Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Vëndos CPU në pllaken OM

Shko poshtë

Vëndos CPU në pllaken OM

Mesazh nga Linddii prej Mon Aug 23, 2010 8:15 am

Në këtë tuto do të ju tregoj se si ta bëni PC tuaj prej një shpejtsie që e keni p.sh 3.8GHZ në 4.0GHZ apo prej 1.8GHZ deri në 2.4GHZ. Për aq sa keni nevoj ju.

Atëher e tëra që ju duhet është një Procesor i tipit INTEL apo AMD apo ndonjë lloji tjetër. Procesori duhet të blihet në PC SHOOP. Më së lehti e keni ta merni procesorin e vjetër pra që doni me ndrru, ta heqni prej Pllakës OM të shkoni në PC SHOOP dhe do ta merni procesorin me shpejtsi të madhe dhe i cili i përshatatet titpit të pllakes OM. Pasi që ta keni blerë procesorin, duhet të bëhet montimin në pllaken OM.
Se si bëhet kjo tani do të ju tregoi.

Një procesor, pra për të cilin po behet fjal duket kështu.

Ndersa tek pjesa e ndishme, perfundi procesorit gjenden disa Grimca te ngritura lart te cilat nuk duhet prekur shum sepse mund të dëmtohen, Kjo pamje që u permend duket kështu.
http://mesime24.com/images/stories/it/02/1.jpg

Pra kjo pjesë e procesorit e cila është treguar në këtë figurë më lart duhet të vendoset n vendin e procesorit i cili gjendet në pllakën OM (Pllakën e kompjuterit/Shtepizës)
Flutra apo ndryshe qysh quhet ne IT Interkulleri vendoset mbi cpu ne menyr qe ta mbaj sa me fresket,pra nje interkuller i till duket keshtu.

Kur të hiqet Interkulleri vërehet qart vendi ku duhet të vendoset procesori.
Pra duket në këtë mënyr.

Ju tani merni Procesrin e ri që e keni blerë, e vendosni me kujdes aty. Duhet të vendoset identik me hapsiren që e keni aty, pra nuk duhet montuar pak anash ose naj mënyr tjeter.

Duhet të vendoset njejt si e kërkon hapsira/vendi i pllkes OM ku është vendosur hapsira për procesor. Pastaj e montoni interkullerin edhe përfundon.

Pasi të bëhet montimi në hapat që jua tregova unë, gjithqka do të jet në rregull.
Nëse nuk keni përvoj pak me montimin e procesorit/CPU atëher për ndonje demtim në PC apo pllakën OM unë nuk mbaj pergjegjsi.

Ju faleminderit për Lexim.
Uroj që te kryeni Punë.
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi