Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Fjale te Urta ( Proverba)

Faqja 2 e 16 Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next

Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:00 am

GUXIMI

Fati ndihmon te guximshmit.VIRGJILI.

I shpeton rrezikut vetem ai qe virgjelon edhe kur eshte I sigurt. P. SIRO.

Lufta nuk duhet as te kihet frike, as te provokohet. PLINI.

Suksesi eshte gjithmone bir I guximit. VOLTER.

Kuraja nuk mund te fshihet : eshte nje virtyt qe I shpeton hipokrizes.NAPOLEONI.

Eshte guximtar ai qe ka frike ate qe duhet ta kete frike, dhe nuk ka frike ate qe s`duhet te kete frike. L. TOLSTOJ.

Guximi nuk del kurre jashte modes. THEKEREI.

Lufta provon trimin , zemerimi te diturin, fatkeqesia shokun. PROVERB ORIENTALE.

Frikacaket vdesin shume here para vdekjes se tyre ; trimat e provojne vdekjen vetem nje here. SHEKSPIRI.

Ari provohet ne zjarr, njerezit ne fatkeqesi. SENEKA.

Kur jane njerezit te bashkuar , e humbasin ndjenjen e dobesise. MONTESKJE.

Guximi me I veshtire per te cilin kane nevoje sidomos te dobtit , eshte guximi qe te dine te vuajne kur duhet. TAMAZEO.

Eshte nje akt I bukur edhe me vlere te perbuzesh vdekjen ; por aty ku jeta eshte me e tmershme se vdekja , vlera me e madhe eshte te guxosh te jetosh. T. BRAUN.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:01 am

HISTORIA


Historia eshte deshmitarja e koheve , drita e se vertetes , mesuasja e jetes, lajmetarja e lashtesise. CICERONI.

Te mos dime qfare ngjarjesh kane ndodhur para nesh , eshte njeloje sikur te mbetemi gjithmone femije. CICERONI.

Duke lexuar te kaluaren mund te parashohim edhe te ardhmen. ROTRU.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:01 am

JETA


Te jetosh mire , eshte me mire se te jetosh. ARISTOTELI.

Studimi qe te mesosh si duhet jetuar mire, duhet te vazhdoje gjithe jeten. SENEKA.

Njerezit vegjetojnee dhe jane te lodhur nga jeta, kur nuk kane nje qellim te cilit t`I kushtojne qdo perpjekje e mendim. MARK AUREL.

Ashtu si je dite e hargjuar mire jep nje gjume t kendshem , po ashtu edhe nje jete e perdorur mire jep nje vdekje te rehatshme. L. DA VINQI.

Kush nuk e qmon jeten , nuk e meriton. L. DA VINQI.

Pelhura e jetes sone perbehet prej fijesh te ngatrruara , te mira e te keqija se bashku. SHEKSPIR.

Te gjitheve u dhimbset jeta , por njeriu I ndershem I jep me teper rendesi nderit sesa jetes.SHEKSPIRI.

E verteta , liria , virtyti jane tri gjerat e vetme per te cilat duhet ta duam jeten. VOLTER.

Jeta eshte nje fushe qe na jep ashtu si ta perdorim ne; nje korrje gjembash ose lulesh.
Lodhje nga jeta na meson te çmojme vetem te mirat e saj. GETE.

Sa mire eshte te jetosh edhe kur e ardhmja te kercenon. Jeta te buzqesh edhe kur I ke syt me lot.MOXART.

Me I ngadalshmi qe ka nje pikësynim , ecen gjithmonë me shpejt se ai qe endet pa qellim.LESING.

Sekreti I jetes se njeriut nuk qendron vetem ne te jetuar , por edhe qe te dish pse jeton. DOSTOJEVSKI.

Jeta eshte nje parajse , por njerzit as nuk e dine dhe as nuk e qajne koken ta dine kete.DOSTOJEVSKI.

A te pelqen jeta? Atëhere mos e humb kohen , qe eshte pelhura nga e cila eshte e perbere jeta. FRANKLIN.

Jashte jetes jane te hapura dy rruge : njera te qon ne ideal e tjetra ne vdekje . SHILER.

Jeton gjate vetem ai qe jeton ndershmerisht. SHERIDAN.

Ndoshta jeta nuk eshte veqse nje enderr e gjate dhe qasti I vdekjes , nje zgjim I papritur.FENELON.

Jeta eshte nje prove per te fortet . KARDUQI.

Shume pak I mesoi jeta atij qe nuk I mesoi te duroje fatekeqesite. A. GRAF.

Krimi me I madh eshte vetevrasja , sepse eshte I vetmi per te cilin nuk mund te pendohesh.A. DYMA(ati)
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:01 am

KOPRRACIA


Kopracia zhduk besnikerine , ndershmerine dhe gjithe vyrtytet tjera. SALUSTI.

Te varferit I mungojne shume gjera , koprracit I mungon gjitheqka.P. SIRO.

Q`eshte koprracia ? Eshte te rrosh ne varferi nga frika se mos behesh I varfer.S. BERNARD.

Koprraci humbet qdo gje, nga lakmia per te pasur gjithqka. LA FONTEN.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:01 am

KARAKTERI

Njeriyn e lart dhe me karakter nuk mund ta thyejne as kryelartet e as terbimi I tiraneve .HORACI.

Talenti edukohet ne qetesi , karakteri ne rrymen e jetes. GETE.

Karakteri I jep shkelqeim rinise dhe nder pleqerise. EMERSON.

Karakter eshte energjia konsatante e vullnetit. LAKORDER.

Nje njeri pa karakter eshte si nje ushtar pa arme , si nje udhetar pa para. A. PETIE.

Vetem ne qoftese vleresojme karakterin me shume se dijen dhe mendimin , ne levrojme token ku do te rritet qyteterimi I vertete. SAIQIK.

Karakteri I njeriut nuk qendron ne intelektin , por ne zemren e tij. ZHAGOB.

Kush nuk ka karakter , nuk eshte njeri , por nje send qfaredo. QENFORT.

Intelegjenca eshte nje shpate me dy tehe qeliku , e forte dhe e mbrehte. Per doreze ajo ka karakterin dhe pa kete nuk ka vlere. BODENSHTAG.

Nuk eshte zgjuarsia e holle qe I formoi kombet, por karakteret e forta dhe te paepura. D`AKSELIO.

Askush nuk mund te beje te ndihesh inferior pa pelqimin tend .E. RUZVELT.
__________________
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:02 am

KESHILLAT

Kush nuk eshte vet ne fatkeqesi , e ka te lehte t`u jape keshilla te tjereve. ESKILI.

Fol vetem ne dy raste: kur eshte fjala per diqka qe e njeh mire , ose kur e kerkon nevoja,… ne q`do rast tjeter , heshtja eshte me e mire se te folurit. ISOKRATI.

Mos ia lejo gjuhes sate te ecë para mendimit tend. SHILONE.

Ruaju nga qentë qe nuk lehin dhe nga ujerat e ndenjura. PROVERB LATIN.

Mos thuaj kurrë fjalë per te cilat me vone do te turperohesh ose do te pendohesh. A. GELIO.

Ne qdo gje qe bejme , eshte e nvojshme te shohim efektin. LA FONTEN.

Kontrrolloni gjithmonë paditë tuaja . ZH . RU.

Eshte marrezi te japesh gjithnje keshilla , por te japesh nje keshillle te mire , eshte me te vertete gje e larte. O . UAJLLD.

Mos I besoni atij qe nuk I beson asnjeriu. A. GRAF.

Para se te zbatosh nje projekt , mendoje tri-kater here . Gjithmone pendohemi per ate qe bejeme me nxitim. TEONJIDE.

Mbeshtete besimin tend vetem te faktet dhe mos u beso fjaleve ; ne jete do te gjesh njerez qe jetojne ndryshe e flasin ndryshe. DEMOFILI.

Bli vetem ate qe eshte e nevojshme ; ajo qe nuk te duhet , eshte e shtrenjtë edhe kur kushton pak. SENEKA.

Mos e perbuzni kurre shume nje opinion te kundert me tuajin. A. GRAF.

Degjoni keshillat e atyre qe dine shume , po sidomos degjoni ata qe ju duan shume. A.GRAF.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:02 am

KOHA

Koha humbet ne kater menyra : te mos besh asgje, te mos besh ate qe duhet , te mos e besh ne kohen e duhur , te mos e besh ashtu si duhet. ANONIM.

Vonesa eshte fillimi I harreses : te shtysh me tej nje pune , do te thote te heqesh dore prej saj. ANONIM.

Kush ka kohe e kohe prêt , kohen kot e humbet. PROVERB.

Mos e shtyni per neser ate qe duhet te beni sot, sepse e nesermja ka pune te saj. RYKERT.

Humbisni nje ore ne mengjes dhe s`do ta gjeni gjithe diten. UEJTLEJ.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:02 am

LETERSIAKur ta keni te qarte ate qe doni ta shkruani , fjalet ju vijne vete. HORACI.

Shkruaj shpesh , po qe se deshiron te shkruash gjera qe te jene te denja per t`u lexuar. HORACI.

Nuk lodhemi kurre nga ajo qe eshte shkruar bukur . stili eshte jeta , eshte vete gjaku I mendimit. FLOBER.

Stili eshte veshja e mendimit , dhe nje mendim I paraqitur bukur eshte si nje njeri I veshur mire , ka me teper paraqeitje. QESTERFILD.

Dy lloj shkrimtaresh kane talent: ata qe mendojne dhe ata qe te bejne te mendosh. ZH. RU.

Gjuha eshte veshja e mendimit. S. XHONSON.

Nje kritik duhet te thote vetem te verteten , por duhet edhe ta njohe ate. ZH. ARENARD.

Autoret me te mire jane gjith nje edhe kritiket me te rrepte te veprave te tyre. QESTERFILD.

Nje kritik eshte nje lexuas qe bluan , prandaj duhet te kete me teper se nje stomak. F. SHILER.

Cili eshte kritiku me I ashper? Nje dilentant qe s`ia ka dal ne krye. GETE.

Nganjehere thuhet per kritiket se nuk I lexojne veprat nga fillimi deri ne fund. Por per te ditur llojin dhe cilesine e nje vere nuk eshte nevoja ta kthesh gjithe fuqine . O. UAJLLD.

Ndoshta mendja e njeriut do te bente nje hap perpara sikur te hiqeshin tere kalemxhinjte. EMERSON.

Parilindje letrare , nuk ka rringjallje politike. DORA D`ISTRIA.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:02 am

LIRIA

Liria e veretet eshte me e qmueshme se ari dhe argjendi. G. SAVANAROLA.

Jeta s`vlen aspak, kur mungon liria. KERNER.

Liria , kur fillon te hedhe rrenje , eshte si nje peme qe lulezon menjehere. UASHINGTON.

E drejat qe te mos jesh I shtypur , I derrmaur e I torturuar nga tirania e nje pakice ose nga pushtimi I te huajit , eshte ne zemer te te gjitheve nje e drejte e shenjte dhe e pashmangshme . G. MAXINI.

Ҫeshtja e lirise eshte nje e vetme , cilido qe te jete populli qe e mbron ate. Kur ta kene kuptuar gjithe popujt kete te vertete , atehere mbreteria e despotizmit do te marre fund pergjithmone … GARIBALDI.

Ҫdo lufte per liri eshte e shenjte : ҫdo lufte per nenshtrim eshte e mallkuar. LAKORDER.

Te mbash nje komb nen ligjin dhe urdherat e te huajit , eshte nje gje shume e dhembshme. M. GANDI.

Asnjeri nuk eshte me teper skllav , sesa ai qe mendon se eshte I lire , pa qene I lire .GETE.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:02 am

LIGESIA- VESET


Ligesia e pi vete pjesen me te madhe te helmit te saj. SENEKA.

Te keqijte kane nje lumturi te zeze. HYGO.

Nata s`eshte gje tjeter veq nata e botes ; ligesia eshte nata e shprtit . HYGO.

Nje njerti I keq nuk eshte aq budalla sa te mos gjeje arsye per te justifikuar poshtersite e tij. T. KORNER.

Tradhetia nuk triumfon kurre . Per ҫ`arsye? Ne rast se triumfon , asnje nuk guxon me ta quaje tradhti. XH. HERINGTON.

Kush ka qene I keq , nuk behet kurre I mire : vera mund te behet uthull , por kurre uthulla
Kur bene nje veper te keqe , mos shpreso kurre se do te mbetet e fshehte . Edhe po qe se mbetet e fshehte per te tjeret , s`do te jete kurre e tille per ty. LEOPARDI.

Armiqte me te rrezikshem jane ata nga te cilet njeriu nuk mendon te mbrohet. A. GRAF.

Ne bote , ҫ`mbillet , korret : kush mbjell lot , korr lot : kush ka tradhtuar do te tradhtohet. SETEMBRINI.

Kush bene keq , peson keq ; ky eshte nje nga lidget me te vjetra. ESKILI.

Urrejtja e fshehur eshte me e keqe se ajo qe shfaqet. SENEKA.

Fitimi I te keqit peshon mbi te ndershmin. SHAMBLI.

Ashtu si behet hekuri nga ndryshku , ashtu brehet edhe smirezinjte nga pasioni I tyre . PLUTARKU.

Nje budalla I ditur eshte me budalla se nje I tille I paditur. MOLIER.

Kungujt bosh bejne me teper zhurme . SHEKSPIR.

Ai qe hesht , eshte I pamend ; per kete edhe peshqit quhen kafshet me budallaqe. LESING.

Ai qe fut hundet kudo , kujtohet shpesh ne ҫfare ere te qelbur gjendet. GUNTERSDORF.

Ambiciz nuk pajtohet kurre me miresine , por gjithmon me dinakerine dhe me mixorine.L. TOLSTOJ.

Gjithe uji I lumenjve nuk do ta lante dot doren e pergjakur te vrasesit. ASKILI.

Nga nje e keqe nuk mund te vije kurre diqka e mire. SENEKA.

Gjithqka lind e vogel por rritet,vetem vdekja lind e madhe por zvoglohet
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:02 am

1.Jeta është vizatim ku nuk mund ta përdorësh gomen për fshirje.
2.Nëse jeta te jep 100 arsye per te qare tregoj asaj se ti i ke 101 arsye per te qeshur.
3.İ mençuri e mёson e edukaten nga i pa edukuari.
4.Mos harro! Bleta qё nga goja nxjerrё mjaltin nё bisht ka thumbin.
5.Ai qё ka gjuhё tё ёmbёl ka shumё miq.
6.Mirёsia ndaj babait dhe nёnёs tё lehtёson mundimet e vdekjes.
7.Fёmijeve mёsojuni si tё mbajnё gjuhёn se pёr tё folur mёsojnё pa tjetёr.
8.Dy tipe njerёzish janё gjithmonё tё uritur: Ai qё kёrkon dituri dhe ai qё kёrkon pasuri.
9.Pa mёsuar edukatёn dituria nuk mesohet.
10.Harrimi dhe falja janё hakmarrja e njeriut tё mirё.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:03 am

Dhelpra plakë i di shtigjet.

Dhelpra dinake të mashtron.

Kush të do të shanë.

Nuk i bihet fyellit gjithnjë në një vrimë.

Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Akili prej Wed Aug 11, 2010 11:03 am

Kanun me baben nuk ka.

Koha eshte ajo qe mbyll cdo plage.

Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.

Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria.

Kur plaku dhe plaka nuk shkojne mire, ia kane pase me hile njeri tjetrit ne rini.

Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise.

Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla.

Kur nuk te do nje lagje, fajin kerkoje te vetja.

Kuri ben nder te keqit, ndez qiri ne shtepi te dreqit.

Kur varferia hyn nga dera, dashuria del nga dritarja.

Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve.

Kush rron vetem me shprese, vdes i deshperuar.

Kush ka te kaluar ka edhe te ardhme.

Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.

Lufta provon trimin, zemerimi te diturin dhe fatkeqesia shokun.

Mendja e te zgjuarit budallait nuk i duhet gje.

Mendja e madhe te pret fatin.

Po ta dije djali sa e do baba, cmendet.

Me njeriun tend duhet te kesh nje koder ne mes.

Mesuesi me i mire eshte pervoja.

Me mire gjethen e ferres, se gjellen e vjehrres.

Me veshtire eshte te mbash dy gra se dy shtete.

Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke.

Miku, naten e pare eshte flori, naten e dyte baker, naten e trete teneqe.

Mik i mire eshte ai, qe te mban vajzen e keqe.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:23 pm

qe edhe disa nga une Very Happy

Ai qe te bertet shume te del i mire ne fund.

Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.

Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje.

Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.

Asnjeri nuk njihet profet ne vend te tij.

Aty ku nuk mer bija, e mer vija.

Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.

Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit.

Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c'mall eshte.

Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne xhep.

Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi )

Burri eshte cadra e gruas.

Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise.

Dashuria per rinine, si qumesht per femine.
Dashuria e tepert del hidherim.

Di te vjedhe ai qe di te fshehe.

Dy here njeriu eshte femije: heren e pare kur lind dhe heren e dyte kur plaket.

Dy te rrahura te bejne dem, por jo dy te ngrena.

E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.

E shara eshte arma e te dobetit.

Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.***

Faji eshte jetim.

Fati ndihmon te guximshmit.

Femije shume - grushta shume.

Femija punetor mallin e ve vete, femija dembel humb edhe mallin e babes.

Fjala e djalit - pushka ballit.

Fjalen, sa e ke ne goje, e ke robin tend, kur te del nga goja, behesh rob i saj.

Fjala eshte si bleta qe ka edhe mjaltin edhe thumbin.

Fukarallek - maskarallek.

Fukaralleku prek ne burreri dhe ne nder.

Gazi dhe helmi jane vellezer.

Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket.
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:23 pm

Gruaja qe punon dhe pula qe ben veze dine vetem te bejne zhurme
*Per te paguar dhe per te vdekur ka gjithmone kohe
*Sa me shume di, aq me pak beson
*Pas lotëve sytë shohin më mirë
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:23 pm

sofra pa djath-si gruja pa vath
tjeter e thena-tjeter e bena
s'ka fjal pa bisht
ai qe duron trashegon
bushtra kur nxihtohet te pjell'kelqysh te verber nxjer
gjarprin mos e nguc ne bisht se te zen ne gisht
kush ece ngadal shkon shendosh e larg
kush ngutet permutet
o duro e plas o fol e del per gaz
rruga e shkurt te del me e gjat
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:23 pm

-Ajo lule qe ska ere, ska vlere.ka vlere.
- Bukuria per nje here, dituria per gjithhere.
- Bukuria pa dituri - dru i thate pa stoli.
- qdo lule ka eren e vet.
- Gruaja e bukur e vera e embel - farmak per zemer.
- Lisi i njome - hieja e gjithkujt.
- Mendja e zbukuron njeriun
- Mos i var maces zile.
- Nuk kendon bilbili kur i ve sorren prane.
- Pritet petku sipas shtatit.
- Sipas kohes vishet petku.
- Syri flet me shume se buza.
- Syri zgjedh te bukuren, goja te emblen e zemra zgjedh te miren.
- Te riun e zbukuron rinia, plakun stolia.
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:24 pm

. Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( populli)
2. Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (populli)
3.Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (populli)
4. C' ke bere do te ta bejne. (populli)
5. Dardha bie nen dardhe. (populli)
6. Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)
7. Dielli duket qe ne sabah(mengjes). (populli)
8. Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. (populli)
9. Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)
10. E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.Af?!(populli)
11. Edhe bari i njomeAf?! digjet neper te thate. (populli)
12. Fashati qe duket, s do kallauz.Af?!(populli)
13. Floke gjate mendje shkurter.Af?! (populli)
14. Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)
15. Gruaja fut shejtanin ne shishe. (populli)
16. Gjella me kripe dhe kripa me karar. (populli)
17. Gjuha, vete ku dhemb dhembi. (populli)
18. Gjuha kocka s' ka e kocka thyen. (populli)
19.Gjithe gishtat dhembin njesoj. (populli)Af?!
20. I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)
21. I talluri, te tall. (populli)
22. Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)
23. Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)
24. Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. (populli)
25. Kur s' ke koke, ke kembe. (populli)
26. Koka ben koka peson. (populli)
27. Kush te do te shan. (populli)
28. Kush mungon, bluan. (populli)
29. Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)
30. Mat shtate here, e pri njehre. (populli)
31. Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.(populli)
32. Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. (populli)
33. Me nje lule.., s' vjen beari. (populli)
34. Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. (populli)
35. Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. (populli)
36. Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (populli)
37. Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. (populli)
38. Mollen e mire, e ha derri. (populli)
39. Mos u mundo teAf?! nxjerresh dhjame nga pleshti. (populli)
40. Mos shiko gunen, po shiko punen. (populli)
41. Mos hiq petullat me duart e tjeterit. (populli)
42. Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte. (populli)
43. Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra. (populli)
44. Nuk ngopet ariu me miza. (populli)
45. Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime. (populli)
46. Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven. (populli)
47. Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren. (populli)
48. Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire. (populli)
49. Nje gur s mban mur. (populli)
50. Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund. (populli)
51. Peshku ne det, tigani ne zjarr. (populli)
52. Peshku i madh e ha te voglin. (populli)
53. Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. (populli)
54. Pi rakine, mos pi mente. (populli)
55. Pune shume, e fjale pak. (populli)
56. Punen e sotme mos e ler per neser. (populli)
57. Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)
58. Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.Af?!(populli)
59. Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (populli)
60. Rri shtrember e fol drejt. (populli)
61. S' behen petullat me uje. (populli)
62. S' bie rrufeja ne ... (lavaman). (populli)
63. Shtri kembet, aq sa ke jorganin. (populli)
64. S'mbahet shtepia me mjell hua. (populli)
65. S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)
66. Te gjithe derrat nje fytyre kane. (populli)
67. Te bente c do mize mjalte... haja dhe une. (populli)
68. Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.(populli
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:24 pm

1-Mendja e njeriut kuptohet me t? folur dy tri
fjal?, por zemra e tij smund t? kuptohet as p?r disa vjet.
2-Nuk ?sht? pasuria ajo q? sjell lumturi dhe fatkeq?si, kryesisht? ?sht?
morali.
3-Ashtu sikund?r mund t? ndryshoj? fytyra e njeriut, mund t? ndryshoj? edhe
mendimi i tij, por zemra smund t? ndryshoj?.
4-Ruaju nga miku q? bisedon me armikun t?nd.
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:24 pm

Ai qe behet i urte si delja, e hane ujqet

Ai qe cdo dite ka nje deshire tjeter, asnjehere nuk arrin ta plotesoje deshiren e tij

Ai qe di te vjedhe, di edhe te fshije gjurmet

Ai qe din me kuvene, e hijeshon nejen ne ate ven

Ai qe don me u ba zengin, niset me se pari me vjedhe

Ai qe eshte i pasur, jep nga teprica, ai qe nuk eshte i pasur jep nga zemra

Ai qe eshte ne fuqi behet se din cdo gje

Ai qe han huder nuk e ndien eren e vet, por ia ndijne te tjeret

Ai qe i mbeshtetet pemes se madhe, gjen hije gjithmone

Ai qe ka frike edhe kur ka te drejte, nuk fiton

Ai qe ka, don edhe ma

Ai qe me indiference i shikon vuajtjet e te tjereve eshte sadist

Ai qe kercenohet, rrallehere hakmirret

Ai qe ngutet, cdohere vonohet

Ai qe premton shume, ben pak

Ai qe s'bindet, nuk din te komandoje

Ai qe nuk e don babane dhe nenen, ai nuk e don askend

Ai qe s'durohet si njeri, s'durohet as si shok,as si kolege,as si bashkepunetor e as si fqi

Ai qe nuk degjon miskojen, se degjon as tupanin

Ai qe s'punon si burre, rrin e qan si grua

Ai qe shpejt dashurohet, shpejt deshprohet

Ai qe shume flet, gje ne drite nuk cet

Ai qe ta ban rrafsh, ka qef me t'dale koder

Ai qe ta don te miren, te flet, ai qe s'ta don, vetem te shikon

Ai qe thote "une jam une", ai hup gjithkun

Ai qe vjedh nje veze, vjedh edhe nje buall

Ajo qe s'arrihet, duket me e embel

Ajo qe s'te pelqen ty te ta bejne, mos ua bej te tjereve

Amerika te jep nje thele dhe te merr nje pele

Ata qe kerkojne gjithnje te kene te drejte, gati asnjehere nuk kane te drejte

Ara me vica s'lavrohet

Ariu nuk rron duke lepire shputat

Armiku i vjeter kurre ste behet mik i mire

Armiku, kur mori penden ne dore, si deshi shkroi

Armikut mos ia trego te verteten

Armiqte e shumices se njerezve jane ata qe nuk u japin gje atyre

As hasmin mos e pafsh pa pune

As me miq e as me anmiq, gojen mos e felliq

As uje mos pi ne krua te pushtetit

Ashtu qofte e sherr mos qofte

Asnje shtepi nuk te kenaq si e jotja

Ate dere qe s'e cel celesi, e cel paraja

Ate pune qe s'e ben dot vete, mos kerko t'i gjesh te mete

Ate qe nuk e don thuaji: "Te pafsha pa pune"

Atje ku fle uji, eshte me i thelle

Atje ku thone se ka dredheza me shume, merre shporten e vogel
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:24 pm

Babai qe len djalin e mire pas, nuk vdes

Babane e mire nderoje, babane e keq duroje

Bajrami i vogel s'falet para t'madhit

Barren e kalit mos ia ngarko gomarit

Bashkimi ben fuqine, ndasia ligeshtine

Bej gosti, qe te provosh mikun

Bej shyqyr te paktes, qe te vije e shumta

Beje si ta besh, pa e bere mos e lesh

Beji nder qenit, qe ai te kafshoje kemben

Beni si them une, mos beni si bej une

Bertiti te bijes, qe te degjoje nusja

Bejleret rralle lindshin, e shpesh vdekshin

Besnik behu, e bese mos zin

Beu nuk i la bujkut as vend per ne varr

Bie guri mbi vorbe, e mjera vorbe; bie vorba mbi gure, po e mjera vorbe

Bie nje fjale e nxjerr nje mije te tjera

Bylbyli njihet ne kenge, njeriu ne pune

Bima e keqe rritet kudo

Bisha me e rrepte eshte kur t'i sulmohen klyshte

Bisha terbohet keq kur e sheh se i vjen fundi

Bleta din si behet mjalta

Borxhi i harruar, vjen ne dite te shternguar

Bota eshte helm e mjalte e perzier

Brengat jane armiqte e jetes

****en mos e vet se t'kallxon vet

Buka ne bark, forca ne shtat

Buka s'ka turp

Buka te mban fytyren, yndyra te shkelqen fytyren

Buke e kripe e zemer

Buke e qepe dhe shendet

Buka prej qielli s'vjen

Bukuria dhe pasuria s'jane pergjithmone

Bukuria dhe mencuria nuk shkojne bashke

Bukuria e gruas duket ne mengjes

Bukuria nje dite, veprat nje jete

Bukuria te habite, bukuria te korite

Burgu eshte varr per se gjalli

Burgu e ka deren e madhe per te hy, por te vogel per te dale

Burgu per burra eshte

Burrat besojne se bota eshte e krijuar vetem per ta

Burre i mire ne sofer te huaj mos u ben

Burri lidhet per fjalet, kau per brinjte

Burri me dy gra, kemishen pa la

Burri ne shtepi, si kercu i zi

Burri nje here ka lindur, nje here edhe do te vdese

Burri per gruan eshte si catia per shtepine

Burri s'matet me pellembe por me zemer

Burri te mbyte ose ta fale, i ligu as te myte as ta fale

Butesia mund te fitoje gjithcka, pervec pasurise

Buza me gaz shendeti pa mase
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:25 pm

,,,,<<>>>
S’ka gjë më të keqe se të përqeshurit, sepse më shumë prek të mirët se të kqinjtë.
Personi që do ti, s’ka asnjë të metë, fillo të mos e duash, pa shih sa të meta ka.
Mund ta harrosh personin me te cilin ke qeshur por kurre ate me te cilin ke qare.
Mik i mire nuk eshte ai qe te fshin lotet por ai qe nuk te le te qash!
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:25 pm

Shoqëria është si ajri, e nevojshme për frymëmarrjen, por e pamjaftueshme për jetën.
Shou


Derisa shoqërinë nuk e "qëlloni" me pëllëmbë në fytyrë, as ajo nuk do t'ju parashtrojë pyetje të papërshtatshme.
Spenseri


Të jesh "mbi shoqëri" thjesht do të thotë "të mos jesh" në të.
Vranici


Ai që dëshiron të përmirësojë shoqërinë duhet të fillojë me veten.
Lagerlefi


Ndihma jonë është vetja jonë.
De Rada


Dhe nëntëdhjetë e nëntë herë po të rrëzohemi, duhet të ngrihemi përsëri.
P.N.Luarasi


Moti i ri mos të gjejë vetëm një mot më plak, po edhe një mot më të mençur.
Noli


Unë futem midis njerëzve dhe shkrihem me të gjitha masat e popullit.
A.Moisiu


Ne jemi një pikë në oqeanin e guximit, po mos të ishte kjo pikë do t'i mungonte diçka oqeanit.
Nëna Tereza


Popujt rëndomë ecin pas flakës ndriçuese të gjenive, por ngrohen me fjalët e atyre që përbëjnë vlimin e zakonshëm të jetës njerëzore.
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:25 pm

Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( populli)

Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (populli)

Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (populli)

C' ke bere do te ta bejne. (populli)

Dardha bie nen dardhe. (populli)

Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)

Dielli duket qe ne sabah(mengjes). (populli)

Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. (populli)

Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)

E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.á(populli)

Edhe bari i njomeá digjet neper te thate. (populli)

Fashati qe duket, s do kallauz.á(populli)

Floke gjate mendje shkurter.á (populli)

Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Atdhetarja.us prej Wed Aug 11, 2010 4:26 pm

Gruaja fut shejtanin ne shishe. (populli)
Gjella me kripe dhe kripa me karar. (populli)
Gjuha, vete ku dhemb dhembi. (populli)

Gjuha kocka s' ka e kocka thyen. (populli)

Gjithe gishtat dhembin njesoj. (populli)á

I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)

I talluri, te tall. (populli)

Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)

Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)

Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. (populli)

Kur s' ke koke, ke kembe. (populli)

Koka ben koka peson. (populli)

Kush te do te shan. (populli)

Kush mungon, bluan. (populli)

Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)
avatar
Atdhetarja.us
Antar
Antar

Numri i postimeve : 46
PIKE : 49
Popullariteti Popullariteti : 1
Data e regjistrimit : 11/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : Kosova

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjale te Urta ( Proverba)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 16 Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi