Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Poezi te shkruara nga viola!

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtë

Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Tue Aug 17, 2010 2:14 pm

MALLI NGA MERGIMIPëshpëritjet e një shpirti nga mërgimi
Oh, sa i trishtuar është më lejoni të kthehemë
Zot, më ndihmo që përmes jetës pa ty të mos jem!
Vetëm një mall unë e di,atje ku linda nuk jamë.
Sa do të doja të, isha aty ku fjalën e parë pershperita.
Aty ku Nënë dhe Baba therrita.

Larg është këtu kjo rruga jonë
Nëpërmjet lotëtve te Luginës të shqetësuar,
Dhimbje si ekzistencën e njeriut,
ndjen agonin e hidhur të mërgimit
Malli, plot lavdi dhe bukurie lotëve,
Më çoni, Shpëtimtar, larg nga këtu!
Po, vetëm për këtë mall, unë do të kthehem
Do të doja të, që unë këtu mos të tretëm.

E zymtë është jeta në tokë të huj,
E hidhurt të tepërt të bënë zemrën të vuj,
Larg nga ju pëshpëritjet e mia shpirtin i thot,
Merzisë, pa pushim që se duron dotë.
Oh, se si ndiheshem, shpirti i ëmbël,
I shkaterruar, ivarfër pa ty vendi im!
Vetëm për një Jetë më të mirë
Do të doja të,mos e provoja ,sepse është veshtir.

Vdekja, me komoditetin e fatkeqësisë sime,
dhimbjet dhë lotetë shërojnë mallin!
Ëmbëlsin e shoqriës ketu smund të gjej ,
Ju tani do të shifni zemrën time të dobët.
Çfarë fati, të ikesh nga vendlindja e dashur,
ndonjëherë, kam parë vet veten të varfer shpirterisht
Do të doja që,gjithëmon të jemë e bashkuar me ju!

Pëshpëritjet pëshpëritjet e dobësi, në trishtim.
Çfarë do të gëzohet zemra, pastaj,
Që nga malli, shkaterohemi për jetën e kësaj bote .
kënaqësi e pafund, nuk është zëvendësuar?
Si tokën tonë më plotë dashuri nuk gjën.
Ajo është e bashkangjitur, në zëmrat tona në këtë jetë,
Kështu, dashuria e Perëndisë na mban gjall,
Jeta ështe e bukur ,por vërtetë është e shkurtër.
Oh, vendelindje ,nuk mundemi të mbijetojnëm pa ty?


Edituar për herë të fundit nga viola në Fri Sep 03, 2010 1:19 pm, edituar 1 herë gjithsej
avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Tue Aug 17, 2010 2:16 pm

Gëzimin e dashurisë shuajnNjë flutur është si dashuria;
Ndërsa me krahet fluturonte mbi lule
Ajo shpesh i shpëton në krahë të lehta
Dhe vetëm rrallë, ajo kthehet me ne.

Për të zvogeluar forcën për të penguar fluturimin e tyre,

Tenton zemra e sëmurë me hidhërim të qetë;
'Dhe' të lidhin krahun e tyre të shpejtë,
I gëzuar që të dëbojnë atë në qark besnikëri.

Por si flutur ngjyra rrezatake

Edhe vdes në duart delikate,
Pra, pranga shkatërruese dhe stimujt e
Lëvizjen se lirë të dashurisë gjallerore.

Në mënyrë të hapur shkaterrojn lumturi e tyre të shkurtër

ja ndalojn rrugen per ta shijuar shpirtin dhe zemrën;
Por kjo do të jete e ndryshueshëm jo gezim
Pastaj vajtojmë - por nuk mund të perballojm atë!
avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Tue Aug 17, 2010 2:19 pm

Zinxhirët ...

Unë do të thyejnë zinxhirët e mia ..

do të përfundojë të gjitha vuajtjet ...
Unë do të ndjehem e sigurtë përsëri ...
dhe duke lërë poshtë dhimbje

Dua ta ndjej shpirtin tim ...

dua ta prek zemrën time përsëri ...
të cilin dikush ma shkaterroj mua ...
dhe dua te këndoj këngën e zemres ...

Tani do të më jepni ju mbeshtetje...

është që të bëj plagët e mia sheruese ...
Unëtë çojë përsëri në dritë shpirtin tim ...
kuptimin e jetes të dashurisë që ti kem zingjirë...
.......................................................................


Lotët

Ndjehem si ata duan jashtë,

përpiqen për të shtypur ato,
mos qaj, mos qaj
por ajo nuk funksionon.
asgje nuk ndryshon


Ndjehem si ata vijnë nga,

deti shpejtë në sytë e tij,
i them te lutem mos qaj
por nuk degjojne.

Ngadalë e parë lot sjellës vishet

fytyrën time,
mos qaj, mos qaj
por prap nuk funksionon.


Dhe një tjetër, dhe përsëri,

gjithnjë do të jetë e
mos qaj, mos qaj
por vetem lot dhe lote.


Pikëpamja ime është e paqartë,

I fshiu shpejt në sytë e mi,
mos qaj, mos qaj
por perseri nuk funksionon.


lot Gjithnjë e më shumë vijnë

gjithnjë e më shumë,
Unë nuk mund ta duroj më gjatë,
I le ta drejtuar falas,
qaj, qaj, qaj me lehtësi.
sikur shiu qe bie me lehtesi.
avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Tue Aug 17, 2010 2:21 pm

Engjëlli imMos qaj, nese ti me dashuron
vdekja nuk do te thotë asgjë
un vetem do shkoj ne anen tjetër
unë jamë unë, ti je ti
atë që ne kishim për njëri-tjetrin,
ne e kemi akoma atë
ma atë emrin ,që ma thoje dikur gjithmon
të vazhdojë të qesh me këtë,
çka na ka bërë për të qeshur së bashku ..
të lutem, qesh, dhe mendo për mua
të lutem beje për mua,se emrin tim në
shtëpi është thyer, harruar
jeta do të thotë atë që gjithmonë ka thën.
fije nuk është i prerë,pse duhet të ndalosh
Unë jam larg mund të më kerkosh
jan ngul sytë tuaj të perlotur , loti pikon
syri vetëm në anën tjetër të rrugës shikon
Ti shikon, të gjitha edhe zogun qe lart fluturon
Ti mendon për të gjetur zemrën time përsëri
shpresa për tu kthyer nuk ka vdekur për ty
fshij lotët tënd,mos qaj,në qoftë se dashuron
Më lotë të thëm më mungon shumë, më mungon.
avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Tue Aug 17, 2010 2:52 pm

KUJTIM I HIDHUR

Nga tani shkoj e kaluara e heshtur
ku ne ishim dikur të lumtur,
dhe ëndrra ishte per nje jete te bukur
Çdo gjë u zhduk , kur erdhi nje moment
ajo natë që qdo gjë u kthye ne tmerr:

rruga jonë seq u nda sikur termeti kur godet,

zemra seq ndaloi te rrahurat e saj sikur me nuk troket
fatkeqësia qe ndodhi smund as me fjal ta pershkruaj
syri qe lotonte e zemra qe renkonte shpirti i shkatrruar
nuk mund as te Imgjinoj e jo me si e kam provuar!!!!!

avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga Linddt prej Tue Aug 17, 2010 7:15 pm

viola shkruajti:MALLI NGA MERGIMIPëshpëritjet e një shpirti nga mërgimi
Oh, sa i trishtuar është më lejoni të kthehemë
Zot, më ndihmo që përmes jetës pa ty të mos jem!
Vetëm një mall unë e di,atje ku linda nuk jamë.
Sa do të doja të, isha aty ku fjalën e parë pershperita.
Aty ku Nënë dhe Baba therrita.

Larg është këtu kjo rruga jonë
Nëpërmjet lotëtve te Luginës të shqetësuar,
Dhimbje si ekzistencën e njeriut,
ndjen agonin e hidhur të mërgimit
Malli, plot lavdi dhe bukurie lotëve,
Më çoni, Shpëtimtar, larg nga këtu!
Po, vetëm për këtë mall, unë do të kthehem
Do të doja të, që unë këtu mos të tretëm.

E zymtë është jeta në tokë të huj,
E hidhurt të tepërt të bënë zemrën të vuj,
Larg nga ju pëshpëritjet e mia shpirtin i thot,
Merzisë, pa pushim që se duron dotë.
Oh, se si ndiheshem, shpirti i ëmbël,
I shkaterruar, ivarfër pa ty vendi im!
Vetëm për një Jetë më të mirë
Do të doja të,mos e provoja ,sepse është veshtir.

Vdekja, me komoditetin e fatkeqësisë sime,
dhimbjet dhë lotetë shërojnë mallin!
Ëmbëlsin e shoqriës ketu smund të gjej ,
Ju tani do të shifni zemrën time të dobët.
Çfarë fati, të ikesh nga vendlindja e dashur,
ndonjëherë, kam parë vet veten të varfer shpirterisht
Do të doja që,gjithëmon të jemë e bashkuar me ju!

Pëshpëritjet pëshpëritjet e dobësi, në trishtim.
Çfarë do të gëzohet zemra, pastaj,
Që nga malli, shkaterohemi për jetën e kësaj bote .
kënaqësi e pafund, nuk është zëvendësuar?
Si tokën tonë më plotë dashuri nuk gjën.
Ajo është e bashkangjitur, në zëmrat tona në këtë jetë,
Kështu, dashuria e Perëndisë na mban gjall,
Jeta ështe e bukur ,por vërtetë është e shkurtër.
Oh, vendelindje ,nuk mundemi të mbijetojnëm pa ty?


flm viola shum pom pelqen kjo poezi e jotja
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Thu Aug 19, 2010 2:56 pm

VDEKJA

Ka një korres të vdekja,ka dhunë nga njerzit më të lartë ,

Sot,jan bërë thik kunder vllezrvë njerzor që therrasin vdekjen.
marrin shpirtra te pafajshem,që në vend te falin Jetë marrin Jetë!
Njerzimi vuan që lulet njerzore po vyshken po shkelen.
Ndalin nje gjerberim një freski,një bukuri rritjen e tyre,shijimin e jetes,
që ja dorzojn keto vdekjes,pamvarsish jetes e frikshme,
njerzit marrin guximin të jetojn,pamvarsish plagosjeve,
ata do të transportohen ,ne kopshtin qiellor!
Vdekja është e madhe e tmershme,per qdo njeri,që vdes,
mizore e dhimbshme për viktimat që jan pre e vrasjve,
avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 3:00 pm

flm viola paske talent per me shkru poezi zthumbu
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Thu Aug 19, 2010 3:12 pm

JETA MJET MESIM!

Për të Jetuar është për të mësuar

se ne duhet të marrim kohën tonë,
nëse ne jemi të lig apo të mire,
për këtë ne jemi përgjegjës
për të menduar, dhe vepruar
kam thënë dhe e shpreh,
bëjmë që veprat tona janë kuptimi i Jetes.
Fakti është Dashuria ,
dhe jetën Dashuri në kuptimin e të pasurit.


Për të Jetuar është për të mësuar

se kjo nuk ka rëndësi,
në qoftë se i japim vetes dçika
por nëse jemi në gjendje të marrim
fjalet dhe gjerat e duhura
për të dhënë tjetrit çdo gjë tjetër,
se thelbi i Jetës duhet ndryshuar.
se ne duhet të mbjellim Dashuri,
nëse ne deshirojm të korrim Dashuri.

Për të Jetuar është për të mësuar

praktikën artin dhe qetësin,
mos veprimin ,leje le të shkonë,
se detyra më e veshtir është Jeta jonë.
Asnjëher mos heqni dorë,
si qenje njerzore smund ti ikesh,
Nese njeriu është i lidhur prej fatit.

Jeta është si nje barr në supet tona.

Jeta na shtyn te ecim më këmb në Tok.
Ne kemi nje ndjenjë të veqantë,
qe dim të mbajm peshen mbi të.
Jeta është si dritë si një pendë.
Jeta është Jetë!!!!!!
avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Fri Sep 03, 2010 1:18 pm

ÇFAR DO TE NDODHTE ?
PO TE MOS EKZISTONIN FJALET?

Çfarë do të bënin njerëzit pa fjalë?
Si nj
ë besim pa dyert e qiellit,
si nj
ë buzëqeshje pa një fytyrë,
si dielli pa driten e ngroht
ë,
si nj
ë dashuri pa butesi,

Po t
ë ishin njerzitë pa fjalë ,
si nj
ë martes pa tortë ,
sikur zogjet pa kenduar,
si era kur peshperit pa z
ë ,
si rrufeja e eger, pa zhurm
ë ,
si jehona pa jehon
ë .

N
ëse njerzit do ishin pa fjale,
nuk do kishte shumllojshmeri pasurimi,
si pem
ë dashurie që jeton në shkretetir,
nj
ë nat
ë e frikshme nga ëndrrat,
si një erë deti pa breg,si bletet pa lule.
avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga No.i.d prej Fri Sep 03, 2010 8:57 pm

zthumbu 8723
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Tue Sep 14, 2010 7:55 am

MALLI PER TY


Malli per ty
qe ste shofe me sy
po me djeg malli i shkrete
qe ste kam afer ne kete jete


Qaj me malle gjithmon per ty
ska kush te me fshije lotin ne sy
ska kush afer te me ofron
doren ska kush te ma shtrengon


me mungon perqafimi jote
kur te kujtoj qaj me lote
eh vdekje qe babin time e more
eh shpirtin tim rend e rendove
nuk mundem me as te mendoj
qe kete jete pa ty ta jetoj

nuk e di si te shkoj ne pushime
kur renkon kjo zemra ime
nuk mund ta shofe
ate dhe e ate vende
qe mbuloj trupin tendavatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Tue Sep 14, 2010 7:56 am

MALLI

Malli me ka marr per ata sy
malli me ka marr qe te rri me ty
oh Zot pse kaq shum po vuaj
qe mallin tend me asgje smund ta shuaj


malli me ka marr per buzqeshjen tende
malli me ka marr te jem ne krahet tua ende
engjel lart ne qiell ku je , merrem me vete mos me le
zemra me rreh ngadal se per ty ka shum mall
oh perendi dergoje nje engjell dhe mua te me marr


malli me ka marr vetem per nje fjal
per nje fjal qe dikur ma thoje
``zogu im``qe dhe qielli buzqesh kur ti fluturoje
ti ishe jeta dhe krenaria ime
tani jam e vetmuar,e derrmuar ne jeten time!
malli,merzia,dhimbja ,vetmia jan bere pjes e jetes sime!!!
avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Tue Sep 14, 2010 7:57 am

BABIT TIM

Na rrite me mundim
e na le ne kujtim
eh babi gjall te ishe
un kurr vuajtje nuk do kisha
jo jo nuk mund ta besoj
qe pa ty po jetoj

zgjohu zgjohu o babi
mengjesi eshte gati
pjata jote po te pret
karriga jote eshte mbet shkret

oh zot si munde
te me lesh ne vetmi
si e more nje shpirt njeriu te ri
keshtu e paska kjo jete
kur je me se miri
nuk te le te qete

eh jete jete ma ndalove gezimin
sikur nje femijut kur i ndalohet rrita
po un nga ti o perendi kete nuk e prita
zemra ime renkon syri me loton
shpirti im digjet si zjarr
trupi im ka mbet i vrare

babi ku je ftohte a ke
babi ku fle ti
ne dhe te zi qe te mbuloj ty
babi kam nevoj per ty
nuk mundem me jeten ta shty
shtepia eshte bosh
gjithqka pa ty babi eshte kot

nje jete koti qe se perballon as loti
nje jete e pa meshir qe te mori
pa te then lamtumir
fjala jote gjithandej tingellon
kur me thoje babi shum te don
ti je zogu im qe shtepin ma mbush
me gezim e le zogun dhe ike larg
as te merrja hallahin nuk me prite

ky zog sote eshte i plagosur
me zemer e shpirt te sakatosur
me nje krah te thyer ne nje rrug te pa kthyer
ti ike me nej rrug pa kthim
atje larg ne hamshim

sa do doja te isha ne vendin tend
eh ti te jetoje sepse e meritoje
qme duhet jeta me jetu
kur ty ste kam un e lumtur nuk jam


avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Tue Sep 14, 2010 7:59 am

PEJA IME

Vendi ku linda e u rrita
Ipa harruar ku veq lumturi kisha
Optimizmi per vendlindjen time
Lavdata e pergezime per pejen time
Ardhmeria e vendit tim vetem lulezon

Zogjet e paqes ne qiell te lire fluturojn
Ofrojm jete te gezuar per te gjith dhe te mire
Gezojm tani mbas shum vuajtjesh te lire
Urojme qe kjo lumturi gjate te ruhet e kurr mos te shuhet!

avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga <<<Mēľāqĵāāā>>> prej Tue Sep 14, 2010 10:24 am

Më e rëndë se toka Më e lehtë se hijaE vjeter sa lindja Pafund sa gjithësia
E ëmbël sa fjala E hidhur sa pikëllimi
E ngrohët sa falja E fortë sa qëndrimi
Rrënon edhe atje Ku fare ska ndërtuar
Ep fryte në atë vend Ku rrënjë ska lëshuar
E-ndrit errësirën Errëson ndriqimin
I pasuron ëndrrat Dhe ndalon ëndrrimin
Ujitet dhe jeton Edhe në shkretëtirë
Përballon acarin Dhe nuk ka të ngrirë
Rrallë kthehet aty Qe njëherë del
Është fuqi e fort Kur pushton s`pari herë
Pastron çdo plagë Dhe një ofshamë liron
Sa do t`jetë e dhimbshme Plagën e shëron
Vajin e kthen në këngë Ngushllimin në urim
Ndryshk unazat ne gisht Kur nuk ka bashkim
Kur ndizet t`parën herë Flaka e saj përjetohet
Vetëm prushi nëse mbetet Është e para dhe nuk harrohet
Syri nuk e shef Veshi nuk e dëgjon
Zemra është folea Që në të banon
avatar
<<<Mēľāqĵāāā>>>
Homie
Homie

Numri i postimeve : 310
PIKE : 379
Popullariteti Popullariteti : 9
Data e regjistrimit : 03/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : и'вυzzє t'Kosovess-IstoG

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Tue Sep 14, 2010 11:40 am

Oj melaqja kjo teme eshte imja mi dreq ,jan poezit e mia origjinale, ti hap teme ne vete nese ke poezi te tua Nese se besoj shkruaje ne googel viola zogu te dalin poezit e mia dhe qe jam autorja e tyre te flm per mirkuptim
avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga <<<Mēľāqĵāāā>>> prej Fri Sep 17, 2010 8:59 am

Ok Pra Mike me fal..te uroj suksese Poete
avatar
<<<Mēľāqĵāāā>>>
Homie
Homie

Numri i postimeve : 310
PIKE : 379
Popullariteti Popullariteti : 9
Data e regjistrimit : 03/08/2010
Mosha : 25
Vendbanimi : и'вυzzє t'Kosovess-IstoG

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Wed Sep 22, 2010 6:22 pm

:::::::TE THEM PSE?:::::::::::

Te them se ti me sjelle mua tek një dashuri,
te them, ti me sjelle mua një besushmeri.
Te them se,i sjelle por si kultivove,
me genjeve , me tradhetove, me mashtrove,

Ishte një fjalë e shejtë që më the te dua.
si munde te shkelesh këte fjalë,aq më vler për mua!
A nuk e din ti ,se çfarë do të thotë dashuri,
A nuk e din ti,se shkaterrove këtë lumturi.

Ti se din se si ,zëmra ime dhemb aty është një plagë,
si munde ta hëdhesh, një dashuri në baltë,
Ti se din ,se sa vuanë shpirti im,i vrarë,
ti se din se si , syte e mi janë verbuarë për ty duke çarë!
avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Fri Nov 05, 2010 10:06 am

Një Ditë
....................


Një ditë e erret vjeshte në tetorë,
një shkeputje nga zemra ime ndodhë.
Ku atë ditë vesha rroba të zeza,
ika e bleva Lule për varreza.

Një heshtje e veqant më përshëndeti mua,
s´ju besoja syve të mi qe derdhnin lot si krua.
Unë shetisja në mëndime, duke mos besuar për një varr,
Si ta thyesha këtë heshtje,kur u ndjesha e gjall dhe e vrarë.

Një pjesë e vogel e tokës se mallkuar,
dheu i zi që trupin e tij kishte mbuluar.
Pse duhej pikërisht Babi im të vdes,
pse o zot keshtu, s´ka kush para derës të më pres.

Një vend i zbrazet në shpirt tim , kam mbetur si e huja,
një udhrrefyes i jetes sime, nga un ishte larguar.
Kudo ktheja koken zërin e të qeshurat e tija ja degjoja,
kudo përqafimin dorën e tij të ngrohte kerkoja.
avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Fri Nov 05, 2010 10:06 am

DHIMBJA E NJE MUSLIMANE!

*I dashuri babai im I ndjerë !

Dhimbjen e nje vajze tek varri i babait te saj te vdekur i cili kishte luftu per atdhe
Anje fjal te vetem se kam harru o babi im i dashur,
dhe pse isha e vogel fjalet e tua per mbrojtjen e atdheut nga armiku,
me thoje kurr mos te dhimbet jeta per shlirimin e atdheut ,
kemi dhe fuqin e allahut qe nuk mund te na mposht asgje,
si qelik qendroje dhe krenar me pushk ne dore.
dhe jeten tande per kete tok,gjithmon thoje nese nje dite,
do te kthehem i gjall do te shijojm te gjith se bashku lirin ton.

i fort si malet dhe kodrat, duke menduar qe sdo gje do te plotesohet,
po shkelin gjakun e juaj o babi,dhe tani me duhet te vajtoj un e shkreta bija jote
oh , me lejoni ta shijoj lirin e vendit tim bashk me premtimin e prinderve tan,
bashk me lirin e vendit ton , menduam se do e gezojm dhe lirin e fes son traditave te saj,
mos na ndalni kete ndjenje qe per ne ka vler po as sa dhe lira e kosoves
pavarsia e kosoves ishte nje enderr per prinderit tan ,aty dhan gjakun e kyre dhe ne e gezojm,
lejojen ta gezojm kete ndjenje bashk me te drejtat tona ,
gjaku i shehideve tan na shtyn te vazhdojm rrugen e tyre,
e kemi hak , mos na e ndalni rrugen ton,besimi tek allahu i vetem

mbi shkembujt ndertohet besimi qe te jemi te qete dhe te forte,
dhe nese bota kalon larg fjala jote oh babi mbetet e fort dhe e shejet oh allah na meshiro,
fjajet e atyre qe dhan jeten per kete tok per kete besim tek allahu,
un i mora persiper dhe do i barti ne brez pas brezi te ju tregoj te verteten qe prinderit tan ran shehid per kete tok.
oh fjale , e cila i jep jete te re njerzve, oh burim i te gjith zemergjersis ,
drejtuar nga allahu qe percillet te ju , ku mund te rifreksoni jeten e juaj,
per shendetin e trupit dhe shpirtit ndjekeni rrugen e allahut,

me degjoni mua o njerz qe flas me dhembshurin e shpirtit , ju flas per paq,
per shpetimtaet tane qe nuk jan me ne mes nesh ,per shepetimtarin ton allahun qe un gjithmon mbetem besinke.
kurr nuk do ndaloj se kerkuari te drejtat tona per adhurimin e allahut te eci sipas ligjit te tij,
adhurimi ,lavderimi per allahun uroj qe gjithmon te kendohet tek ju
ashtu si ne qiell dhe ketu tek njerzit ,te qendojm besnik si prinderit tane,
fjala juaj o allah te jete gjithmon ne pranin e juaj per shpirtrat qe nuk jan me ,
qe qdo luleve ne ditet e ardhshme do na japin fruta dhe fara,


fjala juaj o allha eshte nje shpat flakaruese, nje rrufe ne qiell,
nje zjarr qe konsullmon zemrat dhe qe trondit deri ne palc,
oh le fjalen tuaj gjithmon mbi dhe qe fuqia e mekateve te shpatallohen ,
dhe te pastroj te gjith zemeren time, nga ky ankth qe na ndalojn rrugen e allahut.
keto fjal si haroj sa te kem jete keto mi the ti babi, qe i ke mesuar nga libli i shejt kurani,
ne emrin te allut , meshirust , meshirbersit ju them paqja qoft mbi te persosurit qe ndjekin udhezimet,
Tjetra, Unë të drejtohem ty për të ndjekur rrugën e Islamit.
Bëhuni një musliman, pastaj ju të shpëtuar veten, dhe nëse ju bëhet musliman,
All-llahu do të dyfishojë shpërblimin tuaj.
ti Dost por varet se si ju sjellë mëkat dy herë,
si për shkak të lidershipit tuaj dhe për shkak të vartësve tuaj

avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Fri Nov 05, 2010 10:07 am

:::::::::Një ënderr dashurie::::

Ju në sytë e mi jeni një qellim i paarritshëm,
i fshehur pas mureve të larta, më shikon papritshëm.
Si një shpirt i bukur,që më zgjon emocion,
deshira e madhe të jesh me mua e shpreson.
Një bashkim më mua gjithsesi e ënderron.

Më sytë e mrekullushem, fshehuarzi më shikon,
sikur do të më thuash që një takim më mua kerkon.
Mendon një gjest special për ta gjetur,
si më një ndjenje inkuarjimi zemren time për ta prekur!
Më ate shikim sikur me thua të dua, do jesh imja gjall a vdekur!
avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Fri Nov 05, 2010 10:07 am

::::Një Buzëqeshje:::::

Një buzëqeshje nga zemra ne zemër.
një buzëqeshje e vogel që tregon një emer.
Një buzëqeshje e vogel që thot aq shumë,
një buzëqeshje që tregon dashuri sa një lumë.
Një buzëqeshje e ëmbel dhe e sinqert,
një buzeqeshje më një perkdhelje të vertet.
Një buzëqeshje e vogel që mund t´ju sjell lumturi,
një buzëqeshje e ngrohet që shendrit si flori.
Një buzëqeshje miqesore dhe plot dashuri që jap un për ju,
një buzëqeshje e vogel por më vlerë për të gjithë ketu.
avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Fri Nov 05, 2010 10:07 am

Dashuria është!

Dashuria është si një poemë.
Një poemë, e shkruar nga një burim.
Më shijen e filluar nga pranvera ,
Të dedikuar prej ndjenjtave të ngrohta nga vera
e lexuar dhe e mbrojtur në stuhit nga vjeshta,
ëndrra në frikën e dimrit të acaruar.

Dashuria është si vesa,
Si një rënie e vesës që leviz nga ajri
dashuria është e ngrohur nga dielli,
që më shkelqimin e tijë fletë,
që nga toka pinë lakmin.

Dashuria është si era.
që butesisht prek fetyrën tënde,
si shigjet hynë në zëmer
aty shkruan një emer.

Dashuria është më shumë se vetem një fjalë,
më shumë se vetem një ndjenjë të falë,
Dashuria është më shumë se një mendim,
Nga dashuria tani po flet shpirti im.
avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga viola prej Fri Nov 05, 2010 10:07 am

avatar
viola
Homie
Homie

Numri i postimeve : 263
PIKE : 369
Popullariteti Popullariteti : 6
Data e regjistrimit : 09/07/2010
Vendbanimi : Pejë/Gjermani

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Poezi te shkruara nga viola!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi