Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Faqja 8 e 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:41 pm


Ku thash un mem besu ti mu? Perkundrazi kam than se per tegjith ktu dot bej dua qe All-llahu ti udhezon e ndoshta edhe te shpetojn nga ndeshkimi i ahiretit po per ty kam than se nuk me intereson se vertet e kam pa njeri ma injorant edhe njeri ma i pa edukat ktu ska.

Ti je nje njeri qe edhe shkollen fillore menxi e ke kry me dysha e me gazepe per at ban kshtu mendon se veq ti je ma i miri edhe veq ti qka thu tjert qka thojn duhet me jav hjek kryt se gabim jan, kam plot te till madje edhe ne rrethin e ngusht qe nuk e kan parasysh kush ju ka ardh mysafir a esht doktor a magjister a profesor ata nuk nalen, mejzi i kan kry 4 vjet fillore e ne sob plot me burra veq zani i ati nihet, qato njerez vertet nuk i du All-llahu hajr e beft po nje njeri qe e ka kryt si muri edhe nuk merr parasysh kurgja qka thojn tjert po e qon me at te veten deri ne shkatrrim nuk ma don barku. E qasi je ti te jesh i bindur, se njeri ma injorant edhe ma duvar se ti skom pa ktu, merrni shembull ju jo besimtar nga King Gentius kaq ma shum koment ska, shikoni se si akcepton dhe lexon me vemendje qka thojn tjeret e jo si ti Artist un foli krejt tjeter ti prap e qon me at tanen 100000 her ma perserit qat qka tu ka programu ne tru veq qat edhe pik.

Nuk e kam ndermend met bind per kurgjo se nuk me intereson aspak, vazhdo qka dush ban qo punen tane edhe mos um provoko se un nuk jam nga ata qe e uli koken edhe heshti kur nje anlafabet me ofendon pa pik argumenti pa pik shkaku vetem pse i thot mendja.

Temen un e hapa per MUSLIMAN veq edhe e hapa te komuniteti Musliman po qka me ba qe ktu ska rend nuk ka regulla se qato komentet e tua nuk e kan vendin ktu aspak, kam than 100 her kto jan detaje te Islamit qe nuk mundet me i kuptu sejcili, njeher duhet te ket njeriu baz e pastaj te miret me kto. Shtepin kur e nis e nis prej temeli e jo prej kulmi, ti qit sa dush shkelma pse kulmi nuk po rrin pa pas temel por nuk esht zgjidhje ajo, zgjidhje esht nisja prej filimi lexo e mso e pastaj hajde flasim per ksi qeshtje, e jo kshtu un flas e ti nuk me kupton aspak shkon ja fut diqka naper mjeglla e mqon me vjell tani.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:41 pm

Ju jo besimtar = sipas muslimit,ai qe nuk i perkulet muslimit eshte jo besimtar


Ti kot e ke,me te gjitha metodat fillo,une ka me ta thene ne Sy krejt qka i ke,King Gentiusi ti thote me diplomaci,jo direkt.


Une se e them mendimin tim qe ato video qe i ke sjell ketu jane video te lira manipuluese,kete pe merr ti si provokim,apo ne pergjithesi se une nuk jam i mendimit tend pe merr si provokim,a e din qka,ti frikohesh prej Hijes tende e le me prej atyre videove qe ta kane marre mendjen krejt.
Ti me ke ofendue shume rende ne nje shkrim me lart ne kete teme te cilin e kam lajmeruar edhe ne Staffin e Forumit Dardania,le te mbetet ne ndergjegjen e Moderatorve a i fshijn ato fjale a jo,por per ato fjale qe me ke ofendue,ti ki me ul koken edhe ki me pyet se a eshte mjaft keshtu.


Komentet e mia erdhen si pasoje e manipulimeve tua,me t cilat deshiron mi degjenerue rinin shqiptare.Mos be manipulime nuk ka me pase komente.


Ti koken tende e ke mjegull plot,nuk din a me fol shkinisht a arabisht,shqipen e urren aq sa ne qdo fillim te shkrimit tend fillon me arabisht,turp turp.
E me vjell,ti je msue tu kqyre aso videosh qysh i prune ketu,edhe aty po villshin,a mos e ke shejtanin ne Bark,veq mos e manipulo videon nqofse e inqizon veten tu vjell.Artisti
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:44 pm

Gjithsej 38 ajete Kur`anore ku permenden krijesat Xhin:

* * * * * * * * * * * * * * * * * * *

6:100. E xhinët ia bëjnë shokë All-llahut, e në të vërtetë Ai i krijoi ata (xhinët) dhe duke mos patur kurrfarë dije, ata shpifën se Ai (Zoti) ka djem e vajza. Larg (shpifjeve) është madhëria e Tij e lartë.

6:112. Dhe kështu (sikurse edhe ty) çdo pejgamberi i bëmë armiq disa nga njerëzit dhe nga xhinët e djallëzuar, që me fjalë të shkëlqyeshme në mënyrë të fshehtë nxit njëri-tjetrin në mashtrime. E sikur të donte Zoti yt, ata nuk do bënin atë (armiqësi), po ti lëri ata me ato trillime.

6:128. Përkujto ditën kur Ai i tubon ata të gjithë (e u thotë): "O grumbull i xhinve, ju mashtruat shumë njerëz!" E nga njerëzit që ishin miq të tyre (të xhinve) thonë: "Zoti ynë ne përfituam njëri prej tjetrit, dhe e arritëm afatin të cilin e caktove!" Tha: "(Zoti) Zjarri është vendi juaj, përgjithmonë jeni në të, pos (kohës) çka do All-llahu". Vërtet Zoti yt është më i urti, më i dijshmi.

6:129. Po ashtu (sikur u dhamë xhinve dhe njerëzve përjetim), Ne i bëjmë sundues disa mizorë mbi mizorët e tjerë për shkak të asaj që fituan (vepruan).

6:130. O grumbull i xhinve dhe i njerëzve! A nuk ju erdhën nga mesi juaj të dërguar t'ju rrëfejnë argumentet e Mia dhe t'ju tërheqin vërejtjen për takimin tuaj në këtë ditë? Ata thonë: "Dëshmojmë kundër vetvetes". I pat mashtruar ata jeta e kësaj bote dhe ashtu (të detyruar) dëshmuan kundër vetvetes se me të vërtetë e refuzonin (të vërtetën).

7:38. (All-llahu) Ju thotë: "Hyni në xhehennem me atë popull që ishte para jush nga xhinët dhe njerëzit (e që ishin si ju). Sa herë që një grup hyn në të, e mallkon atë të mëparshmin derisa kur të arrijnë në të të gjithë, grupi i fundit i tyre thotë për grupin e parë: "Zoti ynë, këta (paria) na kanë humbur neve (nga rruga e drejtë), pra shtoju dënimin me zjarr atyre!" (All-llahu) Thotë: "Për secilin (grup) është (dënimi) i shtuar, por ju nuk po dini".

7:179. Ne krijuam shumë nga xhinët e njerëzit për xhehennem. Ata kanë zemra që me to nuk kuptojnë, ata kanë sy që me ta nuk shohin dhe ata kanë veshë që me ta nuk dëgjojnë. Ata janë si kafshët, bile edhe më të humbur, të tillët janë ata të marrët.

11:119. Përveç atij që e mëshiroi Zoti yt. Po për këtë edhe i krijoi ata. Fjala e Zotit tënd: "Gjithsesi do ta mbushë xhehennemin me të gjithë exhinët dhe njerëzit", ka marrë fund (është plotësuar).

15:27. E xhinët i krijuam më parë nga zjarri, nga flaka e fortë.

17:88. Thuaj: "Edhe sikur të bashkoheshin njerëzit dhe xhinët për të sjellë një Kur'an të tillë, ata nuk do të mund të bënin si ky, sado që do ta ndihmonin njëri - tjetrin".

18:50. (Përkujto) Kur u thamë engjëjve: "Përuluni Ademit, e ata iu përulën përpos Iblisit. Ai ishte nga xhinët, prandaj nuk respektoi urdhrin e Zotit të vet". Vallë, a në vend Timin do ta merrni për mik atë dhe pasardhësit e tij, ndërsa ata janë armiq tuaj?" Sa këmbim i shëmtuar është ai i jobesimtarëve!

27:17. E Sulejmanit i ishte tubuar ushtria e vet që përbëhej nga exhinët, nga njerëzit dhe nga shpendët dhe ata mbanin rendin.

27:39. Njëri prej xhinëve të vrazhdë (Ifriti) tha: "Unë do ta sjell atë ty para se të ngrihesh nga vendi yt, unë për të kam fuqi dhe jam i sigurt!"

32:13. Sikur të kishim dëshiruar Ne, secilit do t'i jepnim udhëzimin, por fjala (vendimi) Ime ka marrë fund (definitiv) se do ta mbushë xhehennemin së bashku me exhinë e njerëz.

34:12. Edhe Sulejmanit ia nënshtruam erën që paraditja (e udhëtimit me të duke shkuar) ishte sa një muaj dhe pasditja e saj (në të kthyer) sa një muaj (udhëtimi). I bëmë që atij t'i rrjedhë burim i remit dhe me urdhrin e Zotit të tij ia nënshtruam xhinët që punonin sipas dëshirës së tij, e kush largohet prej tyre nga urdhri Jonë, atij do t'ia shijojmë zjarrin e fortë.

34:14. E kur ia caktuam atij vdekjen, askush tjetër nuk i njoftoi ata (xhinët) për vdekjen e tij, përveç krimbit që e brejti shkopin e tij, e kur u rrëzua ai, për xhinët u bë e qartë se sikur të ishin ata që e dinin të fshehtën, nuk do të vazhdonin të qëndronin në mundimin e rëndë.

34:41. Ata (engjëjt) thonë: "I pa të meta je o i Madhëruar! Ti je Zoti ynë, larg asaj që ata thonë! Por ata kanë qenë që adhuronin xhinët (djajtë) dhe shumica sish u besonin atyre".

37:158. Ata (idhujtarët) pohuan mes Tij e mes engjëjve (xhinëve) lidhmëri farefisnore, po xhinët e dinë se ata (idhujtarët) janë të hedhur në zjarr.

41:25. Ne u patëm mundësuar atyre të kenë asi shokësh që ua hijeshojnë atë që e bënin në atë kohë (në Dunja) dhe atë që do t'u vijë më vonë dhe ashtu dënimi ndaj tyre u bë me vend, si ndaj popujve që ishin para tyre nga xhinët dhe njerëzit, se vërtet ata ishin të humbur.

41:29. Ata që nuk besuan thonë: "O Zoti ynë, na i trego ata të dy nga xhinët dhe njerëzit, të cilët na bënë të jemi të humbur, e t'i shkelim me këmbët tona dhe le të jenë prej më të poshtërve!"

46:18. Ata janë të tillë, kundër të cilëve ka marrë fund vendimi (të jenë banues të zjarrit) si në popujt nga exhinët dhe njerëzit që kaluan para tyre, sepse ata ishin të humbur.

46:29. (Përkujto) Kur disa prej exhinëve i drejtuam te ti që ta dëgjojnë Kur'anin dhe kur u afruan dhe e dëgjuan atë, thanë: "Heshtni!" dhe kur u krye, u kthyen te populli i vet dhe e këshilluan.

51:56. Unë nuk i krijova xhinët dhe njerëzit për tjetër pos që të më adhurojnë.

55:13. E, cilën të mirë të Zotit tuaj po e mohoni (ju o njerëz dhe ju o xhinë)?

55:15. Dhe Ai krijoi xhinët nga flaka (pa tym) e zjarrit.

55:31. Ne do të merremi me (llogarinë për) ju, o ju dy të rëndësishmit (njerëz dhe xhinë).

55:33. O turmë e xhinëve dhe e njerëzve, nëse keni mundësi të dilni përtej kufijve të qiejve e të tokës, depërtoni pra, po nuk mundeni vetëm me ndonjë fuqi të fortë (por ju nuk e keni atë).

55:39. Atë ditë nuk pyetet për mëkatin e tij, as njeriu as xhini.

55:56. Aty janë ato që përqëndrojnë shikimet e tyre (vetëm në burrat e vet) e që nuk i ka prekur kush para tyre, as njerëz, as xhin.

55:74. Ato nuk i ka prekur kush para tyre, as njeriu as xhini.

68:52. Po ai (Kur'ani) nuk është tjetër vetëm se këshillë për botën (e njerëzve e të xhinëve).

72:1. Thuaj: "Mua më është shpallur se një grup i vogël nga xhinët i vuri veshin dhe dëgjoi (Kur'anin) dhe (kur u kthyen te të vetët) thanë: "Ne kemi dëgjuar një Kur'an që mahnit,

72:5. Ndërsa ne kemi pas menduar se as njerëzit, as xhinët nuk flasin gënjeshtra përkitazi me All-llahun,

72:6. Dhe se ka pasur burra prej njerëzve, që kërkonin ndihmë prej disa xhinëve dhe ashtu ua shtonin atyre edhe më shumë arrogancën.

72:19. Dhe se kur u ngrit robi i All-llahut ta adhurojë Atë, ata (xhinët ose idhujtarët) gati hipnin njëri mbi tjetrin për ta dëgjuar.

83:7. Jo, të mos rrini gafil! Se shënimet e veprave të mëkatarëve janë në Sixhxhin (në një libër shënimesh të të këqijave më të dëmshme).

114:6. Qoftë ai (cytësi) nga xhinët ose nga njerëzit".
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga selim salihi prej Mon Apr 11, 2011 6:45 pm

Akili shkruajti:1. Ne kete video do te shikoni se si Shekihu sheron nje Vajze e cila ne trupin e saj ka nje E-Xhin prej te cilit vuan shum semundje, do te vereni se si Sheikhu detyron E-Xhinin te dal nga trupi i vajzes edhe ate duke e pranuar Islamin dhe duke u be E-Xhini musliman!

Video: http://video.google.com/videoplay?do...7079425&q=jinn
avatar
selim salihi
Antar
Antar

Numri i postimeve : 1
PIKE : 1
Popullariteti Popullariteti : 0
Data e regjistrimit : 11/04/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 8 e 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi