Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Jeta

Faqja 9 e 11 Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next

Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:00 pm

sikur

z'do te kisha mallkuar kure kete bote,
sikur te isha diell kure ti ke te ftohte,
sikur te isha drite ne netet e tua,
sikur te isha fjale te flisje me mua,
z'do te kisha dashur asgje me shume,
sikur te isha ender kure ti je ne gjume...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:00 pm

engjull apo njeri


ylli ime
qe s'ke te shuar
rrugen me ndricon
naten drite me jep mua
ti e dine sa forte te dua
zemra ime kaq e ndjeshme
vetem pet ty jeton
se nga dita qe te dua
une nuk ndjej vetmi
se kuptoj se c'je per mua
engjull apo njeri...!?
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:00 pm

mos....

mos u merzit zemer se fati na ndau,
mos kujto as edhe ate caste
kure zemra per zemren qau...


mos ri me lote o jeta ime
do te vi se shpejti ne perqafime
do te vi ashtu sic erdha gjithmon
deri ne vdekje me ty,e din..ta kam thene


edhe ne funde te oqeanit une do te notoj
ane e mban botes do te kerkoj,do te kerkoj
nese mbi dhe nuk do te te gjej
e di edhe nje vende tjeter ku mundesh me qene...


por te lutem zemra ime veten mos mallko,
me vdekje veten mos gjyko...
edhe pse neve te tjeret na ndane...
do te jemi bashke o zemer...qofte edhe ne varre...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:01 pm

me thuaj...

me thuaj te pakten nje fjale
qe une ta beje titull
te shkruaj nje histori
te beje vargje per nje poezi


me jep nje titull
zemra ime te inspirohet
pa fjalen tende
as edhe jeta nuk kalohet...


me jep te pakten nje shenje
se je diku...edhe pse large..shume large
me jep te pakten nje buzqeshje,
do ta ruaj deri sa te vdese..per vete...
po...per vete...


me thuaj nje fjale
jepi hijeshi poezis sime
mos lejo te zbehet
te shkruhet per vuajtje
e mjerime....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:01 pm

ender e keqe


c'do nate te njejtat fjale,
me thua se sa shume ke malle,
c'do nate e njejta ender,
qe me sjell mua zhgenjim,
pa gjume duke menduar
e tere pjesa tjeter e nates
deri ne agim...


c'do nate kjo ender me vjen,
edhe pse e bukur
por realiteti me dhemb,
sepse kur zgjohem,
vertet e kam merzi,
ike,mbete tek endera ti..


c'do mengjes kjo ender shuhet,
sepse eshte thjeshte nje ender pa kuptim,
qe kthehet per te lenduar
c'do nate,akoma me shume
shpirtin time...!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:01 pm

dashuria jone

u shua qe nga ai moment
kur zemra dhe shpirti yt
nuk donin me te dashuronin,

ata si te uritura shume,e me shume kerkonin,
kerkonin nje tjeter dashuri...
te drejt,te paster i ke pasur vetem ata sy...


e di...se ata sy jane akoma tek une,
edhe pse mendjen tjeter kunde

por une kujt t'i besoj?
kure te shohe ata sy,
me jep shprese per te jetuar,

kurse zemra yte...
per te vdekur me paska detyruar...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:01 pm

mere...


mere poezin time,
bashke me te edhe nje enderim,
mere zemren time,
bashke me te dhe shpirtin timë,
mere c'do gje time,
me deshire t'i kam falure,
te kam shume per zemer nuk jam duke e tallur...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:02 pm

Do te mar me vete sonte
henen se bashku ta vizitojm
nga atje ne nje komet do te ngjitemi
nga nje deshir do ta kerkojm.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:02 pm

te dy,kemi humbe

ndrico o diell e falem pak drite,
shendritma jeten qe me eshte merzit,
bjere o shi zevendeso lotet e mi,
shkelqeni ju yje,
t'me shkelqejn keta sy...


lulezoni ju lule zemren t'me gezoni,
aromen tuaj mua me dhuroni,
petalet e juaja ne doren time leshoni,
do ti ruaj si suvenir ne nje kuti...
kujtim kohe kure u shkatrua nje dashuri...


ndrico o diell e falem pake drite,
bjere o shi zevendeso lotet e mi,
t'a pranojm o zemer se s'kemi me dashuri,
dikur e patem tani e kemi humbe,
ku ta kerkojm,nuk e gjejm askund...!?


te pranojm realitetin,
t'i kthehemi te vertetes,
tani jemi vete,
humben dashurin e jetes.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:02 pm

vetem per te mos thene

magjeps me bukuri
verbom me syte zjarre
robroma shpirtin
helmoma zemren
mallkom me zerin tende te embel
akuzom me ata buze
ne vetmi te perjetshme me deno
magjeps,verbo...
vetem per te mos me thene se akoma
me do...!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:02 pm


moj sy zeze


vashe e bukur me syte e zi,
ka ca dite qe s'kam gjume ne sy,
mendja tek ti me qendron,
zemra ime forte te done...


eja me mua moj sy zeze,
do te dalim diku ne bjeshke ne periferi,
do te mare me vete dhe nje cifteli,
do t'i bije e ti do me kendoshe nje poezi...


moj e bukur me ata floke gersheta,
une per ty u humba u treta,
eja me mua se forte te dua,
syte e tu me dogjen mua...


do te kendojm nje kenge te dashurise,
t'u japim jehon bjeshkeve te sharrit,
te lutem eja,kupto zemren e ketije djalit...


afer neve do te vi dhe biblili,
flutura dhe trandofili,
per sy zezen time edhe ata do kendojn,
me tinguj dhe petale rrugen do na shtrojn...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:03 pm

o njeri


ti,qe krenarin e mban me vete
dhe done te dukesh i vecante
c'ka ke teper meje
edhe une njeri jam...


ti ke zemer edhe une kam
ti ke shpirte,me shpirte edhe une jam
ti ke sy qe shikon
syry ime gjithe boten e veshtron...


ndjehesh krenar dhe i dalluar
ndoshta pse ke bukuri
apo ke me teper pasuri...


e bukur jam dhe une
te bukure jemi te gjithe
bukuria e njeriut qendron ne shpirte
kete duhet ta dishe...


pasuri dikur pata edhe une
te them te drejten shume,me shume
por lumturia ne ate kohe me mungonte
neper spitale ajo pasuri mua me shkonte...


andaj ece ne toke o njeri
jo ne qiell me krenari
te gjithe jemi ne te njejte
te gjithe nje jete e kemi
dhe ne te njejtin vende te gjithe do vemi...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:03 pm

pranvera

natyra veshi nje fustan te ri
ngjyra ngjyra per bukuri
e gjelberta ne te dominon
celen lulet ajo na tregone


nje kenge e bukur oh ne veshe me tingellon
sa bukur ky bilbil po ciceron
arome e re dhe freski
oh ky shpirte sec me ndjehet me me shume gjallleri


kudo shohe fytyra te buzeqeshura
dhe sy te lumtur,buze ne gaze
e femijet se si lozin
pleqe duke biseduar per dimrin qe lane pase


natyra veshi nje fustan te ri
qofte me fate
na sjellte lumturi
mua edhe ty...
__________________
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:03 pm

shoqeris sime

dikure nena me kishte treguar
se ska si shoqeria gje me te cmuar
por kam qene shume e vogel dhe kisha haruar
tani c'do gje kam kuptuar...


ju qe ishite me mua
ne gezim e hidherim
qe bashke me mua e ndajtet
gjysmen e dhimbjes se shpirtit time


sote kure me shume po kuptoj
me gjithe zemer u falemenderoj
me yjet,larte ne qiell u krahasoj
kudo qofshi fate te mire u deshiroj


ne zemren time u kam ngren lapidare
ju qe ishit shoku-shoqja ime e pare
nepermjet yjeve te fala u beje
ne fytyren e henes c'do nate u takoj.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:03 pm

jeta


moj jete c'me ri keshtu para fytyre,
dhe me mua tallesh ti,
bene lloj-lloj gjestesh ti,
vetem qe mua te me bieshe ne sy...


ah moj jete,e shkreta ti,
sillesh me mua si me qene nje femi,
me talle dhe me vendone ne loje,
por dije mire..nga ti nuk shkoje...


do jetoj une me ty,
te betohem per keta sy,
t'do goditje tenden do t'a pranoj,
biles edhe nje tjeter do t'a kerkoj...


se keshtu ka qene perhera,
pas dimrit vjene pranvera,
pas shiut vjene dielli,
pas c'do vaji nje buzeqeshje-prape ylberi...


edhe kure te me vije fundi,
edhe kure s'do kem fuqi,kur me tutje s'do mundi
edhe kure do te duhet te them lamtumire...
do luftoj,do jetoj,kure s'do ta plotesoj ate deshire.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:03 pm

Ata sy te bukur kur me shiquan,
Rash peng nga ajo dite,
Së dashuruari nuk kam pushuar

Me pershkrove ter trupin timë
Dhe u ndale me syrin tim
Mu hodhe ngadal ne perqafim...

M'knaqe zemren shpirtin ma qetsove
Te dashta dhe te dua se e meritove
Deri ne vdekje sy zez me premtove......
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:04 pm

ti heshtje,nuk flisje


preferove me shume heshtjen
por heshtja flete me shume se fjala
syte tone na tradhetojne
se edhe ata te verteten e tregojne...


ti heshtje,nuk flisje
por heshtja yte tregon shumc'ka
e kupton vetem ajo qe zemren tende
e ka...


zerin e heshtjes sate une degjova
kure ngadal m'u drejtua
asnjeher nuk te harova
akoma shume po te dua...


ti nuk doje kete gje t'a kuptoj
por ja qe edhe heshtja te tradhetoi
ajo forte u gezua kure i thashe
e dua akoma me shume sec e kam dashte...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:04 pm

trandofilja ime


kure kaloja prane nje lulishtes
degjova nje trandofile se si lavderohet
thoshte me vete jam me e bukure
me bukuri askush s'me afrohet.


e bleva ate lule
jo...se ishte me e bukur
por me vete thashe ty te ta dergoj
qe prane teje bukuria e saje te jete e humbure.


ajo lule shume u turperua
kure prane teje erdhe ajo
nga merzia dhe nga turpi
u vyshke dhe petalet ne toke leshoj.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:04 pm

ne nje bote tjeter

tingujte e nje kenge me cuan large
shume large,
atje ku dielli nuk perendonte
dhe era lehtas fryente nga pake.


atje ku kishim ne duar
ate qe kerkonim,
atje ku kishim afer
ate qe dashuronim.


atje ku rruget me kristal
ishin te ndertuara
yjet nga toka shume pake
te larguara.


atje ku vaji e loti
nuk ekzistonte,
atje ku pa rreshtur
zemra lumturin kendonte.


atje ku i varferi me te pasurin
ishin ne nje shkalle,
dhe njerezite nuk vdisnin
te gjithe ishin gjalle.


tingujte e asaj kenge
shume large mua me cuan,
ne nje bote tjeter
kjo e tanimshmja m'u duke
si e huaj...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:04 pm

dikur lozja me ndjenjen e tije

dikur me kerkonte
e une nuk shkoja,
dikur,kure me theriste
beja kinse s'degjoja.


fjalet e tija aspak si degjoja
u tallja me te ne loje e vendoja,
dikur kur me donte
fare se vereja e as e mendoja,
nuk me mori mendja se sa gaboja.


tani ne poziten e tije ndodhem une
e kerkoj...e kerkoj por s'e gjej askunde,
e theras me ze te larte,por nuk me degjon,
shkruaj per ate por nuk i lexon.


dikur lozja me ndjenjen e tije,
tallja ate kur me shkruante poezi,
por sote jam une ajo qe s'di nga t'ja mbaje,
m'u mbyten vargjet ne kete vaje
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:05 pm

eja...kure te vishe.

po te theras ku je ti,
eja...

pse nuk degjone,
te lutem eja...

eja me diellin
me jepe ngrohtesi...

eja me eren,
ne perqafim...

eja te lutem,
sa nuk eshte vone...

u humba pa ty,
e dine ta kam thene...

nese ndonjeher pendohesh,
dhe do te vishe...

me kerko tek varezat,
kete duhet t'a dishe...

ateher aty mos vendo kurore
as mos ledhato varrin me ate dore...

ktheja shpinen edhe asaj grope me dhe,
dhe mendo ne c'ka u shnderuam ne...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:05 pm

te krahasoje

me diellin e bukure qe me ngrohe
te krasahoje...
me henen qe naten me ndricone
te krahasoj...

te krahasoj me yjet larte ne qiell
qe per c'do nate me to bisedoj,
me me te bukuren lule te kopshtit time
te krahasoje...

te krahasoj me shiprtin time
qe pa te nuk mundem,
me syte e mi dhe zemren time
te krahasoje...

te krahasosoje me me te bukurin engjulle
te krahasoje,
sepse je e vetmja gje
per te cilin une jetoj...
me qiellin e token
te krahasoj...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:05 pm

e di

e di rrugen ti nga shkone,
e di vendin ku banone,
e di mendjen c'ka mendone,
zemren tende qe me done.

kuptoj syryn kur me shikon,
ndegjoj zemren kur me kerkon,
me hapat tua zemra ime rrugen kalon,
e di,kuptoj,ndegjoje
engjujt kur per ty bisedojne...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:05 pm

vendi yne i vjeter

ne prape u takuam tek
vendi i vjeter,
une e vetme ti me nje
shoqe te tjeter...

doja te qendroja
por ai vende s'kishte qetesi,
nje ze nga brenda me thoshte
ike,leri te qete te dy...

me vinte inate te iki,
si nje e gjykuar,
te te le me nje tjeter,
tek vendi qe une te pata mesuar.

ne prape u katuam
tek vendi yne,
une e shoqeruar me vetmi,
e ti me nje te re dashuri.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:06 pm

dedikuar ty...

une pa ty,s'e di kushe jame,
s'jam askushe kure prane s'te kam,
nuk e di se si ndodhi dhe si erdhe,
zemra ime per ty forte po rehe...


me kupto te lutem,
sepse edhe une e kam veshtire,
vuaj ne kohen me te mire,
nga nje ndjenje qe sote e pata zbuluar,
sote kuptova se ne ty qenkam dashuruar...


me pare nuk e dija c'eshte kjo ndjenje ne zemren time,
si kuptoja kure te takoja ata dritherime,
s'e kuptoja pse emrine tende ne goje e mbaja,
vetem tek ti me conte fjala...


kete ndjenje nuk e doja,
e as e kam imagjinuar,
nuk doja te perfundoj,keshtu
vetem une e dashuruar...!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 9 e 11 Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi