Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

MESHKUJT PERTOJNE T'I PASTROJNE DUART....

Shko poshtë

MESHKUJT PERTOJNE T'I PASTROJNE DUART....

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Jun 28, 2010 6:14 am

Kështu së paku është në Amerikë. Dallimi në mes gjinive është bërë edhe më i madh. Hulumtimi i ri amerikan tregon se 1/3 e meshkujve nuk i pastrojnë duart pasi shkojnë në tualet. Lënia e tillë pas dore e higjienës personale mund të gjendet vetëm te 12% e grave, tregojnë hulumtuesit, të cilët kanë spiunuar në tualetet publike. Mirëpo, para dy vitesh, kur është kryer një hulumtim i ngjashëm, vetëm 1/4 e meshkujve nuk i pastronin duart. Edhe numri i femrave të papastra ishte më i vogël, vetëm 10%.
“Meshkujt do të duhej të ndalonin tek lavamani”, thotë Brian Sansoni zëdhënës i shoqatës së prodhuesve të sapunit dhe një nga sponsorët e hulumtimit. Në studimin e ri të kryer gjatë muajit gusht të këtij viti janë përfshirë 6 000 persona në katër qytetet më të mëdha amerikane. Doktorët përmendin rëndësinë e pastrimit të duarve pas tualetit, pas numërimit të parave apo pas vozitjes në transportin publik.
Në fakt, pastrimi i rregullt i duarve është preventive e shkëlqyeshme ndaj sëmundjeve si, ftohja apo gripi. Eshtë interesant fakti se në studimin e mëhershëm që ishte bazuar në anketë, 82% e amerikanëve kanë thënë se pas përdorimit të tualetit gjithmonë i pastrojnë duart. Mirëpo, hulumtuesit e shoqatës amerikane të mikrobiologëve kanë dëshmuar se këtë e bëjnë vetëm 77% e njerëzve.
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi