Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Jeta

Faqja 6 e 11 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next

Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:30 pm

Vazhdo

Vazhdo të kërkosh
t'a gjesh dashurinë.
Mos kërko të humburën
por kërko risinë.
Vazhdo të jesh aktore
kuptoje jetën si lojë.
Shëtitu në brigje të jetës
kudo valët të çojnë.
Ashtu lehtë si erdhe
edhe më lehtë ti shkove.
Por mos më mallko mua
që vetës ndjenjat ia mohove.
Çka do të ndodhë me ty
kurrë s'dua ta dij.
Nuk do të kërkoj kurrë
as në ëndërr nuk do të vij.
Për të të larguar nga zemra
E gjeta mënyrën.
Ta mësova dashurinë e dhimbjën
por ... e bëra detyrën.
Sido që të rrjedh jeta
mësohu të jesh e fortë.
Nuk ndryshohet jeta
me puthje e me lotë.
Nuk do të më takosh
në rrugë asnjëherë .
Kujtimet që i patëm
i lamë të marrin erë.
Vazhdo ashtu sikur deshte
s'më bën si do të besosh.
të kthehesh tëk unë
lutem të mos e provosh.
Në këtë mënyrën time
po e thej çdo premtim.
Lamtumirë e dashur
ëngjëllushja e shpirtit tim.
Ruaje qetësinë
asnjë lot nuk dua.
po ta kthej dëshirën
që dikur ma fale mua.
Nga ky çast e tutje
do të përcjellë lumturia
mos pyet për mua
do humbin gjurmët e mia.
Ata që kanë dashur
të na shohin të ndarë .
Ftoji të bëjnë dasme ,
kjo është nata e parë.
Nëse në ndonjë çast
tu duk se kam ndryshuar.
mendova të të mbroj
vetën e kam sulmuar.
Asnjëherë nuk do t'më shohësh
as t'më kesh në përqafim.
as të më puthësh ballin ,
do tretem si kujtim.
Emrin tim të lutem
harroje sa më shpejt.
vetëm ashtu e dashur
do ta kesh më lehtë.
Sa kohë që të kalojë
çdo ditë ngapak më harro.
Merri të gjitha qka mi fale
e lumtur veq jeto.
Tash je në pozitën time
që unë isha dikur.
Por fatin tim që pata
nuk do ta uroj ty kurrë.
E di sa më ka marrë malli
edhe mua për ty .
Por nuk do lejoja kurrë
të më shohësh sonte me sy.
Kokëfortësinë time tash
dënoje si të duash.
Lehtësoje shpirtin
nuk dua ti të vuash.
Nga e kaluara jonë
asgjë mos lakmo .
Mos e merr inat vetën
por çdo qelizë shëro.
Ngadalë tash po nisem
atje ku ti do të vish.
Herët apo vonë , se
gjithmonë këtu s'do të rrish.
Sontë po provoj të fluturoj
krahët e tu po i huazoj .
Nuk hidhërohem as skam inat
por do të ngjitem sa më lart.
Por ti vazhdo të jetosh ne tokë
mos i ler të ta vjedhin zemrën.
Do të përcjellë dëshira jonë
që më në fund ta realizosh ëndrrën.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:30 pm

jeta

kushe e di ku do na pres,
fati i jetes ne kete bote,
vec kujtimi do te mbes,
per keta sy mbushur me lote...
ruget tona tani te ndara,
ti dashuri me ishe e para,
ftyren tende kure se haroj,
gjithmon ty do te kerkoj
ndoshta edhe do aktroj,
se jam e lumtur une pa ty,
do te fshi lotet,
por zemren do te mbaj ne zi...
asnjeher me 'sdo qeshe,
as kenge s'do te kendoj,
do te pres fundin time,
ashtu sic une e imagjinoj,
nese vdes para teje,
atje do te pres,
nese le jeten para meje,
tek ti do vi si mbretereshe...
a te kujtohet sa here te thoja,
vetem vdekja do na ndaj,
une pa ty si te jetoj,
ne kete bote plot me vaje...
askend tjeter sdo dashuroj,
se pa zemer si ta beje,
zemren time e ke ti,
s'dua te ma kthesh perseri,
sa her qe ajo te pikellohet,
pran teje e di sherohet,
sa here qe te mbaj merzi,
une e di se do e qetesosh ti...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:31 pm

dita e marteses sime


syte e mi sote po lotojn,
se per tjetrin po mendojn,
kam duvakun para ftyre,
e lule kam ne dore,
por zemra eshte veshur me zi,
se me shtyne ne nje tjeter dashuri,
me kujtohet fytyra yte dhe zeri yte,
kur me thoje te te haroj,
dhe tjeter kujt nuse ti shkoj,
por sote kure jam e veshur me te bardhe,
ndoshta je penduar,
po te pres per me ardhe,
por ti ike me lote ne sy,
duke me uruar fate ne nje tjeter dashuri.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:31 pm

perseri u takuam


kohe e gjate kishte kaluar,
une me fatin e zemruar,
por sote per cudi,
u takuam tek e jona kafeteri...

aty ku ne te dy me pare qendronim,
aty ku puthjet ne shijonim,
ateher kure duheshim si te mare,
aty ku me dhe puthjen e pare.


por sote,sa large njeri tjetrit ne qendruam,
a thua valle zemrat tona ne vend neve,biseduan?
a thua valle ata e njohen njera tjetren,
e pyeten per ata dite se ku mbeten?!


syte e mi nga gezimi te lotuar,
se pas shume kohe une te pashe,po tani me e huaj,
por syte e tu aspak une nuk i kuptova,
gjithe kohes me veshtruan deri sa ika e shkova...


koken pase aspak s'e ktheva te te veshtroj,
e kuptova se akoma me done ashtu sic une te dashuroj,
nuk deshta te me shohesh lotet qe me rjedhnin pa ndale,
me zerin qe me dridhej te urova...patsh fat dashuri e pare.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:31 pm

dhimbje...


sote,tere diten me ty bisedova,
sote,afere teje o nene si 6 muaj me pare qendrova,
sote,buzeqeshjen tende te fundit imgajinova,
sote,me ty o nene lumturin mendova.


sote,tere diten nuk pate lote,
por tani mu ne kete caste ne kete ore,
kjo mbremje o nene me solli merzi,
ora 20:00 kur dhe te fundit frym o nene ti.


sonte o nene,tani prap te shohe,
se si rine pa jete,ne kete dhome,
se si une perseri prane trupit tende qendroj,
dhe doren tende akull te ftohte dot nuk e leshoj.


sonte o nene,tere naten pa gjume do ri,
do te lutem nene une vetem per ty,
ate dite o nene,ne ate caste une dicka te thashe,
ti beshe shume te fala babas.


une e di o drita ime,se e kam te kote,
une e di o nene se ti s'mi done keta sy me lote,
shume mire e dis e as me degjon,
por kjo zemra ime sonte po vajton.


edhe neser do te jete e njejta dite,
do te vime tek varezat,une,motra,vellezerit,
kur te kthehemi ne shtepi pasi u ndam nga ti,
vendi yte do jete boshe,pa nene kta femi.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:31 pm

mbreteresh pa mbreteri

une! mbreteresha e vetmise,
jetoj ne pallatin e qetesis,
vetem lotet me bejn shoqeri,
kjo heshtje dhe kjo vetmi,
nga koka ime kurora eshte larguar,
as vete se di se ku e kam venduar,
me te bukurin fustan sonte kam mbathur,
i pluhurosur,i leckosur,jo si dikur...i zbardhur,
nuk ka ndihmes,sherbetor,miqe per t'me vizituar,
nuk ka front,popull per te mbreteruar,
nuk ka lule ne kete kopsht,flutur,e as bilbil qe ciceron,
por ka fera dhe nje qyqe qe vajton,
nuk ka ballo,as ahengje...por monotoni,
gjith pallati,i ngjyrosur me boje zi,
dielli,hena,asnjeher nuk japin drite,
tek pallati te afrohen edhe ata kan frige,
nuk ka drite,ketu eresira mbreteron,
nuk ka mbret,por....
nje mbretereshe qe loti,vaji,vetmia e shoqeron...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:31 pm

eresira mbreteron kudo,
une penen qe po shkruaj mezi shohe,
me bene drite ky qiri mbi tavolin,
ane e mbane shume eresire.
zemra ime ngadal rehen,ne qetesi,
kerkon zemren qe e ftoi ne dashuri,
kerkon ata sy qe dikur shkelqenin,
kerkon ata buze qe dashurin aqe embel refenin...
.................................................. ......
po c'kerkon moj zemer ashtu e hutuar,
kuptoe se ai iku...ka shkuar...
kuptoe se me asnjeher s'do shohesh ata sy,
haroe ashtu sic te haroi ty....
.................................................. ......
kur t'a takosh behu se me nuk e dashuron,
haroe te kaluaren se bota ndryshon,
por kjo zemer e qete s'mund te ri,
m'u drejtua e me tha....
jam e vdekur pa dashurin e tije...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:31 pm

fjale e fundite...

kure te vije dita te vishe perseri,
s'do me takosh mua,por varrin time,
ateher kure te ktheheshe perseri,
te lutem o zemer mos qaje,mos mbaje zi.

eja tek varri mua me tako,
kengen tone aty me kendo,
vendoma nje lule dha barin ledhato,
por te lutem..aspak mos vajto.

se une edhe nga varri do te shohe ty,
s'dua qe t'i shohe me lote ata sy,
sepse pa faje te dy ne qelluam,
dhe ndarjen tone te tjeret e planifikuan.

e di se me doje,ashtu sic te deshta,
por ne rastin tone u zhduke e verteta,
aspak s'te gjykoj se genjeshtrave te dikujt u besove,
dhe per fjalet e tyre,me le...ike e shkove.

tani ata,le te mbajne krenari,
se e vrane,e treten nje dashuri,
vetem nje gje ata s'mund te shkatrojne,
edhe pse e vdekur....akoma vazhdon dashuria jone.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:32 pm

dialog me henen


mbreme e takova henen e argjendte,
dhe e pershendeta me nje varge poetik,
hena eshte mikesh e te dashuruareve,
e shume poeteve i vetmi frymezime.
faleminderit me tha hena dhe qeshi trendafilshem,
sonte e nderuar kemi manifestim
do te vine gjithe te dashuruarit,
eja edhe ti.......
me vjene mire...gezohem...
falemderit,i thashe shkelqesia juaj,
por une kete feste nuk munde t'a pranoj,
edhe pse e dashuruar....s'kam prane ate qe dashuroj,
dhe ne ate mese,do vuaj kur s'do t'a takoj...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:32 pm

me lini te qete....


pasi ne kete bote nuk erdha me vete deshire,
me lini te qete,do te jeme me mire.pasi une kete jete nuk e zgjodha vete,
me lini u lutem,dua t'jem e qete.


valle,aq te veshtire e keni te me kuptoni,
valle,a nuk e shifni se me pengoni?


ju boten time s'mund t'a kuptoni,
une jam bote ne vete,pse nuk me besoni?a se vereni une kure ece hapi ime nuk degjohet
e as zeri por zemra ime se si mendohet


aspak mos me gjykoni per fjalet qe them
dua te jem e qete edhe kure vdekja te me vjene
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:32 pm

e di........


une e di,se c'do e keqe ka nje te mire,
se gjithmon ekziston nje fije drite ne c'do eresir...


por une fare nuk e shohe kete drite,
a thua valle nga lotet me jan verbuar syte?


une e di se nuk duhet qene kaq pesimiste,
dhe se shpejti do te vi lumturia qe korkova une me vite.


por,per momentin mendja ime eshte bllokuar,
perpunon vetem ndodhit e kohes se shkuar.


perseri them: une e di...
une e di...se buzeqeshja ne te ardhmen time do me shtohet,
dhe c'do dhimbje do te harohet....


une e di...se edhe me shendet do te jeme me mire,
sepse sote trupi ime edhe pse me jete eshte duke u tret.


edhe kjo ngjyre e zbehte nga fytyra ime,do te largohet...une e di...
se edhe kjo zemer do te sherohet....


te gjitha keto une i di....i di shenjat per nje lumturi...
por gjeja e keqe se s'di te aktroj....
te behem kinse e lumtur.....qe tek te tjeret meshire te mose dhuroje.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:32 pm

eci...

eci neper diskun e henes,
veten e shohe te argjendte.


eci neper rrugen e yjeve,
veten e shohe qe shkelqen,eci neper vijen e horizontit,
veten e shohe me flete.


eci edhe ne galaktike,
vizitoj c'do planet.....


eci,e eci...por diellit s'mund t'i afrohem,
se me shkrin e me trete....me djege krejteeci edhe ne rruget e jetes sime,
veten e shohe njeri i mire...


por ty sikur diellit s'munde te te afrohem,
sepse sikur ai (dielli) je edhe ti.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:32 pm

te shohe ty...


kur dielli fshihet pas kodres,
une shohe emrine tende te shkruar me shkronja te arta.


kur hena fshihet pas mjegulles,
une shohe imazhin tende te argjendte.


kur yjet struken na carcafin e zi,
nje ylle me i madhe dhe me i bukur,une ateher te shohe ty.


dhe perseri kur agone dielli,une te shohe ty,
se sa embel flete me mua per te bukuren dashuri.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:33 pm

perse?


perse kjo nate eshte strukur ne heshtje?!
dhe ne heshtje me nxine flatrat e shpirtit.


perse kete nate heshtja me mundon?!
dhe kjo heshtje veshin me shurdhone.


perse kjo nate nuk flete me henen e plote?!
e hena e plote nuk me shikon fare dote.


perse kjo nate eshte strukur ne heshtje?!
e mua me sjell asgje pos lote....lote.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:33 pm

portret


isha duke pjekur trurin me mendime engjellore,
dhe papritur me fluturoi mendja tek nje portret.


mendja ime tani eshte shumezuar,
eshte ndare ne shume fije (pjese)


nje fije me thote: ja ky eshte njeri perfekt.
s'ka njeri perfekt nje fije tjeter i'a prete.


po eshte njeri i mire....vazhdon e treta,
s'jane te mire ata qe braktisin dashurin.


ka sy te bukur............
i ka me mllef dhe me urrejtje-valle a s'pe sheh ti?!dhe ne funde kur mendja kthjellohet,
zemra nuk e len me ne ate portret te kujtohet.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:33 pm

nje flete nga ditari ime...


akrepat e ores mbuluan piken e nates,
perseri me erdhi e njejta merzi,
perseri fillova per jeten te analizoj,
se c'ka don te thote-pse valle s'po e kuptoj.


ne ate caste m'u kujtua profesori i letersis ne shkolle te mesme,
kur n'a dha nje teme te lire per te shkruar,
e une disi me shume pikpyetje,
per jeten pata pata shkruar...


e pasi une lexova hartimin time,
ai zotri i nderuar,
kinse te qetesonte pak shpirtin time,
per jeten te fliste i'a pati filluar.

une e kuptoja se ai cka thoshte,
jeta duhet jetuar,shijuar dhe keshtu vazhdonte,
por une i'u drejtova dhe i thashe,
z.profesor mund valle ju te definoni kete terme (jete) se mua me mundone...une shume here jam zhytur shume thelle duke menduar,
por kurre,asnjeher s'arita me e definuar,
se c'ka do te thote jete,akoma se di....
e kam te hijezuar une kete teori...


askunde pergjigjen qe kerkoj une nuk e gjeta,
me ka mbete te them se keshtu e ka jeta,
me ka mbete te jetoj sikur dita e neserme kure s'do te vije,
ne kete gje me emrin jete....me ngjyra bardhe e zi....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:33 pm

por une....si!?
s'me ka ngelure aspak fuqi,
me forcen e penes shkruaj keto fjali.


nuk ndjehem aspak mire,
c'do dite e kam me te veshtire....


sote,per cudi,
ne nje lulishte ne qytet e pashe nje lule-trenadafil--per bukuri.


bukuria e saje me magjepsi,dhe me beri ne vende te ndaloj,
me mere,me blej filloi ajo me mua te bisedoj...a e sheh sa e bukur jam,me thoshte ajo mua,
nena yte do gezohet kur 8 marsin ke per t'i uruar.


ah...moj lule e bukur,une ku te te coje,
kam frige se me lotet e mi ty do te helmoj.


sepse kjo feste per mua tani ka mbaruar,
une s'jam si shoqet e mia,s'kam kende per te uruar.


une me kete date do rri ne shtepi,
do te ujise me lote lulet qe ajo mi la,dhe do shkruaj poezi,


ate dite dite do te veshe nje fustan te zi,
do te kujtoj 8 marsin e kaluar dhe ate lumturi.


kur papritmas trendafili petalet ne toke leshoi,
dhe ashtu me dhimbje dicka me belbezoi,


tani edhe une drejte vdekjes po shkoj,
mere petalet e mia mbi varrin e saje leshoj.


une varrin e saj do te zbukuroj,
dhe kete caste kure t'i nuk mundesh...
ne vende tendin 8 marsin do i urroj...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:33 pm

Për Tetovaren ....

Kur të ulesh e të mendosh
nuk do të ndodhte asnjëherë ndryshe.
Një ditë atë rrugë dhe ti do kalosh
deri atëherë vazhdo më tutje.

Mos ia vështirëso vetës
Lutju Zotit dhe kërko mëshirë.
Mos ia rëndo qetësinë atyre
Do t'ua lehtësosh po të ndjehesh mirë.

Çdo gjë që lind do të vdesë një ditë
Çdo lot për ta do shfaqet pengesë.
Detyrat e tyre i kanë bërë si prindë
Jeto për ta , që t'u falësh shpresë.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:33 pm

une gjithmone e kam menduar,
se keshtu ka qene e shkruar,
se kete fate e pata une,
deri sa te kete nje funde.


eshte veshtire edhe vetem po t'a mendoshe,
se si,si e humbur po jetoshe,
askujt s'i thua asnje fjale,
se me ata qe bisedoje...
nuke i ke me gjalle....


meshire tek zoti gjithmon kerkoj,
dhe ne nje fare menyre e falemenderoje,
sepse me ka dhene teper fuqi,
une aspak nuk qava kure dhane frymen e fundit qe te dy...


aspak nuk qaje as edhe sote,
sepse nuk dua me lote t'i rendoj,
por kam nevoj nga zemra kete dhimbje te largoj,
aq shume me mere malli,sa s'di c'ka te beje e ku te shkoj...


detyren e tyre ata e mbaruan,
ne nje bote tjeter te dy u bashkuan,
dhe te lumtur jane une kete e di,
me nje shprese te vetme.....
krenare per keta femi...........
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:34 pm

eja....si me pare.......


mos me bene te qaje me psheretime,
vertet zemer nuk ke ti o xhan,
mbaje...s'e lule e rralle eshte zemra ime,
forte mire e dine se vetem ty t'a dhashe.


mos me bene me heshtjen te flase,
per ndjenjen dhe veprat e mia t'i bisedoje,
por heshtja...heshtje eshte.......
dhe nuk munde te me keshilloj apo gjykoj.


mos me bene te te lutem kaq shume aman,
e di se me done..por ma thuaj o xhane...
tani eja te rime si me pare.....
te shijojm dashurine tone.....te ndjehemi te gjalle.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:34 pm

jetoj per ty........


dikur natyra ma kishte bere me sy
por une ate dite isha e hamendur
nga shikimet e brendeshme....


i kerkova ndjese nje dite me vone,
kur kuptova shkakun ...
pse me kishte bere me sy...
u corodita!


me kishte paralajmeruar,
se lumturia per mua nga ajo dite fillone,
se dielli me rreze me nuk do te perendon,
se bota..bota....ndryshone...se c'do fillim ka nje mbarime,
se lindi nje luler brenda shpirtit time,
bashke me te edhe nje dashuri,
nje ndjenje e forte..po...e forte...
per te jetuar per ty...po...vetem per ty....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:34 pm

sonte,si c'do nate...


nen driten e henes,
me shfaqesh ti,
me ate floke te zi,
e me ata te bukur sy....


une dua te fluturoj,
prane teje te vi,
por je shume larte,
dhe s'mund te te ari.


me bisedon dhe ma bene me sy,
me buzeqesh...sa e embel ajo fytyr...
une me endje te shikoj,
dua qe te vi te ledhatoj ata sy...


por hena papritmas fshihet pas nje mjegulle,
u humben ata sy.....
ah! ajo buzeqeshje.....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:34 pm

ndjej


rri dhe perkund mendjen diku larg ne mendime
ndjej heshtjen
vetmine...
ndjej qetesine...
ndjej dhimbjene....


rri dhe dergoj mendjen diku larte ne qiell,
ndjej yjet...
ndjej henen...
dhe ate te bukurin diell...


rri dhe qetesoj mendjen me keta shkrime,
degjoj simfonit e Mozartit i japin shpirtit time qetesim
dhe them
ah sikur te dija te beje nje pikturim
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:35 pm

s'ka me

as une nuk jam une,
as ti nuk je ti,
s'ka me dy shpirtera ne nje zemer,
s'ka me ne te dy...


as deti nuk eshte thare,
as dielli s'ka perenduar,
as qielli s'ka per te qare,
per ndarjen nga dy te dashuruar.


as ti nuk je une,
as une nuk jam ti,
as lumi nuk eshte dete,e deti te jet lume,
s'ka me te dua o shpirti ime...te dua shume.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:35 pm

shprese e thyer...


kisha aq mall te te takoja,
por nuk te takova!


kisha aq ndjenje te te simpatizoja,
por nuk te simpatizova!


kisha aq deshire te te bisedoja,
por nuk te bisedova!


kisha aq motiv te te pikturoja,
por nuk te pikturova!


kisha aq kenaqesi te te shikoja,
por nuk te shikova!


kisha aq kulture te te respektoja,
por nuk te respektova!


kisha aq aftesi te aktroja,
por nuk aktrova!


kisha aq shpirte te te dashuroja,
por nuk te dashurova!


dhe tani flase me veten,
dhe kujtoj oret qe kane haruar kohet!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 6 e 11 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi