Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Marihuana lufton kancerin ne tru

Shko poshtë

Marihuana lufton kancerin ne tru

Mesazh nga Rina%100 prej Sun Aug 15, 2010 1:21 pm

Marihuana shkaterron qelizat kancerogjene. Perberesi kryesor i hashashit, i quajtur THC, ka efekte antitumorale ne tru, sipas nje studimi te kryer nga Universiteti Complutense ne Madrid.

Shkencetaret kane injektuar nje sasi te perditshme THC tek minjte ne laborator dhe kane konstatuar se ajo shkaterronte qelizat kancerogjene.

Prania e THC sipas tyre, e ka reduktuar ne 80 perqind zhvillimin e tumoreve. Rezultatet e perftuara jane publikuar edhe ne “Journal of Clinical Investigation”.

Injeksionet e THC per 26-30 dite te kryera ne dy paciente te goditur nga nje tumor agresiv ne tru, kane sjelle vdekjen e qelizave kancerogjene dhe kane penguar progresin e semundjes.

Autoret e studimit besojne se zbulimet e tyre do te cojne ne gjetjen e strategjive te reja per parandalimin e zhvillimit te tumoreve.


Mar nga Top-Channel
avatar
Rina%100
Fillestar
Fillestar

Numri i postimeve : 68
PIKE : 128
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 15/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi