Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Anekdoda nga njerez te shquar shqiptar

Shko poshtë

Anekdoda nga njerez te shquar shqiptar

Mesazh nga No.i.d prej Mon Jun 28, 2010 9:58 am

Men?uria e Lek? Dukagjinit

Lek? Dukagjini u nis p?r t? shkuar n? nj? kuvend burrash. Rrug?s takoi nj? fshatar, i cili i tregoi se turqit kishin z?n? prite p?r ta vrar?. Leka menjehere u ndal dhe ktheu rrug?.

- P?rse kth?ve rrug?? - ia ktheu fshatari.
- M? mir? t? thon? dredhoi Leka, sesa vdiq Leka, - ia priti Lek? Dukagjini.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Anekdoda nga njerez te shquar shqiptar

Mesazh nga No.i.d prej Mon Jun 28, 2010 9:58 am

Ali Pasha dhe Napoleoni

Napoleon Bonoparti i k?rkoi Ali pash? Tepelen?s nj? sasi gruri p?r ushtrine q? kishte n? ishujt grek?.
Sekretari formuloi p?rgjigjen me terma t? zgjedhura dhe nisi tia lexonte pashait. Ali menj?her? e nd?rpreu dhe i tha:

- Nuk m? duhen fjal?t e m?dha, prandaj shkruaj k?to q? po t? them:

"Napoleon, d?rgo parat? t? marr?sh grurin!

Un?, Ali Pasha"
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Anekdoda nga njerez te shquar shqiptar

Mesazh nga No.i.d prej Mon Jun 28, 2010 9:59 am

Abdyl Frash?ri n? Dib?r

Rrug?s p?r n? Prizren, Abdyl Frash?ri fjeti nj? nat? n? Teqen? e Vlesh?s n? Dib?r. Aty u mblodh?n mjaft fshatar?, t? cil?t d?gjuan me v?mendje Abdylin, q? foli p?r q?llimin e lart? t? Lidhjes Shqiptare t? Prizrenit. Pas fjal?s s? Abdylit, nj?ri nga pleqt? e fshatit iu drejtua:

- Abdyl b?j, pas fjal?ve t? mira q? na the, t? japim bes?n se, edhe diellin sikur ta ket? n? dor? sulltani, prej tij nuk e duam.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Anekdoda nga njerez te shquar shqiptar

Mesazh nga No.i.d prej Mon Jun 28, 2010 9:59 am

Nikoll Kacorri dhe flamuri

N? kuvendin mbar?komb?tar me 28 N?ndor 1912, kur u shtrua p?r diskutim koha p?r ngritjen e Flamurit, patrioti i shquar Nikoll Kacorri, ngrihet dhe thot?:

" Burra, n? qoft? p?r t? vdekur nes?r, m? mir? vdesim sot!" dhe i zgjat flamurin Ismail Qemalit, i cili nga ballkoni i nd?rtes?s e shpalosi para mij?ra njer?zve nga gjith? Shqip?ria.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Anekdoda nga njerez te shquar shqiptar

Mesazh nga No.i.d prej Mon Jun 28, 2010 9:59 am

Isa Boletini n? Lond?r

N? marsin e vitit 1913, nj? delegacion shqiptar me Ismail Qemalin, Luigh Gurakuqin, Isa Boletinin etj,. shkuan n? Lond?r, ku mbahej konferenca e Ambasador?ve t? Fuqive t? M?dha, t? cilat do t? caktonin edhe kufijt? e Shqip?ris?. Kur delegacioni hyri n? Ministrin? e Jashtme, sipas rregullit, Isa Boletini dor?zoi koburen. Ministri i Jasht?m, Eduard Grej i tha Isa Boletinit:

- Gjeneral, nes?r gazetat mund t? shkruajn? se Isa Boletinin q? s'mundi ta ?armatoste Mahmud Shefqet Pasha, e ?armatos?n n? Lond?r.
- Jo besa, as n? Lond?r jo, - u pergjigj Isai dhe nga xhepi i jelekut nxorri nagantin? (koburen) tjet?r.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Anekdoda nga njerez te shquar shqiptar

Mesazh nga No.i.d prej Mon Jun 28, 2010 9:59 am

Elez Isufi dhe diplomati

Nj? diplomat i huaj, i shtyr? nga politikan?t serb? i thot? patriotit dibran, Elez Isufi:

- Elez Aga, Bjeshk?t e Sharrit ?sht? mir? tia jepni Jugosllavis? kundrejt nj? shp?rblimi t? mir?. Bjeshk?t e Sharrit edhe sikur te jen? cifligu im, kurr? nuk i shes, l?ne ma q? ato jan? pron? e kombit shqiptar, - ia ktheu Elezi.

Diplomati p?r t? nd?rruar bised? tha:

- Zoti Elez, ku e ke qepur kaq bukur k?t? kostum shajaku?
- Ne Galican te Dibr?s, - ia ktheu elezi.
- Interesant, - thot? me m?ndje diplomati, - kurr? s'kam par? njeri me veshje Galicani dhe me m?ndje europiani.

Themistokli Germenji para pushkatimit
Me 9 n?ntor 1917 do t? ekzekutohej n? Selanik, Themistokli G?rmenji. Para pushkatimit Themistokliu shfaqi tri d?shira t? pad?gjuara ndonj?her?:

"
1. T? vishem me kostum komb?tar shqiptar,
2.T? mos m? lidhni syt?
3.Komand?n p?r zjarr ta jap vet?
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Anekdoda nga njerez te shquar shqiptar

Mesazh nga No.i.d prej Mon Jun 28, 2010 10:00 am

Gjergj Fishta dhe shkrimtari serb


Poeti komb?tar Gjergj Fishta shkoi n? nj? konferenc? shkrimtar?sh n? Rom?. N? konferenc? merrte pjes? edhe nj? shkrimtar serb, i cili n? nj? lib?r t? tij kishte shkruajtur se shqiptar?t jan? me bisht. Kur t? gjith? u ul?n p?r te filluar konferenc?n, Fishta ndenji n? kemb?.

- Zot?ri, a nuk keni karrig?? - e pyeti drejtuesi i seanc?s.
- Karrig?n e kam, por nuk ka vrim? ku t? fus bishtin, - u pergjigj Fishta.
- Cilin bisht? - e pyeti i habitur drejtuesi i seanc?s.
- Bishtin q? kemi ne shqiptar?t p?r t? cilin ka shkruajtur ky shkrimtari s?rb, - tha Gjergji duke shenjuar serbin.
- Ju lutem zot?ri, mos b?ni shaka! - foli p?rs?ri drejtuesi.
- Nuk po b?j aspak shaka, - u p?rgjigj Fishta, - sepse s?rbi, o do t? gjej? bishtin shqiptar?ve p?r t? cilin ka shkruajtur, o t? dal? p?rjashta i turp?ruar.

Shkrimtari s?rb nuk e zgjati, por kokulur dhe i mbuluar me turp, doli nga salla.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Anekdoda nga njerez te shquar shqiptar

Mesazh nga No.i.d prej Mon Jun 28, 2010 10:00 am


Fan S. Noli dhe delegacioni grek

N? konferenc?n e paqes n? Paris, perfaq?suesi i delegacionit grek, p?r t? bindur t? pranishmit se Shqip?ria e Jugut ?sht? tok? greke, n? mes t? tjerash tha se t? gjitha kishat n? Shqip?rin? e Jugut jan? me mbishkrime greke. F. S Noli q? perfaq?sonte delegacionin shqiptar, i dha k?te p?rgjigje grekut:

"N? pjes?n veriore t? Parisit ?sht? nj? kish? me mbishkrimin grek, prandaj Komisioni i Paqes, le ti japi grekut nj?her? Parisin, pastaj kur t? doj? t? vij? t? shoh? mbishkrimet greke n? kishat tona. "
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Anekdoda nga njerez te shquar shqiptar

Mesazh nga No.i.d prej Mon Jun 28, 2010 10:00 am

Ahmet Zogu dhe atentatori


Me 23 shkurt 1923, Beqir Valteri i b?ri Zogut atentat n? shkall?t e parlamentit. Zogu. megjith?se i plagosur, ?armatosi atentatorin dhe hyri qet?sisht n? parlament e tha:

- Zot?rinj deputet?, k?to gj?ra ndodhin shpesh her? prandaj nuk kini p?rse shqet?soheni.
Mjaftuan k?to fjal? q? parlamenti t? vazhdonte normalisht punimet.

M? pas kur Zogu u sh?rua e pyet?n:
- ?fare d?nimi ti japim atentatorit?
- Meq? ?sht? matjan do ta fal, - tha Zogu, - sepse baba, kurr? nuk e vret f?mij?n e vet.
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Anekdoda nga njerez te shquar shqiptar

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi