Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

10 semundjet qe sheron agjerimi i Ramzanit

Shko poshtë

10 semundjet qe sheron agjerimi i Ramzanit

Mesazh nga $.Saranda.$ prej Mon Aug 16, 2010 7:22 am

10 semundjet qe sheron agjerimi i Ramzanit

Shkenca e sotme ka zbuluar se agjerimi forcon sistemin imunitare tek agjeruesi i Ramazanit.Kjo tregon rendesine e tij.Me poshte do njihemi me rolin e agjerimit ne sherimin e shume semundjeve,te vertetuara ne saje te eksperimenteve reale. 1.Operacioni.Agjerimi kryen funksionin e kirugut duke eleminuara prej trupit qelizat e shkateruara dhe te dobeta.Uria qe shoqeroon agjeruesin ve ne levizje aparatet e brendshme te trupit duke konsumuar qelizat e dobeta per te perballuar kete uri,keshtu qe truoit i jpet rasti i volitshme te riktheje gjallerine dhe aktivitetin e tij.Agjerimi gjithashtu eshte mbrotje per trupin prej shume tepricave te demshme si per shembull: guret,shtresat e mishit,gjendrat dhjamore,madje edhe vete plaget ne fillimin e formimit te tyre.
avatar
$.Saranda.$
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 561
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 14/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 10 semundjet qe sheron agjerimi i Ramzanit

Mesazh nga $.Saranda.$ prej Mon Aug 16, 2010 7:22 am

2.Semundjet e lekures:

Agjerimi eshte i dobishem ne kurimin e semundjeve te lekures pasi ai pakeson perqindjen e ujit ne gjak.Pakesimi i tij ne lekure sjell forcimin e imunitetit te lekures dhe rezistece ndaj mikrobeve dhe semundjeve epidemike,pakesimin e semundjeve te lekures,te cilat perhapen ne siperfaqe te medha te trupit,pakesimin e semundjeve alergjike duke i vene kufi problemeve te lekures se ynyrte.
avatar
$.Saranda.$
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 561
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 14/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 10 semundjet qe sheron agjerimi i Ramzanit

Mesazh nga $.Saranda.$ prej Mon Aug 16, 2010 7:23 am

3.Dhimbjet e kyçave:

Kjo eshte nje semundje shume e perhapur,sidomos ne moshat 30-50 vjec.Eksperimentet praktike ne Rusi kane vertetuar se agjerimi gjate tri javeve te njepasnjeshme,ndihmon truoin qe te shkarkoje mbeturinat dhe lendet helmuese,shkaktare te kesaje semundje.
avatar
$.Saranda.$
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 561
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 14/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 10 semundjet qe sheron agjerimi i Ramzanit

Mesazh nga $.Saranda.$ prej Mon Aug 16, 2010 7:23 am

4.Tropoza:

Agjerimi ka ndikim te madh ne mbrotjen prej trombozes se zemres dhe trurit.Shume studiues shkencore e mjeksore kane vertetuar se agjerimi zvogelon perqindjen e yndyrnave ne trup,duke zvogeluar keshtu kolesterolin.
avatar
$.Saranda.$
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 561
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 14/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 10 semundjet qe sheron agjerimi i Ramzanit

Mesazh nga $.Saranda.$ prej Mon Aug 16, 2010 7:23 am

5.Diabeti:

Agjerimi eshte nje rast i mire per te zvogeluar perqindjen e sheqerit ne gjak ne piken me te ulet te tij.Ai i jep gjendarave te pakreasit nje rast te mire per pushim sepse detyra e tij eshte te prodhoje insuline e cila e shnderron sheqerin ne yndyra qe depozitohen ne inde.Kur ushqimi e kalon masen e insulines se sekretuar,pankreasi lodhet dhe, si rrjedhoje e ndepret aktivitietin e tij, keshtu sheqeri grumbullohet ne gjak duke rritur perqindjen e tij gradualisht,derisa shfaqen simtomat e semundjes.
avatar
$.Saranda.$
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 561
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 14/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 10 semundjet qe sheron agjerimi i Ramzanit

Mesazh nga $.Saranda.$ prej Mon Aug 16, 2010 7:23 am

6.Perdhesi:

Semundje e mbrenterve,ndryshe qyhet perdhesi,krijohet nga ngrenia e tepert,sidomos e mishit.Shkak eshte defekti qe ndodh ne grumbullimin e proteinave te gjendura ne mishra,sidomos ne mishin e kuq,gje qe çon ne grumbullimin e acidit te urines,sidomos ne nyjet e gishtit te madh e te kembes.Gjate prekjes se nyjes ne kete semundje ajo enjtet dhe skuqet duke u shoqeruar me dhimbje te medha.
avatar
$.Saranda.$
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 561
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 14/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 10 semundjet qe sheron agjerimi i Ramzanit

Mesazh nga $.Saranda.$ prej Mon Aug 16, 2010 7:23 am

7.Infeksionet:

Donia e agjerimit shfaqet ne menyre te hapur tek te semuret me infeksionet periodike te tretjes e ne kye te tyre jane: infeksioni periodik i stomakut,veshtersia e tretjes dhe trazimi i zorreve.Agjerimi i jep ketyre organeve mundesine e pushimi per me se nje muaj.Gjithashtu ai ka ndikim te madh edhe ne kurimin e tyre,madje edhe te semuret me kolone perfitojne shume prej agjerimit te ramazanit. Tek te semuret me alergji,agjerimi dhe racionalizimi i ushqimit ndihmojne te largohen shume semundje alergjike.Pushimi i paratatit tretes eshte i domosdoshem per te sheruar shpejt disa semundje.
avatar
$.Saranda.$
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 561
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 14/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 10 semundjet qe sheron agjerimi i Ramzanit

Mesazh nga $.Saranda.$ prej Mon Aug 16, 2010 7:24 am

8.Semundjet e Zemres:

Agjerimi ka nje vlere te madhe per shume semundje te zemres,pasi 10 % e gjakut te pompuar nga zemra shkon ne aparatin tretes gjate procesit te tretjes.Kjo sasi zvogelohet gjate agjerimi te Ramazanit sepse nuk kemi proces tretjeje gjate dites.Kjo do te thote me pak lodhje dhe me shume qetesi per muskujt e zemres.
avatar
$.Saranda.$
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 561
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 14/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 10 semundjet qe sheron agjerimi i Ramzanit

Mesazh nga $.Saranda.$ prej Mon Aug 16, 2010 7:24 am

9.Dhjamosja:

Agjerimi pa e tepruar eshte mjeku me i afete dhe me i lire.Ai con ne uljen e peshes,me kush qe ta shoqeroje normaliteti ne sasine e ushqimit ne kohen e iftarit dhe njeriu te mos fryje stomakun me ushqim e legje pas agjerimit. Vete Profeti Muhammed a.s e fillonte iftarin me disa kokrra hurma ose me pak uje e pastaj ngrihej dhe falte namaznin e akshamit.Shoqeri qe gjendet ne hurma i sjell njeriut ndjesi ngopeje,pasi gjaku e thith shume shpejt e ne te njejten kohe i jep trupit energjine e nevojshme per te vazhduar aktivitetin e metejshem.
avatar
$.Saranda.$
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 561
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 14/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 10 semundjet qe sheron agjerimi i Ramzanit

Mesazh nga $.Saranda.$ prej Mon Aug 16, 2010 7:24 am

10.Kurimi psikologjik:

DAgjerimi nuk sheron vetem semundjet turperore,por ai eshte edhe nje kurim i mire psikologjik.Po permendim nje person i cili pa asnje lidhje me fene islame ka provuar agjerimin dhe ndikimet e tij.Ai quhet Tom Bernez student ne shkollen "Kolombia" dega gazetari qe thote: Une e konsideroj agjerimin me shume si eksperience te thelle shpirterore sesa trupore.Megjithses fillova te agjeroj per te ulur peshen e tepert,e kuptova qe ai eshte shume i dobishem edhe per aktivitetin e trurit.Nuk kishin kaluar shume dite nga fillimi i agjerimit ne strehimin shendetesore te "Bulling" kur ndjeva qe po kaloja nje gjendje lartesimi shpirterore te paimagjinueshem. Tani e bej nje gje te tille disa here ne periudha kohore nga nje deri ne gjashte dite. Ne nje studim te paragjitur ne konferencen e semundjeve te zemres ne Arabine Saudite ne shkurt te vitit 1998 jane eksperimentuar mbi 86 te semure me semundje te ndryshme te zemres si damaret apo valvulat e zemres.86 perqind e tyre arriten te agjeronin tere muajin e Ramazanit dhe vetem 10 perqind e tyre u detyruarn ta ndepresin ate disa dite dhe ne perfundimin e muajit 78 perqind e tyre ndjene permiresim te gjendjes shendetesore kurse 11 perqind e tyre ndjenje te shtoheshin simtomat nga te cilat ankoheshin.Agjerimi ndimohmon ne kurimin e tensionit te larte te gjakut,sepse ulja e peshes qe shoqeron agjerimin ul gjitashtu edhe tensionin e gjakut ne menyre te dukshme.
avatar
$.Saranda.$
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 561
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 14/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: 10 semundjet qe sheron agjerimi i Ramzanit

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi