve?ant?", shpjegon Veronica Vizzari, psikoterapeute dhe seksologe n? Institutin e Seksologjis? Klinike n? universitetin "Dituri" t? Rom?s. Jetohet n? m?nyr? simbolike nat?n, ajo q? nuk mund t? jetohet kurr? dit?n. Ndonj?her? jetohet edhe v?rtet, por n? t? v?rtet? nuk ndihemi shum? t? k?naqur. Mbi femr?n r?ndojn? ende paragjykime morale, nd?rsa mashkulli seksualisht ?sht? m? i lir?. Pra, ?ndrra erotike p?r nj? grua ?sht? nj? zon? fati, ku erotizmi ?sht? i lir?.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Endrrat erotike, ja p?rse turbullohemi

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 5:35 am

Tema b?het paksa e v?shtir?, kur b?het fjal? p?r t? treguar p?rmbajtjen e ?ndrrave tona erotike.

Ekspert?t jan? n? nj? mendje p?r t? mos i v?n? fre kurr? aktivitetit t? ?ndrrave me drita t? kuqe t? ?donj?rit prej nesh, por duan t? ruajn? zbulimin e fantazive seksuale t? partnerit, sidomos kur nuk jan? ata protagonist?: reagimet mund t? jen? negative dhe mund t? ndikojn? menj?her? n? raportin e ?iftit. Dhe nuk ?sht? ashtu si? mendojn? shum? njer?z, sepse k?to ?ndrra "flasin" p?r nj? pak?naq?si hipotike t? jet?s s? ?iftit ose zbulojn? nj? d?shir? zhdukjeje nga jeta e p?rditshme n? ?ift, shtojn? ekspert?t, sepse t? ?nd?rrosh sikur b?n dashuri me nj? mik apo nj? rival q? e njeh, mund t? ndodh? q? partneri zyrtar t? hyj? n? konflikt me dashnorin e ?ndrr?s q? nuk e njeh. "T? ?nd?rrosh nj? akt seksual me nj? person q? ?sht? pjes? e bot?s son? dhe ne e njohim mir?, do t? thot? se edhe atyre u nevojitet dashuri, p?rkujdesje dhe konsiderat? nga ana e atij personi. Ose n?se miku ?sht? edhe nj? koleg, duhet treguar forc? dhe mb?shtetje kundrejt tij", thot? Alberto Schon (Alberto Shon), dekan i Shoq?ris? Psikoanalistike.

N? t? gjitha rastet, studiuesit nuk kan? dyshime se fantazit? erotike ndihmojn? n? forcimin e jet?s seksuale t? ?iftit. Sekreti q?ndron n? m?nyr?n e p?rdorimit, e cila duhet t? jet? sa m? e p?rshtatshme. Nuk ka r?nd?si n?se ato ?ndrra b?hen realitet apo jo.

P?rse shohim ?ndrra erotike?

T? shoh?sh nj? ?nd?rr me p?rmbajtje erotike, ?sht? nj? eksperienc? q? her?t ose von? u ndodh t? gjith?ve. ?ndrrat erotike jan? shum? t? shpeshta te njer?zit, edhe pse jo gjithmon? priten me "k?naq?si" nga ana e atyre q? asistojn? n? k?to gjendje shpirt?rore speciale. N? fakt, shum? veta q? ?nd?rrojn? t? ken? raporte seksuale me nj? partner/e t? ndrysh?m, m? pas ndihen n? faj dhe u vjen turp se si kan? arritur t? mendojn? di?ka t? till? edhe pse ajo ka ndodhur n? ?nd?rr. Sigurisht, gjith?ka varet nga p?rmbajtja e ?ndrr?s, por asnj?her? nuk duhet t? ndihemi n? siklet ose t? frik?sohemi. N? fund t? fundit, ?ndrrat jan? vet?m shprehje t? d?shirave q? shfaqen n? mendjen ton?, pa kaluar n? nd?rgjegje. K?shtu, sipas Frojdit, forca e natyr?s son? i detyrohet n? radh? t? par? libidos, nj? forc? me origjin? seksuale, q? i p?rket t? pand?rgjegjshmes. K?shtu, ato q? nuk arrijn? t? shprehen n? jet?n e p?rditshme, shprehen p?rmes fantazive, ?ndrrave dhe shum? veprimeve t? tjera t? pand?rgjegjshme. N? shum? ?ndrra, Frojdi arrin t? gjej? simbole dometh?n?se seksuale. K?shtu, pjesa m? e madhe e ?ndrrave ndodh gjat? faz?s s? gjumit REM (l?vizja e shpejt? e syve) dhe pik?risht gjat? k?saj periudhe humbet kontrolli muskulor i trupit nga qafa e posht? dhe kjo sh?rben si p?r t? ?lodhur muskulatur?n, ashtu dhe p?r ndaluar personin q? ?nd?rron t? l?viz? n? nj? m?nyr? t? till? sa t? "p?rfaq?soj?" at? q? po ?nd?rron n? realitet, me rrezikun p?r t?i b?r? keq vetvetes dhe t? tjer?ve. Me pak fjal?, ?sht? nj? lloj "paralize" q? l? t?r?sisht n? gjendje aktive zon?n gjenitale, shpesh duke u dh?n? shtys? edhe ereksioneve dhe orgazmave. Jo rast?sisht flitet edhe p?r "?ndrra t? lagura", pasi shum? persona, duke par? ?ndrra erotike dhe duke i p?rjetuar thell? ato, mund t? arrijn? n? orgaz?m. Shum? shpesh ?ndrrat erotike ndodhin at?her? kur jeta seksuale aktive p?son r?nie t? dukshme, duke i dh?n? k?shtu nj? efekt kompesues "munges?s" n? jet?n reale. Gjithashtu, k?to ?ndrra mund t? p?rfaq?sojn? nj? d?shir? p?r t? pasur raporte fizike me dik? q? adhuron n? jet?n e p?rditshme. ?ndrra mund t? jet? t?r?sisht seksuale, por q? n? thelb mund t? flas? p?r gj?ra t? tjera, q? nuk kan? lidhje me seksin. N? fakt, zgjedhja e aktor?ve sipas shpjegimeve t? ndryshme psikologjike, mund t? jet? e rast?sishme, por mund t? jet? edhe treguese e d?shir?s p?r lidhje t? pand?rgjegjshme, p?r sa u p?rket k?tyre personave. N? ?ndrrat erotike, raporti seksual ndodh me nj? person t? njohur, me t? cilin nuk ke shum? lidhje: nj? fqinj, nj? i njohur, nj? i af?rm, ose ndonj? mik. N? k?t? rast, "aktor?t" mund t? p?rfaq?sojn? elemente t? personalitetit t? personit q? ?nd?rrojn?. N? fakt, vet?m teorit? psikoanalitike mund t? na ndihmoj? p?r t? zbuluar personalitetin kompleks t? subjektit, p?rmes interpretimit q? personi b?n mes p?rmbajtjes s? ?ndrr?s dhe jet?s s? tij reale. Natyrisht, nuk ?sht? e mundur t? p?rgjith?sosh dometh?nien e ?ndrrave me p?rmbajtje erotike. P?r shembull, nj? person q? ?nd?rron raporte erotike orale, thjesht mund t? shpreh? d?shir?n p?r t? qen? i lir? nga kusht?zimet e tij, nd?rsa ?ndrrat homoseksuale mund t? p?rfaq?sojn? nj? impuls ose nj? d?shir? q? nuk ?sht? "d?rguar" akoma n? nd?rgjegje.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Endrrat erotike, ja p?rse turbullohemi

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 5:36 am

Ndjedisa

Si ?nd?rr erotike mund t? quhet ?nd?rrimi p?r t? pasur nj? raport me "drita t? kuqe" me nj? person t? t? nj?jtit seks. ?sht? natyrale q? t? pyes?sh veten se ?far? dometh?nie mund t? ket? di?ka e till?. Megjithat?, ajo q? ?sht? e r?nd?sishme ka t? b?j? me faktin. Mos mendoni kurr? se jeni b?r? homoseksual papritur. K?shtu, n?se nj? grua ?nd?rron sikur b?n dashuri me nj? grua tjet?r, kjo mund t? shpjegohet se ka thjesht nevoj? p?r nj? burr? t? sigurt q? t? njoh? mendjen dhe trupin e saj, pik?risht ashtu si? e b?n vet?m nj? grua.

Fantazit? erotike

Por, p?rve? ?ndrrave, jan? edhe fantazit? erotike ato q? b?hen n? gjendje gjysm? t? pand?rgjegjshme gjat? nj? akti seksual. K?rkimet kan? treguar se personat q? kan? nj? imagjinat? erotike shum? t? pasur, kan? lidhje t? lumtura dhe q? zgjasin shum?. N? fakt, kjo i detyrohet faktit se mendja n? k?t? m?nyr? arrin t? eksploroj? ato territore q? nuk d?shiron t?ia b?j? t? njohura trupit. Megjithat?, sipas ekspert?ve, kultivimi i fantazive erotike mund t? jet? nj? ndihm? e madhe p?r t? gjetur ose rritur eksitimin, kur ka nj? r?nie t? d?shir?s seksuale nga stresi ose nga p?rs?ritja e vazhdueshme e raporteve. Megjithat?, ndarja e fantazive erotike me partnerin nuk ?sht? gjithmon? nj? ide e mir?. Fantazit?, n? fakt, jan? shum? personale dhe n?se tregohen rrezikohet t? provokohet irritim dhe reagime negative nga ana e partnerit. Ndaj ?sht? shum? e r?nd?sishme t? jesh shum? i kujdessh?m para se t?u tregosh t? tjer?ve p?rmbajtjen e fantazive t? tua. K?rkimet e shumta seksologjike mbi k?t? argument, n? fakt, kan? arritur t? zbulojn? p?rmbajtjen e fantazive erotike si p?r grat?, ashtu edhe p?r burrat. K?shtu, n? ?ndrrat erotike t? burrave, m? shpesh mbizot?rojn?: t? b?jn? seks me partneren e tyre, seks oral, t? b?jn? seks me m? shum? se nj? grua, t? jen? dominues, t? shohin personat e tjer? q? b?jn? dashuri dhe t? provojn? pozicione t? reja seksuale. Nd?rsa grat? ?nd?rrojn? t? b?jn? dashuri me parterin e tyre, t? b?jn? dashuri me nj? partner tjet?r, t? b?jn? di?ka t? ndaluar, t? kujtojn? marr?dh?niet e kaluara q? kan? pasur, t? ndihen t? parezistueshme dhe t? provojn? pozicione t? reja seksuale. Megjithat?, po sipas k?rkimeve, ?sht? par? se imagjinatat erotike t? meshkujve n? p?rgjith?si jan? m? agresive se ato t? femrave. K?shtu, p?r burrat, gruaja m? e d?shiruar seksualisht ?sht? ajo q? k?naqet vet?m me pranin? e tij, nd?rsa p?r grat?, burri i ?ndrrave ?sht? ai q? e d?shiron n? m?nyr? t? fuqishme. Ndaj, ?sht? provuar se p?r k?t? arsye, burrat eksitohen duke par? imazhe joreale pornografike, nd?rsa grat? mund t? k?naqen edhe duke lexuar ose par? histori dashurie.
***************************************************
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Endrrat erotike, ja p?rse turbullohemi

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 5:36 am

Ja disa shembuj t? ?ndrrave erotike t? b?ra nga grat? dhe n? ??m?nyr? duhen interpretuar

T? b?sh dashuri me nj? t? panjohur

?sht? nj? nga ?ndrrat m? t? zakonshme. I panjohuri n? ?nd?rr, me t? cilin konsumon nj? raport intensiv, korrespondon me nj? pjes? t?nden q? nuk e njeh, ose nuk arrin ta pranosh


T? shkosh me t? dashurin e shoqes s? ngusht?

P?rmes tregimeve pozitive t? mikesh?s t?nde, ke projektuar shum? energji pozitive mbi k?t? person. Duke menduar se ?sht? shum? i zoti, t? intrigon d?shira p?r t? b?r? dashuri me t? (n? ?nd?rr).

T? b?sh seks n? nj? vend publik

Nj? ?nd?rr e till? ?sht? t?r?sisht e lidhur me d?shir?n t?nde p?r t? b?r? gj?ra t? reja dhe nuk arrin t? shpreh?sh ekzibicionizmin, sepse ke frik?

T? b?sh dashuri me shefin

Tregon se je t?r?sisht e t?rhequr pas pushtetit dhe d?shiron t? bind?sh veten se mund t? b?sh p?r vete k?do, madje dhe ata q? duken t? pa arritsh?m.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Endrrat erotike, ja p?rse turbullohemi

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi