Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Uji

Shko poshtë

Uji

Mesazh nga Akili prej Sun Aug 15, 2010 2:14 pm

Uji...

Trupi mund të përbehet nga uji deri në70% të peshës tonë por ne e humbim atë vazhdimisht. Imagjinomi vetëm kur marim frymë, gjatë gjithë ditës humbasim 1⅟2 gotë. Gjatë një dite me temperaturë të zakonshme dhe pa u marrë me ndonjë aktivitet trupor , trupi ka nevojë për 1ml ujë në çdo kalori që konsumojmë. Kjo do të thotë se në qoftë se konsumojmë 2,000 kalori, nevojiten 2 litra ujë. Megjithatë gjatë ditëve të nxehta dhe kur trupi stërvitet, shuma mund të dyfishohet ose trefishohet.

Si mund të përballoni tharjen:

Mos prisni deri sa të keni etje. Ndjenja e etjes vonohet të kuptohet, dhe deri atëhere mund të jeni tharë. Në qoftë se keni dhimbje koke, ndjeni lodhje apo marrje mendsh, mos shkoni të hani. Ndoshta thjesht mund të keni nevojë për ujë.

Mbani me vete gjithmonë nje shishe ujë për t’ju kujtuar se duhet të pini vazhdimisht gjatë ditës.

Mos e pini shqeto. Në qoftë se nuk ju pëlqen uji provojeni me pak lëng limoni.

Shuajeni etjen duke ngrënë. Mos harroni ujin që përmbajnë ushqimet. Bostani, domatet, kastravecat, bamjet, patëllxhanet përbëhen më shumë nga uji.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi