Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Pajisja iKey do të zëvendësojë çelësat

Shko poshtë

Pajisja iKey do të zëvendësojë çelësat

Mesazh nga besa krasniqi prej Wed Aug 04, 2010 10:25 pm

Kompania Apple ka njoftuar se planifikon të zëvendësojë çelësat tradicional me një alternativë të teknologjisë së lartë.

Teknologjia iKey ende është në zhvillim e sipër, e falë saj përdoruesit nuk do të duhet të bartin pas vetes një bollëk çelësash, por me një pajisje teknologjike do të mund të hapin dyert e automjetit, të hyrjes së banesës apo zyrës.

Informatat për arritjen e re teknologjike të Apple janë bërë publike pasi që kompania ka paraqitur kërkesën për patentim, duke thënë se edhe gjenerata më e re e celularit të popullarizuar do të mund ta përmbante këtë pajisje.

“Pajisja mund të komunikojë me një pajisje tjetër të jashtme për hapjen e bravave. Për shembull, kjo pajisje do të mund të ishte modeli iPhone”, thuhet në kërkesën për patentë të cilën Apple ia ka parashtruar zyrës amerikane për patenta.

"Pajisja e jashtme mund të jetë cilado pajisje përkatëse elektronike siç është një media player bartës apo bravë elektronike me anë të cilës mund të hapen dyert e shtëpisë, automjetit apo çfarëdo hapësire tjetër”, thuhet në kërkesën për patentë.

iKey përdorë teknologji të ngjashme me kartelat për hyrje, e Apple shpreson se kjo pajisje do të heq prej përdorimit numrin e madh të çelësave që njerëzit bartin pas vetes, por edhe kartela për hyrje të cilat sot i përdorin kryesisht kompanitë me numër të madh të punëtorëve.
avatar
besa krasniqi
Homie
Homie

Numri i postimeve : 299
PIKE : 570
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 04/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi