Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Qka eshte Phishing dhe si ti shmangemi saj

Shko poshtë

Qka eshte Phishing dhe si ti shmangemi saj

Mesazh nga Linddii prej Mon Aug 23, 2010 9:26 am

Ketu do ju mesoj pak sa se qka eshte Phishing , kuptohet per ata qenuk dijne mire se qka eshte ky fenomen ne boten virutale .

Po ja fillojme:

Phishing eshte nje proces kriminal i cili behet nga personat me dijeni rreth IT , i cili perdoret per te marr informatat sekret te nje personi te caktuar .

Ose me fjale te tjera Phishing eshte nje login page(jo e vertet) e cila te detyron me shkrujt informata te tua te ndryshem siq jane psh Pass i MSN , kredit karta etj ejt , dhe ato te dhena ajo i kopjjon me nje file ne te cilin kyqet autori i asja Phishing site.

Si funksion Phishing ?

Pishing zakonisht perhapet mes e-mail pra postave elektonike duke te ardhur nje email jo shko ket fito para , jo rimbushe IPKO mbushjne , fito SMS falas e qesi sene .Pra jane faqe te rreme te cialt duke plotesisht nejjet me nje faqe legjitime ,te ndonje kompanie te madhe dhe serioze.
Nese viktima tani shkruan username e password atehere ato te dhena do ti dergohen ne email atij autori te asaj Fake faqe , ose ruhen me nje .txt file , ne te cilen jane programuar qe te ruhen.

Si duket nje Phishin Site ?

Siq thashe edhe me pare Phishing faqet duken njesoj sikur nje faqe e nje firme te madhe ku duhet te logoheni me te dhena private , psh Paypal , RapidSHare(per accounta) , ose edhe vendase te tona IPKO .

Ja nje Screens hot si duket nje Phishing site e IPKOS . per te marr userat e saj qe te kemi internet falas:

Disa nga Menyrat qe perdorin Hackerat per te derguar Phishing :

1.Zakonisht ata dergojne nje email me nje link , Linkun e fshehin me nje URL te shkrute me text , Kliko ketu apo diqka keshtu .

2.Ose edhe ne Messenger drejtperdrejt ,me nje mesazh te shkrurte , kqyre fare faqe kam gjet , ose shiko jkete far foto

3.Ka mundesi te jete nje domain , por jo i sakte si origjinali , pe zam me IPKO ipko.net eshte normal apo , mund ta bejne ipk0.net pra me (zero) e jo me "o".

4.Nje faqe ne forum , mund ta perdorni hostin tuaj per keto sene , veetem ato PHP filet i uploadojn me nje folder dhe i linkojne diku .

5.Mund tju dergojne ndojnje link me nje Yahooo ID ,Mos u quditni nese ju vjen ndonje ,


Si mund ta verifikoni se nje site eshte Phishing site ?

1.Verifikone linkun qe e keni prannuar se a eshte ne maredhenie me emrin e faqes dhe e-mail i cili ju ka deguar ate mesazh .

2.Shikone Source Page te faqes.

3.Bejeni nje kerkim ne Source duke kerkuar ket fjale “method” pa thojza.

4.rezultati juaj duhet te jete diqkae ngjashme me method=”get” ( nese method=”post” atehere nuk eshte Phishing site )

5.Bjeni nje kerkim te fjalse “action” pa thojza. po kjo perdoret me pak ne krahasim me method , pra nuk eshte e nevojshme ta beni .

6.Duhet te ju dal keshtu action=”anyfile.php” (nese action=”mail.yahoo.com/… atehere nuk eshte phishing)

-Shpresoj se te keni mesuar me shume rreth pishing nese e keni lexuar kete
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi