Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Pse të desha aq shumë?

Faqja 14 e 16 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Next

Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:19 pm

----Ti nuk mё pe kur qava mbrёmё ......----

Jo jo nuk me pave lotin
As denesjet nuk mi degjove
Doja te qaj e heshtur
As hapat nuk mi degjove
E zbathur isha
Nuk doja te te zgjoj
Nga ai ,,gjum''
Ne heshtje doja
te qaj deri atehere
Kur ditenata te kaloj
Kurr nuk do m'i shohesh lotet
As te buzqeshur
As te vuajtur nuk do me shohesh
Nga atje nuk ke mundesi
As thinjat kur te me dalin
As rrudhat ftyren kur te ma mbulojn
Ti nuk do i shofesh
Te tjeret nuk te tregojn!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:19 pm

UNË DHE LOTI

Nuk e di si më ra në dorë,
një fletë e ditarit të vjetër !
E grisur në shumë vende,
me vlerë ishte ajo letër!

U gëzova atë çast unë,
kisha shkruar në atë mënyrë !
E lexoja në heshtje, rikujtova çastet,
e lotët ,më rridhnin në fytyrë!

Nga malli e dashuria u zgjova,
një ndjesi më përshkoi pa fund !
Nga përmbajtja e saj kujtova -
pse tani nuk jam askund ? !!

Isha unë ajo vasha lumturake
ishte një kohë e shkuar - moti !
Me ndejsi ëndërrash - gëzime miturake,
mbeti kujtimi :Une dhe loti!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:19 pm

Isha unë ajo vasha lumturake
ishte një kohë e shkuar - moti !
Me ndejsi ëndërrash - gëzime miturake,
mbeti kujtimi :Une dhe loti!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:20 pm

Nuk po mund të shkruaj
As të mendoj asgjë
Loti po më rrjedhë
S'po mund të qaj me zë!

Po pikon ngadal mbi faqe
Pa e pengua askush
Syt më mjegullohen
Shpirti më digjet prush!

Zemra është e lodhur
Shum ngadal dëgjohet
Athua deri kur e shkreta
Në heshtje do coptohet!?
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:20 pm

----Ti nuk me pe kur qava mbrem--------


Ti nuk me pe kur qava mbreme per Ty
E denesjet athua mi degjon vall?
Pran varrit me zemer plasur e lot ne sy
Me dheun bisedoj e i them Ah sa shum kam mall!

Po te mi shifje keta lot qe rrjedhin mbi faqe
E dij qe do mi fshije te shkretit ngadal
Sdo me leje te vetmuar mbi siperfaqe
Po c'te bejm o shpirt jeta ketu na u ndal!

Si ta kaloj kete dhembje qe me mbyti
Si te vazhdoj jeten pa ty Zemer
Nganjehere kur kam mall me thahet fyti
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:20 pm

--------Nese........--------

Nese ke gabuar me qellim
Kurr mos me kerko falje
Zemra ime e mbushur pikllim
Ka vetem hyrje,jo dalje!

E akullt do mbetet per jete
Per veprat e tua te qellimta
Dije qe tradhetia pa meshire vret
Ne gabime te medha,e te imta!

As loti nuk do te rrjedhi kurr
Nuk meriton te t'kujtoj fare
Vedi i thua qe je burr
E une jam grua,e jo Tradhetare!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:20 pm

----E humba rrugen----

Ne pike te dites
e humba rrugen
Syt m'u erresuan
kerkonin dicka

E dija....

Por at qe kerkonin
nuk do ta gjejn kurr!
Ndalova hapin
u mbeshteta per mur

Cfar kerkon???

Nuk u pergjigja dot
zemra nuk degjon
Ajo vazhdoj me kerkimin
e une vazhdova me lot!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:20 pm

----Jo nuk pres....----

Nuk pres dhurate nga Ti
Shum vite keshtu me gjene
Kjo dite e te dashuruarve
Tek une nuk e ka folen!

Une tek Ti do vije
Kete dite te jemi bashk
Le te din edhe toka
Sa shum jemi dasht!

Nje lule mbi varr
Dhe dy pika lot
Malli me ka marrë
Veshtirë e kam sot!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:21 pm

Jeta eshte vetem hije,
Qe e verejm ne cdo hap
Dhe sa me pak jete na mbetet
Hija vije duke u zgjat!

Jata eshte nje permbledhje tregimesh
E krijuar nga kujtimet qe mbajm ne zemer
E cila ne fund mbaron me nje fjale
Nje varr,mbi te i shkruar nje emer!

Jeta eshte nje poezi,e bukur
Qe gjithmone vezullon
Nje poezi qe shkurt lexohet
Dhe keshtu-jeta me dhembje mbaron!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:21 pm

-----Nënë!-Urime ditelindja!-----17-shkurt......

Dite-data e lindjes Nene
Te lidhet me fitore
Nena ime e shtrenjt
Ne shpirt engjellore!

E pervuajtura ime Nene
Cfar te beje a s'me thua
A te qaj per Ty qe nuk je
A festen me e festua??

Tani kur po shkruaj
Syt i kam me lot
Neser do festojm
Ditelindjen t'uroj sot!

Neser do te sjelli lule
Por nuk do lotoj
E dij qe keshtu do me thoje
Qe tjeret mos ti lendoj!
__________________
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:21 pm


Tani kur po shkruaj
Syt i kam me lot
Neser do festojm
Ditelindjen t'uroj sot!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:21 pm


-----Nuk e meritova...----

Nuk e meritova perbuzjen nga jeta
Isha shum e re per kto ballafaqime
Nuk dije se ku gabova me Ty
Qe me fute ne dhembje e rrenkime!

I qaja vuajtjet e huaja, kur i degjoja
Te tjeret kur m'i tregonin ndojhere
Nuk pritja te me ndodhin kurr mua
Zemer thyer,e vuajtur mbeta perhere!

Sa e shkurt lumturia,nuk zgjati
Sa hapa dhe mbylla syt
Cdo gje u shua,ky ishte fati
Kjo vuajtje sa ngadal me mbyt!-----------
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:21 pm

-----Mos me quani.......

Mos më quani të marrë
Pasi e marrë nuk jamë
Më quani të pafatë,më mungon,
Vetëm atë nuk e kam!

Mos më quani e pa-zemër
Zemër gjërë isha shum
Edhe tani kur jamë e vuajtur
Mundohem të jamë Unë!

Mos më quani te ligë
E ligë s'u tregova kurr
Edhe kur zemra më coptohet
Kokëlart jetoj si dikur!

E urtë,e butë mundohem
Të tregohem ndaj gjithkujt
Edhe atëherë kur me lëndojn
Në heshtje e kaloj,duke vuajt!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:22 pm


Të duash dashuri dhe të rrosh i ndarë...
Si pranë një burimi... me buzë të tharë.
Janë ca pengesa që nuk t'i jep jeta,
Njerzit i krijojnë, kjo është e vërteta.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:22 pm

Eshte nje legjende " Vajz e Valëve".
Duhet ta kuptoshë; Si ajo nuk je!
Legjendat tregohen që ne të mësojmë,
Që të dimë çfar marrim dhe kur dashurojmë.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:22 pm

----Pa titull......----

S'po mund te shkruaj,asnje fjale
Jame merzitur kam shum mall
M'u kan bere shum plage ne zemer
I quaj vuajtje,me nje emer!

Marr te shkruaj per jeten time
Qe kam mbete ka kohe jetime
Preheri thate,me ka mbet
Te gjithe qe i dashta s'jane ne jete!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:22 pm


Ndonjeher jeta eshte e vrazhd
Me vret mua si nje zog me gur
Rri larg asaj qe e dua dhe vajtoj
Me fiket zjarri kur per te mendoj

Nje zjarr qe me djeg mua ne zemer
Nuk di si ta them edhe pse ka nje emer
Do me behet von se une po rri larg
Mu sikur ai zogu i lenduar ne Kafaz.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:22 pm

----Prind te dashur!----

Kam shum brenge te madhe
S'e dije a me keni kuptua
Kur kisha flake ne zemer
Athua Ju kam lendua?

U mundoja ta fsheh dhembjen
Qe ne shpirt me pervlonte
S'doja te ju merzis kurr
Por loti me tradhetonte!

E dije qe shum gaboja
E perlotur ditenata me kalonte
Babi,Nene,me falni,sduroja
Ky lot tradhetar s'me degjonte!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:23 pm

---Më kujtohet Nënë!----

Sa shpesh po më kujtohen
Fjalët qe m'i le amanet
Para vdekjes kur më thoje
Bija ime,,Kur te qahet qajë veq vet''

Mos u bë e mërzitshme
S'e dikur të injorojn
Nuk kan të gjithë dhëmbjen tënde
Ka shum njerëz qe s'do të kuptojn!

Kur të t'vijë ai i shkret malli
Ulu në dhomë e qajë në vetmi
Do ta kesh sa të jesh gjallë
Vetëm Nëna këtë e di!

Po s'kam si të t'ndihmoj
E mbuluar me këtë dhe
Do të doja ta fshija lotin
Kur t'më kerkosh,pran të m'ke!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:23 pm

----Diell pranvere----

Sa te veshtire e kam
Diellit t'ia leshoj syt
S'ju ngroh Ju ne varre
Mua po me mbyt!

Nuk ma ngroh kete zemer
Qe eshte ngrir ka mot
Diell,shum me merzite
Sa shum qava sot!

Lulet qe kane lulezua
Me shtojn nostalgji
Me kujtohet zemer
Kur i shiqonim me dashuri!

Tani me duken ndryshe
Edhe ngjyren e kan ndrrua
Sigurish e ndiejn edhe ato
Qe nuk je më me mua..
__________________
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:23 pm

Më vran
U zgjova
Plaga u shërua
Më gjuajtën në lum
Notova
Ja dola
Prap shpëtova
Eh,më ndan nga dashuria
Për tokë u rrëzova
Kjo qe më e rënd
Nuk ja dola
Ani,që e rrëzuar vazhdova!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:23 pm

----O jete!-----


Cdo dite e me e veshtire
Po me duket jeta ime
Me duket qe u bera pasthirme
Of-shamat me jane bere mendime!

Nje klithm-thirrje per Babin
Qe me la kur m'u dasht aq shum
Tjetra per Nenen e shtrenjt
Oh!zemra e shkret sa vuan

Nje Of!per Engjellushen time
Qe kurr nuk do ndaloj
Per te gjithe nga nje klithm
Jeta ne pasthirrme me kaloi
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:24 pm

-----Ky ankth i pashpirt!-------

Pse nuk me le t'i mbylli syt
Ti ankth i terbuar kaq shum
Po mundohesh me me mbyt
Nuk ia del,e ke te kot
Prap ne kembe do mbetem
E ti ankth i pashpirt
Ne kthetrat tuajat ke me u zhyt!
Jame e fort si shkembi i kalas
E lindur ne token e Arberis
Nuk mund te me thyesh kurr
Nuk do ja dalesh,mos u mundo
Do te qendroj ballehapur
Ne tokat e te parve te mij
Ne vendin e Dardanis!!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:24 pm

---Kur me nuk do te jame njeri!-------

Atehere kur njerzit t'i dua do ndaloj
e zemra ne figure te akullit me shendrrohet
Kur te njohurit do cuditen me mua
qe vuajtjen as dhembjen s'do e besoj!

Atehere me gjuani ne ujrat e zeza
Ju miqet e mije tani qe me mbetet
E shpirti ne ferr le te me prehet
Me trupin tim te hudhur,peshqit te ushqehen!

Krejt kjo cfar shkrova,eshte pa rim
Lypsit ose qenit jepjani kete shkrim
Nga notesi dhe adresa me fshini
Dhe kurr mos te shkruhet emri ime!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Akili prej Tue Aug 10, 2010 7:24 pm

Kur une te iku......

Kur une te iku nga kjo jete
Nje lutje kam per Ty o mik
Mbi varrin tim, dhe mos gjuaj
Vetem pershendetu, dhe ik!

Nje grusht dhe nga Ti lum miku
Do me rendonte edhe me shum
Une e pavrejtur si jetova do t'iku
As emri mos te me shkruhet askund!

Kur te gjithe te ikun nga varrimi
Afrohu ngadal pa u diktua fare
Dua qe nga varri te t'theme
,,Jeta qe jetova,ishte hileqare"
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Pse të desha aq shumë?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 14 e 16 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi