Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Shkak per semundjet e lekures - "Stresi"

Shko poshtë

Shkak per semundjet e lekures - "Stresi"

Mesazh nga Rina%100 prej Sun Aug 15, 2010 1:12 pm

tresi mund të shkaktojë sëmundje inflamatore të epidermës dhe të dobësojë qelizat imunitare. Të paktën ky është konkluzioni i një studimi të kryer nga shkencëtarët e Universitetit të Mjekësisë në Berlin dhe Universitetit kanadez të McMaster ..

Lëkura është niveli i parë mbrojtës që organizmi ka ndaj infeksioneve. Kjo barrierë është e gjitha fizike, por që ndonjëherë mund të ketë efekt irritant: nëse qelizat imunitare të lëkurës janë reaktive, mund të shkaktojnë sëmundje inflamatore të lëkurës, si p.sh. dermatit atopik apo psoriazis.

Sipas shkencëtarëve, është stresi ai që “ndez” infeksionet dhe shton shkallën e problemit. Mesa duket stresi rrit
avatar
Rina%100
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 68
PIKE : 128
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 15/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shkak per semundjet e lekures - "Stresi"

Mesazh nga Rina%100 prej Sun Aug 15, 2010 1:12 pm

avatar
Rina%100
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 68
PIKE : 128
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 15/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shkak per semundjet e lekures - "Stresi"

Mesazh nga Rina%100 prej Sun Aug 15, 2010 1:12 pm

aktivitetin e qelizave imunitare, gjë që çon në
shfaqjen e infeksioneve, në vend që ta mbrojë lëkurën.

Studimi është bazuar në një eksperiment të kryer te disa minj, të cilët iu nënshtruan një tingulli stresant, gjë që ka çuar në shtimin e rritjes së numrit të qelizave të bardha në lëkurë. Më pas shkencëtarët kanë ndërprerë funksionin e qelizave imunitare të dy proteinave të veçanta, dhe kanë arritur të pengojnë rritjen e numrit të qelizave të bardha në lëkurë, gjë që shkaktohej prej stresit.
avatar
Rina%100
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 68
PIKE : 128
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 15/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shkak per semundjet e lekures - "Stresi"

Mesazh nga Rina%100 prej Sun Aug 15, 2010 1:12 pm

Uji Kunder Rrudhave..!
Një studim i ri ka treguar se uji rrit qarkullimin e gjakut në lëkurë. Përveç ujit përmenden edhe vitamina C dhe estrogjeni si faktorë të cilët pengojnë tharjen e
lëkurës dhe ngadalësojnë plakjen e saj. Megjithatë ende nuk ekzistojnë fakte shkencore për ndikimin e këtyre dy të fundit. Konsumimi adekuat i ujit është shumë i rëndësishëm për shëndetin e përgjithshëm, ndërsa studimet e reja tregojnë pozitivitetin e ujit në ngadalësimin e paraqitjes së rrudhave. Dihet se për shkak të dehidrimit, në lëkurë përforcohet paraqitja e rrudhave, ndërsa me konsumimin adekuat të ujit pengohet dehidrimi dhe në këtë mënyrë ngadalësohet shfaqja e rrudhave. Lëkura mund të mbrohet nga rrudhat edhe duke përdorur faktorë mbrojtës gjatë daljes në diell, me mospirje të duhanit dhe me ushqim te shëndetshëm.
avatar
Rina%100
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 68
PIKE : 128
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 15/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shkak per semundjet e lekures - "Stresi"

Mesazh nga Rina%100 prej Sun Aug 15, 2010 1:12 pm

avatar
Rina%100
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 68
PIKE : 128
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 15/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shkak per semundjet e lekures - "Stresi"

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi