Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Faqja 2 e 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 1:58 pm

Si e therret xhindin magjistari?

Per kete rruget jane te shumta qe perbejne sihr dhe mohim(kufer)te qarte e do permend prej tyre inshalla tet rruge nga llojet e idhujtarise dhe mohimit kur kam permbledhur gjerat ne cdo rruge.Dhe I permend keto sepse disa muslimane nuk mund te dallojne mjekimin me kuran me mjekimin me magji.I pari (me kuran) eshte lidhje me besimin ne Zotin I dyti eshte lidhje me shejtanin(magjia).


E lind paraqitesi tek jerzit e thjeshte kur disa magjistare u lexojne per te sheruar semundjen fshehin pjeset e kufrit(mohimit) dhe shfaqin sipas tyre disa fjale prej kuranit qe te mendoje I semuri se sherimi eshte me kuran.Dhe I semuri ben cdo gje qe I thote magjistari genjeshtar.Qellimi im eshte qe vellezerit e mi muslimane te largohen nga keto rruge te se keqes e te humbjes e tu qartesohet rruga qe ndjekin kriminelet.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 1:59 pm

Mynyra e pare :Rruga e Ilkamit

Hyn magjistari ne dhomen e tij te erret dhe ndez zjar e vendos ne zjarr disa gjera qe leshojne tym sipas temes se kerkuar.nese do qe te ndaje dy veta apo ty fuse armiqesi ose urretje etj vendos ne zjarr gjera qe leshojne ere te mire.pastaj fillon magjistari te lexoje lexime me permbajtje idhujtarie.Ky lexim eshte I nje shkrimi pakuptim qe perbehet nga betimi xhindit tek zoteria e tij e kerkesa e magjistarit ndaj xhindit ne emer te te madhit te tyre,si disa llo0je mohimi e idhujtarie, si madheshtimi I te medhenjve prej xhindeve e lutje te shumta derguar atyre.Me kusht qe magjistari mbi te qofte mallkimi I Allahut te jete I papaster ose xhunub ose te veshe rroba te pista.Pasi te mbaroje nga leximi I tij me kuptimet e mohimit shafaqet para tij nje imazh ne formen e qenit. Gjerperit ose cfaredo forme tjeter dhe magjistari e urdheron ate per ate qe kerkon.Ndonjeher nuk I shfaqet gje atij por degjon ze e ndonjeher nuk degjon asgje por lidh dicka nga shenjat e personit te cilit I behet magji, si floke ose cope nga rrobat e tij, me eren e djerses se tij pastaj e urdheron xhindit poer ate qe kerkon.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 1:59 pm

Si perfundim nga studimi I kesaj rruge qartesohet se;
Xhindi do dhomat te erreta.
Xhindi do erera te keqija
Eshte nga shirku I shfaqur e I hapur ne keto rruge betimi ne xhin ose lutjet e e shumta drejtuar atij.
Xhindi e do te pisten dhe shejtanet afrohen tek njerzit e piste.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 1:59 pm

Mynyra e dyte ;Rruga e therjes

Sjell magjistari zog ose kafshe ose pule ose pellumb me cilesi te caktuara sipas kerkeses se xhindit e ne shumicen e rasteve ne ngjyre te zeze sepse xhindet e pelqejne ngjyren e zeze.Pastaj ther ate pa permendur emrin e allahut net e por permned ndonje emer xhindi dhe lyen me gjakun e saj te semurin e ndonjehere nuk eben kete gje.Pastaj e hedh ate ne rrenoja puse apo vende te shkreta te cilat ne shumicen e rasteve jane vendbanime te xhindeve e nuk pemend emrin e Zotit kur e hedh ate e pastaj kthehet ne shtepin e tij e lexon lexime me kuptime idhujtarie ose mohimi e pastaj urdheron xhindin per ate qe deshiron.
Si perfundim ai ben idhujtari ne kete rruge me dy ceshtje.
E para therja per xhindin eshte e ndaluar sic rane dakort dijetaret e pare.Sigurisht ajo eshte shirk ose idhujtari sepse therja per dike tjeter pervec allahut nuk lejohet per njerzit e as te haje prej saje e jo me te veproje me te.Por megjithate injorantet ne cdo kohe e vend eveprojne kete gje te ndyre.thote Jahje ibn Jahja –me tha Ueheb –S edisa magjistare nxorren uje nga nje burim dhe qe te vazhdonte te dilte uje prej tij theren dicka per xhindet dhe me to ushqyen njerzit.arriti lajmi tek ibn Shihab Ez-Zuhri qe tha.Ai their ashtu qe nuk I lejohet dhe ushqeu me ate qe nuk u lejohet.
Ndaloi I derguari I Allahut nga ngrenia e therjes per xhindeve ne sahihun e muslimit nga hadithi qe trasn Ali ibn Talib se profeti a.s tha “ emallkoi allhu ate qe theri ne emer te dikujt tjeter pervec Allahut”
E dyta Leximi ne permbajtje idhujtarie (shirku) eshte shqiptim ose shkrim me heroglife, gjate kohes kur therret xhindin e ajo permban shirk te hapur sic permend shejik Islam Ibn Tejmije ne shume libra te tij.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 1:59 pm


Mynyra e trete ;Rruga e gjerave te ndyra

Kjo rruge eshte njohur mes magjistareve dhe ai qe merret me te ka me vete nje grup te madh shejtanesh dhe I zbatojne urdherat e e tij sepse ai magjistari qe ben kufer (mohim) eshte ateist.Kjo rruge perbehet si me poshte.Cohet magjistari I mallkuar vesh mbeshtjellje kurani ne kembet e tij ne formen e kepuceve e pastaj futet me ten e banje e fillon e elxon gjera pa kuptim me permbajtje kufri Brenda banjes.Pastaj del ulet ne dhomen e tij e urdheron xhindin poer ate qe do e gjen xhindet ne zbatimin e urdherave te tije te gjitha keto sepse ai mohoi Zotin madheshtor dhe u be vella me vellezerit e tij shejtane.Ai e meriton humbjen e qarte mbi te qofte mallkimi I Zotit te botrave.Kusht per kete lloj magjistari eshte qe te veproj prej gjynaheve te medha pervec atyre qe permendem si veprimi I harameve, veoprim I homseksualeve,imoralite me gra te huaja ose shrajes e Zotit ose fese e te gjitha keto I kenaqin shejtanet prej xhindeve.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 1:59 pm


Mynyra e katerte;Rruga e pislluqeve

Ne kete ruge mnagjistari I amllkuar shkruan sure nga suret e kuranit te nderuar me gjakun e menstruacioneve ose me pislluqe te tjera pastaj lexon gjera te pakuptimta me origjine idhujtarie e shafqet xhindi te cilin e urdheron per ate qe deshiron.e nuk mund te fshihet mohimi ne kete lloj ruge sepse talja me suret e kuranit te nderuar eshte mohim I Allahut me teper qe I shkruan me gjera te pista.Mbrohemi me allahun nga keto gjera te pista dhe kerkojme prej tij ten a e marre shpirtin me besim.amin
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 1:59 pm

Mynyra e peste;Rruga e tenkijes

Ne ket rruge magjistari mallkimi I Allahut qofte mbi te shkruan sure nga suret e kuranit me shkronja te vecuara mbrapsht nga fundi ne fillim.Pastaj fillon te lexoje permbatje idhujtarie e shafqet xhindi te cilit I shfaq kerkesen e tij.Kjo rruge gjithashtu eshte e ndaluar bashke me shirkun dhe mohimin qe permban.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:00 pm

Mynyra e gjashte ;Rruga e tenxhij ose e horoskopit

Tek kjo rruge magjistari kerkon duke vezhguar yjet e vecante e pastaj magjistari lexon gjera te pakuptimta me permbajtje mohimi kundrejt Zotit pastaj fillon te beje levizje te ndryshme sikur po I zbret shpirti I yllit p one te vertete ai adhuron yllin e ben sikur adhuron Zotin ekjo eshte prej llojeve te idhujtarise adhurimi I dikujt tjeter pervec Allahut.Keshtu shejtanet ia plotesojne kerkesat atij emednon magjistari se ylli e ndihmoi ate e genjejne shejtanet e I thojne se kjo magji nuk zgjidhet nese shfaqet perseri ky yll. Ka yje qe shfaqen njehere ne vit dhe ata presin shfaqen e tij pastaj fillojne ti lexojne e ti luten e yllit qe tu zgjidhe magjine.Nuk mund te fshihet dhe ne kete ruge madherimi I krijesave dhe lutjen tek te tjere pervec Zotit dhe kjo eshte idhujtari ose shirk
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:00 pm

Rruga e shtate;Rruga e falltarise duke lexuar pellemben e dores

Ne kete rruge magjistari merr nje femije te vogel qe ska arritur moshen e pjekurise me kusht te jete pa abdes pastaj ia merr pellemben e dores e vizaton nje drejtkendesh ose figure gjometrike dhe shkruan rreth tij gjera te pakuptimta dhe permbajtje idhujtarie. E shkruan net e gjitha anet e figures,pastaj vendos doren e femijes ne mes te drejtkendeshit vaj dhe lule ngjyre blu ose boje blu dhe pastaj vendos flete ne fytyren e femijes e I vendos nje kapele qe te qendroje fleta pastaj mbulohet femija I gjithi me nje rrobe te rende dhe femija shikon ne doren etij.Sigurisht ai nuk e dallon ate sepse eshte erresiree magjistari fillon te lexoje permbajtje idhujtarie e nese femija ndjen se u ndricua vedni dhe shikon nje pamje qe leviz ne doren e tije I thote magjistari femijes.
Cfare shikon? Thote femija-Shoh para meje pamjen e nje burri- thote magjistari –Thuaji atij keshtu dhe keshtu dhe leviz pamja sipas kerkeses dhe ne disa raste I shfaqet pamja si engjell porn e realitet eshte shejtan prej xhindeve.Dhe ne kete rruge perdoren rruge te cilat meritojne denimin e Zotit te cilat permbjane mohim dhe idhujtari.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:00 pm

Mynyra e tete;Ndjekja e gjurmeve

Ne kete rruge I semuri kerkon disa shenja copa nga shamia ose kemisha ose cdo gje tjeter qe mban ere nga djersa e te semurit..Pastaj lidh kete shami ne fund nyje dhe kater gisht larg nyjese kap fort me dore dhe lexon kuran per te mashtruar njerzit dhe mbas leximit te kuranit lexon pjese idhujtarie dhe mohimi me ze te ulet pe rte thirrur xhindet e I thote.-Nese semundja eshte shkak te xhindeve shkurtoje ate e nese eshte semundje per doctor beje ate dhe mat me gishta copen .
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:00 pm

Si perfundim

Mashtrimi I te semurit me lexim kurani ne fillim dhe pastaj lexon pjese kufri ose shirku.Kjo per te menduar I semuri se po e sheron me kuran por ai fshehtas lexon gjera te ndaluara.

Kerkimi ndihme nga xhindet e lutja kushtuar kundrejt tyre jane te gjitha idhujtari
Xhindet genjejne shume enga ta kuptosh se ky xhind eshte I sinqerte apo genjeshtar ne keto ceshtje.kemi provuar shume magjistare endonjeher qene te sinqerte e shum ehre qene genjeshtare saqe na kane ardhe te semuret dhe kane then se I semuri kishte sy.Pasi I lexuam kuran filloi te fliste xhindi tek ai e nuk kishte sy e shume raste te tilla.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:00 pm

Shenjat nga te cilat njihet magjistari
Nese gjen nje shenje te vetme tek ndonje sherues dije se ai eshte magjistar

I kerkon te semurit emrin e nenes ,emrin e tij ose emrin ete jatit.
Merr shenja nga i semuri si rroba floke etj
Nese ther dicka nuk permend emrin e Zotit dhe lyen me gjak te semurin.
Shkruan hiroglife pakuptim
Lexon gjera me kuptim ose pakuptim.
I jep te semurit nje nuske e cila permban brenda thonj zhive shkronja ose numra te pakuptimte.
Urdheron te semurin te vecohet prej njerzve ne shumicen erstave dhe per dyzet dite dhe kjo argumenton se xhindi qe I sehrben magjistarit eshte kristian.
I jep te semurit gjera ti gropose ne toke
I jep fleta te semurit ti djege dhe te tymoset me to.
Belbezon fjale pa kuptim
Ndonjeher magjistari e njfton te semurin per emrin e tij vendin e tij dhe problemin me te cilin erdhi .
I shkruan gjera te vecnata idhujtarie ne nje flete ose I shkruan ne krehof te bardhe dhe e urdheron te seumurin ta trese dhe ta pije
Nese meson se nje person eshte magjistar ki kujdes tek shkurja tek aid he kujto fjalen e Profetit a.s;”Ksuh shkon tek fallxhori dhe beson ate qe ai thote net e vertete e ka mohuar ate qe I zbriti Muhamedit a.s (KURANIN)”
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:04 pm

Gjykimi per magjine ne sheriatin Islam

Tha imam maliku Allahu e meshirofte magjistari qe ben magji e kete nuk e ben pervec atij qe tha Allahu ne kuran
E ata (jehuditë) e kanë ditur se ai që (hodhi librin) e zgjodhi atë (magjinë), ai në botën tjetër nuk ka ndonjë të drejtë (në mëshirën e Zotit). Po ta dinin, ata se për ç'ka e shitën vetveten, ajo është shumë e keqe.(el bekare 102)
Shikoj qe ai qe ben kete gje te vritet tha imam Maliku.
Tha ibn Kudame e meriton magjistari vrasjen. Ekane transmetuar kete Umeri r.a nga Othmni Abdullah ibn Umeri xhundjb ibn Abdullah,xhundel ibn Koab,Kejs ibn Saad, Umer ibn Abdulazis e eshte then nga ebu hanife dhe maliku.

Tha kurtubiu se ka mendime te ndryshme te dijetareve te fikhut ne gjykimin e magjistarit me origjine musliman ndhe ate nga ehli kitabeve.Nese magjistari me origjine muslimane ben magji me fjale qe permbajne kufer(mohim ) ai vritet prej tij nuk kerkohet pendim e nuk I pranohet pendimi sepse aim und te genjeje sic fshehe imoralin qe bensepse allahu e quajti magjine kufer (mohim) ne thenie e Tij ne kuran.
E ata të dy nuk i mësonin askujt (magjinë) para se t'i thonin: "Ne jemi vetëm sprovë, pra mos u bën i pa fé!"(El Bekare 102) kjo eshte thenie e ahmed ibn Hambelit Ebi Theur ishak dhe ebu Hanifes dhe Imam Shafiut

Tha ibn Mundher nes eburri pohon se beri magji me fjale kufri eshte detyre vrasja e tij nese nuk pendohet.Gjithashtu vritet nese fiksohet qarte ose cilesohte fjala e tij kufer.e nese fjalet qe permend kur bven magji nuk kqne permbajtje kufri nuk lejohet vrasja e tij.E nese ndodh tek ai qe I behet magji ndonje dem atehere eshte detyre hakmarrja nje per nje.e nese eshte dicka qe ska hakmarrje per te merret shpagim net e holla.

Tha IBn kethiri thenia se magjistari eshte kafir sic transmeton nje grup prej selefeve sic jane Ahmed ibn Hambeli e disa te tjere ne thenien e Allahut
103. E sikur të kishin besuar ata dhe sikur të ishin ruajtur (prej mëkateve), po të dinin, shpërblimi prej All-llahut do të ishte shumë më i dobishëm(El-Bekare103)
Permbledhje shumica e dijetareve jane per vrasjen e magjistarit per shka te kufrit te tij dhe te keqes qe shkakton ai tek njerzit.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:04 pm

Gjykimi I magjistarit kur eshte prej ehli kitabeve

Tha ebu hanife rrahimullah magjistari vritet kurse maliku thote se nuk vritet vetem nese me magjine e tij vret atehere magjistari vritet po keshtu nese ka bere marrevshje me muslimanet dhe e thyen ate.tha shafiu nuk vritet magjistari elhli kitabeve vetem nese vret me magjine e tij po keshtu ka then dhe ibn kudame.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:04 pm

A lejohet zgjiidhja e magjise me magji

Tha katade I thashe Sied ibn Masejeb Nje burre nuk mund ti afrohet gruas se tij a te shkoj tek magjistari .tha ska problem se duam prej tij rregullim.nuk ndalohet ajo qe ben dobi.
Tha kurtubiu Kane mendime te ndryshme dijetaret A I kerkohet zgjidhja e magjise magjistarit.E lejoi sejid ibn Musejeb ne atom qe permendi buhariu prej tij.Keshtu tha Elmuzni Esh-Shabi;Ska problem nese mjekimi behet ne gjuhen arabe.Hasan el basri tha qe kjo gje eshte e urryer.En-Neshre eshte lloj mjekimi per ate qe mendohet se I eshte bere magji ose e ka kapur xhindi.
Tha ibn Kudame Nese ai qe zgjidh magjine me kuran dhiker dhe betime apo fjale skane problem fetar kjo lejohet por nese behet dicka nga magjia per kete ibn Hambeli nuk u pergjigj.

Tha hafidh Ibn Haxher pergjigjet me thenien e Pejgamberit a.s “En-Neshre eshte nga punet e shejtanit “
Profeti a.s tregon se origjina e saj qe sshte magjia e kush do miresi me te ajo eshte miresi e kush do sherr ajo eshte sherr.tha dihet se –dihet se ajo eshte dy llojesh En-neshre Thashe kjo eshte sakte qe eshte dy llojesh.
E para
En-nushre xhaize e kjo eshte zgjidhja e magjise me kuran Ilaci eshte dhiker sipas sheriatit
E dyta
Eshte En-neshre haram
Kjo eshte zgjidhja e magjise me magji kerkimi ndihme prej shejtaneve afrimi tek ato me lutje drejtuar atyre dhe kenaqa e tyre.E perkete ishte qellimi I thenies se profetit a.s qe ajo eshte prej shejtanit.E ska si lejohet kjo kur e ndaloi profeti a.s me hadithin per shkuarjen tek magjistaret dhe fallxhoret dhe e qartesoi me thenien e tij se kush shkon tek magjistari ose fallxhori dhe I beson atyre e ka mohuar ate qe I zbriti Muhamedit .as .

Tha ibn kijm En-Neshre eshte zgjidhja e magjise se atij qe eshte bere magji dhe kjo eshte dy llojesh.
Zgjidhja e magjise me magji e kjo eshte prej puneve te shejtanit.Ketu ka vlere thenia e hasan el Basrit”afrohet shejtani tek I semuri dhe I semuri tek shejtani me ate qe shejtani e do dhe ia prish pune e tij qe kishte bere me pare tek semuri.Psh Nje xhinde hyn tek nj person dhe pastaj I del ne enderr qe te shkoj tek magjistari I tij dhe qe te sherohet e kur shkon atje xhindi del dhe magjistari perfitoi para nga I semuri.
Zgjidhja e magjise me lexime kurani oise dua drejtuar Zotit e kjo lejohet.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:04 pm

A lejohet mesimi I magjise.

Tha Hafidh Ibn Haxher per thenin e Allahut ne kuran.
E ata të dy nuk i mësonin askujt (magjinë) para se t'i thonin: "Ne jemi vetëm sprovë, pra mos u bën i pa fé!"(El bekare-102)
Na tregohet se mesimi I magjise eshte kufer (mohim).
Tha ibn Kudame te mesuarit e magjise dhe mesimi I saj te tjhereve eshte haram e nuk dime ndonje ndryshim te dijetareve per kete ceshtje.

Ndryshimi mes magjise dhe mrekullive te njerve te mire ose porfeteve a.s.

Tha El Mazeri ndryshimi eshte se magjia eshte thenie dhe veprim gjersa magjistari I plotesohet ajo qe do.El kerame nuk ka nevoje per keto por ndodh kur dikush I thote profeteve.Nese do te beje kete do te besoja.
Tha Hafiz ibn Haxher radakort dijetaret se magjia nuk shfaqet vetem tek nje nejri I shkatarruar dhe qe kerame mrekullia nuk shfaqet tek nje njeri I prishur.
Tha El-Hafidh gjithashtu duhet qe te dihet gjendja e atij qe I shafqet dicka e pazoknte nese eshte I kapur me sheriat me shriat dhe I largohet harameve.ajo shfaqet ne dore dikujt eshte ose mrekulli ose magji por kjo dallohet nga njeriu qe I ndodh.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:04 pm


Vemendje
Nje njeri nuk eshte magjistar nuk di nga feja nuk eshte I kapuir me synet e sheriat e mund te beje gjynahe ose bidate e shfaqen tek ai disa shenja te pazokonta dhe mund te jete bidatci ose adhues varresh.Dhe mund ti bejne shejtanet atij disa gjera te pazakonta ne mynyre qe ti hutojne dhe ti humbin ne rrugen e tyre te drejte duke I dale si zjarr ne nje varr ose duke dale si ylber per ti bere se nje toke mund te jete vend I mire dhe te tjera si keto.


Do te flasim inshallah ne kete kapitull rreth llojeve te magjise,pasojat qe ajo le te I semuri dhe per ilacin per cdo dhiker nga kurani dhe suneti.Ju kujtoj se do te gjeni ne kete kapitull dhe kapituj te tjere perdorimin e ilaceve te cilet jane caktuar ne mynyre te vecante por qe hyjne ne rregulla te pergjithshmeqe u fiksuan ne kuran dhe ne sunet.Dhe mund te gjesh ilac nga libri I Allahut ose ajete nga sure te ndryshme dhe te gjitha keto hyjne ne thenien e Allahut.”Dhe ju zbresim nga kurani ate qe eshte sherim me meshire per besimtaret”(Isra 82)

Ka dijetare qe thone se fillimi I sherimit ketu eshte shikimi shpirteror nga dyshimi shirku poshtersirat dhe ka dijetare qe thojne se sherimi eshte shpirtero dhe fizik bashke.Pastaj argumenti tjeter me I qarte eshte nga Aishe se kur profeti a.s hyri tek ajo kur po mjekonte nje grua dhe po I lexonte asaj profeti a.s tha “Mjekoje ate me librin e Allahut”saktesoi albani.Nese do te shikosh mire kete hadith do te gjesh se Profeti a.s epergjithesoi e nuk e vecoi ajete te percaktuara apo sure te vecanta.Kjo tregon se I gjithe kurani eshte sherim .Nga eksperinca shkencore qe na eshte shafqur shpesh dhe e perseritur del se kurani nuk eshte ilac vetem per magjine , kapjen nga xhindi e smira e syrit por eshte ilac dhe per semundje trupore e fizike.Disa te rinj xheloze ne fe duan qe te sjellin argument te vecanta per cdo ajet qe zgjidhet per sherim nga libri I Allahut per tja lexuar te semureve.Do tju jap atyre te rinjve kete hadith nga Ebi Seid El Hudrij I fiksuar ne sahihu buhari.Ai ishte ne nje udhetim me nje grup sahabesh e zbriten ne nje lugine nga luginat arabe e kerkuan prej banorve te kesaj qe ti pranonin si miq por ata refuzuan.Pastaj kryetarin e kesaj lunge e pickoi gjarpri dhe erdhen tek sahabet dhe thane.A ka prej jush lexues qe sheron.u tha ebu Seidi Jam une por nuk ju ndihmoj derisa ten a jepni shperblim.Pastaj lexoi tek ai qe ishte bickuar I cili u cua si ai I cliruar nga prangat dhe u dhane atyre disa dele si shperblime kur y tkhyen tek profeti a.s Ai .as I tha Nga e dije qe eshte lexim per sherim dhe e pelqeu kete gje.
Nga ky hadith qartesohet se Ebu Seidi nuk priti qe te degjonte ndonje tekst te vecanteqe te fliste per el fatihane qe eshte lexim per sherim. E pastaj Profeti a.s e pelqeu ate.Pejgamberi a.s vendosi rregulla te pergjithshme per cdo lexim e fiksua ne sahihun e muslimit qe disa njerez thane o derguari I allahut ne ishim qe lexonim ne kohen e injorances e profeti a.s u tha “Ska problem nese leximi juaj nuk ka shirk(idhujtari)”trans muslimi
Nga ky hadith nxejrrim se leximi per sherim qofte nga kurani suneti ose ilace.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:05 pm

E para

Magjia e ndarjes

Lexo ajetin 102 e sures bekare
Nga xhabiri ra.a trans se I derguari I Allahut ka thene;- me te vertete Iblisi(shejtani) vendos fronin e tij mbi uje dhe dergon grupe ne drejtime te ndryshme.Dhe me I aferti tek iblisi eshte ai qe bens proven me te madhe.Dhe vjen secili prej tyre dhe thote bera keshtu dhe keshtu.thote nuk lashe gje gjersa I futa ne sherr burrin dhe gruan e tij.Dhe iblisi e afron dhe I jep kiuroren e tij dhe I thote se eshte me I miri.
Eshte pune e magjise per te ndare dy bashkeshorte ose mbjelljen e urretjes mes dy shokeve ose dy ortakeve.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:05 pm

Llojet e saj

Ndarja mes burrit dhe nenes se tij
Ndarja mes babit dhe djalit te tij
Ndarja e dy vellezerve
Ndarja me shokun
Ndarja me ortakun e tij ne tregti
Ndarja mes burrit dhe gruas e kjo eshte me e rrezikshmja dhe e perhapura.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:05 pm

Shenjat e magjise se ndarjes.

Permbysja e gjendjes nga dashuria ne urretje ne mynre te menjehershme
Shtimi I dyshimeve midis tyre
Nuk kerkohet shkaku per dicka qe ndodh
Shkaqet e percarjes I bejne te medha dhe nese ato jane te vogla.
Shikimi I njeri tjetrit me sy tjeter>burri e shikon gruan sit e shemtuar dhe nese ajo eshte nga grate me te bukura.N et evretet shejtani e ben pamjen e saj ne syte e burrit te shemtuar dhe te frikshme.
Ai te cilit iu be magji e urren cdo pune qe ben tjetri.
I semuri e urren vendet ku ulet tjetri dhe shikon partnerin jashte shtepise ndjehet mire e kur ai vjen ne shtepi ndjen ngushtim shpirteror ne gjoks.
Thote Ibn Kethir shkaku I ndarjes mes bashkeshorteve me magji eshte imagjinimi tek burri ose tek gruaja I nje pamjeje ose moral te keq ose gjera qe cojne ne ndarje.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:05 pm

Si ndodh magjia e ndarjes

Shkon personi tek magjistarie I kerkon atij qe te ndaje filanin e gruan e tij dhe magjistari I kerkon atij emrin e burrit per te cilin deshiron ti behet magjia emrin e nenes se tij pastaj kerkon ndonje shenje prej tij (floke kapele rroba)e pastj e ben magjine dhe e urdheron ate qe tia hedhi magjine ne dicka qe ha nose ai e pin ose nga llojet e saj e vendos ne ndonje vend ne shtepi.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:05 pm

Ilaci eshte tre faza

E para ;Te pergatitet nje ambjent besimi te sakte te nxjerri fotogarfite nga shtepia kur kryhet mjekimi gjersa net e te hyjne engjejt.ti heqi I semuri hajmalite dhe nuskat qe ka I semuri dhe ti djege.
Zbrazja e vendit nga veglat dhe muzika.
Te jete pa harame ne trup
Ti jepen te semurit dhe familjes se tij mesime per akiden qe te lidhin zemrat me Allahun dhe jo me njerzit ose krijesat.
Percaktimi I gjendjes duke I bere disa pyetje te semurit qe te bindesh per shenjat nese jane te gjitha ose shumica e tyre
Psh
A e shikon bashkeshoretin ndonjahere ne pamje te shemtuar?
A bini ne kundershtime midis jush per gjera te vogla?
A ndihesh e qete kur ai eshte jashte dhe kur vjen ai ndjen ngushtim ne shpirt?
A ngelet I pakenaqur nga marredheniet seksuale me bashkeshorten?
Ndonjehere ndonjeri nga bashkeshortet ka shqetesime ne gjume dhe shikon enderra te keqija?
Vazhdon me pyetje e nese gjen tek ai shenja vazhdon me mjekimin.

Merr Abdes para mjekimit e urdhero dhe te semurin te marri abdes me ty.
Nese I semuri eshte femer mos fillo mjekimin gjersa te mbulohet sipas sheriatit islam dhe duhet qe te jete dikush nga te afermit e saj present.
Thuaj La haule ue la ku-uete il-la bil-lah(ska ndryshim dhe fuqi pa ndihmen e Allahut)
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:06 pm

E dyta; Mjekimi
Vendos doren tek koka e semurit dhe lexon kuran me ze.
“Eudhu bil-lahi minesh-shejatnirr-rraxhim min hemzihi ue nefhihi nefthihi Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim


Lexo
Suren el fatiha
Bismil-Lahirr-rrahmanirr-rrahim
4 ajetet e par ate sures El-Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetin 102 e suren El Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 163-164 e sures El Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Pastaj ajetin 255 te syres El-Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Pastaj ajetin 285-286 te sures El Bekare
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 18-19 te sures Ali Imran
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 54-56 te syres El-Arafe
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 117-122 te syres el-Arafe (I perserit keto shume here sidomos ajetin 120 30 here)
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 81-82 te sures Junus( e kete e perserit shume)
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetin 69 te sures Taha ( edhe kete e perserit shume)
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetin 115-118 te sures Muminun
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 1-10 te sures Saffate
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 29-32 te sures Ah-kaf
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 33-36 vte sures Rrahman
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 21-24 te sures El Hasher
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Ajetet 1-9 te sures Xhin
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Suren ihalas
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Suren Felek
Pastaj Eudhu bil lahi minesh shejtanirr rraxhim …………….
Suren En-Nas
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:06 pm


Pas leximit te ketyre ne veshin e te semurit me ze te larte dhe tertil do te ndodhesh ne tri gjendje.
1) mundet qe I semuri te rrezohet ne toke e te flase xhindi me gjuhen e te semurit I cili eshte future me magji ne trupin e tije punohet me ket xhind sic punohet me magjine eshte permendur kjo tek libri El-Uihaje.
Por eshte detyre ta pyesesh xhindin per disa pyetje.
Si e ke emrin?Cila eshte feja jote? E ketu punon siopas fese se xhindit dhe I shpjegon atij islamin e nese eshte musliman I qartesohet atij se ajo qe po ben eshte ne kundershtim me kuranine nuk lejohet.(kujdes shume here xhindet genjejne)
2)E pyet per vendin e magjise port e mos besosh ate derisa ta saktesosh thenien e tij.E nese thote se magjia eshte ne filan vend dergo ta nxjerrin andej .
3)Ta pyesesh eshte vetme kjo magji apo ka dhe tjeter e nese ka tjeter kerkon qe ta tregoje .
Ndonjehere te thote xhindi se filan person eshte ai qe shkoi magjistari per te bere magjine.ne kete rast mos I beso sepse ai do te fuse armiqesi mes njerzve sepse deshira e tij eshte e refuzuar me sheriat dhe nuk I merret per baze deshmia e keqa e tij duket ne sherbimin qe I ben magjistarit sic thote allahu ne kuran
6. O ju që keni besuar, nëse ndonjë i pandërgjegjshëm u sjell ndonjë lajm, ju shqyrtojeni mirë, ashtu që të mos e goditni ndonjë popull pa e ditur realitetin, e pastaj të pendoheni për atë që keni bërë(huxhurat-6)
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:06 pm

E nese u lajmerove per vendin e magjise dhe e nxorre ate lexo nje nga keto ajete.
Ajetin 117-122 El Araf
Ajetin 81-92 Junus
Ajetin 69 Taha

E lexon keto ajete ne nje ene me uje ne mynyre qe pikat e ujit qe dalin nga goja te bien brenda ne ene epastaj e pie kete I semuri.Nese xhindi te ka then se I semuri e ka pi magjine atehere pyete te semurin nese ndjen dhimbje te forta ne bark.nese pohon xhindi eshte treguar I sinqerte e nese jo xhindi genjen.
Nese qartesohet sinqeriteti I xhindit te biesh dakort me te per te dale nga I semuri e mos ktheht me tek aid he ti do e prishesh magjine me lejen e Zotit.pastaj lexon ne uje ajetet e meparshme e shton net e ajetin e sures bekare 102) Secilin ajete e lexon shatet here pastaj I semuri pi nga ky uje 7 dite ne mengjes e pasdite.(kjo kur xhindi thote se I semuri ka pire magjine)
Nese xhindi thote se I semuri e shkeli magjine ose iu be atij ne shenje ose ne floke rroba etj ne kete gjendje lexon ne uje ajetet e merparshme dhe e pi I semuri dhe lahet me te jashte ujrave te kanaleve te zeza edhe e shton kete per shtate dite derisa te iki dhimbja e barkut.pastaj e urdheron xhindin te dali e mos kthehet perseri tek aid he ti marresh premtim atij e at urdherosh ate qe te dale.e kthehet I semuri mbas nje jave dhe I lexon prape kuran e nese nuk ndjen gje themi elhamdulilah(falenderimi I tokojne Allahut) qe magjia u prish e nese rrezohet I semuri praqpe xhindi eshte genjeshtar dhe nuk ka daqle.Pyete perse nuk dole e puno me butesi me te e nese pergjigjet elhamdulilah e nese nuk pergjigjet lexo Kuran ose perdor froma ndeshkimi per te(xhindin) enese nuk rrezohet I semuri e ka marrje mends hose dridhje jepi nje kasete ku eshte incizuar ajeti 255 I sures el bekare I perseritur shume shpesh.kete kasete e degjon cdo dite nga tre here per nje muaj te plote.Vjen pa nje muaji e I lexon atij e do jete sheruar inshallah net e kundert I incizon atij nje kasete me suren Safat Jasin Duhan Xhin e I degjon 3 ehere cdo dite gjate 2 javeve e do te sherohet me lejen e Allahut ense jo I perseritet atij degjimi I kasetes.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 2 e 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi