Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Fjale te Urta ( Proverba)

Faqja 1 e 16 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next

Shko poshtë

Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:25 am

Pjesa më e mirë e një bukurie është ajo që një portret nuk mund ta shprehe .BEKON.

Duke bërë të mirën , ushqen pemën hyjnore të njerëzve ; duke krijuar të bukurën , hedh faren e hyjnisë. SHILER.

Bukuria mahnit vështrimin , por është merita që fiton zemrën. A.POPE.

Bukuria I tërheq vjedhësit më tepër se ari. SHEKSPIRI.

Neqoftse I bukuri nuk ka edhe nje shpirt te mire , ai I ngjan me teper nje idhulli sesa nje trupi njerezor. BRAMTOM.

Bukuria eshte shenje zakonesh te mira , ashtu si nje lule e bukur eshte shenje e nje fruit te mire dhe te bukur.BRAMTOM.

Edhe zemrat me te forta mallengjehen nga bukuria. GURMONT.

Bukuria ne art eshte gjithmone e vertete , por e veteta nuk eshte gjithmone e bukur.E.RETICHEL.

Njerezore dhe fisnike eshte e mira ; hyjnore dhe e pavdekshme eshte bukuria. HAMERLING.

Bukuria eshte e vertete , e verteta eshte e bukur , kjo eshte gjithqka dini dhe gjithqka qe duhet te dini. KITS.

Nje gje e bukur eshte nje gezim I perjetshem. KITS.

Njeriu qe eshte vetem I bukur , pelqehet vetem kur shikohet , por njeriu I virtytshem dhe I mire eshte gjithnje I bukur. SAFO.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:25 am

Dashuria sundon gjithqka , edhe ne vete I nenshtrohemi dashurise. VIRGJILI.

E mira e njeriut qendron te dashuria , siq qendron te rrezet e diellit fryti I nje peme. L.TOLSTOJ.

Njeriu dashuron jo se eshte ne interes te tij te doje nje send me teper se nje tjeter, por se dashuria eshte thelbi I shpirtit te tij , sepse nuk mund te mos dashuroj.L.TOLSTOJ.

Ne ndjenjen e dashurise ka diqka te veqante qe mund te zhgjidhe tere kontraditat e jetes dhe t`I jape njeriut te miren e perhershme , te kerkuarit e se ciles eshte qellimi I jetes.L.TOLSTOJ.

E dashura juaj , kur do te behet mikja e zemres suaj , do t`ju jape perseri kenaqesi te tjera , kenaqesi te pleqerise. Ajo eshte si nje lule qe , pasi ka qene e kuqe ne mengjes , ne stinen e luleve , kthehet ne nje frut te lezetshem. STENDAL

Sa me shume dashuri I kushton vetes,aq me pak mund tu japesh te tjereve.SIGMUND FROJD
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:25 am

Dashuria eshte si ethet: lind dhe shuhet pa nderhyrjen me te vogel te vullnetit .STENDAL

Dashuria eshte poezia e ndjenjave . ose eshte sublime , ose nuk egziston fare. Kur egziston , ajo shkon duke u rritur gjithnje .BALZAK.

Zemra derdh tere afshin e saj ne qdo gje qe dashurojme. A.FRANC.

Mbi te gjitha , dashuria eshte nje kurreshtje e shkalles me te larte , nje uri ndaj se panjohures , qe na shtyn midis fortunes me gjoksin hapur dhe koken lart.FLOBER.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:25 am

Zemra eshte nje pasuri qe nuk shitet e as nuk blihet , por vetem dhurohet.FOLBER.

Le t`ua leme te vdekurve lavdine e perjetshme , le t`ua japim te gjalleve dashurine e pavdekshme.TAGORA.

Gjethja kur dashuron , behet lule dhe lulja , kur dashuron , behet frut.TAGORA.

Dashuria eshte nje mjeshtre e perkryer qe nq meson te dukemi si nuk kemi qene ndonjehere : e , nganjehere , ne nje qast te vetem , dashuria nderron edhe zakonet tona. MOLIER.

Zoterimi I nje zemre nuk eshte aspak I sigurt, kur duam ta mbajme me force. MOLERI
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:26 am

Dashuria eshte e verber dhe dashnoret nuk mund ta shohin marresite e kendshme qe bejne. SHEKSPIRI.

O dashuri e fuqishme !nganjehere e bene njeriyn bishe dhe here te tjera e bene bishen njeri.SHEKSPIRI.

Dashuria ka axhamilleqe, kurse pasionet e tjera kane vogelsira. Turp per pasionet qe e bejne njeriun te vogel , dhe nder per ate dashuri qe e bene njeriun femije.HYGO.

Edhe ne kasollen me te humbur ka vend per nje qift te lumtur dashnoresh. SHILER.

Dashuria e re shkumezon si zera e re ; sa me e vjeter dhe e kulluar te jete , aq me e qete do te behet. SHILER.

Truri kerkon , por zemra gjen ZH.SAND.

Doemos , me mire eshte te dashurosh me urtesi : por me mire eshte te dashurosh marrezisht , sesa te mos dashurosh fare. TEKEREI.

Dashuria eshte nje burim I pashtershem mendimesh te thella sa gjithesia , te larta sa qielli dhe te gjera sa rruzulli. A.DE VINJI.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:26 am

Njeriu rron vetem ate kohe qe dashuron . HELVETIUS.

Mjere ajo dashuri qe nuk shoqerohet nga fantasia.A .GRAF.

Kush dashuron shume , flet pak.KASTILIONE.

Zenkat e dashnoreve jane nje plotesues I natyrshem I dashurise se tyre. TERENCIO.

Te jesh I dashuruar , vlen me teper se te jesh I pasur , sepse te jesh I dashuruar do te thote te jesh I lumtur. TILIER.

Askush nuk mund t`I shpetoj as dashuris , as vdekjes .P.SIRO.

Gjuha e dashurise eshte te syte. FLEQER
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:26 am

Pasioni I vertete eshte I heshtur. T.DRAJZER.

Dashuria eshte dhe mbetet poezia me e persosur e natyres. Eshte mekat qe lulezon vetem nje here , si edhe disa lule te rralla.K.VEBER.

Dashuria eshte si nina –nanat qe te perkundin embelsisht; por sapo te ze gjumi , kenga mbaron dhe ti zgjohesh I vetmuar. TH.SHTORM.

Asgje nuk eshte me interesante se biseda e dy dashnoreve qe rrine te heshtur. A.TURNIE.

Ne komedine e dashurise zenkat jane pauzat qe pergaditin aktin e ri.A.TURNIE
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:26 am

Dashuria nuk eshte e verber, por prezbite; ajo fillon t`I shikoje te metat menjehere pas largimit te saj.ZAMAKUA.

Aq sa kerkon nga tjetri , duhet edhe te japesh : ne do nje zemer te tere , jep tere jeten.F.RYKERT.

Dashuria nuk eshte nje peme e kultivuar , por nje barisht qe mbin vetvetiu. I.NIEVO.

Dashuria nuk mund te jete e thelle , ne qofte se nuk eshte e paster .A.KOMTE.

Dashnoret nuk shohin ne bote veq veten e tyre , por harrojne se bota I sheh.A.PLATEN.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:26 am

Vetem ata qe dine te urrejne , dine te dashurojne. KROPOTKINE.

Nje dashuri e kufizuar eshte nje dashuri e mbaruar. A.BERTE.

Nje dashuri eshte e mbaruar , kur njeri nga dashnoret mendon se ndarja eshte e mundshme.P.BURZHE.

Simpatia e vertete , e sinqerte, pa kushte, eshte nje thesar I madh , me I madhi thesar qe mund te gjendet. M.D`AKSELIO.

Njeriu mund te fshije nje te puthur , por s`mund te fshije kurre zjarrin e zemres. PROVERB GJERMANE.

Nje dashuri eshte e vertete dhe e bukur , kur ajo eshte ne zemer dhe jo ne koke. BJELINSKI.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:26 am

DINAKERIA


Ne nje shtet nuk ka gje me te keqe se te mbash per te urte dinakun. BAKON.

Gjahtaret I zene lepujt me qen, shume njerez I gabojne te paditurit me lajka. PLUTARKU.

Kushdo qe di te mbuloje padrejtesine e vet nen petkun luksoz te elokuences, meriton nje ndeshkim te rende. EURIPIDI.

Dinakeria e madhe e disa njerezve mbeshtetet ne budallallekun e te tjereve. MARE.

Dinakeria e vret urtesine; kjo eshte nje gje e sigurt dhe e dhembeshme.CESTERTON.

Midis dinakerise dhe besimit zeri I arsyes mbytet. E.BURKE.

Mund te jesh me dinak se nje njeri tjeter, por jo me dinak se te gjithe te tjeret.LA ROSHFUKOLD.

Fati I perbashket I te gjithe makiavelisteve eshte ky: I bejne planet e tyre kaq holle , sa thyhen nga vete hollesia e tyre.DRAJDEN
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:57 am

Per njeriun nuk ka thesar me te madh se nje mendje qe di. SOFOKLIU.

Rrenjet e diturise jane te hidhura , por jane te embla pemet e saj. KATONI.

Ashtu si nje toke pjellore nuk mund te jape prodhim , po nuk punove , keshtu edhe mendja jone nuk jep frute pa studime. CICERONI.

Dhome pa libra eshte si trupi pa shpirt. CICERONI.

Te bibliotekat flasin shpirtat e pavdekur te te vdekurve. PLINI I RI.

Nuk ka liber aq te keq ne te cilin te mos kete diqka per te mesuar. PLINI I RI.

Kur dikush thot se I di te gjitha , do te thote se nuk di asgje. VARONI.

Si ndryshket hekuri pa u perdoruru , si qelbet uji I ndejur dhe si ngrin ai nga te ftohtet , po ashtu prishet edhe mendja jone pa stervitje . L. DA VINQI.

Eshte I mjere ai nxenes qe nuk perparon me teper se mesuesi I tij.L. DA VINQI.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:57 am

Te fitosh njohuri , eshte pune e dobishme per mendjen e njeriut, sepse vetvetiu largohen gjerat e padobishme dhe mbeten te mirat . dihet qe asgje nuk mund ta dashurojme ose ta urrejme , po nuk ditem me pare se q`eshte. L.DA VINQI.

Qdo deshtim I meson njeriut diqka , ne rast se ai do qe te mesoje. DIKENS.

Nuk ka erresire me te madhe se padituria.SHEKSPIRI.

E ardhmja eshte ne duart e mesuasit te shkolles.HYGO.

Te mesosh eshte , hapi I pare: te jetosh vetem I dyti.HYGO .

Sikur te pushonte jeta arsimore, bota do te binte ne barbarizem.E. DE AMIQIS.

Fati I shume njerezve ka qene I lidhur me pasjen ose jo te nje biblioteke ne shtepine aterore. E. DE AMIQIS.

Nje shtepi pa biblioteke eshte nje shtepi pa seder.E. DE AMIQIS.

Arti I dhenies mesim se pari eshe arti per te zgjuar kurreshtjen e te riut e pastaj per ta kenaqur ate…A.FRANC.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:58 am

Ai qe lexon ,di shume ,por ai qe vrojton ,di edhe me shume .A.DYMA.

Ne rast se nuk je gjeni ,perpiqu te jesh I qarte .A.HAPE.

Ai qe s’di dhe s’e pranon qe s’di ,eshte budalla –largohu prej tij. Ai qe s’di dhe pranon qe s’di,eshte njeri I thjeshte –mesoje.
Ai qe di dhe s’di qe di ,eshte ne gjume -zgjoje .


Per qdo gje qe u perpoqa gjate jetes ,u mundova ta bej mire .Une kam pasur si rregull kete: te mos filloja fare nje pune qe s’do ta beja me kujdesin me te madh.DIKENS
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:58 am

DREJTESIA


Nuk mund te kete asgje te ndershme ne jete, ne qofte se ajo nuk perputhet me drejtesine. CICERONI.

Ai qe ka me vete drejtesine , ka te drejte te jete krenar. SOFOKLIU.

Kur mbron nje kauze te drejte , nuk eshte e veshtire te flasesh mire. EURIPIDI.

Nuk mund te zbulohen me fjale veprimet e pa ndershme , kjo eshte nje fyerje qe I behet drejtesise. EURIPIDI.

Per nje orator nuk ka krim me te madh sesa te flase kunder ndjenjave te veta .DEMOSTENI.

Te jesh I mire eshte lehte ; veshtire eshte te jesh I drejte. HYGO.

Ai qe nuk ndeshkon te keqen , do qe ajo te behet.L. DA VINQI.

Gezimi shpirteror e ka vetem I drejti. DOSTOJEVSKI.

Kur dihet qe I drejti qendron ne njeren ane, nuk eshte e hijshme te qendrosh asnjanes. J. KASTELI.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:58 am

EDUKATA


Eshte I lumtur ai qe edukon veten me pare se te marre guximin te edukoj te tjeret. ANONIM.

Jeta eshte nje edukim I vazhdueshem. FLOBER.

Miqte e mi , mbajeni mend mire : nuk ka as barera te keqija , as njerez te keqij, ka vetem kultivues te kqinj. HYGO.

Ju e dergoni femijen te mesuesi , por jane shoket qe e edukojne . EMERSON.

Natyra eshte nje nga faktoret e fuqishem per edukimin e njeriut. Edhe edukata me e rregullt , pa pjesmarrjen e ketij faktori do te jete gjithnje e thate , e njeanshme , artificiale… USHINSKI.

Dy forca ndihmojne me sukses ne edukimin e njeriut te kulturuar : arti dhe shkenca. Te dyja keto jane bashkuar te libri. GORKI.

Ka shume libra te mire ne bote , por keta jane te mire vetem per ata njerez qe dine t`I lexojne. PUSHKIN.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:58 am

Qef bofsh ene qef mos bo shume!

Terhiqe mos e k´put!

Mos meno vetem per vete po meno ene per shoqnin (ne raste krize )!

Trim i mire me shoku shume!
Ku rasha mos u vrasha,

ta prift zoti mare e mrapsht,

buken e sotme mos e len per neser(se ta hajn t'jert),

piciruk piciruk mos e ha djathin pa buk,

fjala xerr fjalen e grepi nxerr njalen,

o zot jepja atij qe rrin kot, se ai qe punon at t'nans t'vet fiton,

gjaku lahet me uje (te nxeht e me sapun),

kur nuk hec shyje,ose terheke,

atdheu nana edhe dashnorja nuk harrohen

edhe nje te fundit,

sa me shum te lexosh aq me shum din,
sa me shum te dish aq me shum harron,
sa me shum te harrosh aq me pak din,
sa me pak te dish !!!!??????
ç'te solli qe lexove ?
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:59 am

Ai qe te bertet shume te del i mire ne fund.

Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.

Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje.

Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.

Asnjeri nuk njihet profet ne vend te tij.

Aty ku nuk mer bija, e mer vija.

Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.

Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit.

Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c'mall eshte.

Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne xhep.

Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi )

Burri eshte cadra e gruas.

Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise.

Dashuria per rinine, si qumesht per femine.
Dashuria e tepert del hidherim
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:59 am

Di te vjedhe ai qe di te fshehe.

Dy here njeriu eshte femije: heren e pare kur lind dhe heren e dyte kur plaket.

Dy te rrahura te bejne dem, por jo dy te ngrena.

E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.

E shara eshte arma e te dobetit.

Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.***

Faji eshte jetim.

Fati ndihmon te guximshmit.

Femije shume - grushta shume.

Femija punetor mallin e ve vete, femija dembel humb edhe mallin e babes.

Fjala e djalit - pushka ballit.

Fjalen, sa e ke ne goje, e ke robin tend, kur te del nga goja, behesh rob i saj.

Fjala eshte si bleta qe ka edhe mjaltin edhe thumbin.

Fukarallek - maskarallek.

Fukaralleku prek ne burreri dhe ne nder.

Gazi dhe helmi jane vellezer.

Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:59 am

Arti dhe literatura dalin nga morali i shoqërisë,spiritualizmi nga shpirti i popujve
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:59 am

Çka të bahet n'kojshi, prite edhe në shtëpi.


Burri lidhet për fjalet, kau për brinjtë.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 10:59 am

Fjal te Urta per Dashurin

"Kur dashuria don te flase, mendja duhet te hesht.
"Gjuha e dashurise eshte te syte!"
"Dashuria ne sy lind, ne sy jeton ne sy vdes!"
"Dashuria qe u shua nuk ishte dashuri!"
"Eshte kenaqesi e madhe te dashurosh, edhe pse nuk ndihesh i dashuruar!"
"Dashuria eshte nje e mencur nder te cmendurit,
nje helm qe te sheron nje embelsire qe te helmon!"
"Dashuria, kolli dhe kruarja kurre nuk mund te fshihen!"
"Dashuria eshte ujvare e pashtershme me emrin Femer!"
Une jap dashuri sepse te dua, jo sepse pres qe ti te ma kthesh dashurine.Nese te jap dashuri apo dicka tjeter duke pritur te ma kthesh me dicka, me siguri do te mbetem i deshperuar!"
"Dashuria ofrohet si buka, si uji, si liria...
Dashuria kerkohet si ajri, si zjarri, si shpetimi..."
"Ata qe vdesin duke dashuruar jane deshmore!"
"Njeriu eshte i humbur nese nuk e gjen veten ne dashuri!"
"Dashuria e vertete eshte dhurate fatale, pa parashikime dhe pa litime!"
"Pse flet per dashurine sikur tregon perralle?A mund te tregohet muzika me fjale?
"Kur duam dike per virtytet e tij, nuk eshte dicka e vecante, por kur fillojme ta duam per mangesite, atehere kjo eshte dashuri!"
"Dashuria s'ka peshe,pervec kesaj:Te duash edhe me shume!"
"Te duash nje ore, kjo eshte shprehi e kafsheve; nje dite -vecori e njeriut; gjithe jeten- e engjujve.Por te duash gjithe jeten vetem nje qenie, kjo eshte dhunti e Perendise."
"Dashuria e pare ecen si gaforrja!"
"Dashuria e rreme, eshte me e keqe se urrejtja!"
Kam lexuar diku se dashuria eshte kapitulli i pare ne librin e madh te mosmirenjohjes!"
"Ngrije uren e dashurise deri ne diell, vetem ajo, vetem ajo na lidh me njerezit!!"
"Te kerkojsh me arsye rrugen tek dashuria, eshte njesoj si ta kerkosh diellin me qiri!"
"Dashuria eshte i vetmi pasion qe nuk duron as te kaluaren as te ardhmen!"
"Dashuria ka dy percjelles: te miren dhe zhdervjelltesine!"
"Dashurine e paster si loti, mos ia fal cdo idioti!"
"Dashuria e ngre personin prej nje vetedije te ngushte dhe e ben moter me te gjitha vuajtjet e njerezimit!"
"Dashuria e zjarrte eshte si fantazmat, te gjithe flasin per te, 'e askush se ka pare!"
"Dashuri do te thote kurre te mos thuash "ME FAL"!
"JETO QE TE DASHUROSH, DASHURO QE TE JETOSH!
"Dashuria e kote eshte denim nga denimet me te medhaja!"
"Dashuria eshte flaster qe vendoset ne plagen e jetes!"
"Dashuria eshte ngacmim i shoqeruar me idene e nje te jashtme"
"Xhelozia dhe dashuria shkojne dore per dore, dhe se bashku sjellin dhimbje!"
"Dashuria e sundon mbreterine e saj pa shpate!"
"Dashuria lind te zemra e njeriut njelloj si lind lulja ne balte, por s'i merr as ere e as ngjyre, se s'ka.Ne fund edhe ajo vyshket si lulja!
Tragjedia me e madhe e jetes nuk eshte se njerezit vdesin, por se pushojn se dashuruari
TE LUTEM ME DUAJ PAK NESE DESHIRON TE ME DUASH GJAT !
Dashuria? Ne fillim fjal te medha, pastaj fjale te pakta e ne fund fjale te shumta !
Te dashurosh do te thot te duash nje tjeter me shume se veten !
Dashuria asnjeher nuk lind ne shpirtin e prishur
Te dua sepse me dhe dashurine, e dua dashurine sepse ma dhe ti !
NJE DASHURI ESHTE, POR KOPJE TE SAJ KA ME MIJERA !
EDHE NE KASOLLEN ME TE VOGEL KA VEND PER DY TE DASHURUAR !
Dashuria platonike eshte vullkan pa erupcion !
Shumices se njerezve u duhet me shume dashuri sesa e meritojne !
Dashuro te tjeret nese do te te dashurojne !
DASHURIA ESHTE TER JETA E GRUAS, KURSE NJE EPISOD NE JETEN E MASHKULLIT!
Ai u martua me te sepse e dashuroi , AJO u e dashuroi ate sepse u martua !
C eshte Dashuria? RAST I VOLITSHEM PER DHEMBJE TE GJATE ! Thenia ishte : Sa me shume qe i njof njerezit aq me shume i dua kafshet !
TE NDAHESH VETEM SEPSE NUK E DO ME ESHTE BUDALLALEK, NJEJT SIKUR TE MARTOHESH ME DIKE VETEM SEPSE E DO !
Neqoftese miqesia nuk permban dashuri, dashuria permban miqesi
Dashuria eshte e amshuar derisa zgjat !
Ne fillim te dashurise te dashuruarit flasin per te ardhmen, e kur ajo eshte nga fundi flasin per te kaluaren !
Nga te gjithe pasionet dashuria eshte me e fuqishmja, ajo ne te njejten kohe sulmon Zemren Koken dhe Vetedijen
Koha eshte jashtzakonisht e bukur, kur ben dashuri !
Engjejt e quajn gezim i qiellit, djajt e quajn vuajtje e sketerres,
njerezit e quajn DASHURI !Dashuria nuk eshte problem,ashtu sic nuk eshte nje automjetroblem jane vetem ata qe ngasin automjetin,udhetaret dhe rruga.
Nuk i ngjan me asnjeres qe kur te dua.
Asnje dashuri nuk eshte e sinqerte,pervecse dashuria per ushqimin.
Nuk mund te kete nje zhgenjim te thelle kur nuk ka nje dashuri te thelle.
Dashuri e paster eshte ajo qe nuk pergjigjet.
Dashuria ben te kaloje kohen,koha ben te kaloje dashurine.
Dashuria eshte si fati,nuk i pelqen qe ta ndjekesh.
Nje nate dashurie eshte nje liber i lexuar.
Do te te harroj vetem atehere kur nje piktor i verber te pikturoje zhurmen e nje petal trendafili qe bie ne dyshemene e kristalte te nje keshtjelle qe s‘ka ekzistuar kurr.
Ndersa une do te harroj vetem atehere kur i njejti piktor te pikturoje zhurmen e midhjeve ne fund te oqeanit Paqesor o zemra ime
__________________
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:00 am

FAMILJA


Kush eshte I mire ne familje , eshte edhe qytetare I mire.SOFOKLIU.

Ndjenjat dhe zakonet qe perbejne lumturine e pergjithshme , formohen ne familje. MIRABO.

Te vetmet gezime te pastra , shume here te perziera dhe me hidherime , qe shijojne njerezit ne kete bote , jane gezimet familjare. G. MAXINI.

Sillu me prinderit ashtu si do te deshiroje qe femijet e tu te silleshin me ty. LEOPARDI.

Dashurojini prinderit , po qene njerez te mire ; perndryshe , durojini. P. SIRO.

Grat e ndershme e zgjedhin burrin me shpirt dhe jo me sy. P .SIRO.

Jane cilesite e mira – dhe jo bukuria egruas- qe I bejne martesat te lumtura . Gruajaqe te do, do te behet e bukur. BALZAK.

Ne qofte se do martese te mire , martohu me n je shoqe tenden. OVIDI.

O gra , nuk eshte bukuria , por virtytet qe e bejne jeten basheshortore te lumtur. OVIDI.

Jeta bashkeshortore eshte si nje varke qe mban dy veta ne mes te nje det me shtrengat ; ne rast se njeri nga te dy do te beje nje levizje te vrullshme , varka do te fundoset. T. TOLSTOJ.

Kane te drejte qe e quajne gruan “gjysma ime”, sepse nje burre I martuar nuk eshte me teper se nje gjysme burri.R.ROLAN.

Ajo qe mund ta beje nje burre te lumtur, eshte zgjedhja e nje gruaje te mire. MESINGER

Gruaja e bukur te kenaq syrin ; gruaja e mire te kenaq zemren . e para eshte nje stoli , e dyta nje thesar. NAPOLEONI
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:00 am

Nje nene fal kurdohere ; per kete ka ardhur ne bote. A. DYMA {biri}.

Nena , ju e keni ne dore shpetimin e botes. L. TOLSTOJ.


Nje grua pa femije s`mund te jete e lumtur : te dashurosh s`eshte asgje, dashuri e vertete do te thote te behesh nene.ZOLA.

Nje vajze pa kukull e quan veten po aq fatkeqe sa edhe nje grua pa femije. HYGO.

Femijet jane kurdohere te dehur : te dehur per te jetuar .P.TULE.

Si duket dita qe ne mengjes , ashtu duket edhe njeriy qe ne femijeri. MILTON.

Veten nje gje ne bote eshte me e bukur dhe me e mire se gjithqka : nena. L. SHEFER.

Lavdatat qe fitojne femijet dhe sidomos vajzat , u takojne nenave. KANTU.

Shtepite jane ndertuar per te banuar ne to, jo per t`u soditur. BEKON.

Per njeriun shtepia eshte keshtjella e tij. KOK.

Natyra e vertete e nje shtepie eshte kjo: vendi I qetesise , strehimi per t`u mbrojtur nga qdo padrejtesi , nga qdo frike e dyshim. RUSKIN.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:00 am

RYMEZIMI


Frymezimi eshte shprblimi I je pune te rend . RJEPIN.

Pa pasur njohuri nuk mund te shpikesh , ashtu si nuk mund te thuresh vargje pa ditur gjuhen. AJNSHTAJNI.

Me duket se eshte gabim qe frytezimi te konsiderohet si nxitje per nje pune. Ai lind vetem ne procesin e nje pune te suksesshme dhe si rrjedhim I saj. GORKI.

Lindja e nje ideje te re eshte nje dukuri e shkelqyer qe I ngjan shume shkendinjees se drites . Para se te linde kjo shkendinjez, si rregull , duhet nje tension I gjate e I madhe mendimit , interesit e vemendjes , si rrezltat I te cilit krijohet ajo fushe emocionale ne te cilin lind ideja , enigma e re. N. P. FILATOV
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:00 am

GABIMI


Te gabosh eshte njerzore , e ngulosh ne gabime eshte marrezi. CICERONI.

Qdo njeri qe punon , gabon. GETE.

Nga gabimet e te tjereve I menquri korrigjon vetveten. GETE.

Pagabueshmeria e femres vlen sa trimeria e burrit. GETE.

Dikush gabon nga frika qe ka se mos gaboje. LESING.

Njeriu qe s`gabon , zakonisht s`ben asgje. FELPS.

S`ka hidherim me te madh sesa kur gabojme aq shume , sa na vjen turp nga vetja. LAITON

Nese doni qe goja juaj te mos gaboje, kini parasysh keto pese gjera : kujt I flisni, per cilin flisni, si flisni, kur dhe ku flisni.ANONIM.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 16 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi