Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Kështu duhet zgjedhur shokët

Shko poshtë

Kështu duhet zgjedhur shokët

Mesazh nga RihHana prej Mon Aug 16, 2010 3:41 pm

Kështu duhet zgjedhur shokët

Njerëzit janë krijesa shoqërore nga natyra; ata gjithmonë janë në nevojë të shokëve dhe shoqërisë që e rrethon. Shumica nga ne jetojnë në varësi bashkëveprimi me të tjerët. Individët e zhvilluar janë bërthama e shoqërisë, diçka që muslimanët gjithmonë duhet të përpiqen për një gjë të tillë.

Ne të gjithë e dimë se Allahu i Lartësuar na ka sjellur në jetë në mënyrë që të na sprovojë, kështu që ne jemi këtu për një periudhë relativisht të shkurtë dhe ne do ta takojmë Allahun një Ditë, kështu që ne duhet ta shfrytëzojmë jetën tonë aktuale për atë që është më e mirë për ne, në ahiret. Tani ne e dimë qëllimin dhe synimin tonë në jetë, pra, ne duhet të kërkojmë mënyrat për të arritur ato, kështu që të kemi dobi për vetët tona.

Në një hadith të saktë, i dërguari i Allahut, paqja dhe shpëtimi i Zotit qoftë mbi të, ka thënë: “Njeriu (zakonisht) është në fenë e shokut të tij, kështu që shikoni me kënd po shoqëroheni (miqësoheni)”.

I dërguari i Allahut, paqja dhe shpëtimi i Zotit qoftë mbi të, i cili kishte karakterin më fisnik dhe marrëdhëniet më bujare me njerëzit na dha neve një porosi kaq të qartë dhe një këshillë lidhur me miqësinë.

Si duhet t’i zgjedhim shokët tanë?

Ne duhet ta zgjedhim shokun, të cilit i beson, që pajtohet me fenë tonë (islamin) dhe i bën respekt të madh fesë ashtu siç na ka urdhëruar Allahu dhe Muhamedi, paqja dhe shpëtimi i Zotit qoftë mbi të.

Ne duhet të qëndrojmë larg atyre të cilët nuk kanë sjellje të mirë dhe nuk e vrasin mendjen se çka është islami ose çka e kënaq Allahun, e çka e hidhëron, kështu që ai sigurisht se do të ndikojë negativisht në ne.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kështu duhet zgjedhur shokët

Mesazh nga RihHana prej Mon Aug 16, 2010 3:41 pm

Njerëzit janë krijesa shoqërore nga natyra; ata gjithmonë janë në nevojë të shokëve dhe shoqërisë që e rrethon. Shumica nga ne jetojnë në varësi bashkëveprimi me të tjerët. Individët e zhvilluar janë bërthama e shoqërisë, diçka që muslimanët gjithmonë duhet të përpiqen për një gjë të tillë.

Ne të gjithë e dimë se Allahu i Lartësuar na ka sjellur në jetë në mënyrë që të na sprovojë, kështu që ne jemi këtu për një periudhë relativisht të shkurtë dhe ne do ta takojmë Allahun një Ditë, kështu që ne duhet ta shfrytëzojmë jetën tonë aktuale për atë që është më e mirë për ne, në ahiret. Tani ne e dimë qëllimin dhe synimin tonë në jetë, pra, ne duhet të kërkojmë mënyrat për të arritur ato, kështu që të kemi dobi për vetët tona.

Në një hadith të saktë, i dërguari i Allahut, paqja dhe shpëtimi i Zotit qoftë mbi të, ka thënë: “Njeriu (zakonisht) është në fenë e shokut të tij, kështu që shikoni me kënd po shoqëroheni (miqësoheni)”.

I dërguari i Allahut, paqja dhe shpëtimi i Zotit qoftë mbi të, i cili kishte karakterin më fisnik dhe marrëdhëniet më bujare me njerëzit na dha neve një porosi kaq të qartë dhe një këshillë lidhur me miqësinë.

Si duhet t’i zgjedhim shokët tanë?

Ne duhet ta zgjedhim shokun, të cilit i beson, që pajtohet me fenë tonë (islamin) dhe i bën respekt të madh fesë ashtu siç na ka urdhëruar Allahu dhe Muhamedi, paqja dhe shpëtimi i Zotit qoftë mbi të.

Ne duhet të qëndrojmë larg atyre të cilët nuk kanë sjellje të mirë dhe nuk e vrasin mendjen se çka është islami ose çka e kënaq Allahun, e çka e hidhëron, kështu që ai sigurisht se do të ndikojë negativisht në ne.
avatar
RihHana
Master
Master

Numri i postimeve : 525
PIKE : 575
Popullariteti Popullariteti : 2
Data e regjistrimit : 06/07/2010
Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi