Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Nje 16-vjeçare nis udhetimin me vela rreth tokes

Shko poshtë

Nje 16-vjeçare nis udhetimin me vela rreth tokes

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 5:14 pm

NJe 16-vjeçare nga Australia ka vendosur te nise nje udhetim te rrezikshem rreth botes me varken e saj me vela,per te thyer rekordin boteror duke u bere njeriu me i ri qe arrin nje gje te tille.
Adoleshentja Jessica Watson ka lene portin e Sydneyt e duartrokitur nga mbeshtetesit e saj,duke nisur rrugetimin e saj.Muajin e shkuar ajo zhvilloi nje udhetim testi me nje ngarkese prej 63 tonesh ne bord.Udhetimi parashikohet te zgjase 8 muaj.Vajza nuk i ka marre parasysh paralajmerimet dhe vendosi te nisej.
Kursi i ndjekur do ta çoje 16 vjeqaren drejt Ekuatorit ne Zelanden e Re dhe me pas ne jug te Atlantikut.Udhetimi eshte 41.400 km i gjate.Gushtin e shkuar,17 vjeqari anglez Mike Perham nisi nje rrugetim te ngjashem por ai u kthye tre here ne toke per probleme teknike.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi