Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Fjalë të Arta

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtë

Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:22 pm

Vendosa edhe une te shprehi ndenjat e mija ,nese sju pelqejn shpresoj se do ju bejn te qeshni.SmileFJALET E ARTA


Po te kisha fjalorin e pasur

te Mondi Shala

urtesin e Agim Metbales

Durimin e Adem Gashit,

do te futja doren ne zemer

katranin per ta nxjerur

nga c'do te rahur nje fjal te arte

botes ja kisha fale...........

Po te kisha te kaluaren e Teta Veres

apo forcen e Sajamanda

si dhe vullnetin e Tetovares

te e Panjohures Eli Fara dhe Dianes,

do te behesha nje poete per juve te shkruaj,

do thurja vetem fjal te bukura fjal qe sherojn zemra.

Fjale per te qeshur fjal per lumturin, fjale per sherim...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:22 pm

Nje buzeqeshje te fali

per ty me ka mar malli

me lule do te mbuloja

rugen kur te kajoje

nje keng te bukur per ty do kendoja

e ty te mbetet vetem te thuash

te dua jete...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:22 pm

Sueda, Tetovarja e Gloreta
besoj jane shoqe te verteta,
si flutura ne fluturim
per cdo teme e kane nje mendim.

Shkrimin e duan shihet qart
ka zemer te mire kush do art,
shpresoj nje dite te mire
ti kem mike, kam deshire.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:22 pm

FJALË E ARTË

Dashuri..është fjalë e artë,
Që natyrshëme shkëlqenë.
Kush e di dhe e ka pranë,
Zemrën veten s'e gënjen.

Ai që për maskë e mbanë..!
Shpirtin..veten ka maskuar.
Kurrë maska s'mund të fsheh,
Dashurin..e dashuruar.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:22 pm

Faleminderit e dashur Fara
dhe ti fjale te arta mbledh
dashurine per poezite e tua
i shkruan me te vertete.

Ka ne forum qe shkruajne
fjale plot ngushelllim
qe kush i lexon gjen
paqe dhe respektin tim

Faleminderit Sueda
per keto qe shkrove
me fjalet e tua te arta
zemren ma lumturove
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:23 pm

Ndarja


E stolisur si nje nuse

me syt e mbyllura

si nje princeshe ne gjume

me dukej kjo udhetare...

Ne ate arkivol te teleisur

me dhembje e shikoja

zvare kembet i qoja

me dhembje ju afrova.

Me duar qe me dridheshin

vellon ja largova,

si shoqerim ne balle

nje puthje ja dhurova.

Hapi syt njeher

ndegjom veq nje here

kur te vij un prane

beme vend dhe mua.

Atje ne pararajs

me fjale te arta

kerko qe te shkruhet,

hyrje per XHenet

per dy shoqet e ndara

pa deshiren e vete...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:23 pm

Fjalet qe vrasin!!!


Sikur te kisha mundesi

nga gjuha jone amtatre

cdo fjal qe lendon zemrat

i kisha zhdukur fare.Fjalt e injorantit

qe lendojne ne shpirt

si dhe te arrogantit

me dry i kisha mbyll.Fjale qe vret fjal qe pret

fjale qe ndyt kombin tone

fjale qe shumton edukaten

e prinderve te vete.....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:23 pm

Buzeqeshu

Cdo mengjes une kur zgjohem
i theme lotit kthehu mbrapa
buzeqeshjen e perdori
qe kjo dite t'me shkoje mbar.

Nganjeher se kam aq leht
hidherimi kur mer pjes,
por une veten kontrolloj
me buzqeshje paq kerkoj.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:23 pm

Sikur

Sikur cdo enderr e imja te jet realitet
sikur cdo deshir te zen vend
a do isha me e lumtur se qe jam?!
Sikur edhe nje here te lindja
albumin tim me foto te stolisja
a do te isha me e qet.
Po sikur neser te vdes
keta vargje ketu do
mbesin per cdo here.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:23 pm

Une dhe vargjet....

Nuk desha meshire per vargjet qe shkrova,
ndonese te pergjakur,me lot i mbulova,
penen ngadale mora,zemren seç e hapa,
nuk desha qe dhimbja,te linte gjurme mbrapa.....


Poezite rreshtova mes loteve pafund,
vuajtjes i kendova,ndonese me shume mund
pashe njerez te mjere me dashuri te vrare,
dikush belbezonte...."desha si e marre"!

"Dashuria svuan_.....me tha dikush tjeter,
perse per shume vete eshte nje plage e vjeter"?
Sdija te pergjigjesha dhe poezi shkrova,
dhe zemrat e humbura befas i lendova.....


Enigmat ne shpirt ,sa shume me mundojne,
pyetjet pa pergjigje,po me shkaterrojne,
skllave dashurise,me vello te zeze mbuluar,
pre e roberise rashe si pakuptuar.....

Prangat seç me vune,ne qeli degdisur,
zemer sakatosur,qenie e braktisur,
"Burgim te perjetshem"!___gerthet ligesia,
"Ngrihu mikja ime"!___me tha dashuria....

Dhe me mua qau,sup mbi sup mbeshtetur,
vuante vetja ime por dhe ajo ish tretur,
flete te bardha nxori dhe me tha_ "ti shkruaj,
kendome nje ninulle,se dhe une po vuaj"!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:24 pm

"Kur te vjen dita"


Dot vij dita per te jetuar

te na mjafton dashuria jone

kur fjala te dua te tingellon.

Dot vij dita me puthje te mbuloj

te shprehi ndenjat qe me vite enderroj,

Kur te vij ajo dite ne krahnorin tend te zgjohem

nga asgje mos te frigohem, me fuqin tende te mbrohem

ateher te lutem te lutem mos me thuaj me fal por gabuam.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:24 pm

Erdh pranvera.


Te dua pranver ashtu si dua veren
te dua sikur vjeshten qe len dimrit vendin
si cdo stine qe vjen prap une ty te prita
se i dua lulet ashtu sikur lindjen.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:24 pm

Do te pres.

Me perendimin e diellit iku dhe kjo dite

sikur ditet tjera,

ashtu edhe shpresa se do te takoj.

Me lindjen e diellit me iku edhe nata

me te dhe deshira se do te enderroj.

Ata dite tani i takojn te kaluares

do te pres dhe sot do te pres cdo mot.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:25 pm

Nene te dua.


Si nje cop mishi e shkeputur

nga kjo krijse qe i thojme Nene

kjo krijuse e krijuar nga nje Nene

Eshte Nena ime, ikona ime,

engjulli mbrojtes qe respektoj

porosin e Zotit te madhe.

Zoti im Zot i madheruar

vetem me ndihmen tende kerkoj

letsim per kete Nene qe vuan,

te lutem Zoti im cfar do qe ke vendosur

Nenes sime jepi fuqi....................Vazhdon.Smile
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:25 pm

Edhe nese ndarja ndodhen

me nje vello nuserie

apo me pelhuren

embshtellur fund e krye

jepi force Zoti im

te perballoj cdo gje qe ti vije.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:25 pm

Nje dite.

Kthehe koken mbrapa
shiqo nga je ardhe
ndoshta dot kuptosh
se ku don te shkosh,
hapi syt te shohesh
ate qe sdon te shohesh
ndoshta dot mendohesh
se duhesh te permesohesh
nuk jetojm nje shekull
ate te gjith e dijme
por lere ne paq
ket vend per rinin,
largoni uretjen
se eshte i demshem
jo vetem per juve
si per trshigimtaret
Nje dit kur te zgjohesh
ndoshta dot jet vone
ate qe ke mbjelle
vet ti do te koresh...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:26 pm

Te dua.

kur te frysh moj ere
ndalu ne dritaren time
kam nje porosi
une per gjushen time.
Meri fjalt e mia
ti le amanet
thuaj gjyshes sime
mua te me pers
shume me ka mar malli
ti afrohem pran
me duart e arta
te me ban ne krahe
do te puthi ballin
te peshperis ne vesh
dot dua gjyshja ime
deri sa te vdes...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:26 pm

Dashuria globale.

Uqej veten me dashuri
dashuri per cdo njeri
kam edhe per cdo krijes
qe ekziston ne ket planet,
dashuri dhe per natyren
per cdo stin qe eshte e bukur,
Por me shum per Perendin
qe me fali te keta Prinde
cdo here per prinderit kur citoj
zemra fjalet mi bllokon
loti syrin ma trubllon
mbetsin buzet ti shfrytzoj
puthje t'zjarta ju dhuroj.Smile
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:26 pm

Pe ty e Nderuar.

Krijuese


Jetëdhënëse


Ushqyese


Udhëzuese


Frymezuese


Lutjepranuese


Gjithëfalëse


Durimtare

Meshiruese

Me fale Zoti im

nga emrat madheshtore

keta po veqoj

Nenes sime

dot ja kushtoj.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:26 pm

Deshir e parealizuar.

Po te kisha nje shkop magjik
shume gjera te dryshoja
te eturit me uje ti freskoja
te uriturit me buk ti ngopja
te semuret ti sheroja.

Sikur te isha zane e malit
male me shume te shtoja
planetin nga ndotja ta mbroja.

Sikur uretja mos te egzistonte
sikur njeri tjetrin si vethten te done
paq e lumturi c'do kund te jehon
ndoshta ateher fjalen viktim
kush s'do te perdor.

Por ket qe deshiroj
smund te realizoj
pos ti lutem Zotit
te gjithe te ndryshojn...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:26 pm

Besa

Nje person qe te prek nderin
ai vet ka humbur te vetin
ashtu thonte gjyshi im
kur trgonte nje ndodhi
eshte bujar dhe ka provoj
c'do kend thonte mos beso.
keta fjal une si haroj
me kalim te kohes do ti kuptoj
por tani e re po gaboj.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:27 pm

Pse.

Pse lindim pse desim
pse luftojm pse rezistojm
pse me thua pse te them
pse pse pse u shkrua romani pse?
pse ..........................................
...............................................
.................................................. ...
.................................................. ...

Naten dhe mos me pyet pse!!!!!!!!!!!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:27 pm

Hesht ! më tha zemra,
Se do t hesht dhe unë me ty .
Hesht ,më tha mendja
Dhe azgjë s’ fola .
Heshta tërë jetën
Dhe ne fund e kuptova
Se heshtja është flori.
Heshta edhe kurr të deshta
Heshta edhe kurr qesha
Heshta edhe kurr qava pë ty .
Heshtja qenka flori,
Ndaj ,hesht edhe kurr t flasësh ,
Ndaj hesht deri ne amshim.
Mos lakmo të flasësh ,
Kurr ndokend e fyen
Mos fol nëse dikush hesht para teje……
Më mire hesht , se heshtja
Në rrugë t mabar të prin,
Më mire hesht edhe kurr duhet
të thuash Lamtumirë....
Heshtja është flori ,ndaj
më mirë hesht o njeri …!!!!!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:27 pm

C'eshte jeta per ty?Shperblimi i jetes!
C'eshte bota?Nje pike helm ne hapesire!
C'eshte me e kuptuar ne bote?Vdekja.
Cila,eshte kafsha me e eger?Njeriu.
Mos gabofsha keta thenjet jan nga romani pse.Smile
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:28 pm

Duart tona


Te persosura me mjeshtri
si dhurat nga Perendia
jane duart tona.
Te buta te njoma
te thara apo te forta,
zgjati dhe dhuro
nje pershendetje
nje ledhatim
nje ngushellim
si dhe nje letesim
per ate qe kerkon sherim.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi