Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Mallë....

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtë

Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:19 pm

Ndjeva mallë për të gjithë ata që nuk janë mes nesh. Ndaj shkrova 4 vargje.

Malli e bën njeriun e bukur
Dhimbja për tjetrin e bën fisnik
Për shmalljen Zoti endrrën ka shpikur
Për dhimbjen thonë...loti u shpik!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:19 pm

U ktheva nga mergimi
xhveshur...lakuriq.
"Erdhi prap Agimi"
brohoriten miqt...

Lini brohorimat
se malli me ktheu
solla vetem thinjat...
thinjur dhe... Atdheu!

Shoket i kerkova
shoket qene rralluar...?
Tek varrezat shkova
aty kishin...shkuar.

Ndeza nje cigare
thitha nikotine...
u Çmalla me shoket
lart ne Shtish Tufine...

Rruget e Tiranes
nuk i njoha fare...
dy brigjet e Lanes
mbjellur fjale e ...pare.

Nejse! S'u merzita
sepse kohe nuk kam!
une mezi e prita
te them: JA KU JAM
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:19 pm

Po më vdesin shokët...

Më është zverdhur shpirti nga nikotina e trishtimit
Madje, më janë zënë mushkerit, nga bloza mërzi...
Po më vdesin shokët, Ndoci...Frederiku...nipat e Naimit *
sa e lodhëshme autostrada e frymezimit - poezi....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:19 pm

Mall i madh sot me morri
Të shetis në qytetin tim
Jam shumë larg une i gjori
Mbylla syt të gjej qetsin

Mall kam per shum gjëra
Qe dikur i kisha pran
Mall kam për shoqërin
Që te qeshim e të qajm.

Shum mall për Nenen loke
Që nuk di a do ta gjej
Nga sytë e saj gjith ata lot
Nje liqe do të mbushej
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:20 pm


Tyte pershendes me shume respekt Roi.

Paskan firasur gjithë gjithë poetët e Shqipërisë…
Cili i përzuri nga vargjet kombëtare?!...
Heshtje…askush nuk flet…ku vanë kantinat e Poezisë?
Ku është Driteroi?...Ai Lordi i poezisë atdhetare?!

Mos e keni parë gjë Xhevahir Spahiun?!...
More po ku humbën gjithë ata poetë….
Medet! Na u bënë VIP-a "urithi" me "thiun"…
Humbi more humbi, vargu i vërtetë…

Nga bjeshkët e Namuna, asnjë zë s’bahet gjallë
Ndonse andje shkruhet bukur shqiptarisht!
Për atë Azem Shkrelin, kam shumë mallë
Mos keni parë ndonji poet Kosove, rastësisht?...

Kur të takoni rastësisht ndonjerin nga poetët
I dërgoni shumë të fala, dhe qafime nga unë!
Jepini një kafe, pastaj unë jua paguaj lekët…
Zgjojini poetët!...Mjaft fjetën gjumë…
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:20 pm

Sa mirë që më mungon.
Përndryshe një ditë do të ndaheshim
Do të ndaheshim që të mbyteshim në...mallë
e mban mend, sa pak u deshëm kur ishim gjallë?!...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:21 pm

Pershendetje Agim Doci!.

Te kuptoj qe je i merzitur por
edhe pak i drobitur.

Te dish te shkruash eshte dhunti
Te dish te jetosh eshte mrekulli
Te kesh shoqeri eshte perjetesi
Te te duan eshte pavdekesi

Qe te shkruash te duhet shpirt poetik
Qe te jetosh te duhet te kesh zemer
Qe te kesh shoqeri duhet t`i kesh te dyja me larte
Qe te te duan duhet te jesh si te treja me larte

Shkruan dhe dikujt nuk i pelqen
Jeton dhe dikujt nuk i pelqen
Ke shoqeri dhe dikujt nuk i pelqen
Por te duash dhe te te duan
Kjo eshte gjithcka.

Respekte poet i nderuar.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:22 pm

Nuk mbaj mend t'i kem bërë dikujt keq.
Madje e kam dashur çdo vjerrshëtar.
Këtë botë të trazuar, unë vetëm nuk e ndreq
kam vetëm një endër: - të mos hiqem zvarë...

E di nuk është e lehtë, të gjithë nuk mund të duan!
Ndaj zhytem nepër vjerrsha, në detrat e frymëzimit
Poeti, miqt e mij, tërë jetën heq e vuan...
Herë çelet buzagas...herë mbytet prej trishtimit...!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:22 pm

Mall.


Malli të pjek, të jep shumë duar,
të forcon shpirtin, hapat, dashurine,
pse pas here, ...mendon jam i mbaruar.
...Nuk je i mbaruar, as për njerëzinë.

Larg mërgove, mendon,.. kaq ishte,
pa ditur se gjurmët e tua u mbollën,
gjurme, lulesh shumëngjyreshe si një lulishte,
ku njerëzit, nga prania jote, aty morën.

Aty ke mësuar dashurinë, je rritur, ke ecur.
Në mërgim mësove, mërzinë, gjendjen e heshtur.
Kthehu sa herë, që ndien mall nga brënda Agim.
Zhurma e qytetit tënd, do të shoqërojë në çdo zgjim.

Të përshëndes.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:22 pm

Me munde keq gloreta
me vargjet e tua.....
bah si qenka jeta
Nejse!...Shume te dua!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:23 pm


He dhe ti, e shoh se u dorëzove,
me mua ende ne rini,
por he ne vargje, ti shumë postove,
tani ,ec merr nje kafe rri dhe pi.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:23 pm

Une shejtane, ah me sa shoh,
ke shpirt luftëtari te paetur,
mos thuaj se je edhe ti fröh,
që trazon kafen, sheqerin duke e tretur.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:23 pm

ajo fjala "froh",... O-ja me 2 pika
Mos ka lidhje sot me shoqatat gej (gay)
Mua moj gloretë, sot me raft pika!
Kur vjen era sex...menjëher e ndjej .............(lol)
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:24 pm

He dhe ti pse dole nga vargu?
e bëre vargun si mos më keq,
sikur po e pi kafen, andej nga sokaku,
mua pa pushim me quan dreq....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:24 pm

Fröh do të thotë , - ji i lumtur,
..............varet se si jeta ta punoi ty,
e shoh, ne vargje, nën trishtim, i mbyllur.
si gjelat ne kafaz, nuk shohin njeri - tjetrin me sy.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:24 pm

"froh" do te thote JI I GEZUAR!
Tashti zemra ime ti ja fute kot!
Sepse edhe Nete, sa na ka lexuar
seç e morri malli...kur une qaj me lot
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:26 pm

Me lotët, mos ki merak, shami do të të dhuroj,
............që me bollëk kur qan, aty afër ti kesh,
Me një emër, shkruar te zarfi, ty do të të lumturojë.
Kujtim prej meje, ti i nderuari Agim, aty do gjesh.....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:26 pm

Aman nisma zarfin, me krahët e mallit!
Brenda fut shaminë, sa një Sahara!...
Ty nuk te shikoj me dy sytë e ballit
Po me sytë e zemrës, që mezi të ka.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:27 pm

Ah ngadalë, ngadalë malli tek ti do vijë,
vetëm se poeti duhet te ketë pak durim,
siç ka durim trëndafili, gonxhet ti çelë,
te më buzëqeshë mua nga kopshti im.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:27 pm

Po, unë të betohem, ti je fantastike!
Se ke shkruar vargje me shpirt e me zemër.
Në vargjet e tua, me rimë simpatike
Sa të më zërë gjumi...do më vish në endër.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:28 pm

Kalove te ëndërra, aty ku mbarojnë planet,
njerëzia nisin të ëndërrojnë si të marrë,
ah sa qejf, do kisha që ti të mirrje malet,
me çantën në shpinë, me tenxhere, tiganë.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:28 pm

O Adash Metalba - Princ me varg shqiptarë
Thellë nga zemra ime, TY të falenderoj.
Unë si çdo poet, jam gjysëm i marrë
Ja nisi gloreta - vetë të më ngacmoj!.......lol
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:28 pm

gloreta!!!!!!!!!

Po të vij në Wienë, me çantë e tiganë.
Do ta skuq melçinë, veç me vaj ulliri.............LOL
Nëse ti gloreta, ma trazove xhanë
Ndonse nga poetët nuk jam më i miri!!!...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:28 pm

Prapë o Agim, shkronjën ngatërrove,
siç e ngatërrova unë për herë të parë.
Ne vend te Metbala, ti Metabla shkrove,
më bëre për të qeshur, po qesh duke qarë.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:29 pm

O adash, poet me zemër kristal
Me porosi, nuk shkruan poezi
Atë çka ndjen, e thua me mall
Andaj qëndron në lartësi...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mallë....

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi