Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Red bull te jep infarkt!

Shko poshtë

Red bull te jep infarkt!

Mesazh nga Rina%100 prej Sun Aug 15, 2010 1:16 pm

Sipas rezultateve të një hulumtimi nga Qendra Kardiovaskulare e spitalit mbretëror të Adelaides të Australisë, vetëm një kanaçe me pijen e famshme energjetike, Red Bull, mund ta rrit rrezikun për sulm në zemër, madje edhe te të rinjtë dhe te personat e shëndoshë.
Red Bull, që është i pasur me kafeinë, është mjaft i popullarizuar te studentët, sportistët, personat që punojnë natën etj., pasi që mbulon lodhjen dhe aktivizon organizmin. Mirëpo në të njëjtën kohë kjo pije e bën gjakun të ngjizshëm që është parakusht për zhvillimin e problemeve kardiovaskulare, siç është infarkti. Një orë pas pirjes së Red Bullit sistemi kardiovaskular nuk është normal. Vepron ngjashëm sikurse sistemi i zemrës dhe enëve të gjakut te personat me sëmundje kardiovaskulare. Kështu, në rast se Red Bulli kombinohet me stresin dhe shtypjen e lartë të gjakut mund të jetë vdekjeprurës, pasi që pengon funksionimin normal të enëve të gjakut duke rritur rrezikun për koagulimin e gjakut.
avatar
Rina%100
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 68
PIKE : 128
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 15/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi