Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Jeta

Faqja 11 e 11 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:11 pm

gjysme jete

lamtumire shpirti ime,
po shkoj ne nje rrug pa kthim.

lamtumir ditet e mia,
keshtu e paska shkruar perendia.

lamtumir jeta ime,
sote po shkoj tek nena ime.

se vertet malli me ka mare,
t'a puth dhe te me puth ne balle.

se vertet malli zemren me perveloj,
per ti thene se sa te dua,
dhome ne dhome kure e kerkoj.

se vertet ky shpirt me dhembje piqet,
e keta buze me kete goje ah se si digjet.

se buzet e mia me jane thare...
duke folur me nje lule mbi nje vare...

qe me lote c'do dite e ujis,
te thash do te vdes edhe une o nene,mos vdis...!

te thash menjeher pas ty edhe une do te vi,
t'u betova duke puthur ata sy...

por kete bese o nene,une si t'a plotesoj,
e gjalle brenda ne varre o nene,une si te shkoj...

lamtumir ti jeta ime,
prej sote e tutje...
gjysm e vdekur gjysme e gjalle,ah kjo zemra ime.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:11 pm

kalimtar i rastit

me henen flas,bisedonim per dic'ka
une tek dritarja e ime,
ajo ne qiellin e saj...

kur pa pritmas ne toke syte leshova,
nje kalimtar te rastit,aty e takova,
c'bene ky i uruar,kaq vone neper rruge,
mos valle eshte lenduar,dhe dic'ka ka humb..?!

por ai me kishte degjuar si flisja me veten,
kam dalure te inspirohem,
te shkruaj per jeten...

zbrita aty poshte,
thash t'i beje shoqeri,
hena dergoi yjet,
ne duar me nga nje qiri...

u ulem mes rruges,
te bisedojm filluam,
ku papritmas shume afere,
njeri tjetrit qelluam...

me puthi ne balle
dhe me perqafoi,
me hutoi mendjen,
por zemren me gezoi.

e vendova koken mbi supin e tije,
mendoja,mendoja valle kjo eshte dashuri,
me perqafoi dhe nje here dhe u nis te shkoj,
poezia e jetes sime u shkrua,ketu mbaroj...

te nesermen akoma me vone bised me henen,
isha duke qare....
fshi lotet se po vjen,
me tha kure ajo e pa...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:12 pm

me thuaj

perse tani je ndryshe nga fillimi,
me thuaj te lutem ku qendron ndryshimi,
e pate sa te me maresh ne duar,
dhe tani me le,edhe pse po vuaj...

me thuaj te lutem se c'ka po ndodhe,
u pendove per fjalet dhe me nuk me do,
me thuaj ca fjale,me shiko ne sy,
valle a eshte e lehte te vuash per nje dashuri?

valle kete ndjenje ti s'i e mendon,
te duash dikend qe fare nuk te done,
t'a ndjesh me shpirti e me zemer,
te te dridhet buza kure e thua nje emer...

me thuaj te lutem ku qendron ndryshimi,
valle na erdhe fundi para se fillimi?!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:12 pm

mekat


zoti ime,me fale per mekatin
e vetem qe bera gjat jetes,
per dikend tjeter mendoja me shume,
se sa per veten...

me shume se veten e doja...
me fale zoti ime,me fale,
nuk e vereja se gaboja....

harova gjithe dhimbjet,
plaget,goditjet qe jeta m'i pat dhuruar
harova c'do gje,gjithe boten,
se veten e ndjeva te dashuruar...

qeshja me ze edhe ateher kur
lote kisha ne sy,
vetem qe ate te mos e merzis,
vetem qe te mos shkoj ai...

me fale edhe ti miku ime,
per kohen qe te mora,
e kete dashuri do t'a mbys me lotet e mi,
sepse ti ke jeten tende,nje tjeter dashuri.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:12 pm

neser po shkoj

po ku?
as vete nuk e di!
por,large nga ti
nga ata sy...
large nga bota,
nga ndjenja,nga kjo shoqeri,
do te kerkoj,po,nje tjeter dashuri,
ndoshta njejt sikur ty,s'do mund t'a dua,
ndoshta me shume se ti,ai do me doje mua,
por s'ka aspak rendesi,prane do t'i qendroj,
nje lumturi te pa fundme une do te aktroj,
do te aktroj se edhe te kam haruar,
se kur me s'te kujtova,
se me gjithe zemer tek tjetri serisht u dashurova,
neser po shkoj,ne perqafimin e dikujt tjeter,
valle,nuk na ishte kjo jete,
c'do sprove duhet t'a jetojm-shijojm,patjeter...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:12 pm

trishtim

albumin e fotografive mbaj ne duar,
shohe fytyra,ca shpirtera te gezuar,
nuk ka lote neper sy,
e as dhimbje n'e zemer,
ka vec dy shpirtera me me te bukurin emer...

u trishtova qe sa agoi dita,
ece,e ece neper dhome,
por kende valle e prita,
ku papritmas tek nje dere ndalova,
hyra brenda,por askend s'e takova...

u ula tek vendi yte nena ime,
tek ai shtrat ku ti vuaje nga ata dhimbje,
ledhatova ate vende si me pare,
m'u kujtua kur per te fundit here te putha ne balle.

m'u ndal fryma,kraharori m'u shtrengua,
ku te kam,pse me iken,forte te dua,
keto fjale i persheperita me mendjen time,
mu sikur ateher qe nuk qava,mos te te jap akoma me shum dhimbje...

zeri ime si ne ate cast me iku krejt,
goja ime u shtrengua dhe s'mund te flet,
trupi mdridhet dhe ne kembe s'mund te qendroj,
sikur ate dite nena ime,pas teje dua te shkoj...

t'u betova se do te behem vajze e mire,
do te kujdesem per te tjeret,per tenden deshir,
tash nje vjete me kan kaluar,
ne jemi ata qe ishim,asgje s'ka ndryshuar...

ligjet e tua akoma i zbatojm,
sipas keshillave te tua akoma veprojm,
zeri jone akoma jasht shtepis nuk degjohet,
njeri tjetrin e permisojm,kur gabohet...

na mere malli dita dites te kerkojm,
vellai i vogel tash eshte rrit,me dashuri e bekojm,
dita dites akoma me shum ne kemi malle,
dhashte zoti qe ti me babin te preheni te qete,
do te lutemi per ju te dy deri sa te jemi gjalle...

sepse kjo bote nena ime askujt s'i mbete,
askush ne kete bote nuk mbeti per jete,
edhe ju ishit sikur ne,me shpirt te gjalle,
por edhe ne do te behemi sikur ju,shtepia jone ai varre...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 11 e 11 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi