Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Pirja e apasionuar e duhanit “vret” … martesën

Shko poshtë

Pirja e apasionuar e duhanit “vret” … martesën

Mesazh nga Akili prej Sun Aug 15, 2010 2:15 pm

Mendoni se megjithëse pini duhan, cigarja nuk e rrezikon shëndetin tuaj?

Martesa me një person që pi cigare mund t’ju kushtojë dhe vetë jetën tuaj! Në bazë të një hetimi të Universitetit të Harvard, ata që nuk pine duhan dhe janë të martuar me ata që pine duhan, përballojnë rreth 42% rrezik më të lartë të pësojnë hemoragji celebrale.

Ky rrezik, pothuajse dyfishohet (72%) tek ata që kanë qënë në të kaluarën duhanpirësit – duke prekur përqindjen e rrezikut që përballojnë edhe vetë duhanpirësit.

Në këto përfundime arritën hetuesit, pasi ndoqën për 9 vjet 16,225 vullnetarë, në mënyrë që të studjonin rolin e pirjes pasive të duhanit në provokimin e hemoragjisë celebrale.

Shpjegimi që japin është: Duhanpirësit që e pijnë me pasion, me frymëmarrjen e tyre të përditshme marrin me qindra elemente kimike, të njohur për toksike por edhe për veprimin e tyre kanceroz. Gjithashtu, duket se rrezikojnë përqindje të lartë të kancerit të mushkërive ose të zgavrës hundore, infektime të frymëmarrjes dhe në sëmudjet e zemrës. Tani pra, bashkëshorti juaj, ka një arsye më shumë që ta presë duhanin: shëndetin e familjes së tij!
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi