Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Fjalë të Arta

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:28 pm

Leremni...


E mbushur me ankth me sy te perlotur
me nje ze te dridhur nga trishtimi ,
bertas leremni te qete mos me ngushelloni
leremni te vdes mos me kurajoni
leremni te pushoj mos me sheroni
se smund te duroj dot.
Kete dhembje te hatashme
qe me demton shpirtin
kete shpres te kot qe e enderroj kot,
leremni leremni te qete mos me vajtoni.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:29 pm

Shprehje shpirti
Ne raftin e librave
nje leter e haruar
mora ta lexoj
shume gjera mi kujtoj
mu kujtua momenti
kur e kisha shkruar
nje leter e nisur
e pa perfunduar.
Nje leter lamtumirese
kushtuar Gjyshit tim
edhe pse e desha
iku ne amshim.
Ndoshta nje dit tjeter
do ta perfundoj
kur te vij te vari
do ta recitoj.....
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:29 pm

Nje porosi.Smile


Dikush kerkon dominim
me fjale te komandon
dikush kerkon paq
me zemer mediton
dikush kerko rahatin
i lumtur me ate qe ka
Dikush kerkon shume
mere dhe nga ai qe ska.
Nuk e them kete kote
e theme me provoje
hasa ne shume njerez
qe me befasojne.
ka nga ata qe te duan
me zemer te bekojne
ka edhe qe te shajne
me fjal te mallokjne!
ne thellesin e shpirtit
mbjelleni dashurin
se dot vjen nje dite
do mbesesh ne vetmi.
Eshte nje porosi
per ate qe logjokon
duaje njeri tjetrin
nese done te dojne.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:29 pm

Vdekja!

Si nje kalimtar
me porosin nga Zoti
vjen engjulli i vdekjes
ne porten e jetes te troket
mund te gjene ne gjume
apo duke ngrene
ndoshta dhe ne pritje
deren per tja hapur.
Kalimtar te kohes
jemi edhe ne
kujdes me veprat tua
qe i bene n'ket jete.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:29 pm

Une dhe Ti.


Me ritmin e zemres
punon ora ime
here ecen shpejte
here done t'ndalet krejt.
Keshtu cdo dit sillen
akrepat e ores sime
edhe pse e qrregullt
do mbaj ne doren time.
Sdua ta nderoje
une kete oren time
e kam si dhurate
nga dita qe kam linde...
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:29 pm

Njeriu!


Thuhet qe jemi krijesa me e persosur
Une theme shkatrimitar te planetes
Thuhet qe jemi raca superjore
Une theme jemi raciste te pa ngopur.

Egoiste, pa meshire me dy fetyra
Me zemer te ngurt dhe shpirt te lige
Ja keshtu jemi neve.Raca e Bardhe!

Te derguar nga Zoti erdhen shume Profete
E ne krenohemi se na dallon nga krijesat tjere
Valle pse se pyetim veten ndoshta pse gabojme
Zoti i Madheruar cdo here na sprovon.


Ja qe neve edhe pse te gjitha keta i dijme
Vazhdojm te dominojm boten ta shkatrojm
E cka eshte me e e keqja nga e gjitha kjo
Behemi krenar duke thene se per te miren tone!!!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:30 pm

Turp!


Zonjushe Zonjushe,nje lemosh te lutem
Me dridh zemren zeri i ketij njeriu i shtyer ne moshe
I ulur ne skaj te trotuarit me koken te poshte.
Rudhat e ballit te tije me bejne ta parafytyroj
Kur ishte i ri i fort punetor, per nje te neserme me konfort!
Dhe ja sote i raskapitur i uritur kerkon lemosh.
O Zot ndjej turp ndjehem edhe me e raskapitur se ky njeri
Ku plak i moshuar me bene ti ulem afer dhe te perqafoj
Po si ta ngushelloj qfar ti theme???Zoti te ndihmoft!!!
Ah turp, turp per neve turp per femijt e vete
Turp i madhe per nje lemosh te presesh te te uroj
Zoti te shperbleft moj e bekuar e mbrojtur nga Zoti jone
Qe mua me abondoj!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:30 pm

Gezimi.


Kur gezimi te kaplon
Vjen dhe mallengjimi
Lotet seq na rrjedhin
Reshojn sikur shiu

Kur te kaplon hidhrimi
Lotet seq na thahen
Presin te zbutet zemra
Qe faqet te lagen.

Lote gezimi lote mallengjimi
Lote te pastra si kristalet
Lote qe rrjedhin si margaritar
Naj pastrojne plaget qe i marim.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:30 pm

Dashuria.


Qe eshte dashuria pos nje interes
Te japeshe, te mareshe aq sa done ti vete
E kur te jeshe i ngopur ia krekon te metat
Si arsye te largohesh kinse fati ashtu deshti.

E njeriu e kerkon! Cdo here ne kerkime
Per te dashuruar deri ne amshime
E kerkon dhe kur e gjen prap si besohet
Te lene te lenduar, iken tjeter kunde
Prap per ta kerkuar,dashurin e rejshme
Zemren per ta qetsuar!(shkatruar)
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:30 pm

Ne dreqen.


Ne dreqen jeta, lindja edhe vdekja
E pakuptimt per mua endrra edhe shpresa
Cdo here ne kerkim te dituris,
Luftojm gjithcka te fitojm
Me te keq te miren e kerkojm!

Ahhhh moj jete me plote genjeshtra
E kurdisur sikur vdekja
Linde te vdekesh e prap lufton
Sikur te roje cdo here ne kete bote

Po vdekjen e shijoi Profet edhe Mbret!
Qfar dreqi kerkojme ne njerez te thjesht?
Edhe ate qe kemi e berbuzim shpejte
Kerkojm e kerkojm ate qe sdime as vete.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:30 pm

GREVE URIE.

Sote vendosa te beje grev urie
Jo per ndonje gje por ashtu kote
Ndoshta pse sjam e uritur
Ndoshta pse sdua te ha
Vetem e di se ashtu vendosa.

Vendosa te hapi dritaren
Qe zogjet te me shoqerojn
Te zbrazin pjaten time
Te ngopen per nje kohe.

Keshtu qe te me lene te qete
kur te shohin pjaten time
Asnje thermi buke mos te bete
Sikur me pas ngern nje femij Etiopie.


E une do te shtirem
Duke faleminderuar
Hmmm sa gjelle e shishme
Do e haja edhe neser.

E neser dot vendosi
Te ha nje embelsire
Ndoshta keshtu me mire
Do te keme energji.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:31 pm

Dua te jem besnike ndaj te Madheruarit Zot
Te mbrohem nga intrigat e djallit qe perdor cdo forme
Here e shef ne forme njeriu e here ne forme kafshe
here te mashtron e here te trishton.

Nje krijes si ne edhe ai u krijuar nga Zoti Madheruar!
Shpifes xheloz me ide hakmarjesh deri ne amshim.
Eshte ilbisi djalli vete kjo krijes me ushtrin i gatshem te sulmoj
Futet ne cdo damar helmon gjakun e pasardhseve te njeriut Adem.

Sa e komplikuar per njeriun te kuptoj, se per qfar egsiston ky djall i pangopur
Per qafar arsye u krijua kjo krijes e demshme qe neve na mashtron!
Dikush do me thote apo akoma ska spjegim?Pos fjales eshte i demshem ik ruaju nga ai.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:31 pm

Te pa pajtuarit!

Une ti ai dhe ajo,vendosem te shetisim
Te kapur dor per dore, per tu argetuar.
Nga do ja mbajme kend te vizitojm
Te ndalemi ne kinema nje fillm ta shiqojme?
Ti thua oh jo mbreme isha!
Tjetri thote, pse jo ne nje park te luajm pak futboll?
E ajo thote joooooo jam e uritur dua te ha dicka,
E une i shiqoj dhe theme me vete qfar debilla jemi!
Jemi kater dhe se pajtojm,
Deshiren e njeri tjetrit sdojm te ja plotsojme
Po te ishim me shume si do te veprojm?!!!
Do te shpallim lufte secili me nga nje jooo.!
Jo aty e jo ketu te pa pajtuar
Edhe per kete dite qe se kthehet dot.
Tani me vjen rradha edhe une te shprehem,
Me nje vendosmeri ju them me ktheni ne shtepi.
E ketu sikur te befasuar secilli mi hape syt
Me pyetje me banale me drejtohen keta bandit
Po pse moj cdo here ti keshtu, dualem te knaqemi e ti cdo gje here e prish?!!!
OOOOO dua te bertas te iku me vrap vetmin shok te bej deri sa tjem gjall
E komplikuar Jeta i komplikuar Njeriu vet,kerkojm te komunikojm por se miremi vesht....
__________________
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:31 pm

Burrat s'qajn.


Vendos Burri dheut
Burri sduhet qaj
E ben zemren guri
Lapidarit n'gjane.
Heshtjen e ben shok
Se pranon ngushllime
Si bishe e lenduar
Vajton ne vetmi.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:31 pm

Ne poezite e tua zinxhire zinxhire.
Te tregojne ty me nje karakter te forte.
Thelle ne zemren tende, ti ndihesh e lire
Pavaresisht se sa dhimbje ty te sjell kjo bote.

Vishi poezite e tua me ciltersine tende terheqese.
O poete, ku ti vargjet njera pas tjetres me bukuri i thur.
Jeta per ty ka kuptime shume domethenese.
Ne kujtime te fresketa qendrojne, nuk harrohen kurre.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:31 pm

E frymezuar nga poetet
Qe pasuruan kete kuvend
Emrat e panjohura gloreta
Fara tetovarja DIANA dhe mondi shall
Do doja ti shkruaj me ar e margaritar.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:32 pm

Te pandaret

Nje engjelle ne te djadht, tjetra ne te majte
E treta hija ime cdo here te pandare
Ku do qe te shkoj kudo qe te jeme
Te pandare me besnikri percjellin hapin tim.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:32 pm

Te tregojne ty me nje karakter te forte.
Thelle ne zemren tende, ti ndihesh e lire
Pavaresisht se sa dhimbje ty te sjell kjo bote.

Vishi poezite e tua me ciltersine tende terheqese.
O poete, ku ti vargjet njera pas tjetres me bukuri i thur.
Jeta per ty ka kuptime shume domethenese.
Ne kujtime te fresketa qendrojne, nuk harrohen kurre.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:32 pm

Një vajzë e pyeti djalin:
"Më adhuron?"
Ai i përgjigjej - jo.
Ajo e pyeti:
" Jam e Bukur"?
Ai i përgjigjej - jo.
Ajo përsëri e pyeti:
"Jetoj dot në zemrën tënde?"
Ai përsëri pa ngurim përgjigjej - jo.
Më në fund e pikëlluar pyeti Ajo:
"Nëse unë largohem, qanë dot Ti për mua?"
Jo - u përgjigj i vendosur djali.
Ajo u pikëllua për së tepërmi!
Ai i hapi krahët e shtrëngoi fort në krahëror duke i thënë:
"Unë nuk të Adhuroj por Të Dua.
Ti nuk Je e bukur, por Je e Mrekullueshme.
Ti nuk je ne zemrën Time,
Ti Je vet Jeta Ime."
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:32 pm

"Shqiptare"


Pse ne zemer me therin cdo here
Te sharat qe vijn nga njerez te tjere
Pse revoltohem e s`mundem t`pajtohem
Nga ofendimet shpirti me pervelohet
Mua me edukuan qe te jem krenare
Me nder do ta mbroj emrin Shqiptare.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:32 pm

Po qava shpirtin do letsoj
Po qesha zemren dot sheroj
Te qeshem a te qaje
Te kendoj a te vajtoj
E nese vajtoj ndoshta dhe ligshtohem
Prandaj dot kendoj ndoshta dot gezohem.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:33 pm

Lotet e dashur Sueda,
sjellin gezim dhe hidherim,
ashtu sic i sjell jeta,
dhe perplasen ne shpirtin tim.

Ti bashke me ato lote
e dashur, e embel, xhane
pranvera, vera te porta te vijne.
une ty te pres ne shatervane.

Ngrije koken lart ne qiellin
e pafund pa re , blu
mendo te kapesh diellin.
Mos harro poshte te me kapesh mu.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:33 pm

Imagjinata ime je ti


Qetesi asnje zhurme heshtje totale
Mbulli syt per udhetim ne boten imagjinare
E ti me shfaqesh njeri i maskuar
Me hije fantomike verdalle me sillesh mua
Here te ndjej une prane duke mu afruar
Here me iken shpejt mister je per mua
E une vazhdoj udhetimin tim
Deri ne stacionin ylle, kerkoj por ste gjej
vazhdoj deri ne diell.
Nga vapa e madhe vazhdoj deri n'hene
Aty ndihem e vetmuar kthehem n'realitet
Do te pres der sa te lajmrohesh
Imagjinata ime je ti ,
dot behesh realitet?
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:33 pm

JAM

Jam fryti i kesaj bote
Si molla e papjekur
Nga ndotja e kesaj jete
Nga mbrenda e kalbur

Jam shpresa e nje nxhisje
Ne trupin tim t'formohet
Te linde dhe te vdese
Ashtu si qe jame vete

Jam trupi i nje kohe
Jam frym e huazuar
Jam isha dhe do jeme
Kalimtarja si te tjeret.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 3:33 pm

Nje poet i rendomte mua me tha sote
-Mos i dashuroni poetet
-Se do e beni te vuajn me shume.
-Shijoni vargjet e tyre ne heshtje
-pastaj me pak...me pak vuaj une!
Po deshiren time valle une ku ta shprehi
Letersin e kam ne shpirt kurr shkruan nje poet.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të Arta

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi