Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Janari sërish do të vijë

Faqja 5 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:54 pm

Ti nuk mund ta kuptosh
se s'dua lemosh,
se dashuria s'do meshire
ta mesosh e ke veshtire.

Keshtu qe prape u ketheve
edhe pse zemren ma theve,
kur me the nuk te dua
ti nuk bene per mua.

Doren zgjate te provosh
ndjenja ne mua te zgjosh,
dashuria shpejt tu shua
me arogance me the mua.

Por prekja ndjenjat nuk mi zgjoi
egon tende e lendoi,
se burreria jote ka deshtuar
ne fund e ke kuptuar.[/QUOT

Moj Poete e nderuar ,

kjo poezi me ka trazuar
vertet nje dashuri me ka kujtuar
dikur edhe nje egoist dhe horr
u solla me nje vashe gjoja burreror
por , ahh

ah

sa me ka munguar
durimi dhe zemra e saj e dashuruar
tash eshte vone dhe me nuk kthehet
e qete larg prej meje diku prehet
tash e shoh se kam qene i marre
keto mekate s'ngelen pa u larre
o Zot , vec nje perqafim prej saj
se perhere ky shpirt im do qaj
o Zot le te behem kurban per ket dashuri
se nuk dua te jetoj , kete dhimbsuri.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:55 pm

Do te ik

Nga duar kethetra
do ik mendova dite me pare,
por mu desh ngjarje ekstra
dashurine e zemres per te vrare.

Se fjalorine e zemres se njoh
ndryshe sheh dhe perkthen,
deri sa e them ai s'na do
ajo si bishe shperthen.

Por rame te dyja ne te thelline hon
zemra krah ulur ze nuk bene,
dhembja trupit gjarperon
se tradhetine ne veper e kemi zene.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:55 pm

Derisa ti jeton

Derisa ti kenaqesive ec
une mbi gjemba shkel,
fjala ne fyt me ngec
nga goja s'ka pse del.

Ti nuk je ne kete kornize
ku jeta ime fryme merre ,
shiponjen endrroj si zog levize
keshtu me the nje here.

Malli ne lot shendrrohet dhe pike
mbi zemren qe pritjen se duron,
nga kjo dashuri ndonjehere kam frike
madhesia e saj me gllaberon.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:55 pm

Me thua

Me thua zemer
loqke me thua,
nga cdo emer
ndjesi ndryshe mu ofrua.

Me thua sy
edhe shpirt me thua,
s'kemi zemra dy
por nje per ty e mua.

Me thua diell
edhe freski me thua,
mjalte te rrjedhe
nga goja veq per mua.

Me thua e cka s'me thua
butesisht me delikatese,
kjo eshte baras me te dua
mbi trendafiline e bukura vese.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:56 pm

Nje lutje kam per ty o zot

O zot me fal urtesi
te mos vuaj por ta dua vetem,
si duhet nena si duhesh ti
se nga vuajtja tretem.

Ndoshta kerkoj shume
si e dua te me do ai,
por nuk eshte i qeti lume
them eshte si koha ne maj.

Mua me fal sekonda mInuta
kosmosi te jete nen kembet e mia,
oret tjera nuk mjafton as lutja
tretet behet i larget sa gjithesia.

O zot me fal urtesi
vetem te dua mos te vuaj,
se ne lume njerezish nuk shoh njeri
vallen e zemres te luaj.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:56 pm

Eja me merre dhe mua

I flas shpirtit tim
tendit shpirt
me duaj dhe mua pak
...bej gershetim
pusho nje dite
se me turbullon trup e gjak.

I them zemres sime
zemres tende qe moti
mos rrih si tupan
zgjidh ndoshta agime
edhe pse cdo dite e dhene nga zoti
dashurine e do prane.

Ty te them
qe shpirti e zemra te erdhen pas
eja me merre dhe mua
dalldisja e tyre me tremb
sinqerisht s'mund ti vras
edhe po te dua.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:56 pm

Me vjen keq

Me vjen keq te te them
por me mire une se ndokush,
s'te dua shpirti im
brendine e zemres s'ma ke mbush.

Nuk kam tjeter te bej be
per kete dua me te bind,
sepse besoj kjo ide
nder te parat ka me te lind.

Para meje shpirt mos qaj
se do te ndihem keq,
do me mbushesh edhe mua me vaj
rikethimi asgje s'do te ndreq.

Zemren kisha ma ta dhene
edhe pse pa te s'ka jete,
por s'mundem me te thene
te dua, se nuk do ishte e vertet.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:56 pm

Pertej kohes

Mbi trupin tim avash avash
buzet tua bejne patinazh,
si mbi asfalt te nxehte rreshqasine
digjen piqen teresisht humbasine.

Duket betim fjale e jote e thene
je diell yll dhe hene,
ky momente dashuri ka emer
derisa flet ta ndiej ate zemer.

Bashke u beme glob gjithesi
dhe rreth vicioz plote shenjteri,
e jetes e kohes pertej
pa ne me veten se gjej.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:57 pm

Vetem nje fjale tha

Fjale bresher ish
me ra si pike ne tru,
ekuilibri trupor mu prish
mu duk se do bij me gjunje.

Ma pezmatoi cdo qelize
ne cast sikur u semura,
nuk munda te levize
koken me te dyja duar e zura.

Sikur mu transmetua
cdo fjale e ashper nga fjalori,
e ai me tha vetem me s'te dua
veq kete fjale nga goja nxorri.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:57 pm

oj ti fara e Rahovecit
si u ba puna e atij mistrecit!?
A din gja kush te ka trandu
Veç nje fjal ma thuej mu...
Po sa bukur qe ke shkru
mijera vargje ke vargzu
veç nje fjal apo ma thu!?
Ke nder mend me i botu?.........
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:57 pm

Zgjate doren

Zgjate doren vetem sot
luaj rolin e te madhit ,,zot'',
pak caste boten ta ndal
te degjoj te embla fjale.

Vetem per mua te jete
koktej delikatese brenda te kete,
si eliksir te kete fuqi
deshperimin te shenderroj ne dashuri.

Zemren time do ta hap
si dielli rrezet kur bene vape,
se nga jeta di se c'do te marre
vetem kete cast duhet vrare.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:58 pm

FAT A MALLKIM ?

Se di a eshte fat, a mallkim ?
qe prekjen tende shijova,
por ja ndiej peshen, si ndeshkim
se mashkull me nuk shikova.

Shkaktoje vibracione
si termeti shkalle, shkalle,
bukur, si te magjistarit iluzione
por ishin te veteta , ishin gjalle.

Fluturonte shpirti gjithesive
te panjohurat skuta, i bente te veta,
shetitesha kenaqesive
por fatkeqesisht keto me iken, nga jeta.

Jeta e kaluar eshte kujtim
them pata fat qe ishe me mua,
por e sotmja te shenderron ne mallkim
se te te kem prane, prape dua.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:58 pm

Lidhur me zinxhir


Une dua zemren te ta jap
ti do vetem trupine,
une dua ndjenjat ti kap
ti ta prek turpine.

Jemi lidhur me zinxhir
kontrast si plus minus,
prania jote me bene mire
por nuk dua te bije ne pus.

Them nuk ka fitues
nese vazhdon keshtu,
por po u dashurove pushtues
do me gjesh ketu.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:58 pm

Kur zemrat behen nje


Zemra ime beri zig - zag
here deshi shume, here deshi pak,
por si duhen dy zemra njekohesisht
se ka perjetuar mjerisht.

Ditet e jetes do jepja
nga magjia veten s'do ta stepja,
te shijoj castin, kur zemrat behen nje
kur kuptohen pa thene gje.

Puthja, prekja, jane njerezore
zemra diell ,them eshte hyjnore,
do t' me fajsoje me vone mua
se deshira kurre nuk ju plotesua ?
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:59 pm

Zemer saraj

Zemra ime, eshte saraj
ka shatervan ne cdo kethese,
ne te mjalte mbaj
kur pikon, embelson cdo pjese.

Saraji i zemres, kopesht ka
lule eredehese, me petale,
ngjyre kuqe, e me nuanca
gjithe kjo, rrethuar me male.

Une, pronare e ketij saraji
te ftoj; - eja, behu mbret!
derisa ka dashuri
e une do bej, gjithmone te kete.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:59 pm

Dashuria mekat

Me gjykoni rende
po deshte me gijotine,
por ne zemren time, ke vend
...vetem per dashurine.

E kunderta e botes
me vjen si lule me arome,
ju me futni nen kethetrat e rrotes
do rilind e them dashurome!

Por sinqerisht dua te ju them
sikur te me shikonit drejt,
jam njeri dhe dashirine duhet ta kem
fjalen mekat ta largoni perjete.

Por ju me gjykoni
po deshet edhe me gijotine,
por pas se te drejten s'ma mohoni
ta dua e kem prane dashurine.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:00 pm

E vertet e treguar

Ne cep te shtratit ulur
ri dhe pres cdo te ndodhi,
me tha; - eja mos ri e perulur
...doren ne krah ma hodhi.

Ke frike nga une? - me pyeti
jo jo nga ti nga e panjohura,
me duar perplote miresi
tha - mos ki frike mos ri e ndrojtur.

Po deshe vetem bisedojme
u ulem ne mes shtrat,
te panjohuren dua ta zbuloj
thash dhe prisja ate qe ish imagjinate.

Nga kujdesi mashkullor
isha femi dhe grua,
me nje ze diellor
miresi ka treguar.

Doja te jetoja e vdisja
me kete respekt,
ndarjen nuk e prisja
por ndodhi per fat te keq.

Dashuri e re ndryshe ish
s'kish asgje diellore,
dyshime qe zemren ta ndajne ne dysh
i dukesha djallezore.

E doja me shume se dashurine e pare
por mungonte dhurata,
qe respektin ka vrare
jeta mu be si shtrengate.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 5 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi