Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Poezi pa fund

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Shko poshtë

Re: Poezi pa fund

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:30 pm

Thashë te fluturoja, në rrugë virtuale
E pran të të vija, të të gjej në gjumë
(Lagem nga dy detra, nuk vij në kanale)........lol
të të puth në gushë...siç di të puth unë.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi pa fund

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:31 pm

Epo tani më në fund e tregove,
vargje te bukura ke bërë, Agim.
Virtualitetin, ti tashmë e përshkrove.
Përfundove, te vjershat, te vargu im.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi pa fund

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:31 pm

Bah!!!!!!...Sa mëndjemadhe vargu të ka bërë
Po si u gënjeve, ti moj e uruar?!...
Unë për virtualen - shes një jetë të tërë
Në jetë të vërtetë - unë jam i mallkuar.............
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi pa fund

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:31 pm

He fillove te mallkimet, te trishtimet e lëna.
Ku gëzimet, i ke harruar, dyert nuk u hap.
.....Ne jemi ashtu siç na ka bërë nëna,
kur rritemi, mesohemi të ecim, të ikim me vrap.

.......Mos thuaj se jam mëndjemadhe, për ketë gabohesh,
.......para një poeti si ti unë jam ende në udhë,
kënaqësia ime të shkruaj, vargje, dua që të gëzohesh.
si lokomotiva që është në hekurudhë.............
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi pa fund

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:31 pm

A s'më ler gloreta, të të vij unë sonte?!
Si lokomotiva, vrap me fishkëllimë........!
Kam besim që Wiena, faqe do ndryshonte
Kur të dy tia nisim Kengës për Lumturinë.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi pa fund

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:32 pm

Sa mirë do ishte, vrap në pazar do shkoja,
të bleja ushqime të gatuaja për të ngrënë,
vrap e vrap tryezen, me gjëllë do e shtroja.
ty do të tregoja, nga panorama atë Vjenë.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi pa fund

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:32 pm

Vetëm në mos ardhsha, ndonjiherë në Wienë
Do ta gjej banesën, dhe sikur të fshihesh...........lol
Diku kam lexuar, që zemra e gjenë
Atë shpirt binjak, qe në jetë kurr s'ngihesh!!!!!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi pa fund

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:32 pm

Sa për ato thënije, unë nuk ua zë besen,
e kanë thënë plakat, që të marrin lekë.
Siç thonë dhe librat e shumta,... merr fesën,
........armatosu mire me armë, dyfekë.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi pa fund

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:32 pm

Vjeshta................


Se si ikin ditët, se si kalon koha,....
duke vrapuar, madje si shumë të marrë.
Se nga del dielli, se ku fshihet hëna,
se ku shiu ngeli rrugët, me ujë duke larë.

Se si pemët gjethet e tyre, i zverdhin,
se si zogjtë në udhëtim, strehë kërkojnë,
se si fëmijët, ngadalë, hapat e para hedhin,
se si nënat e tyre, kaq shumë i lumturojnë.

Vjen kjo vjeshtë, me vete, të sjell bukurinë,
..përmes gjetheve të saj, të kuqe, të verdha,
Se sa muhabete, bënim me komshinë,
sa herë i thosha, - prit pak, se tani erdha.

Vjeshta ka dhe natyrën e saj gazmore,
të bën të lodrosh pa ditur aq shumë,
Makinat, anash rrugës bëjnë ngjitje malore,
duke bërë kthesa, shkaktojnë pale zhurmë....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi pa fund

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 4:33 pm

Enigma.............

Rri e menduar, shpejt e hodha vargun,
një varg, të shkurtër, të harruar, të lënë,
se çfarë po bën jeta, po më ha merakun,
një merak, pa vlerë, të humbur, të zënë...

Sado e trishtë të jesh, nga zemra ti më ike,
o jetë, si enigmë, para meje ringjallesh,
në botë, nuk shoh vetëm fytyra armike,
na mbyte, pa fund, me torturë hallesh.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi pa fund

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 4 e 4 Previous  1, 2, 3, 4

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi