Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Jeta

Faqja 2 e 11 Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next

Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:08 pm

LARGE VENDLINDJES


Larg vendlindjes mua fati me dergoi,
larg miqesis ai me coi...
Por s'ka rendesi,une per fatin nuk brengosem,
edhe pse ne Gjermani jam shqipetar dhe gezohem.
E per miqte,shoqerin,shqiptarin qe se shikoj,
ne kete forum un i takoj....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:09 pm

Bota eshte e jotja rini,andaj mos prito,
jeto jeten tende ti vetem jeto,
edhe pse me zemer vuan rini ti mos u trego,
kjo do te thot rini ti lumturin aktro.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:09 pm

NJE NATE....

Grue a hyneshe e mbeshtjellur n'errsir te nates
zbrit nga sfera te panjoftuan nder odat e mija
dhe u shtrua nje flad, nje e kendeshme ndjesi,
nje heshtje parathenja zemra don te me perbi
vetem ora kendonte kengen e thjeshte te nates


Grua e hyneshe m'erdhi nga gjin' i errsires
Qe frymen ja ndiej dhe zemra rrah prej dashnise
Buzet e njoma te saj,syt e zez e te mdhaj
premtoj nje dashuri te hijeshme

Fryti i embel i marrveshjes
dhe ate nate vallzeus me
nje valle defryse pa marrur
FRYM
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:09 pm

Mirmengjesi

Nxitoj e menduar,
eci pa kujdes,
kur nje ze i embel,
me thot mimengjes.
Ndoshta eshte ftohte,
dhe bora zbardhon,
ai me del perpara,
mirmengjes urron.
Une i'a kthej pergjigjen,
ashtu lehte-lehte,
nuk i them dot kurr,
pse s'me le te qete?!
Qenka dashuria,
fshehur midis nesh,
ndaj une shpejtoj hapat,
dhe embel buzeqesh...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:09 pm

TASH TE FLAS E PENDUAR


Nuk e dija se kaq shume do te kisha dashur,
edhe pse te tjeret te urrenin,
nuk e dija se kaq shume do pendohesha,
edhe pse te gjith me rrefenin.


Nga dashuria qe ndjeja per ty,
une ndegjoja fjale nga gjithkush,
sepse ata gjithmon me thonin,
se ti je askush.


Taash ne keto caste e penduar,
mallkoj veten e deshtuar,
mallkoj boten e haruar,
dhe ata te cilet jan te dashuruar.


Nuk e di as vete pse flas keshtu,
por besoj se do me kuptoni,
ateher kur edhe ju,
sikur une do dashuroni.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:10 pm

MOS U DESHPERO
Nese zemra te eshte thyer,
dhe ti akoma po derdh lote,
mos i'a fale zemren zhgenjimit,
jo..kjo bote nuk eshte e kote.
Nese shpirti te eshte vrare,
nese besimi te mungon,
mos u'a humbe shkelqimin syve,
sepse dikush te tradheton.
Ngrije koken,ec perpara,
mposhte dhimbjen dhe mos qaje,
haroi te kqijat e ksaj bote,
dhe ne te ardhmen syt mbaj.
Jeto jeten se eshte e bukur,
ngriju ec perpara dhe behu flutur,
jeto...jeto...dhe mendo lumturin,
dhe nje dite do ta njohesh vertet dashurin.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:10 pm

------Jeta!-------

Jeta-nje ferfellaze qe nuk i dihet fundi
Jeta-nje diell qe te pervelon
Jeta-nje humnere e pafund
Jeta-te paktet i gezon!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:10 pm


Jeta eshte vuajtje,
me brenga te thella ne zemer.
C'do njeri linde per te jetuar,
ndersa vdes deshira pa i'u plotesuar.


respekte
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:10 pm

Pse e kerkon vdekjen
Le te vije kur te doj vete
Duhet te qendrosh e fort
Edhe vuajtjen e quajn Jete!

I ligu kerkon vdekje
I forti kerkon te jetoj
Ani qe ndoshta te mirat e jetes
Kurr s'do t'i shijoj

Por prap se prap ballhapur
Dua te jetoj!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:10 pm

Mijra here pe jeten kam hulumtuar,
mija detaje te saj kam analizuar,
sa qe nje dite rash ne deshperime,
u zhyta thell ne boten time.


Analizova fjalen c'do me thene jete,
pyetja profesore e pyetja milet,
askush nje pergjigje nuk me dhan,
nga pergjigja iknin te tan.


Dhe me ne fund arrita ne nje konkluzion,
JETA ESHTE RRUGA QE TEK VDEKJA CON.


E ju,u lutem mos me gjykoni,
e till eshte jeta ime,u lutem me kuptoni,
mos i thuani "e lige" nje vajzeje qe vuan,
ju nuk e dini se vdekja me fatin e saj po luan.


Se ne jeten time ka shume hidherime,
vdekja me mori buzeqeshjen time,
ajo me mori nene e baba,
askend ne kte bote ajo nuk me la.


Une me me vdekjen tani jame mesuar,
andaj flas ashtu disi e hutuar,
prandaj them se shpejt do vi per t'me vizituar,
se adresen e familjes sime ,
te vetmen e ka ne adresar te rregjistruar.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:11 pm

Nuk je Ti e vetmja,qe ke vuajtje ne kete bote
Duhet te qendrosh e fort,deri sa te jetosh
Mos mendo qe une e kam nje jete pa lot
Kto na i servoj jeta,duhet te pajtosh!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:11 pm

MALLE

Kam mall qe dashurin ton dhe nje her ta perjetoj,
dhe pak fuqi qe kam te te perqafoj,
kam mall dhe dua qe me zemer te te bekoj,
por,s'mundem...
Dicka me shtyn te te mallkoj...
Kam mall te ndjej shijen e buzeve te tua,
te te bind c'vler ka dashuria jone per mua...
Kam mall vertet...
por malli ngelet vetem mall...
SE DASHRIA JON VDIQ NJE HERE...
E UNE S'KAM FORCE TA RRINGJALL...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:11 pm

VARGJE MBI VETVETEN


Tingujte e nje kasete te vjeter me cuan shume larg! Ateher kur Dielli dukej i vertet dhe ekzistenca e Zotit na bente Hamleter. Ateher kur kerkonim pa e ditur se c'deshem,ateher kur deshem pa ditur te kerkonim... Ateher kur i buzeqeshnim fatit ironik dhe ai dhimbjen na e kthente njeqindfish. M'u kujtua kur mbylla se bashku me sirtarin e rende edhe endren naive per te jetuar te lumtur...
Por nuk e mendova se ai do te mbyllej perjete dhe ai nuk do te sherbente me per te kujtuar. Por per te vuajtur momentet e kaluara. "Nese arri te harosh dicka,ajo do te te mungoj tere jeten! por nese nuk do te arish ta harosh,ateher ajo do te ta beje jeten sketerre!"-thote Remarku. Keshtu qe duke ju trembur sketerres se shpirtit,preferova te hapja dyert e harreses. Por kur ore per ore e dite per dite pret me padurim te harosh at qe "nuk mundesh" fillon dhe obsesionihesh pas kesaj ideje. Ekziston nje marveshje instiktive midis trurit dhe shpirtit. Kur gjerat jan tmerresisht te dhimbshme per shpirtin,truri i bene te pabesueshme dhe mundohet ti harroje.
Kendonimte trembur nga e ardhmja "vuajtje,vaje dhe ca pika lot,per te rinjet fatkeq qe nuk jetuan dot...",pa e ditur se fatkeqet q vertet qe nuk jetuan dot do te ishin prinderit e mi...e kush tjeter? Do te duheshin nete te tera dimri per te treguar te gjithe vuajtjet e nje femije. Por do te mjaftonte nje moment i lumtur per te tu kujtuar ai premtim naiv e per te te ngrire buzeqeshja "Do te jemi gjithnje bashke" dhe nuk dushonim se nje dite do te na ndante nje force e mbinatyrshme.
Nuk do te ishte rruge e gjate,as bindje te semura,por do te ishin ligjet e botes se cmendur...
Eh! Te ishim bashke perjet ishte e pra deshire e paplotesuar ne kete shkretetire ndjnjash... Buzrqeshja e trishtueshme me shakate e marra qe fati na bente. Kur nje mengjes u zgjova dhe Bota krejte e zbrazet mmua mu duk. Ateher kuptova c'kisha humbur,vetmin fitova gjithashtu. Me rrezellinte si smerald merzia dhe e ardhmja ngrysteisi nje muzg me re. Nuk dija cilen rrug te zgjidhja dhe preferova lirine nga burgu mendor e kujteses. Por u bera rob i vetvetes se deshperuar......................
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:11 pm

Te prita

Te prita mbrem,
per te biseduar,
te prita kohen me ty me kaluar,
te prita te ndegjoj fjalen tuaj,
te prita..te prita deri sa u merzita.


Te pres edhe sonte,
por ti mos eja,
te lutem shum mos eja,
se nuk e di si te veproj,
nuk e di c'ka te te tregoj,
nuk e di si te aktroj,
kete ndjenje ne zemer te mos u'a tregoj...Krijova nje bote te vogel,
brenda botes sime,
eshte aq e embel,
me jep shume gezime,
por me vjen keq une keta lumturi t'a pranoj,
nuk d'ua me ty,ne dic'ka te gaboj....

Tani ne ket moment,dic'ka ne zemer po me troket,
sikur ndonje akrep ore brenda te kish mbet,
ndegjoj nga dale dhe aspak nuk flas,
a thua te hap zemren se eshte duke plas...


Kurr nje pershperitje pa pritmas u ndeghua,
" mos me largo nga zemra se s'do mundesh dot pa mua" !
Por une kete pershperitje s'dua ta ndegjoj...
S'dua me per ty,per nje shok te mendoj...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:11 pm

NDJENJ FAJI


Peshon mbi supe nje ndjenje faji,
nga nje grindje pa kuptim,
ngritje nervash te pa duruar,
eshte faji yt,s'eshte faji im.


E lam ne heshtje ndjenjen tone,
dhe kokat mbajme menjan,
nuk e di se kush te foli,
kush njerin nga tjetri e ndane.


Ndjenje e forte me pershkon trupin,
kurr kalon e s'me flet dote,
krenarin mbajm mbi vete,
e mbi ndjenja te besojm,
ndoshta eshte e kote...


Sa me dhemb ikja jote,
deshperimi lendon pa fjale,
nuk e di c'te beje me endren,
qe nga dita te harroj,
nata me sjell gjithmon mall.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:12 pm

Te dua...
sa qielli,sa gjithesia.
Te dua...
sa gjithe pafundesia.
Te dua...
ne c'do hap,ne c'do drejtim.
Te dua...
te ndjej ne shpirtin ti.
Te putha...
ne balle beje sikur s'shihje.
Te putha...
ne sy,beje sikur flije (fleje).
Te putha...
ne gush,beje se rrenkoje.
ah ! hileqare....
PUTHJE NE BUZE KERKOJE...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:12 pm

Asgje s'me ka mbetur ne jete,
pervec trupit te shkrete,
asgje s'me duhet,
asgje s'me mungon,
asgje s'posedoj,
per asgje s'jame,
asgje s'eshte per mua,
askush s'me duhet,
askujt s'i duhem,
askujt s'i besoj,
askush s'me beson,
askend s'e dashuroj,
askush s'me dashuron,
askend s'e urrej,
askush s'me urren...
Nuk eshte patjeter te hy ne dhe njeriu per te vdekur...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:12 pm

Zbrazeti ne shpirtin tim gjithnje do te ket...
sa te roj e sa te shkoj kjo jete.
por me gjithse e tille eshte kjo bote,kjo natyr,
patjeter duhet mesuar te aktrojm se jemi mire...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:12 pm

Çudi

Çudi si më mashtrove
ta bëja atë premtim
ike pa më shpjeguar
prej nga gjithë ky mallkim.

Çudi sa shumë të dua
e di qe s'do të kthehesh kurrë
Çudia më e madhe është se
asnjëri nuk bëjmë dot gjumë.

Çudi është dhe kjo
që shpresa për jetë m'ka humb
kujtova se jam më i fortë
e po dorëzohem pa luftë.

Çudi sa e du vdekjen
kur e di se do të vijë vetë
do të kthehem shpirt atje
po vdekja s'më gjen më shpejt
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:12 pm

Do te jetoj...

edhe pse u largove nga une,
edhe pse ike kure te doja shume,
edhe pse me le ne vetmi te lotoj,
dhe vdekjen time ta kerkoj,
edhe pse buzeqeshja me eshte thasre,
edhe pse kjo dhom me duket si vare,
une perseri do te vazhdoj,
do filloj per mua te jetoj...
Do te flase me heshtjen time,
me heshtjen e poetit do ti shkruaj ata kujtime,
do te vi ne heshtje tek i naten vone,
qe te mos me njhesh dp te sjnderohen ne nje engjull hyjnor...
Ti qe i pari me mesove dashurin,
dhe me vone edhe tradhetin,
une ne heshtje per keta dy fenomen do te shkruaj,
por kure me nuk do te te perkulem...
te te them ME Duaj....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:13 pm

E nëse

E nëse më kthejnë të vdekur
mos eja në varrim
s'dua shpirti jem të ndjesh përbuzje
më së paku pranë varrit tim

E nëse më jep Zoti kohë
të arrij i gjallë
Do të vdes para syve tu
duke të shiku me mallë.

E nëse kam gabuar
fajin po e marr unë
mos harro që të deshta
e do të të dua shumë

E nëse ka jetë pas kësaj
do të të du gjithmonë
Edhe sot të dua
kur gjithçka më duket vonë.

E nëse kjo të bën të lumtur
dhe të vuajmë të dy
po ta fali edhe lumturinë time
po ti lë të gjitha ty.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:13 pm

PER TY..

Ne nje nate te erret,
do te pyes dikend,
valle, a te mungojn ty fjalet e mia?
A do te thote dic'ka per ty dashuria?
E nese s'me do, do te zhdukem ateher,
yjet do ti le qe ty te te ndricojn,
dhe ne mua te te kujtojn.

Do te iki large qe kure mos te te takoj,
por kure nuk do te ndalem qe t;ju dashuroj,
E kure ty s'do te dua...
ti do ta kuptosh por kote...
ateher kure ne pllaken e varrit tim do te shkruaj...
PER TY VDIQA SOTE...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:13 pm

Edhe pse

Edhe pse kurrë s'të kam tradhtuar
asnjë as sot smë intereson
Desha të mësoj diçka që
as shpirti jem tash s'po e aprovon.

edhe pse një ditë
do ta kuptosh dhe vetë
se koha bën të vetën dhe
tregon çdo të vërtetë.

sa për buzëqeshje
as unë se kam më mirë
buzët poashtu janë tharë
e zemra më është ngrirë.

Edhe pse kam dëshiruar
ta bëja një befasi
si duket deshtova dhe
çdo gjë u bë terr e zi.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:13 pm

Për ty..

ndoshta të kujtohet
kur një natë të zgjova vonë
e ndjeva që po të humbisja
e sdija si ta tregoj.

Pastaj më qetësove
më the s'do ikësh kurrë
premtimin e theve
e fajtor po ndjehem unë

Për ty mund të mos vlej fare
që më shtyve kështu
do të pres derisa t'më marrë Zoti
nëse ishte e shkruar ashtu.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:14 pm

MOS VONO

Mos vono o shpirte,
eja se te pres,
mos vono e zemer,
me shpejt se po vdes.


Eja fshima lotin,
qe pikon pa ndal,
eja me puthe buzet,
buzet qe me jan thare.


Eja me thuaj fjalet,
qe vetem ti i thua,
eja me perqafo,
mos me le te vuaj.


Eja me ngohe zemren,
Shpirtin tim te tretur,
eja me puthe syte,
keta sy te pa fjetur.


Mos vono o shpirte,
dije se te prese,
po nuk erdhe ti,
dije se do vdes...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 11 Previous  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi