Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

<<*...Si te leme duhanin...*>>

Shko poshtë

<<*...Si te leme duhanin...*>>

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Jun 28, 2010 6:15 am

Si fillim.......
Te lesh duhanin, eshte me e lehte, nga ajo qe mendon...
Duhani provokon varesi, dipendence fizike e psikologjike: t'a lesh kerkon vullnet e motivim, kjo dihet. Por avantazhet jane me se te dukshme...
-semuresh me pak e sherohesh me shpejt.
-ke dhembe me te bardhe e me te forte,dhe aromen e gojes shume me te fresket.
-floket dhe robat e tua, s'kane me eren e pakendshme te duhanit...
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: <<*...Si te leme duhanin...*>>

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Jun 28, 2010 6:17 am

-permireson kapacitetin e koncentrimit (nikotina pakeson oksigjenin ne tru, e ben me t'veshtire koncentrimin)
-permireson shijimin e ushqimit.
-flen me rehat e pa gerhitur si mepare.
-ke me shume energji e jeton me gjate.
-kursen lek nga portofoli......
Femrat kane dhe me shume arsye per te lene duhanin...
-eshte nje kurim antirudhe,per lekuren.
-shton fertilitetin e t'lejon te mbetesh shtatzene, me shpejt.
-vonon menopauzen.
-t'lejon te perdoresh pilulen, pa rrezikuar patologji kardiovaskolari...
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: <<*...Si te leme duhanin...*>>

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Jun 28, 2010 6:18 am

Adio nikotine: keshilla praktike. Nuk ekziston nje menyre me e mire ne absolute, per t'lene duhanin, sepse secili duhanpires ndryshon nga tjetri, por ka disa rregulla gjenerale, qe ndihmojne ne betejen kunder duhanit.
1-Zgjidh momentin e duhur. Per t'lene duhanin, zgjidh nje periudhe te jetes, pa shume stres dhe te qete. Momenti ideal mund t'jene pushimet, pasi del nga rutina e jetes se perditshme, keshtu qe dhe rutina e tymosjes, modifikohet me lehte..
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: <<*...Si te leme duhanin...*>>

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Jun 28, 2010 6:18 am

2-Perdor produkte zevendesuese te nikotines. Nese po tenton te lesh duhanin, perdor produkte farmaceutike me baze nikotine, si ngjiteset ne lekure, cimcakezat, spray hundesh, etj. Keto produkte zvogelojne o eliminojne, simptomat qe shkakton mungesa e nikotines. Personat qe perdorin keto produkte,rritin dy o tre here mundesine per t'patur sukses, ne betejen tende, te lenies se duhanit....
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: <<*...Si te leme duhanin...*>>

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Jun 28, 2010 6:18 am

3-Zvogelo deshiren per te pire duhan. Per te zvogeluar ne minimun deshiren per duhan, diten e I pi shume uje & lengje frutash. Javen e I eshte me rendesi, te mos pihet asnje lloj pije alkoolike dhe as caj apo kafe. Per te kundershtuar nevojen e duhanit, mund te perdorni cimcakezat pa sheqer ose karamele te pershtatshme per rastin....
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: <<*...Si te leme duhanin...*>>

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Jun 28, 2010 6:18 am

4-Shkruaj ne ditar raportin tend me duhanin. Te ndezesh nje cigare, per dike qe e pi shume, eshte nje gjest automatik. Por eshte me rendesi, te jesh i vetedijshem per situatat, ne te cilat duhani te pihet me shume. Mund te ndihmoje nje ditar, si ky:
DITARI I DUHANXHISE
Data..
Ora..
Situata..
Gjendja*..
Intensiteti*..
Si te rezistosh?
Analiza e dites:
Situata ne te cilen te pihej me shume duhani ka qene:____
Strategjia me ideale per t'i rezistuar situates eshte:____
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: <<*...Si te leme duhanin...*>>

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Jun 28, 2010 6:19 am

*Gjendjet:
Neutral;
Shqetesim;
Stres;
Zemerim;
Depresion;
Kenaqesi;
Relax;
Lodhje;
Monotoni;
*Intensiteti i nevojes per duhan:
fare=0;
i dobet=1;
i moderuar=2;
i forte=3;
ekstrem=4;
5-Tregoju shoqerise & familjareve, qe ke vendosur te lesh duhanin. Kerkoju te gjithe personave qe te rethojne ne jeten e perditshme, te mos pine duhan, ne prezencen tende. Mbeshtetja dhe kurajo nga ana e familjes, shpesh eshte aleat shume i vlefshem ne betejen kunder duhanit.
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: <<*...Si te leme duhanin...*>>

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Jun 28, 2010 6:19 am

6-Bej listen e avantazheve qe fiton. Bej listen me avantazhet qe ke nga nje jete pa duhan dhe tym, nese e le fare. Dhe pastaj vare diku qe t'a shikosh shpesh ose mbaje ne portofol.
7-Qendro larg tentacioneve. Ke lene duhanin? Bravo! Per t'mos e rifilluar: mos mbaj cigare ne shtepi; rrugeto ne vendet rezervuar atyre qe s'pijne duhan; e mbi te gjitha, evito te pish nje cigare duke thene: "vec nje, pastaj s'pi me" (ti e di fort mire qe keshtu nuk eshte!)..
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: <<*...Si te leme duhanin...*>>

Mesazh nga C.r.b.n prej Mon Jun 28, 2010 6:19 am

Ndihme +. Eshte mire qe duhani te lihet nga sot neser, por nese e pi shume, mund t'jete e pamundur. Ne kete rast, redukto gradualisht, nr e cigareve qe pi, dhe ndiq keto keshilla:
* blej paketat 1 nga 1 dhe jo rezerve;
* ndrysho marken me 1 tjeter qe s'te pelqen.Tentacioni ulet;
* mbaj paketen sa me larg;
* perdor vec 1 taketuke dhe laje menjehere pas pirjes;
* pas ngrenies, shko menjehere te lash dhembet;
* konsumo me pak produktet qe sjellin deshire per duhan;

Dr. ANNA ZANON
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: <<*...Si te leme duhanin...*>>

Mesazh nga lenti prej Sat Jul 24, 2010 7:31 pm

une nuk e perdori shyqyr
avatar
lenti
Master
Master

Numri i postimeve : 527
PIKE : 582
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 18/07/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: <<*...Si te leme duhanin...*>>

Mesazh nga Akili prej Mon Aug 09, 2010 11:15 am

flm
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: <<*...Si te leme duhanin...*>>

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi