Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Jeta

Faqja 8 e 11 Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:55 pm

lamtumira e fundit


asgje s'me ka mbetur ne jete,
perveec trupit te shkret,
asgje nuk kam,asgje s'posedoj,
sote as ty s'te kerkoj...


nuk mund te te fale tradhetin qe me bere,
sikur te me doje keshtu s'do veproje,
ne momentet me te veshtira nga une u largove,
ike ti..ike..me harove....


s'kam qene aspak mire une me shendet,
une e di..e ndjej...se vdekja po me prete,
sepse kjo semundje e di s'ka sherim,
me eshte helmua brenda edhe shpirit ime...


sote kaloj diten sikur e nesermja s'do vjen,
neser ndoshta me kerkon,por dote nuk me gjene,
do te jeme atje ku edhe ti do te vishe...
mos me qaje,mos me sille lule...kete mire ta dishe....


sepse nje jete tjeter une do te filloj,
nje i vdekure nje te gjalle s'mund te dashruoj,
e as per tradhtin nuk mund qe te fale,
nuk do mbine as edhe lulet nga ti mbi ate vare...


ate dite qe do ndodhe e kam nje deshire,
u lutem te me therisni vetem shoqerin,
dhe ne varim nese vjen e gjithe shoqeria,
nuk do te kete vende te vije dhe dashuria...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:55 pm

ishalla zemrushe...
por kjo eshte vetem nje poezi....
qe kjo mendje ime imagjinon....
te : ^ xhan
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:55 pm

-----Jetë!----

Nuk të themë Lamtumirë,nuk dua
Edhe që kam vuajtje në shpirt
Jeta eshte vyrtyt,do e jetoj
Njashtu si më është servua!

Herë e përlotur,herë e ,,gëzuar''
Nuk zgjodha unë këtë mënyrë të Jetës
Do të bëhem e fort,si shkëmb i kalas
Kurajo do t'i japi vetëvetes!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:55 pm

me fale


me fale dashuri se per ty sote po qaje,
me fale se te deshta dhe z'dita te te mbaje...


me fale dashuri se ne c'do hape te kerkoj,
me fale se t'a them por s'mun te duroj...


me fale dashuri se me yjet te krahasoj,
as henen as diellin me ty s'krahasoje...


me fale dashuri se me ishe i vetmi gezim,
por ti me braktise pa vullnetin tim...!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:56 pm

isha

isha vetem nje pike uji
ne goten tende te mbushure,
isha vetem nje buzeqeshje
ne buzet e tua...!?


apo isha nje gur i madhe
qe pengonte udhetimin ne rruget
e se ardhmes suaj...!


isha nje pike shiu qe kure bie ne oqean,
zhduket nga dallget e medha,
isha si nje lule e cila pa ujitje,
vyshket...


ndoshta ndonje here enderat
do te behen te verteta,
por une do doja qe e pertejshmja
te shnderohet ne ender...


sikur te isha apo te behem nje zoge pranvere,
do te fluturoja...diku large nga ti...
por edhe do te urreja veten dhe kohen
pa ty...


isha.....
mbeta si nje trandofil i keputur ne kete bote
te mallkuar...
i cili vyshket e kalbet askush pa e kuptuar.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:56 pm

per ty...


te dashurova me gjithe
besnikerin qe mund te ket nje femer....


nuk te pergjerohem e as te luse,
eshte jeta yte,vepro si te dushe...


pas teje me aspak s'do vrapoj,
as do te mendoj e as te kerkoj...


nuk je zote te te gjunjezohem,
te te lutem e te mallkohem...


nuk luten njeriu per nje fije dashuri,
te urrej dhe veten per shkakun e tije...


andaj ashtu sic derhirove...une nuk te ndaloj,
vazhdo rrugen tende...ne boten tjeter ndoshta te takoj...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:56 pm

shpirti ime

sonte nxora shpirtin nga trupi,
dhe mbi tavolinen e punes e vendova,
fillova me te bisedova e bisedova...


ishte mplakur i shkreti,
edhe mezi qe degjonte,
as shihte mire ....
ne heshtje belbezonte...


kush je ti ngadale me tha,
i thash:
une jam trupi yte...ti mua gjalle me mba...


ti je ajo...qe aq shume me torturon,
ah kjo zemra yte sa shume me lendon...


e sheh si jam bere...e kam dhurat nga ti,
edhe une isha i lumtur dikur edhe i rri...


por tani ne lote une jetoj,
edhe une ate kohe kerkoj...


keshtu ky shpirte me keta fjale mu drejtua,
vuante i shkreti nga zemra ime,
nga trupi ime ....nga mua...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:56 pm

shesë


shesë syte e mi te pasuruar,
me lote...kur s'kan per t'u harxhuar


shesë edhe buzet e mia,
qe kure se thane ate fjale "dashuria"


shese zemren time por e kam pake te vrare,
u'a shese me gjyse cmimi...kush e blene i pare...


shese edhe shpirtin blejeni po te doni,
shese gjithe qenien time...
mereni...ne nje lume dergojeni...


nuk me duhen ata sy...me vaje...
as ajo zemer...gjysma e saje...
as ky shpirte qe rrenkon...
krejte qenia ime ne kete bote qe jeton...


prandaj sote une keta i shese...
merni..beni eksperimente me to per bese,
nese skeni para per t'i blere ata,
sido qofte perseri merni...u'a kam fale...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:56 pm

nese....


nese dashuria per ty eshte
urrejtje...
pse ma fale mua,s'e mbajte per vete..!


nese per ty te dashurosh nuk do te thote,
asgje...
sote te them largohu...
une sote po te lë...!


nese ti dic'ka ke humbure
vazhdo,ec rruget tua
por,mos i lendo te tjeret,
sic me lendove mua...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:56 pm

c'ka te them

jam mesuar me mosqenien tende,
u them miqeve ishte fati qe na ndau,
por ata te pa shpirte vazhdojne te me pyesen
perse?


shtirem se jam e lumtur,
por syte dhe zeri me tradheton,
e ndegjojn ata kure zemra me renkon,
edhe dielli edhe hena ndarjen tone e vajton...


shtirem se do te vazhdoj te jetoj
por zemres s'mund t'i them,si ti them
se gjithc'ka
mbaroj...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:57 pm

per ekzistencen tende

dikushe dikund
kerkone buzeqeshjen tende
dhe ne te gjene shkak
per te jetuar...


dilush dikund
kerkon fytyren tende
ne nje pelhure
per te pikturuar...


dikush dikund
shqipton emrin tende me mall
ushqen shpirtin e saj
sa per t'a mbajtur gjalle...


dikush dikund...
andaj perkujtohu se dikush te done
dhe falemenderon zotin
se ti ekziston...!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:57 pm

nen melodin e fjaleve te tua

le te me perthaje lengun e trurit,
le te me beje te vuaj se mbrapshti,
le te me nxjere zemren nga kraherori,
le te me ngrije gjaku i saje,
le te me vrase...por me dashuri mua
por le te me beje te vdese nen melodin
e fjaleve te tua
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:57 pm

NUK JAM

Nuk jam për t'u shitur
ti më kërko në tregun më të lirë.
Nuk jam aq i shëmtuar sa çmimi
por, ti më vlerëso ma mirë.

Nuk jam aq maniak
sa të ta ndali frymëmarrjen.
Nëse portën e zemrës e ke mbyllur
Ma trego vetëm daljen.

Nuk jam fanatik
të mendoj veç vetën.
ç'më bëre kështu oj shpirt,
që t'a mallkoj dhe jetën.


Nuk jam as si engjull
që të shpërblej me të mira.
Nuk e kuptoj pse ike
Si të humbi për mua dëshira?

Nuk jam as aq i për-ulur që
të kërkoj falje për gabimin tënd.
Nëse me vuajtjen time kënaqesh
pse s'më vrave ne vend?

Nuk jam aq këmbëngulës
që të shtyj kundër vullnetit tuaj.
Sa shumë shpresova që më njeh
e më trajtove si një të huaj.

Një ditë kur të zhgënjehesh
atëherë do të më kërkosh .
Do ta vërejsh se NUK JAM e
krejt vetëm duhet të vazhdosh.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:57 pm

K-ush te lendoi motrushe qe edhe nga vargjet e tua rjedhin lot!
E-ndrren e rinis mos e tret me vuatje,
N-denjat e dashuris leja shpreses
D-uaj ate qe te don
O-fshamat e tua me kenge zavendeso.Smile
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:58 pm

e nesermja

e nesermja nuk sjelle asgje pos zhgenjimit,
ne sjemi asgje tjeter,vetem dy shpirtera,
qe jeta na ndane pa meshire...


edhe pse te nesermen te gjithe e presim,
c'te pres une valle..?!
ma thuaj..?!


e nesermja eshte plot dhimbje per mua,
kete te neserme me trego si ta jetoj,
kur diten qe shkoi te humba,
diten qe vjen dote s'te takoj


nuk je por as nuk jam,
ishim por me nuk do te jemi
kishim por sote c'ka kemi?!
t'a them une:
asgje...
pos nje te ardhmeje qe do na vret tinezishte,
perjetesishte....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:58 pm

zemren me vrane...
e perballova...
me shane...
u mesova...
me nencmuan,
ashtu,e nencmuar vazhdova...
vdekja me mua luante,
tani une me te po luaj,
dashuria me haroj,
edhe kete e perballoj,
lote me dhane...
dikur qaja por sote jo...
me kenge shpirtin qetesoj,
sepse kengen s'ariten te ma marin dote,
do kendoj sote e mote...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:58 pm

premtim i thyer

thashe,nuk do te kthehem,
nuk do te ndjeje,nuk do te mendoj...
te pashe dhe gjithc'ka ndryshoj,
nuk munda te u ike shikimeve tua...


thashe nuk do te shkruaj,
s'do te kete me vargje per ty,
por ja perseri me penen ne duar,
hedhe ca fjale per ata dy sy...


eshte e shkruar nga vete zoti,
une te rikthehem perseri,
ne ate ndjenje qe pata dikur,
tani me nje dallim...t'i s'je...
e une dashuroj per te dy...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:58 pm

i them dores,shkruaj,
kam ngrire thote ajo...


i them kembes ec,
rruget me jan boshe...


i them syryt shiko
loti s'me lejon...


i them gojes fole,
buzet s'me lejojn...


i them zemres rih,
plasa..gjake pikon...


i them shpirtit jeto,
as ky s'me degjon...


te gjitha keto posedoj,
por asgje nuk komandoj...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:59 pm

vec per ty

dielli ngrohu dashurine tone
e vrave ate dashuri
ajo s'ishte e jona pergjithmone


e zhduke boten qe neve na ndau
e theve zemren qe per ty qau
e braktise jeten per ata sy sy
edhe e vdekur do te dua ty


s'do t'i besoj me askujt tjeter
do t'a kujtoj dashurin e vjeter.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:59 pm

large nga syte e mi je
por nga zemra jo..
ti je gjeja e vetme
qe me mungon,
nuk je yll,
as engjull,
as zote te te lutem
por je nje krijes njerezore,
me disa tipare si me qen hyjnore...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:59 pm

se di pse


se di pse s'kam inspirim,
te shkruaj si gjithmon
une bashke me shpirtin time...


fjalet e pa thena,
valle a t'i thashe,
sonte vendosa te shkoj,
tek vendi ku te pashe...


se di pse edhe fjalet me jane harxhuar,
dhe nuk di te flase,
edhe te buzeqesh kam haruar,
e syte me jane verbuar...


s'e di pse..vargu ime per ty,
po shteret e harxhohet,
se di pse...nje fillim i bukur,
ne nje mbarim te hidhure shnderohet..!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:59 pm

leter dashurie


gjithe letrat e bardha i mbushe
me fjale te bukura artistike
me jepje shume shprese
se asnjeher nuk do te ikje


shume vargje te bukura poetike
gozhdove ne mendjen time
shume dashuri te njom premtove
dhe me ne funde ike e shkove.


qendrove prapa meje
si engjull i i dehur
per te ngjallur ndjenjat e dashuris,
me pas te aktroje nje dashuri te fshehur.


fluturove si engjull i zi
dhe i more enderat e dashurise
dikur mi fale ne nje kujtim te mire,
por sote i ktheve ne nje kujtim te zi.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:59 pm

mos mi prekni endrat


mos ma merzisni jeten
u lutem oj shoqeri,
mos ma kujtoni te kaluaren
se ma flaket kete rini...


mos me shkatroni shpirtin
si dikure me pare,
mos me shkatroni jeten
se jeni duke me vrare...


mos mi prekni endrat
endrat qe kam tani,
mos me kujtoni te kaluaren
ate kohe qe ishim te dy...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:59 pm

mall


sonte si gjithmon
ne dhomen e eresuar
e vetme duke u menduar...


mendoja per kohen
qe dikur kemi pasur
endem neper dhome
sikur nje e varfur...


mendohem dhe endem
me ne fund pran dritares ndaloj
largoj perden e mendafshte
dhe yjet veshtroj


kure pashe se u tret nje ylle
ne qiellin e kristalt
dhe ra diku ashtu i flakeruarah! po te merte mallin time te zjarte
jastekun tende dot a kishte perveluar...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:00 pm

shiu

sote po qaje me qiellin qe loton
pse ky shi qe bie shum'cka me kujtone,
neper bulevardin e qytetit kure shetisnim
dhe pikat e shiut mbi fytyren tone te buzqeshur
u rrokullisnin...


nuk ndjenim te ftohtin,
as shiun qe na lage
ne rruge vetem ne te dy
duheshim si te mare


me ore te tera ne shi qendronim
qeshnim,loznim dhe bisedonim...


sote perseri ne rruge kam dale
lagem ne kete shi por ty ste kam prane,
kudo qe te jeshe valle a e kupton
c'do pike e shiut qe ne fytyr te bie
dic'ka te tregone...!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 8 e 11 Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi