Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Te fortat qe ka lene Nastradini

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtë

Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:22 am

Avazi i Nastradinit

Nje here Nastradini po vidhte nje shtepi.
Nje person e pa dhe e pyeti:
-"C'po ben o Nastradin?"
Nastradini duke sharruar celsin tha: "Po i bie violines."
-"Po ku e ke avazin (muziken)?"
-"Avazin do ja degjosh neser"!
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:22 am

More Bir

Disa te rinj pane Nastradinin qe ishte mbeshtetur tek stalla
e gomerve dhe deshen ta tallnin.
Njeri me i shkathet i thote:
- Ku je o Nastradin, O baba i gomerve.
Pergjigjet Nastradini:
- Po ti mor bir pse paske dale prej stalle?
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:22 am

Nastradini ne Turqi me boren.

Gruaja e Nastradinit i thote Nastradinit se e kishte te vogel mikun.
Nastradini shkon ne Turqi per ta vizituar ne mes te dimrit.
Kur nje dite fillon te bjere bore edeh degjon femijet turq
duke bertitur Ka* Ka*
Nastradini kujton se i thone atij dhe kthehet ne Shqiperi
tere qejf se i kishin thene :Ka*".
Kur shkon ne shtepi ja tregon gruas edhe gruaja i beson se ne
te vertet i ishte ritur ai miku:
- A ka shtepi me qera atje te rrime nja 1 vit?.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:22 am

A te puth?


Nastradini sheh nje vajze te bukur ne dasem, e pelqen
dhe i afrohet afer:
-A mund te t'ju puthe qofte edhe nje here?
- e pyet vajzen.
-perse jo -pergjigjet vajza -Vetem se do te duhet
te paguash 5000 leke...
Nastradini nxjerr menjehere 5000 lekshen dhe pasi ja jep, ngjitet
pas buzeve te vajzes dhe mbas nje puthje te gjate i thote vajzes:
- Hmmm, nuk me pelqeu e puthura jote po e kthej mbrapsh...
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:23 am

Nastradini shkencetar


Nastradini megjithese nuk dinte te shkruante dhe te lexonte
merr pjese ne nje koference shkencore
Nje shkencetar, qe ishte ulur aty afer Nastradinit, i bie
ne sy sjellja e tij dhe me nje ton talles pyet:
-Cfare ndryshimi ka ndermjet teje dhe gomarit?
Nastradini ja kthen:
-Ka vetem nje pellembe largesi...
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:23 am

Nastradini ne Amerike

Nastradini shkoi ne Amerike dhe takoi nje shoqe.
Por Nastradini nuk dinte anglisht.
Shoqja e vet i thote:
- What's up bejbi?
Nastradini ia ktheu
-Bjebi sat eme. Se sheh burrin 2 metra ne kembe.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:23 am

Nastradini Gjumash


-Nastradin! -e shkundi nje nate gruaja Nastradinin.
-S'te vjen keq qe kam tere naten pa gjume
duke tundur djalin qe qan? Tunde dhe ti njecike,
se fundja, djali s'eshte vetem i imi, eshte edhe i yti.

-Ti tund tenden - i tha Nastradini -gjysmen time lere te qaj
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:23 am

Nastradini

Nje here nastradinit i vodhen deren e shtepise.ai shkoi ne xhami dhe e mori deren.roja e pyti:ku po e con deren?
nastradini-ju thoni se allahu di gjithcka,kur te me thot se kush e vodhi deren e shtepis time do e kthej deren e xhamis.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:24 am

Nastradini dhe mamaja

Nje dite vere mamaja po pastronte shtepine. duke pastruar ajo hedh nga dritaria objekte te vjetra. mer bufen dhe hedh nga dritaria. vjen nastradini me vrap dhe thote: mami mami cfare ndodhi. mami u pergjigj: asgje shpirt, hodha bufen e vjeter. pas 10 minutash mamaja hedh nga dritaria televizorin. vjen nastradini prap me vrap dhe thote: mami cfare ndodhi? asgje zemer hodha televizorin se ishte vjetruar........... pas disa minutash mamaja degjo nje zhurme nga dhoma e nastradinit. Shkon me vrap dhe e pyet nastradin cfare ndodhi?
asgje mami asgje hodha gjyshen se ishte vjeteruar...
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:24 am

Shkoi njeri dhe i kerkoi gomarin Nastradinit.
Nastradini i thot? qe nuk e kam. Ne at? kohe gomari pellet me te madhe.
- Ja ku e ke, - i thot? tjetri.
- Po ti ke beson, gomarin apo mua, - ia kthen Nastradini.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:24 am

Nxora Doren Me Vodhen Oren!

Nj? dit? nastradini kishte dal? me 3 shok? 1 frances 1 amerikan dhe 1 gjerman.

Dhe kishin menduar te vinin reth e rotull tokes dhe k?shtu bene vajten blene nj? avjon dhe filluan qe nga amerika. dhe nxori doren jasht? amerikani dhe tha ky ?sht? vendi tim se sapo e nxora doren preka Ndertesen e Chicagos. e mir? qe e v?rteta k?shtu b?ri dhe francezi nxori doren dhe tha kjo ?sht? franca se sa e nxora un? doren preka kullen e ifelit. e mir? k?shtu e b?ri dhe gjermani dhe preku murin e berlinit pastaj ishin mbi Shqip?ri dhe nastradini kishte blere nj? ore te mir? pe floriri dhe e nxori dorene po priste s'po dallonte gj? sepse ishin ne greqi mir? po sa ariti ne sektorin e Shqip?ris? ngriti doren dhe pa qe skishte or?n. dhe i than? shoket he mo ku ?sht? vendi t?nd. dhe nastradini tha. "PO JA O KETU JEMI MBI SHQIPERI SE UNE SA E NXORA DOREN TAK ME VODHEN OREN"
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:25 am

Nastradini ne burg

Sesi ishte ngaterruar nj? her Nastradini dhe e futen ne burg. Kur erdhi dita qe ta gjykonin, Nastradini i b?ri ca shenja me duar kadiut, si p?r te treguar nj? gj? te madhe. Kadiu nuk e zgjati davane dhe i dha te drejt, duke menduar se Nastradini do t'i jepte ndonj? ryshfet te math. Mbaroi gjyqi dhe Kadiu ju afrua Nastradinin dhe i tha:
-Hajde, tunde at? qe me premtove!
-Un? s'te premotva gj?, kadi efendi, t? thash? se ke kok? te madhe.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:25 am

Nastradini po kalonte ne nj? fshat hypur ne nj? gomar. Diku, se si u tremb gomari dhe e rrezoi Nastradinin ne toke. T? gjith? qe ishin aty rrotull filluan te qeshnin.

- E pse qeshni? - u tha Nastradini. - Un? do t? zbrisja qe do t? zbrisja nga gomari; ai me zbriti vete.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:25 am

Njeri p?r te tallur Nastradinin ("si i paditur qe ishte") e pyeti:

- Sa b?jn? tre here kat?r?

Nastradini p?rgjigjet:

- Po ti v?m? dhe veten t?nde nga pas, b?jn? 120. (pas 12 as nuk ?sht? 0)
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:26 am

"Nj?her? hoxhe Nastradini u ngjit ne faltore, p?r te predikuar dhe tha: "Besimtare, a e dini se ca do t'u them?" Ata iu p?rgjigjen: "Jo, nuk e dim?." At?her? hoxha tha: "Kur ju nuk e dini, at?her?, c'mund t'u flas?" Me k?to fjale, ai zbriti nga faltorja, dhe shkoi n? pun?n e vet. Heren tjet?r ai hipi p?rs?ri ne faltore dhe u drejtoi te nj?jt?n pyetje, njer?zit? iu p?rgjigjen: "E dim?." "Pra, p?rderisa ju e dini, d.m.th. qe s'?sht? nevoja qe un? t'u flas?" K?shtu tha dhe p?rs?ri u largua. Besimtaret, te habitur, vendosen qe, kur hoxha te hipi prap? ne faltore, t'i p?rgjigjen: "Disa nga ne e din?, kurse te tjer?t nuk e din?." Pasi u ngjit p?r here te tret? ne faltore, Nastradini, sipas zakonit, iu drejtua popullit me te nj?jt?n pyetje. Pergjigja ishte: "Disa nga ne e din?, kurse te tjer?t nuk e din?." Nastradini duke mbajtur seriozitetin, tha me ze te lart?: "E mrekulluesheme! At?her?, ata qe din? le tua tregojn? atyre qe nuk e din?."
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:26 am

Po shkon nastradini me pi ?aj dhe po e pyet kamarierin se sa kushton nj? ?aj?! 50 lek , i thot kamarieri! E sheqeri pyet prap nastradini?! Sheqeri ?sht? falas, thot? kamarieri. ok thot Nastradini, m'i bjer nja 5 kg sheqer at?her?....
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:26 am

Nj? m?ngjes Nastradini bleu tri ok? mish dhe, pasi e ?oi n? sht?pi, shkoi n? pun?n e tij. Kurse gruaja ftoi mikeshat dhe u pregatiti nj? gosti mahnit?se. Kur u kthye Nastradini, ajo i shtroi p?r drek? pilaf bollguri t? zjer? me uj?. Nastradini i tha:
"N?qoft?se, ta z?m?, nuk kishe koh? q? t? p?rgatisje gjell? me mish, a nuk kishe mund?si q? t? hidhje disa copa t? dhjamura n? bollgur p?r t'i dh?n? shije?" K?saj gruaja ju p?rgjigj:
"Kisha shum? d?shir?, por k?tu na doli nj? gj?. Kur un? isha e z?n? me pun?, nuk e di se nga k?rceu macja jote e dashur laramane dhe e h?ngri t? t?r? mishin. Un? erdha, shikoj, ajo po l?pihej."
Nastradini vrapoi dhe solli peshoren. Ai e nxori macen q? nga posht? mangallit dhe e peshoi; doli plot tre ok?. At?here i tha gruas:
"Ah ti e paturpshme! N?qoft?se k?to tre ok? jan? mishi, at?here ku u fut macja? Dhe n?qoft?se k?to tre ok? jan? macja, at?her? ku ?sht? mishi?"
***
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:26 am

2
Nj? her? n? mbr?mje, n? t? ftoht?t e madh t? dimrit, fqinj?t u mor?n vesh ta ftonin Nastradinin n? nj? gosti dhe gjat? bised?s i than?: "D?gjo, Nastradin efendi, duam t? v?m? bast me ty; n?qoft? se ti fiton, ne do t? shtrojm? ty nj? gosti marramend?se, por n?qoft? se ti humbet, ti do na p?rgatit?sh nj? pilaf t? mir? si n? medrese, dhe hallv? 'gazi', e t? tjera q? ti i di. Nastradini tha:
"H?-h?! Po kam fuqi un? ti b?j? k?to?" Nj?ri tha: "Sigurisht s'mundesh. Po t? ishte e leht?, ?'kuptim ka q? t? dikutojm??" Nastradini i lodhur tha: "H? fol, ?'na q?nka kjo gj? q? un? nuk mund ta b?j? E ?udi?me!" Kurse ai tha: "Sonte gjith? nat?n do t? rrish n? sheshin e qytetit. N? m?ngjes ne do t? takohemi n? xhami. N?qoft?se ti do t? rezistosh, at?here ti ke t? drejt? p?r gosti; ve? ama mendohu mir?: t? q?ndrosh si i ngrir? jasht? n? acar, ku ?ahet edhe mermeri, ku s'ka aluzjon p?r ngrohje, pra k?t? nuk e p?rballon dot ?'do djal?. Nga ana tjet?r, nuk duhet t? futesh diku e pastaj ndaj t? gdhir? t? dal?sh n? shesh, sepse sht?pia e atij apo e tjetrit t? gjitha dalin n? shesh. Ne deri n? m?ngjez do t? ruajm? ty."Po sa m? shum? ai i p?rshkruante rreziqet, aq m? shum? qet?sohej Nastradini. "Mjaft m?, l?re tani, e kuptova, - tha Nastradini. - Po desh?t nj? batalion me ushtar? m? vini t? m? ruaj?. P?rderisa un? thash? q? do ta p?rballoj, do t? thot? se do t'ia dal? mban? dhe fund". Dikush, duke qeshur me tallje tha: "Ja heroi! Pse more, mund ta marr?sh p?rsip?r nj? barr? t? till?? Po pas sheshit ku do t? q?ndrosh ti jan? varrezat. Prandaj n? fillim mendoje mir?, se pastaj faji t? mbetet ty. P?rsh?ndety me t? af?rmit e sht?pis?. Nqs t? ka borxh ndonj?ri ose i ke fshehur parat? diku, thuaji; nqs i ke borxh ndokujt ose ke ndonj? hall, ngarkoja k?tij njeriu: ai i ka shpatullat e gj?ra dhe mban."At?her? Nastradini tha: "Zakonisht un? nuk merrem me budallall?qe t? tilla, por p?r inatin tuaj, e pranoj bastin. Un? po ju tregoj se Nastradini ?sht? i derdhur prej hekuri, kurse zemr?n e ka t? fort? si mermer. Un? vij nga fukarall?ku. Shpesh m? ka ndodhur q? t? fl? jasht?, n? rrug? e n? male, n? t? ftoht?. Kurse k?tu tek ne n? qytet, lavdi Zotit, nuk ka ujq?r, as hajdut? nuk ka. Nd?rsa, p?rsa i p?rket 'lagjes s? t? heshturve', un? merrem vesh m? mir? me ta se me k?do tjet?r. Un? ndoshta me qindra her? kam fjetur n? varreza. Tu l? lamtumir?n, t'i l? amanet di?ka ndokujt? S'?sht? nevoja. Un? s'kam asnj? njeri, q? ta kem v?shtir? p?r t'u ndar?; s'kam as pun?ra t? l?na p?r nes?r. Dhe sa p?r parat?, ju t? gjith? e dini se ?'kam patur i kam harxhuar, nga xhepi drejt e n? goj?, i kam ngr?n? dhe s'kam m?!" Ja pra, k?shtu, m? n? fund ata vendos?n q? Nastradini ta kalonte nat?n n? k?mb? n? nj? vend p?rjashta. N? m?ngjes Nastradini i g?zuar e plot sh?ndet, duke qeshur erdhi tek ata. Ata e pyet?n se si e kaloi koh?n. Nastradini filloi t? tregoj?: "Rreth e rrotull ?'do gj? zbardh?llonte. Vet?m d?gjohej se si ul?rinte tufani, kurse pem?t p?rkuleshin posht? dhe sa nuk binin p?r tok?, pastaj papritur drejtoheshin dhe p?rplaseshin tek nj?ra tjetra. Atje tutje, n? larg?sin? prej gati nj? milje, nuk di se ku sh?ndriste nj? qiri." Sapo shqiptoi k?to fjal?, p?rnj?her?sh nj?ri prej tyre b?rtiti:
"E humbi bastin, e humbi! N? marr?veshjen ton? nuk b?hej fjal? p?r ngrohje, kurse ti, si? del, na je ngrohur t?r? nat?n nga kjo drit?. Marr?veshja, pra, nuk ?sht? p?rmbushur." T? gjith? t? tjer?t e aprovuan k?t? mendim dhe meq?n?se Nastradini nuk e plot?suar marr?veshjen, e d?nuan me nj? gosti. C'nuk b?ri Nastradini t'ua hidhte posht? gjykimet pa kuptim, por ata e ngat?rronin at? dhe nuk e linin t? fliste. Nastradini, donte s'donte, u detyrua t? pranonte. Dark?n e caktuar erdh?n miqt?; u fal?n; biseduan; vajti ora dymb?dhjet? dhe p?r t? ngr?n? s'po ndihej gj? fare. Miqt? m? n? fund e humb?n durimin dhe than?:"D?gjo k?tu, Nastradin efendi, ne nuk presim dot m?, na jep t? pakt?n at? q? ke pregatitur." Kurse Nastradini iu kthye: "C'thoni, o miq! S'ka lezet k?shtu, kini pak durim." N? k?t? m?nyr? ai i b?ri ata t? durojn?, por kur ora vajti tre e nat?s, miqt? filluan ta shajn? ashp?r Nastradinin. At?her? Nastradini doli, gjoja sikur do t'u sillte dark?n. Ata prit?n dhe ca, pastaj than?:"Ky llafazan po tallet me ne. Hajde t? shohim nj?her? se ?'po b?n." Ata u nis?n ta k?rkojn? at? n? kuzhin?, por atje nuk kishte as ushqim, as Nastradin. Ata shkuan n? oborr dhe pan? Nastradinin q? kishte varur n? nj? pem? nj? goxha kazan dhe n?n t? kishte v?n? nj? qiri q? mezi sh?ndriste. Miqt? i than?: "Nastradin na ngordhe p?r t? ngr?n?. Kjo s'?sht? m? shaka, po dreqi e di se ?'?sht?!"
Nastradini iu p?rgjigj: "Ju e shikoni, un? me dor?n time po ua gatuaj gjell?n. Prap? s'jeni t? k?naqur?""Ej, ti, budalla, - thirr?n miqt?, - kazanin e ke varur n? qiell, kurse k?tu posht? tij ke v?n? nj? qiri. Po a mund t? ziej? kazani n? k?t? lart?si, edhe pishtar sikur t? ishte, e jo m? nj? qiri?"
"Si that? miqt? e mi? Ju paska l?n? kujtesa, - tha Nastradini. - Tri dit? m? par? ju m? d?nuat se duke nd?njur m? k?mb? t?r? nat?n n? mes t? akullit, q?nkam ngrohur nga qiriu q? dukej s? largu n? nj? larg?si prej shtat? kilometrash. Po ta krahasoj me at?, ju them me bindje se k?tu ?sht? m? nxeht? se sa n? stuf?n e banj?s. Qiriri sipas jush mund t? ngroh? n? larg?sin? prej 7 kilometrash, at?h?r? pse i nj?jti qiri nuk mund t? valoj? kazanin n? nj? larg?si gjith? e gjith? tre kut?"
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:27 am

3.Nj?her? Nastradini shkonte me t? birin diku n? fshat; djalin e hipi n? gomar, kurse vet? ecte n? k?mb?. E pan? njer?zit rrug?s dhe than?: "C'djal? na q?nka! Baban? e vet? plak ai e l? t? ec? n? k?mb?, kurse vet? kapardiset kaluar mbi gomar!" At?her? djali i tha Nastradinit:
"D?gjo baba, a nuk t? thash? un?? S'ka gj?, po mos ngul k?mb?, hajde hip n? gomar." Nastradini hipi edhe vet? dhe bashk? me djalin, kaluar mbi gomar, vazhduan rrug?n. Sapo kaluan disa hapa, kur p?rpara u del nj? turm? endacak?sh. E v?shtruan ata mir? e mir? Nastradinin me t? birin dhe b?rtit?n: "Shikoni njer?zit e pa shpirt?! Pse ore, mund t? mbaj? ky gomar i vog?l dy njer?z n? kurriz? Pa shikoni, shikoni mir?, ky duhet t? jet? Nastradini!" Nastradini u inatos, zbriti nga gomari, e zbriti edhe djalin dhe e ngau gomarin p?rpara. S'kaloi shum? dhe p?rs?ri p?rpara u dol?n disa njer?z. "Ja budallenjt?, - than? ata, - gomari vrapon bosh para tyre, kurse ata ecin m? k?mb? n? piskun e vap?s. Po ja, paska budallenj t? till? n? dynja!" Kur Nastradini d?gjoi k?to fjal?, ai tha: "Prap se prap, un? dyshoj q? ndokush mund t'u shmanget thashethemeve!"
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:27 am

4.Ishte nj? djal? kok?fort? e m?ndjemadh q? gjithnj? b?rtiste: "Mua s'm? g?njen dot asnjeri." Nastradin hoxha, q? at?her? ishte djal? i ri, i d?gjonte shpesh k?to deklarata t? djalit. Nj?her? ai u nevrikos dhe i tha djalit:
"Ti rri k?tu. Un? tani do kthehem dhe do ta shikosh se me ?'m?nyra do t? t? g?njej." Me k?to fjal? e la djalin dhe iku. Djali q?ndroi me or? t? t?ra duke pritur, por Nastradini humbi si kripa n? uj?. Ai u m?rzit, megjithat? po priste dhe se? p?shp?riste me vete. N? k?t? koh? erdhi nj? moshatar i tij dhe i tha:
"Pse q?ndron k?tu dhe llomotit?" Djali e sqaroi. Kurse moshatari q? erdhi, duke qeshur me budallall?kun e djalit, tha: "Po ja q? ai t? g?njeu ty. C'do m? ti mburravec?"
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:27 am

Nastradini u ndal p?r pun? n? Burs? dhe donte t? blinte n? pazar shallvare t? leshta p?r pes?mb?dhjet ak?a. Ai e porositi q? t'ia mb?shtillte shallvaret dhe kur u b? gati t? paguante parat? dhe t? ikte, mendoi se shallvaret q? kishte veshur nuk ishin dhe kaq t? vjetra, prandaj vendosi q? m? mir? t? blinte nj? xhube t? leht? n? vend t? shallvareve. Dhe i tha shit?sit:
"Un? doja t? blija shallvare, por nd?rrova m?ndje. N? vend t? tyre m? jep nj? xhybe p?r pes? ak?a." "Mir?," i tha treg?tari dhe i gjeti nj? xhybe t? p?rshtatshme. Nastradini e mori dhe shkoi, por treg?tari filloi t? b?rtas?: "Ej, ti! S'm? ke dh?n? parat?!"
"Po un? ti lash? shallvaret."
"Po, por ti edhe p?r shallvaret nuk m? pagove parat?," i vuri n? dukje treg?tari. Nastradini i ?uditur b?rtiti:
"Si? Aj-aj-aj! K?ta bursak?t q?nkan t? ?udi??m. Po nuk i mora shallvaret, ?far? t? paguaj p?r to??
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:27 am

Pasi u kthye n? pikun e vap?s n? sht?pi, Nastradini i tha gruas:
"M? sill tasin me kos! S'ka gj? m? t? dobishme dhe m? t? mir? p?r stomakun n? k?t? vap?!" Gruaja iu p?rgjigj:
"Tasin? Po ne s'kemi as nj? lug? kos n? sht?pi!" Nastradini tha:
"Epo mir?, bile m? mir? q? s'ka. Kosi ?sht? i d?msh?m p?r njeriun."
"Njeri i ?udi??m je ti, - i tha gruaja, - nj? her? thua se kosi ?sht? i dobish?m, nj? her? i d?msh?m. Cili nga mendimet e tua ?sht? i drejt??" Nastradini u p?rgjigj: "N? qoft? se ai gjendet n? sht?pi, ?sht? i drejt? mendimi i par?, por n? qoft? se nuk ka, at?her? ?sht? i drejt? mendimi i dyt?."
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:28 am

Gruaja e deshperuar, vrapon tek Nastradini:
-Kam lare robat e djalit, por jane zvogeluar, s'do t'i bien me kurre!
Dhe Nastradini:
-Epo laje dhe djalin, qe t'i bien tamom!
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:28 am

Nastradini don te bleje 1 Ferrari qe kushtonte 30.000 euro, por kishte vetem 29.999 euro. Kalon nje plake atypari dhe Nastradini:
- A mund t'me jepni 1 euro? Dua te blej 1 Ferrari!
-Ja meri 2 euro, blema 1 dhe mua!-pergjigjet plaka.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Linddt prej Mon Jun 28, 2010 7:28 am

-Nastradin, sa pika uje ka deti?
-Ndalni gjithe lumenjte, pastaj ua them!
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Te fortat qe ka lene Nastradini

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi