Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Google largohet nga Kina

Shko poshtë

Google largohet nga Kina

Mesazh nga besa krasniqi prej Wed Aug 04, 2010 10:34 pm

Pas negociatave të pasuksesshme në mes të Google dhe qeverisë kineze për llojet e kërkimeve të cilat duhet të censurohet, pritet që Google të hënën përfundimisht të paralajmërojë largimin nga Kina.

Sipas të përditshmeve kineze, të cilat i transmeton portali Cnet, Google megjithatë do të tërhiqet nga Kina. Supozohet se njoftimi zyrtar do të vjen të hënën, e për datën e përfundimit të punës së portalit Google.cn është caktuar 10 prilli. Vet Google deri më tani nuk ka pranuar të komentoj këtë lajm.

Siç kemi shkruar disa herë në portalin tonë për këtë çështje, Google në janar të këtij viti, pasi që ka zbuluar se shërbimet kineze kanë tentuar të thyejnë identitetet e përdoruesve të Google Mail (Gmail) të cilët angazhohen për të drejta të njeriut në Kinë, ka marrë qëndrim dukshëm më të fortë se më herët. Si rrjedhojë, ani pse më herët kishte pranuar dhe në mënyrë aktive kishte censuruar rezultatet e kërkimeve në faqet e saja kineze që kishin të bëjnë me të drejtat e njeriut në këtë vend, por edhe pornografisë e përmbajtjeve tjera, Google ka vendosur se më nuk do të bëj këtë, edhe në qoftë se kjo do të nënkupton mbylljen e zyrës së saj atje.

Supozohet se Google ka ofruar dhe në të njëjtën kohë ka pranuar të bllokojë rezultatet pornografike dhe atyre të bixhozit nga kërkimet e saj, por jo edhe ato që kanë të bëjnë me të drejtat e njeriut, por kjo gjë ka qenë e papranuar për autoritetet kineze. Po ashtu, autoritetet kineze edhe më tutje këmbëngulin se nuk kanë pasur asnjë lloj lidhjeje me tentimet për të hyrë në llogaritë e përdoruesve në Gmail.
avatar
besa krasniqi
Homie
Homie

Numri i postimeve : 299
PIKE : 570
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 04/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi