Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Jeta

Faqja 4 e 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next

Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:20 pm


Ti moter e nderuar
Shkruaj per lumturi
Kur t'i ofron pran vedi
T'lexojn me krenari!

Mos te shofin te merzitur
E te perlotur kurr
Duhet te behesh per ta
Edhe grua edhe burr!(Nene e baba)


Ps.Me fale per nderhyrje!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:20 pm

une ne jete pra pran tyre,
asnjehere nuk qaje me lote,
as qe merzitem...
por ketu nuk duroj dote...

Se edhe une,kam nevevoj per nje c'lirim...
te qaje,te qaje kure nuk me sheh vellau im.

Para syve tyre une jam shume e forte,
por ne vetmin time une kam vetem lote.

Kam mare rolin e prinderit,
qe dashuria te mos u mungoj,
vetem per ata une kete jete e vazhdoj ( jetoj)


ps/ s'prish pune qe nderhyn e nderuar...
kjo dmth se lexon ne poezit e mia...dhe me kurajon...
Falemnderit shume...
respekte...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:20 pm

Me Kujtohet

Me kujtohet kure qeshnim,
sa buzeqeshje te bukur kishe ti,
me kujtohet kur flisnim,
kure me ledhatoje...
kure nene me mbaje ne gji.
Me kujtohen keshillat,
qe ti mua m'i thoje,
me kujtohet se sa forte me doje.
Kure e kujtonim vdekjen,
e din ti nene si te thoja une?!
Nene nese ti vdes,
une pas teje do mbys veten...
me ty do shkoj gjithkund...
E sa perqafime...
tani sa me mungojn...
Kam malle o Nena ime...
aq mall se shume me mungon.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:21 pm

Loti... shoku ime

Ky lote,asnjeher nuk me le vetem,
gjithmon me mua do te ri,
por edhe kjo zemer o nene,o babi,
gjithmon do te ket merzi.


Kjo vuajtja ime asnjeher s'do mbaroj,
ndoshta edhe une kure te vdes,
lumturin do ta njoftoj...

Tani shume njerez me flasin me fjale,
me thuan mos vuaj,me lote pse po qane?!

Nuk e din ata,se si eshte kjo jete,
sepse ata kan pran te dashurit e vete.

Nuk mund t'a imagjinojn si eshte te vuash,
pse nuk jeni afer meje,per c'do mesnat te thuash...

Nuk e kuptojn dote,kure zemra ime i theret,
kur nje fjal,nje perqafim shpirti im po pret.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:21 pm

Nuk dua meshire...


Oj hene lozonjare,
pse ma bene me sy,
me theret ne valle,
pran juve te vi?!

Joo oj e bukur,
une ketu do rri,
do u veshtoj juve,
dhe gjithe ate bukuri...

C'thua oj e uruar,
une po beje cudi,
ylli me i bukur,
per mua mban merzi?!

E zbukuroi vendin,
per nje vallzim me mua,
dhe gjith yjet i mblodhi,
te me ngrohin zemren mua.

Po,jo oj e bukur,
per mua mos keni meshire,
ju e dini se une asnjeher,
nuk do gjej qetesin...

Mua aspak mos me meshironi,
s'ka nevoj per mua gjith yjet t'i trazoni,
sepse une oj hene lozonjare,
kudo qe te jem,
do te kem vec vaje.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:21 pm

E forte jame....

E perballoj c'do dhimbje,c'do rrenkim,
c'do rahje zemre,c'do vuajtje te shpirtit tim


E perballoj c'do ze qe me leshone kjo zemra ime,
c'do fjale qe flet ,kure ne heshjtje u theret.


E perballoj c'do bised ne shoqeri,
kur ata me flasin per prinderit se i duan pakufi.


E perballoj c'do gje qe me vjen nga kjo bote,
e perballoj,patjeter duhet te behem e forte.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:21 pm

Perse?!


Perse jeta me mua tallet,
perse zemren time t'a udheheqin vajet?


Perse ne syte e mi te ekzistoj vetem loti,
perse gjithnje te qaj...me ze e me vaje?

Nje pranver per mua pse te mos lulezoj,
Perse me vdekjen bisede te beje?


Perse nje definicion une s'mund t'a gjej,
se c'eshte jeta s'mundem t'a refej/

Por perseri kthehem e mendoj,
kur Shekspiri s'e definoi c'd.m.th te mendosh,
do mundkam une te them c'ka d.m.th te jetosh...

Por kur Stereo Spase shkroi romanin "pse"
Ah...siku te shkruante te pakten nje SEPSE
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:21 pm

Enderat jane te shkurta,
por shume gjate shpjegohen,
ditet jane te gjata,
por shume shpejte kalohen,
Zemra eshte e vogel,
por rendesi te madhe ka,
edhe ateher kur vuajtja...
nje plage ne te e la...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:22 pm

NENE E DASHUR NENE

Nene e dashur nene.
mbresa ne zemer me ke lene .
gje e shenjt je, o nene .


Dashurin qe ke ti
smund ta gjej ne cdo njeri .
ketu larg ne vetmi
smund te gjej kurr rehati'
sa nevoj kam per ty

Vajta vite pa te pare
malli shume me ka marre
sa me vjen per te qare


Sa qejf kam,te therras nene ,
nga malli fuqit me kan lene .
nje dicka me mban ne kembe ,
malli per tyj o nene .

Telefonin smund ta mar .
ngasherehem ne te qar .
sdua zemren ta coptoj
shpirtin tend ta lendoj .


Cdo mengjes kur agon
ti me mall me kujton .
kur dielli perendon
nje qiri ne kish e con.
ajo flak qe ndricon ,
shpirtin tim e ledhaton

Nene e shenjta nene.
ate dashuri te dhene.
evlatve kam per tua lene .
tu them esht nga im nene .
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:22 pm

Ateher kure te vdes....

Kure te me pyesin engjujte,
c'fare ke pare me sy,
do t'iu them se ne bote,
nuk njoha lumturi.


Kure te me thone,
pse aq shume ke vuajtur?
do t'u them,
pse nuk me keni degjuar,
c'do mesnat kure jam lutur.

Do t'u them,
pse kure qaja,
ju a nuk ishit prezente,
dhe ne emer tuajin do t'ju beje be,
ateher edhe engjujte do te qajne per ne.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:22 pm

Kete fundvite...

Per je caste mendja ime fluturoi,
nje vite para ajo shkoi,
ateher kur une isha e gezuar,
ishim se bashku te tubuar.


Por une sonte nuk do qaje,
u betohem,
do te qesh do te gezoj,
si aktore do aktroj...


Asnjeri nuk do me verej,
vajin e zemres sime askush s'do e ndjej,
do te behem kinse jam e lumtur,
kinse juve ne dhe kete vite nuk u kam futur.

Kur me vone te gjith te ikin,
te largohen,
ateher une ne vete do zemrohem,
do tju kujtoj si c'do nate....
se ky vite 2009 sa me ishte i pa fate.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:22 pm


Thelle ne zemren time,
emrin tuaj e ruaj,
askujt s'i tregoj,
se sa shume po vuaj,
askujt s'i tregoj,
se ne mesnat vetem qaj,
s'e them te verteten,
se zemren e kam te mbushur,
me vaj.
Askujt nuk ja them,
se si ndjehem sote,
askush s'do ta sheh sonte kete lote,
askush s'do ta kuptoj,
aktrimin time,
pa asnje shperblim,
pa asnje cmim.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:22 pm

Me lote te festoj.


Mallkoj veten se nuk e kam zemren shume te forte,
gjthc'ka qe krijova po e humbas,
Ndoshta kote trishtimi po me mbyte,
e lotet vme rrjedhin ngadal,
ne c'do lote qe rjedh une per ju kam mall.


Hene sy gjigand e hapsires pakufi,
sikur nje caste te jem ti,
te shohe njerezit si enden neper bote,
te ndalem te bisedoj me ate,
qe do te shohe se derdhe lote.

Se vetem ai sonte vuajtjen ma kupton,
se edhe ai sonte me lote po feston,
Se vetem ata qe vuajn e dine,
si eshte te buzeqeshesh,
kur ndjen vetem hidherim
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:23 pm

Buza me dridhet,
loti me pikon,
zemra qane ne heshtje,
askush s'e degjon,
goja me eshte ngri,
e nuk mund te flas,
kure shpirti me thote,
per jeten qe kam pas...
Per gjithe ate lumturi,
qe tani eshte shuar,
per ato dite te bukura,
qe kan ngelur ne nje,
te kaluar...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:23 pm

Per c'do dite...


Jam e uritur,
asgje s'me hahet.
Buzeqeshi edhe pse me qahet.
Jam e etur,asgje nuk pi.
Tere diten levizi,por ne vende ri.
Shume gjera dua,asgje nuk kam.
Ka njerez rreth meje,por e vetmuar jam.
Sepse ata qe me mungojn une nuk kam prane.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:23 pm

E urrej gjith boten,
dhe asgje nuk dua,
nje deshire e pata,
dhe ajo u shua,
Zemra ime tani eshte
deshperuar,
se jeta ime ...
RRUGEN KA GABUAR.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:23 pm

Sa te pa kuptimta,
jane pyetjet qe ja beje vetes...
A thua vall me do?
E lehtas me reshqasin lotet...
Lutem..per c'do nate lutem,,,
O Zote nga zemra ime ma largo...
nuk dua te vuaj,nuk dua te gaboj...


Si te iki nga kjo ndjenje,
qe shpirtin me ngrohe,
si te behem kinse asgje nuk ndjej,
asgje nuk kuptoj,asgje nuk shoh..
Kende te degjoj:
Mendjen qe kete ndjenje nuk e pranon,
apo zemren qe thote...te lutem mos shko
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:23 pm

Kur s'je ti...

Hena edhe yjet jan deshmitar,
kure une ne mesnat per ty po qaj,
keta te dyja me bejne shoqeri,
kure une te pres ty...

U them atyre me tregoni,
ku gjendet tani a e shikoni,
vall a eshte duke ardhur,
i'u lutem me ndihmoni...

Ata te dyja si me meshire,
me kthejn pergjigje,por jo te mire,
ne fillim me perqafojn e ledhatojn,
pastaj me thuan,
ai eshte me tjetren,kote e kerkon.

Mos vuaj aspak ai s'e meriton,
kure kaq te mundon,
pse nuk e haron,
dhe ngadal ata te dyja me vendojn ne gjum,
por perseri kure zgohem,
diellit per ty i drejtohem...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:24 pm

Sa veshtire....

Sa veshtire ekam ne kete nate,
kure kam nevoj per ty e s'te kam ngat.
Sa veshtir e kam e smund te duroj,
te kerkoj gjithkund,por dote s'te takoj.
Sa veshtir qenka te jetosh ne mashtrim,
te duash nje person qe s'ka mirkuptim.
Sa veshtir qenka te jetosh e hutuar,
te mbash ne zemer nje person te gabuar...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:24 pm

Sa veshtire e kam qe s'muj me t'haru:
Sa veshtir eshte, qe s'di me te shkru:
Sa veshtir e kam, qe s'te haroj dot:
Sa t'veshtire eshte, e di se perpiqem kot.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:24 pm

Sa veshtir e kam se s'mundem te te dua,
te ta kthej dashurin ashtu sikur ti mua,
sa veshtir e kam se s'di te te kujtoj,
sa veshtir e kam...oh sa veshtir...
por miku ime me fale...
veshtir e kam se s'di te dashuroj...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:24 pm

Hena dhe poeti...

Poeti i vetmuar,kish dale ne shetitje,
neper bulevardin e qytetit i vetmuar si qyqe.


Mendonte i shkreti se si t'i tregoj,
vajzese qe dashuronte ndjenjen si t'ia shpaloj...


Ecte i vetmuar,ne rruge asnje njeri,
me ne fund ndaloi mes rruges u ule dhe pushoi...


Kure pa para vetes henen qe i'u afrua,
tek veshi i foli,mos u merzit se me ke mua...


Pse vuan ore i nderuar,ti mos mbaj merzi,
e ke lehte per t'ja thene shkruaja nje poezi...


Une e di se zemren e saj ke per ta fituar,
se shume here e kam pare naten vone duke te kerkuar.


Shume net pa gjume ka ndenjur per ty,
dhe mezi pret qe ti t'ia shkruash nje poezi...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:24 pm

Une e di...

Une di se ti vjen,
kur une flej me perkedhel,
ne endrat e mia po shetitesh,
edhe pse diten nga une ikesh...


Une te ndjej se si me ndjek,
hijen tende e shohe shpesh,
ti c'do fjale me degjon,
hija jote me veshtron...


Ti je prane meje une di,
edhe pse ti s'don kete ta di njeri,
andaj ashtu ti vepron,
une e di se ti e degjon,
kur zemra ime te kerkon...


Por ri ne heshtje,psen nuk e di,
ndoshta keshtu do te jet me mire per te dy,
kete mendim nuk e kam une,por ti,
sepse une kam nevoj per ty...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:25 pm

Une dhe vetmia...

e kam mikesh me te mire,
vetem kjo per mua ka meshire,
asnjeher vetem nuk me le,
edhe ateher kur ti nuk je...


Ulemi prane njera tjetres,ball per balle,
nje mendim kemi te dyja,ku iku valle?
C'fare ndodhi me ate,nuk e di,
me thote mua kjo vetmi...

Une ja kthej pergjigjen ne qetsi,
ani de se si kujtim te la ty,
e sheh se sa shume me paska dashuruar,
me ne funde ka ikur edhe ka shkuar...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 3:25 pm

Ne ender...


Pse ne ender me vjen shpesh,
me shikon asgje s'me thua,
por vetem buzeqesh...


Pse vetem ne ender ti me viziton,
nuk flet asgje vetem flokun me ledhaton,
me shikon aq embel me ata dy sy,
me puthe ashtu si vetem ti di...


Dhe kure une zgjohem se c'maj nje merzi...
pran meje me nuk je ti...
ike me endren se di se ku shkon,
ah sa do doja kjo ender kure te mos mbaron...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Jeta

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 4 e 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi