Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Faqja 3 e 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:06 pm

E dyta gjate leximit mundet qe I semuri te ndjeje marrje mendsh dridhje ose shkund trupin ose dhimbje koke porn e kete rast ai nuk rrezohet ne toke.ja perserit leximin ter here e nese ai rrezohet ne toke vazhdon sin e gjendjen a paree nese praqpe nuk rrezohetpor fillon dhimbjet e dridhjet dhe dhimbja e koes pakesohet lexoi atij kuran 3ose 7 ose 9 dite do te sherohet me lejen e Zotit.
Nese nuk plotesohet sherimi vazhdon si me poshte
Incizon ne kasete per te suren Es-Safat te plote nje here dhe ajetin kursij ose 255 te sures Bekare te perseritur ne kasete dhe e degjon 3 here ne dite
Te fali namzet me xhemat.
Pas namazit te sabahut te thote “La ilahe il-lall-llah uadehu le sherike leh lehul mulku ue lehul hamdu ue hu-ue al-la kul-li shein Kadir “100 here per gjate nje muaji duke e ndjekur me vemendje.Nese 10 -15 ditet e para do ti shtohet dhimbja pastaj do ti pakesohet gradualisht ne fund te muajit atehere do ti lexosh kuran dhe ska per te ndjere gje dhe inshalla magjia do jete prishur.
Ne rast qe dhimbja e shumte vazhdon deri ne fund te muajit bashke me ngushtim gjoksi ne kete rast te vije tek kenduesi I kuranit dhe ti lexosh kuran tre here ne dite e do bjeri ne toke inshalla pastaj vepro si ne gjendjen e pare qe e permendem me lart.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:06 pm

E treta Nese I semuri nuk ndejn aasgje ne kete rast e pyet ate per shenjat e nese nuk gjen shumicen e shenjave te ndodhura atehere ky I semure nuk eshte me magji.Por nese eshte I semure dhe mundesh ta bindesh qe ti lexosh kuran tre here ne dite dhe inshalla do sherohet por dhe I semuri duhet te beje dhiker dhe ta permndi allahun gjate dites sidomos duate e mengjesit dhe mbremjes.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:06 pm

Gjendja pas mjekimit

Nese Allahu e sheron ate ne duart e tua e ai e ndejn shendetin atehere falendero Allahun I cili te ndihmoi ne kete gje dhe te shtosh thjeshtesine ndaj allahut e mos jete kjo shakk per shtimin e mendjemadhesise sic thote Allahu ne kuran
7. Dhe (përkujtoni) kur Zoti juaj njoftoi bindshëm: "Nëse falënderoni, do t'ua shtoj të mirat, e nëse përbuzni, s'ka dyshim, dënimi Im është i vështirë!"(Ibrahim 7)

Mundet qe te perseritet magjia sepse shume nga magjistaret ose ato qe u bejne magji njerzve kur e shikojne se I semuri u sherua shkojne prape te magjistaret te beje prape magji e per kete detyre eshte per te semurin te beje keto gjera.
Te vazhdoje te falet rregullisht sidomos me xhemat
Te mos degjoje shume ,,kenge ose muzike
Te rrije me abdes para gjumit dhe gjate dite dhe te lexoje ajetin 255 para gjumit.
Thenia bismilah tek cdo veprim qe kryen.pas falejes se sabahut dhe akshamit te thote “La ilahe il-lall-llah uadehu le sherike leh lehul mulku ue lehul hamdu ue hu-ue al-la kul-li shein Kadir “100 here
Te mos I shkoje dite pa lexuar dicka nga kurani ose te degjoje prej tij
Te shoqeroeht me besimtare
Te beje rregullisht dhikrin(lutejet) e mengjesit dhe mbremjes (shiko tek mburoja muslimanit)
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:07 pm

SHEMBUJ TE MJEKIMIT TE MAGJISE SE NDARJES

I PARI XHINDI SHUAKAN

Ishte kjo grua qe urrente shume burrin saj dhe shenja e magjise tek ajo dukeshin hapur saqe ndiente neveri nga shtepia e burrit te saj dhe nga vete burri dhe e shihte burrin me nje pamje te frikshme sit e sihte egersire.pastaj burri I saj e coi tek nje mjek qe mjekonte dhe foli xhindi dhe tha qe erdha me ane te magjise dhe qellimi I tij ishte ndarja mes burrit dhe gruas.Mjeku e rrahu shume xhindin por ai nuk u pergjigj gjersa burri I saj qau ……..Se fundi xhindi I kerkoi burrit ta ndante gruan qofte dhe njehere te vetme dhe ai keshtu beri.gruaja u sherua per nje jave dhe buri e mori prape ne shtepi.Pastaj xhindi iu kthye asaj prape e burri e solli tek mjeku.Kur I lexoi asaj kuran u rrezua ne toke dhe ndodhi ky dialog qe do ta pemdnim midis mjekut dhe xhindit;
Si e ke emrin
Tha shuakan
Thashe –Cila eshte feja jote?
Tha- Kristian
I thashe -Pse hyre tek ajo?
Tha- per ti ndare mes saj dhe burrit te saj
I thashe –do te them dicka nes epranon falenderimi I takon Allahut enese jo ti do zgjedhesh
Tha –Mos e lodh veten kot se nuk dal nga ajo se ka shkuar dhe filani dhe tek filani dhe nuk mundem.
I thashe une kerkoj te dalesh prej saj.
Tha -Atehere cfare do?
I thashe dua te flas per islamin nese e pranon elhamdulilah e nese jo dhune nuk ka ne fe.pastaj I fola per islamin xhindit dhe e e pranoi.
I thashe –e pranove islamin vertet apo do na mashtrosh
Tha-Ti nuk mund te me detyrosh per gje e pranova islamin nga zemra por ……
I thashe –Cfare?
Tani shikoj ne grumbull xhindesh mosbesimtare qe kerkojne te me kercenojne te me vrasin.
I thashe –kjo eshte thjeshte nese me qarteson se e pranove islamin nga zemra do te jap nje arme te forte qe me perdorimin e saj nuk mund te afrohet asnje prej tyre.
Tha- Ma jep tani!
I thashe jo gjersa te plotesohet kerkesa jone.
Tha cfaredo pas kesaj.
I thashe nese pranove islamin prej plotesimit te pendimit eshte largimi nga padrejtesia e te dalesh nga kjo grua.
Tha po e pranova islamin dhe sit e largohem nga magjistari
I thashe kjo eshte e thjeshte nese bie dakort me ne per te
Tha –Po
I thashe atehere me thuaj ku eshte vendi I magjise?
Tha- ne vendin ku banon gruaja por une nuk mund ta saktesoj vendin e magjise sepse eshte nje xhind qe merret me ruajtjen e saj dhe sa e meson se u mesua vendi I saj e transferon ne nje vend tjeter.
I thashe prej sa kohesh punon per kjete magjistar.
Qe prej 10 vjetesh dhe kam hyre tek tre gra te tjera para kesaj gruaje.pastai na tregoi historine ketyre grave.
Kur me saktesoi se ishte e sinqerte I thashe se lexo ajetin 255 te sures bekare dhe ste afrohen me shejtanet mosbesimtare.
Po tha kete e di seps egruaj e perseriste shpesh.
Pastaj I kenduam ujit kuran dhe e hudhem ne shtepi dis apika prej tij dhe keshtu me lejen e Zotit gruaja u be mire.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:07 pm

Rasti I dyte
Xhindi vendosi magjine ne jastek

Erdhi burri dhe me tha –qe kur u martova me te kemi mosmarreveshje shume dhe me urren shume.nuk duron dot nga une asnje fjale te vetme dhe deshiron ndarjen nga une.Eshte e qete kur une nuk jam ne shtepi dhe kur futem une ajo ndjen ngushtim dhe e trupi I saj ndjehet zjarr nga inati.Kur e vura te degjonte kuran iu mpine gjymtyret dhe ndjeu ngsuhtim gjoksi e dhimbje koke por nuk u rrezua.i dhashe disa kaseta me sure nga kurani dhe I thashe ti lexonte per 45 dite e pastaj te kthehej prape.pas kesaj kohe erdhi burri I saj e tha.me ndodhi dicka e cuditshme
Thashe cfare ndodhi? Tha mbasi mbaroi koha e caktuar donin te vinim tek ty por ajo u rrezua ne toke dhe foli xhindi dhe tha .Do ju lajmeroj per cdo gje vetem, mos shkoni tek mjekudhe filloi te tregoje.une erdha tek ajo me ane te magjise.nese doni te dini per sinqeritetin tim silleni ate jastek ne dhome.hapeni ate dhe do te gjeni magjine Brenda tij.dhe e hapem dhe gjetem Brenda saj nje leter me shkronja pastaj na tha qe ta djegim qe te prishet magjia une do daal nga ajo dhe nuk kthehem me tek ajo me kusht qe ti shfaqem asaj.Pas nje muaji grua u semur prape dhe shkuan tek mjeku.kur fillova te kerkoj mbrotje tek Allahu prej shejtani u rrezua grua ne toke dhe ndodhi dialogu si me poshte.
I thashe o genjeshtar pse u ktheve perseri
Tha do te them cdo gje por vetem mos me qello.
Po une tha I genjeva ato dhe e vendosa fleten tek jastiku qe te me besonin dhe mos dilja prej saj.
I thashe atehere ua bere me hile
Me tha po cfare te bej jam I lidhur me magji
I thashe ti musliman je
Po me tha xhindi
I thashe –nuk lejohet per muslimanin qe te punoje me magjistarin se kjo eshte e ndaluar dhe eshte nga gjynahet e medha.A e beson xhenetin
Po me tha .
I thashe atehere lere magjine e te shkosh me besimtaret se rruga e magjise eshte rruga e vuajtjes ne dynja dhe e xhehenemit ne ahiret
Tha –Por si behet kur ai eshte I plotfuqishem mbi mua.
I thaseh .Po ai eshte I plotfuqishem mbi ty me kundershtimet e tua kundrejt Zotit por nese pendohesh Allahu nuk I ben rruge mbi ty.
Tha u pendova tek e Allahu e do dal e nuk do te kthehem me tek kjo.Pastaj u betua per allahun e doli pas disa kohesh erdhi burri dhe me pergezoi dhe kjo e mire ishte vetem prej Allahut te plotfuqishem qe e ka bere kuranin sherim per njerzit dhe arme kundrejt xhindeve dhe shejtaneve.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:07 pm

Rasti I trete
Gjendja e tretet qe mjekova para se te shkruaja kete liber.

Erdhi burri I saj dhe tha.Ajo me urren e nuk do te jetoje me mua edhe pse une e dua ate.Kjo erdhi krejt parpitur.
Kur degjoi kuran u rrezua dhe ndodhi dialogue si me poshte.
A je ti musliman?
Tha –Po jam musliman.
I thashe –Pse hyre tek kjo grua?
Me tha –Erdha nga rruga e magjise me nje shihse parfumi qe kishte ajo.Kisha nje fare kohe qe e e ndiqja dhe kur gjeta rastin hyra tek ajo(Eshte detyre tju terheq vemendjen se magjistari e dergon xhindin tek ai qe I behet magji e xhindi e ndjek ate qe I behet magjia gjersa gjen rastin e futet.
Rastet e futjes se xhindit jane kater
1)Frika e madhe
2) nevrikosja e madhe
3)Mospermendja e Zotit
4)Ndjekja e psheve dhe e deshirave ne kundershtim me fene.
Nese njeriu eshte nga keto gjendje mundet ti futet xhindi tek ai por dhe nese eshte nje nga tre gjendjet por kujton Zotin nuk mundet xhindi te hyje tek ai person.Sic kane then shume xhinde qe kane qene te sinqerte nese njeriu ne castin qe xhindi do te hyje tek ai kujton Zotin atehere xhindi digjet dhe casti I hyrjes se xhindit ne trupin e njeriut eshte me I veshtiri cast ne jeten e xhindit.
Tha xhindi-Kjo grua eshte mejre dhe e mire.
I thashe atehere dil prej saj si bindje ndaj Zotit e emos u kthe me tek ajo.
Tha me kusht qe te ndaje burrin.
I thashe –Kushti jot nuk pranohet ose do te dales hose do te demtojme.
Tha prit do dal.dhe doli dhe falenderimi I takon allahut e nuk ka force pervec forces se Tij.Pastaj u qartesua burri qe fjala e xhindit se filanja e beri magjine eshte e papranueshme dhe se xhindet genjejne qe te ndajne njerzit e kije frike Zotin e mos I beso fjaleve te tyre dhe magjistarit.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:07 pm


Rasti katert
Xhindi donte te hynte tek mjeku

Ma solli burri I saj e me kujtoi qe gruaja e tij e urrnete shume dhe qetesohej kur ai nuk ndodhej ne shtepi.Kur e pieta per shanjat mu qartesua se asaj I kishin bere magji per ndarje.Kur degjoi kendimin e kuranit u rrezua ne toke dhe foli xhindi me gojen e saj si me poshte.
Mjaft se me dogje.
I thashe si e ke emrin?
Nuk ta tregoj emrin –me tha.
I thashe –Kush eshte feja jote?
Tha islami.
I thashe a lejohet per muslimanin te ndeshkoje muslimanet.
Tha –Une e dua ate e nuk e ndeshkoj por dua qe te largohet prej burrit te saj.
I thashe do tin dash at ate dy?
Me tha –Po.

I thashe nuk te lejohet kjo dil prej saj si bindje ndaj Allahut.
Tha Jo … une e dua ate.
I thashe –Ajo te urren ty.
Tha jo ajo me do mua.
I thashe genjen! Ajo te urren ty dhe erdhi ketu qe te nxjerre prej trupit te saj.
Tha –Nuk dal.Thashe do te djeg me kuran me ndihmen dhe forcen e Allahut.
Pastaj I lexove ajete nga kurani dhe bertiti.
I thashe dil.
Po do dal me kusht tha.
I thashe kush eshte kushti?
Te dal prej saj e te hyj tek ti.
I thashe –Ska problem dil prej saj dhe hyj tek une nese mundesh.Ndejti disa momente dhe filloi te qaje.
I thashe cfare te bent e qash?
Me tha-Sepse sot ne mengjes the “La ilahe il-lall-llah uadehu le sherike leh lehul mulku ue lehul hamdu ue hu-ue al-la kul-li shein Kadir “100 here.
I thashe te verteten ka then I derguari I Allahut se kush thote 100 here ne dite kete ka shperblim sikur liroi 10 rober I shkruhen 100 te mira dhe fshihen 100 te keqija dhe eshte I mbrojtur nga shejtani ate dite gjersa te ngryeset dhe nuk vjen burre me I mire tek Allahu pervec atij qe ia kalon ketij.
Pastaj I thashe te dilte prej saj.U betua qe nuk do te futej me dhe miresia I takon vetem Allahut.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:07 pm

E dyta magjia e dashurise


Thote profeti .as “ me te vertete Erreika dhe hajmalite dhe tiutele eshte idhujtari.”Thote Ibn Kethiri eT-Tutele eshte ajo qe ben gruaja te doje burrin e saj me ane te magjise qe profeti .a s e quajti idhujtari ose shirk per shkak tebesimit qe kjo magji ndryshon ate qe caktoi Zoti.Dua tju terheq vemendjen se “Erreika” permendet ne hadithin e siperm eshte ajo qe behet nga ndihma e xhindeve e shejtaneve qe hyjne ne idhujtari ndersa leximi me kuran lutje dhiker ose permendje te Zotit jane te lejuar sipas islamit nga gjithe dijetaret e tij .
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:08 pm

Shenjat e magjise se dashurise
Dashuri e tepruar
Deshire e madhe per shtimin e marredhenieve seksuale
Nuk qendron dot pa te
Gezohet shume kur e shikon ate
Burri I bindet qorrazi per cdo gje
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:08 pm

Si ndodh magjia e dashurise

Shume here ndodh percarje midis burrit dhe gruas por menjehere grate kthehen ne gjendje te zakonshme.Ka gra qe nuk durojne keto gjera dhe shpejtojne tek magjistaret qe te bejne magji e te fusin dashuri midis burrave te tyre.Kjo eshte prej mohimit ose pakesimit te fese dhe injorances qe kane keto gra sepse kjo eshte e ndaluar dhe nuk lehohet .Kerkon magjistari prej tyre shenje nga burri me ksuht qe ti vije era e djerses pra mos jete lare pastaj e merr e fryn ne to e lidh dhe kendon tek ajo fjale magjie dhe e urdheron gruan ta groposi ne ndonje vend te shkrete ose I ben magji ne uje ose ne ushqim e me e forte eshte me gjera te qelbura ose me gjakun e menstruacioneve.Pastaj e urdheron ate ta vendosi bruit ne ushqim pije ose parfumin e tij.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:08 pm


Ndonjehere ndodh edhe keshtu

Ndonjeher semuret burri per shka te ksaj magjie
Ndonjehere magjia kthehet net e kundertburri urren gruan e tij ose do grate e tjera si rezultat I injorances se shume magjistareve.
Ndonjeher gruaja I ben magji qe burri te urreje cdo grua dhe te doje vetem kete dhe shfaqet tek burri urrejtja e tij ndaj nenes moteres e grave te tjera.
Ndonjehere burri urren cdo grua dhe gruan e tij dhe e ndan.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:08 pm

Shkaqet e magjise se dashuirise

Ndodhja e percarjes se bashkeshorteve
Gruaja lakmon pasurine burrit sidomos kur ai eshte I pasur
Ndjenja e gruas se burri do martohet me dike tjeter ose do te tradhetoje.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:08 pm

Magjia e lejuar

Kete keshille ja prezantojme gruas muslimane.keshilla eshte qe ajo ta magjpsi burrin e saj me ate qe ja lejoi sheriati dhe Allahu.Keshtu gruaja duhet qe zbukurimet e saj ta beje vetem para burrit te vet e mos ti bjeri atij ne sy kur eshte e parregulluar e mos ndjej ai dicka tek ajo te padeshiruar e te ndjej tek ajo ere te kendshme buzeqeshje,fjale te embla,lidhje te mira,ruatje te pasurise te nderit kundejsen ndaj tij dhe femijeve dhe te kete kujdes ne kundershtimet ndaj tij dhe kundershtimet ndaj Allahut.ne kohen e sotme gjen kundershtime te shumta ne kete ceshtje.Shikon grate sot se kur adlin zbukurohen mire sikur te ishte ne ditne e pare te marteses e kur kthen ne shtepi I largojne zbukurimet e tyre e I vendosin neper sirtare.Dhe burri I shkrete qe ia blen keto zbukurime e ka te ndaluar ti shikoje ato e te kenaqet me to ne trupin e saj.Ajo I rri burrit ne shtepi vetem me roba shtepie dhe vjen prej saj era guxhine ose rroba.nese llogjikon gruaja do ta kuptoje qe burri I saj ka me shume te drejte per ato bukuri.E nese del burri ne pune shpejto qe te mbarosh punet e shtepise e pastaj lahu e rregullohu dhe prite ateE.E nese erdhi nga puna shikon para tij gruan e bukur ushqimin te gatshme shtepine paster do te doje me shume te rrije ne shtepin e tij dhe afer saj.Kurse kur gruaja e tij nuk zbukurohet atehere grate e botes I duken me te bukura dhe rri gjithe diten e naten neper klube .Pra kjo eshte magjia e lejuar.Ne vecanti qellimin eben per hire te Allahut ne zbukurimin per burrin ndihmen e tij per largimin nga shikimi ne haram .Prandaj llogjikoi keto fjale se jane te cmuara.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:09 pm


Mjekimi I magjise se dashurise

I lexon te semurit lexim nga kurani qe permendem me pare tek mjekimi I magjise se ndarjes.Faza e dyte duke hequr nga rradhitja ajetin 102 te sures El-Bekare e vendos Ajetet 14-16 te sures Tekathur
Ne shumicen e rasteve I semuri nuk rrezohet ne toke por ndien mpirje te gjymyreve ose dhimbje koke ose ngushtim gjoksi ose dhimbje te forta ne bark.vecanerisht kur magjine e ka pire ose do te vjelle kur ndien dhimbje barku dick ate verdhe ose te kuqe ose te zeze atehere magjia eshte prishur dhe falenderimi I tak0on Allahut ene te kunderten nese nuk e vjell I kendon nje ene me uje dhe te pije nga ky uje tre jave ose me shume gjersa te prishet magjia .Keto ajane ajetet
Ajetet81-82 te sures Junus
Ajetet117-122 te sures el Araf
Ajeti 69 te sures Taha
Ajeti 255 te sures bekare
I lexon keto ne uje dhe ti ije personi ujin derisa te sherohet.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:09 pm

Shembujt te mjekimit te magjise se dashurise

Gruaj terhiqte burrin pas vetes

Me erdhi ky burre e me tha qe ishte normal me gruan e tij e qe prej nje muaji po bej gjera te cuditshme e te huaja.
Thote-Nuk duroj dot pa gruan time asnje cast saqe kur jam ne pune mendoj shume per te e kur kthehem ne shtepi para cdo gjeje dua te shikoj ate.kur jam ulur me miqte e mi I le ata kohe pas kohe e shkoj te shikoj ate ne shtepi.kam xhelozi per te sa ska me shume.Kam shtauar marredhniet me te .Nese hyn ne guzhine hyj pas saj kur fshin ajo shtepine edhe une shkoj pas saj.Nuk po kuptoj se cfare po me ndodh nese me kerkon dicka ia ploteosj dhe e zbatoj ate.Pastaj I lexova ne uje nga kurani dhe urdherova te pije dhe te lahet me te per 3 jave e pastaj te kthehet por pa e ditur gruaja per kete.Pas disa kohe u kthye e me tha qe gjerat me lehtesuan por nuk mbruan plotesisht.I perserita atij ilacin dhe falenderimi I takon Allahut dhe ska force tjeter pervec Tij dhe u be shume mire.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:09 pm

Magjia e imagjinimit

Ajeti 115-122 el Araf

115. Ata (magjistarët) thanë: "O Musa, (zgjidh) ose do të hedhish ti, ose ne po hedhim?"
116. Ai (Musai) tha: "Hidhni ju"! E kur hodhën ata (shkopinj e litarë), magjepsën sytë e njerëzve, i frikësuan ata dhe sollën një magji të madhe.
117. E Ne e frymëzuam Musain (duke i thënë): "Hidhe shkopin tënd!" Kur qe, ai gëlltiste atë që kishin magjepsur.
118. Atëherë u dëshmua e vërteta dhe u zhduk ajo që kishin përgatitur.
119. Aty u mundën ata (magjistarët dhe faraoni) dhe u kthyen të poshtëruar.
120. E magjistarët u hodhën (u përulën) në sexhde.
121. Dhe thanë: "Ne i besuam Zotit të gjithësisë,
122. Zotit të Musait dhe të Harunit!"

Ajetet 65-66 te syres Taha
65. Ata thanë: "O Musa, do të hedhësh ti apo ne po hedhim të parët?"
66. Ai (Musai) tha: "Jo, hidhni ju!" Kur ja, atij iu duk se nga ajo magji e tyre litarët dhe shkopinjtë lëviznin (si gjarpërinj).
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:09 pm


Shenjat e magjise se imagjinates

Shikon njeriu nje gje te palevizshme sikur leviz dhe ate qe leviz sikur nuk leviz
E shikon te voglin te mad hose te madhin te voge;
Shikon gjerat sic jane net e vertet si njerez qe pane litarin se gjerperinj ose ngritje sendesh ne ajer etj si keto
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:10 pm

Si ndodh magjia e imagjinimit?

Magjistari merr dicak qe njerzit e shohin e pastaj lexon kenime me kuptime idhujtarie e pastaj e ndihmojne xhindet qe te beje kete magji dhe ti duket njerzve se dciak po ecen ose po leviz.
Me tregoi dikush qe pa magjistarin qe vendosi nje veze pastaje beri vezen te rrotullohej me shpejtesi.Nje tjeter tha se pa nje magjistar qe mori dy gure e pastaj I beri qe keto guret te perplaseshin vete me njeri tjeterin sikur deshte.Keto te gjitha I perdor magjistari ose ti marr njerzve pasurine ose te tregoje se eshte professional e I cuditshme e ka fuqi mbinatyrore.e keto maggji magjistari e fut dhe ne ndonje magji tjeter si psh magjine ndrjes e ben burrin te shemtuar ne syte e gruas ose anasjelltas.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:10 pm


Prishja e magjise se imagjinimit me cdo gje qe largon shejatnet prej xhindeve.
Kendimi I ezanit
Leximi I ajetit 255 te sures ElBekare
Permendja e duave qe largojune shejtanin dhe qenbdrimi me abdes>nes ei ben keto dhe nuk prishet magjia atehere kjo eshte numer shpejtesie e shkathesise se duarve e jo magji.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:10 pm

Shembuj e prishjes se magjise se imagjinimit

Magjistari e bente kuraninte rrotullohej.Ishte nje magjistar ne nje fshat e e merrte kuranin e lidhte me nje fije e thoshte para njerzve rrotullohu majtas ose djathtas dhe kjo gje ndodhte.e pane njerzit dhe filluan ti besonon jo si magjistar vecanerisht pse ai kete gje e bente me kuranin sepse qe perhapur tek ato qe shejtanet nuk I afrohen kuranit ta prekin.Kur degjova kete shkova une dhe nje djale I ri e kam qene ne ate kohe ne shkollen e mesme .E sfidova ate qe e bente kete veper me kuranin e njerzit u cuditen.e mori fijen e lidhi prape.E mora shokun tim e I thashe qe uli prane atij dhe lexoi kuran ajetin 255 te sures el bekare .Edxhe une u ula ne anen tjeter filluam te lexonim me vete e njerzit u ulen..Ne ate kohe burri po ndejnte shqetesim dhe mezi po mundohej ta bente kete veper qe me pare e kishte bere dhe turperoi Allahu ne syte e te gjitheve sepse ky jobesimtar I bente magji njerzve duke u tallur me librin e Allahut e keshtu shejtanet I mashtronin njerzit duke e luajtur kuranin.Por llahu e ka prure librin e tij per ta praktikuar njerzit dhe me leximin e tij ti mposhte magjistaret dhe mosbesuesit.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:20 pm

E katerta magjia e cmendurise

Nga harixhe ibn Salt tran e ky nga xhahi I tij qe shkoi tek pejgamberi a.s dhe pranoi Islamin e kthye tek populli I tij , shkoi nje burre I lidhur me hekra e at ate familjes I thane na thane se shoku juaj erdhi me miresi .A keni ndonje gje qe ta mjekoni kete?i lexova atij El Fatihane dhe e sheroi Allahu e me dhane 100 dele.E shkova tek pejgamberi .as e I thashe .E profeti .as me tha se a the dicka tjeter pervec El Fatihase .I thashe –JO. Me tha merri ato se ti nuk hengrenga kendimi me kuran por ti hengre nga kendimi me hallall ( dhe se dhurata lejohet)Ne nje transmetim tjeter I lexoi El-Fatihane tre dite mengjes e mbremje.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:21 pm

Shenjat e magjise se cmendurise

Humbet mendjen gjithmone dhe ka harrese te forte
Flat fjale te palidhura
Ngre shikimin lart ne qiell (si ai qe eshte ne prag te vdekjes)
Nuk mund te qendroje ne nje vend
Nuk mund te punoje ne nje pune
Mosdhenia e perparesi paraqitjes se jashtme
E ne raste niset e cen pa e ditur se ku.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:21 pm


Si ndodh kjo magji

Xhidni punon me magjistarin e hyn tek personi si semure dhe perqendrohet ne trurin e tij sic e urdheron magjistari.Pastaj ushtron presion ne boten e tij te trurit sidomos ne sitemin te mendimit dhe kujteses ose vepron me to me raste .keshtu shfaqen shenja tek I semuri.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:21 pm

Mjekimi kesaj magjie

I lexohen kendimet qe permendem tek magjite e meparshme
Nese rrezohet ne toke punon me te sikur e qartesuam me pare .nese nuk rrezohet I perserit kendimin tre here ose me shume e nese prape nuk rrezohet I jep nje kasete me suret e e kendimit qe permendem tek magjia e ndarjes ose me ekto sure.
Sure Elbekare Hud El hixhr Es-Safat Kaf ,Rrahman, El Mulk, el Xhin, el Eala, El Humeze, El Kafirun El-Felak , En-Nas duke pas kujdes se I semuri do te ndjej ngushtim te forte mund te rrezohet gjate kesaj kohe e te flasi xhindi e mundet ti shtohen dhimbjet per 15 dite pastaj qetesohen gradualisht gjer ne fund te muajit e behet normal e pastaj I lexon kendimin vetem qe te bindesh.
Gjate mjekimit I semuri mos marre preparate mjeksore qetesuese se e demtojne.
Gjate mjekimit ska problem nese xhindi nuk bindet e godet me goditje elektrike e kjo gje e shpejton sherimin.
Mundet qe koha e sherimit te pakesohet nga nje muaj e mund te shkoje gjer n etre mua ose me shume .
Gjate kohes se mjekimit I semuri duhet te largohet nga kundershtimet e e vogla dhe te medha te shriatit si degjimi I muzikes pirja duhanit mosdhenia rendesi faljes.
Nese I semuri ndien dhimbje barku kjo argumneton se magjine e ka pire ose e ka ngrene.Atehere I lexohen atij keto sure ne uje dhe I jepet te pije e prishet magjia qe gjendet ne barkun e tij ose e vjal ate.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Akili prej Thu Aug 19, 2010 2:21 pm

Shembuj te mjekimit te kesaj magjie

Me erdhi nje grup burrash qe shoqeronin nje djalosh te lidhur me pranga e kur me pa mua vrapoi e I keputi prangat.u versulen burrat dhe e perlasen ne toke e fillova ti lexoj kuran.Por sa here qe I lexoja me peshtynte ne fytyre .Se fundi I dhashe nje skasete me kuran qe ta degjonte per 45 dite e pastaj vinte tek une.Pas asaj kohe erdhi tek une dhe kishte nje force te plote mendore e me kerkoi falje se cfare ndodhi me pare.edhe pse ai nuk e dinte se kush ebente ate.Kur I lexova kendimin e dyte nuk iu shfaq asgje e doli me shendet te plote e falenderimi I takon Allahut.Pastaj me pyeti a duhet te jepte sadak ose te agjeronte si shenje falenderimi kundrejt Allahut I thashe nuk ke detyre por nese deshiron mund ti besh si shenje falenderimi ndaj Allahut.
avatar
Akili
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2977
PIKE : 3413
Popullariteti Popullariteti : 4
Data e regjistrimit : 09/08/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Sherim me Kur`an - Rukje (Video)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 3 e 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi