Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Janari sërish do të vijë

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:49 pm

Deshire e marre

Ti je deshire e marre
te cilen s'mund te fsheh,
tregon cdo gjest tradhtar
si pija me deh.

Parajse qe shihet je ti
dua te bej nje hap tej,
ta futem ne brendi
deshiren tende ta ndiej.

Ti ke emrin dashuri
dua shpirti me't pas pron,
jo me't sundu une ty
por ti me u ul ne fron.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:49 pm

Lufte me xhelozine

Si fushe e blerte
eshte rruga jone e dashurise,
por shpesh e bej te erret
kur bie ne ktheterrat e xhelozise.

Shkarkohen energji negative
mbi shpirtin tim te njome, bujar,
ngjarje inspirative
shoh asgje pa pare.

Une te dua pa mas
hija jote te jem eshte veshtire,
mendimi se mund t' te humbas
me qon ne delir.

Futem ne paranoje
me shkon cdo gje ters,
si them kujt nga frika se po gaboj
humbas vete ne univers.

Kete gje as ty s'te them
e ruaj ne shpirtin tim sekret,
se rast s'me ke dhene
marezine e gelltis vete.

Kur lodhem nga stuhia
shteg tjeter s'me ka mbet,
i them te humbet xhelozia
me kete do merrem vete.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:49 pm

Bomba

Ti je nje bombe
mister si katakombe,
kur te marre arome
une jam ne kome.

Dhe keshtu ne trans
e di se s'kam shans,
por beli kur te bene kthese
une dua te vdes.

Mendoj ne ate cast
si ti jap vetit rast,
bomba te shperthej
ne krahror, ta ndjej.

Je dashire per tash
por do bej rruge pash me pash,
nje dite te kem shans
me ty te jem ne trans.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:49 pm

Per ty

Mes gjelberimit qe syri sheh
imagjinata fole bene,
ne ajer ku syri nuk sheh
ne te dy aty na ka lene.

Dhe nuk themi fjale
s'kemi nevoj per to,
dores diell si them ndal
merre zemres s'te them jo.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:49 pm

Dje

Fjale e parafundit ishe bukur
si nje ere vere me pershkoi,
me beri shume te lumtur
nga brenda nje melodi degjoi.

Duket eshte si ze kitare
nga ato une qe dua pa mas,
do rrij hapur kjo dritare
melodi tjera te vijne pas.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:50 pm

Frekuenca

Me makine shtegtove
dhjete mije kilometra Kosove,
ku gjeje vajze me vape
ketheheshe me deshire prape.

Por territori i vogel per sherr
je lexuar si nje best seller,
te ka rene prestigji
edhe pse mendon se je vete ligji.

Per ty xx megaherc
zemra ime ka frekuence,
kete vale me zene
duhet lejen me ta dhene.

Nuk ke faj qe e kerkon
vale ndryshe ofron,
por pajtohesh besoj
e mira te miren, ta perqafoj.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:50 pm

Tuneli i erret

Dy jastek vej ne shtrat
te pres ty tere naten e gjate,
edhe gjumi nuk do t'me vij
eshte mesuar me puthje ta ftoje ti.

Ne mengjes bej dy kafe
harroj fare qe ti me s'je,
i pa prekur mbetet ky filxhan
ne vazhdim syri lotin se mban.

E di ti se era desh me rrezoi
nuk ish dora jote te me ndihmoi,
u perplita e frikesuar
se me krahun tend jam mesuar.

Ky mejdan i fort, i sert
si dimer i acart, si tuneli i erret,
si termet dhjete shkalle
zemer e brishte gruaje se ben balle.

Kjo fole e mbyllur me katinar
nga ketu asgje nuk ke marre,
ti se di por eshte e vertete
ketu nuk jetohet, sillet nje siluete.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:50 pm

NE BURG

Netet e nxehta
rroba te lehta,
bashke me shoqeri
ne disko e kafeteri,
jeta me ofron
por kjo s'me ngacmon.

Komoditet ne shtepi
sa te duash freski,
te ftohtin leng
kanotere pa menge,
bej atmosfere
por prape kam ferr.

Ne burg me deshire
do te shkoja te jetoja i lire,
se ketu ne kete treve
zemra ime po bene greve,
te mirat qe me rrethojne
pa ty shije ndryshojne.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:50 pm

Pertej imagjinates

Pertej imagjinates dua te shkoj
ate qe s'kam pare te shoh,
por s'me del sy, s'me del goje
vetem turbullire qe nuk me ngrohe.

Pertej dhembjes qe une e shkel
shoh fushe te zbrazet, pa gjelberim,
nje siluete ne univers me del
qe mund te jete ngaterrim.

Por pertej deshires ringjallet
me me force e njejta deshire,
me nje pike do te c'mallet
edhe nje fjale do i bente mire.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:51 pm

Gabim i njejt

Ne caste kur te merr malli
Per mua
Mos me kerko
Bene marrezira
Dehu
Qaj po deshe
Dhembjen duro
Por te lutem mos me kerko.

Shko ne vende
Ku rrinim bashke
Imagjino
Fluturo nga gezimi
Dhembjen duro
Por te lutem
Mos me kerko.

Dhe kur te kuptosh
Se une jam
Ushqim shpirtror i yti
Mos me kerko
Se u deshen vetem buzet tona
Ne si takonim
Njeri tjetrit
Prape dhembjen duro
Por te lutem shume
Mos me kerko...

28.v.90
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:51 pm

Ndej per Ginis

Eshte ndej per Ginis
cdo sy kah ty eshte nise,
si magnet ne mekat te fton
por je e ime dhe kjo me gezon.

Si ne teater , ne skene
je epicender yll qe shkelqen,
kam kenaqesi paskaj
se une ne dore te mbaj.

Vallja qe kur ka nise
trupin dridhe e rokullise,
cdo veprim gracioz
une partner dinjitoz.

Syte qe na shikojne si fajsoj
edhe une do veproja njesoj,
por shikimi te le duarthate
ne kete rast jam me fat.

Kjo eshte ndej per Ginis
se cdo sy kah ti eshte nise,
por syri yt plote zjarr
nga syri im nuk eshte ndare.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:51 pm

Fajin shiu ka

Dritaren e hapa
degjova muzike shiu,
ritmin ja kapa
emocioni me perfshiu.

Doli shpirti nudo
perplote melankoli,
te kerkonte kudo
i duhesh ketu tani.

Mbase shiu fajin ka
zemra me solli hijeshine,
me erdhi buza
si meny ne tavoline.

Si nga sirtari
doli deshira plote ndjesi,
u ndal kalendari
mendova perjete ketu dua te ri.

Melankolia nuk mu nda
ishte ndryshe ky perjetim,
mbase shiu fajin ka
nuk thame fjale s'kish kuptim.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:52 pm

Iluzion

Rrethi bene fjale
se jetoj ne iluzion,
kot me ty dal
se ti nuk me dashuron.

Por zemra ime ka fest
kur eshte me ty merr hov,
dhe nuk bene test
me te vene ne prove.

Shikimi mjafton
per buzeeqeshje ne faqe,
s'pyet a me don
gjithnje eshte ne paqe.

Me pelqen kjo roberi
te lumtur me bene,
me dhuron pafundesi
kam diell e hene.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:52 pm

Dashuria nuk eshte loje

Qielli ka ren mbi mua
kur me the nuk te dua,
se te pret dashuri e re
zemres nuk do ti vesh fre.

Flutorove si era
ne sekonde u mbylle dera,
nje gezim i shfrenuar
te kishte kapluar.

Por shume shpejt u ketheve
nga emocionet u rrembeve,
te flasesh me te dhene leje
vetem kete kerkove prej meje.

Me mori perpara dashuria
si kur te rremben stuhia,
ishte enderr qe me mrekulloi
pa u zgjuar cdo gje perfundoi.

Nga syte e mi ke kuptuar
se dashuria ne mua eshte shuar,
por si njeri qe vuajtje pesova
te qaj ne krahun tim i lejova.

Ndjenja qe kisha dikur
jane shenderruar ne akull, gur,
dhe syte e saj i kaploi qetesia
e kuptoi se nuk eshte loje dashuria.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:52 pm

Une e fatkeqsia

Ti do vdesesh brenda meje
se une kam te keqin fat,
goditjet prej rrufeje
do i duroj qe sot e pa afat.

Desha mire e se kam gjete
por syri s'ka per te me lotuar,
gjumi nuk do te me prishet
se une keshtu jam mesuar.

Une e fatkeqsia
jemi miq te vertete,
s'na duhet dashuria
fatkeqsia therrete.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:52 pm

Asgje s'kerkoj

Lume ndjenjash te bukura
ne brendi kam flutura,
shpirt i lire, i roberuar
jo i lidhur, por i shtrenguar.

Jo per jete, por perjetesi
per mua je, dhe mbetesh ti,
nuk te dua, te adhuroj
per kete asgje nga ti s'kerkoj.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:52 pm

Post dashuri

Me le ne prag vere
ditet e nxehta mu bene akull,
mundesit e kethimit jane shterr
fati mi dha zemres shpulle.

Per cdo kend vera eshte feste
por une kete dere me se hap,
gezimi eshte larte mbi krreshte
nuk kam force ta kap.

Post dashuri eshte tragjedi
do dikend qe nuk egziston,
por zemra jeton me fantazi
kohet dje sot, i ngaterron.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:52 pm

Genjeshtari

Zemren time ne dore ta kishe
doja kete me shume deshire,
por cdo moment ti grisje
cdo shprese pa pike meshire.

E kaloja nje genjeshter
mendoja ndoshta eshte rastesi,
ti me thoje pa turp ja nje tjeter
u ndala thash s'me duhet ky njeri.

Une doja cdo gje
ta ndaja me ty ne dysh,
por them s'me duhesh me
ndiej magjia u prish.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:53 pm

Dite e re....jo per mua

Sot qe ne mengjes
edhe pse dite e re,
e len nga cdo shprese
deshperimit i hoqa fre.

Nuk pash me udhe
nga duhet te shkoj,
njeren ti e bere me rrudhe
ajo tjerat i bllokoj.

Kur t'me shkel kemba
pyeta shpirtin e vrare,
nga jo pergjejga u tremba
nuk foli ,rrinte strukur si qyqar.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:53 pm

Dhurata per mua

Eshte pike uji ne shkretetire
e jotja fjale ,
zemren ma qon ne delir
ringjallet s'ka kush e ndal.

Si valet me fortune
e ke cdo prekje,
emocion si fluske sapun
erupcion per ,,vdekje''.

Si lekure femie i lemuar
ndaj meje shpirti yt,
ik mendimi i trishtuar
si kembet qe i ndjekin syte.

Dhe cdo njera dhurate
vetem per zemren time,
jam grua me fat,
zotrues i jetes sime.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:53 pm

Vetem nje fjale

Me thuaj vetem nje fjale
do me mjaftoj se e zberthej,
si nga gurra dhjetra kane me dal
shume kenaqesi do te ndiej.

Dhe vazhdo keshtu cdo dite
se fjala jote feste ngjall,
kala nga guri kam ngrite
se shemb termeti dhjete shkalle.

Une do pres nje fjale nga ti
te kesaj bote cdo dite te re,
mos harro te lutem si tani
te pakten fjale mos kurse.

Do thoni c'eshte kjo marrezi
vetem fjala kujt i mjafton,
i mberthyeri me vetmi
te pakaphsmen e zbukuron.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:53 pm

Ne fund kuptove

Ti nuk mund ta kuptosh
se s'dua lemosh,
se dashuria s'do meshire
ta mesosh e ke veshtire.

Keshtu qe prape u ketheve
edhe pse zemren ma theve,
kur me the nuk te dua
ti nuk bene per mua.

Doren zgjate te provosh
ndjenja ne mua te zgjosh,
dashuria shpejt tu shua
me arogance me the mua.

Por prekja ndjenjat nuk mi zgjoi
egon tende e lendoi,
se burreria jote ka deshtuar
ne fund e ke kuptuar.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:53 pm

Ze kitare

Si prekje e nje femie
tek une shpesh vie,
nje ze kitare
ne zemer vete hap dritare.

E ledhaton me butesi
me perplote embelsi,
behet e ime kjo bote
nuk sheh hidherim as lote.

Kur dua e kam prane
ne krah e mbaj e me mbane,
me erdhi papritur nje dite
zuri vendin mu ne shpirt.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:54 pm

Pergjegje pres

Krenare thote dashuria
shkaterrova nje bastion,
e shenderrova ne te vogelat therrmia
...se mua kush s'me sfidon.

Ne fakt te digjem ne hell
pranova vete me deshire,
desha te behem diell
nje cast nje moment.

Pergjejgen do ta pres nga ti
sot neser nje vit te shkoj,
ish kjo vetem e imja marresi
apo edhe ti deshe njesoj.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 2:54 pm

Dikur

Ne kishim dikur lidhje dashurie
por nuk eshte roman jeta,
u keput diku nje fije
...une vetem mbeta.

Ne kishim dikur nje vater
ishte me reale se ne roman,
nuk duheshim per hater
e pelqenim njeri tjetrine prane.

Ne tani u beme histori
shkrimtari mund te shkruaj roman,
me fund fatal jo lumturi
se tash ne cdo gje na ndane.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Janari sërish do të vijë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 4 e 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi