Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Lojërat nxisin sjellje të dhunshme

Shko poshtë

Lojërat nxisin sjellje të dhunshme

Mesazh nga besa krasniqi prej Wed Aug 04, 2010 10:26 pm

Edhe një hulumtim të cilin e ka kryer një revistë e njohur psikologjike ka konkluduar se lojërat kompjuterike mund të nxis agresivitet tek njerëzit.
Revista e njohur “Psyhological Bulletin” pohon se lojërat e dhunshme kompjuterike shtyjnë njerëzit kah mendimet e dhunshme dhe nuk promovojnë sjellje pozitive shoqërore.
Problemi qëndron në faktin se ky hulumtim nuk bazohet në një anketim origjinal, por ao mbështetet në studime të përzgjedhura ekzistuese të cilat kanë përfshirë 130.000 njerëz nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Evropës dhe Japonisë. Mu për këtë, mbetet pak diskutabile se sa është i bazuar ky hulumtim, por tema e dhunës në lojëra dhe pasojat e tyre gjithmonë tërheqin vëmendjen e njerëzve.
avatar
besa krasniqi
Homie
Homie

Numri i postimeve : 299
PIKE : 570
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 04/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi