Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Mini Tutorials

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtë

Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:36 pm

Ktu mund te postoni tuturiale 333302
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:39 pm

Si ti Riparojmë fajllet e korruptume ne XP

** Zhvillimi**
(1) Hyrja
(2) Gjerat e nevojshme
(3) Mesimi


// Hyrja //

Ky tutorial eshte punu me qellim qe tu ndihmoj njerzve te cilet kanë probleme me fajllat
e corruptum, Ktu mund te mesojnë se si te riparojn ato fajlle shumë lehtë

// Gjerat e Nevojshme //
+ Windows XP si SO
+ Windows XP cd-en

// Mesimi //
+ Vendose Cd e Xp ne cd/dvd rom
+ Shko ne Start
+ Run
+ dhe shenojm ket kod

Code:
sfc /scannow
Pastaj do te filloj, dhe to ti riparoj te gjith fajllat e koruptuar ne windows XP
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:40 pm

Si te hi ne nje web kur e kem banded Ip !

Shkojm www.anonymouse.org
E shkruj X-webin edhe mundesh me hi pa problem !
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:41 pm

Nese doni ta restriktoni "Add or remove programs" veproni keshtu :

a. Hap nje "text document"

b. Vendos kete text:
Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Uninstall]
"NoAddRemovePrograms"=dword:00000001
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:41 pm

Si ta ndryshoni titullin e browserit Internet Explorer

-Start > Run > shkrune gpedit.msc

Shkoni :

Configuration > Windows Settings > Internet Explorer Maintenance > Browser User Interface

Clicko dy her ne Browser Title

Shkruni ne Customize Title Bars

Edhe Ok
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:42 pm

Si Te Ndryshojm TOOLBAR Dhe Te Vendosim FOTO Ne Internet Explorer

-Shkoni :

Start > Run > shkrune gpedit.msc

Shkoni :

Configuration > Windows Settings > Internet Explorer Maintenance > Broswer User Interface

Clickoni dy her ne Broswer Toolbar Customizations

Selektoni ne Customize Toolbar Background Bitmap

Pastaj ne Browser e kerkoni foton te cilen doni

Clickoni OK
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:42 pm

Krijo fikje automatike te PC-se (pa asnje program)

Ne qoftese keni nevoje qe kopjuteri te fiket automatikisht pas nje kohe te caktuar atehere shkojme ne :

START>RUN> dhe shkruajme :

shutdown -s -t 20 - ne kete rast kopjuteri fiket pas 20 sekondave

Kjo kur je me naj internet caffe, kur te kryhet ora ty, para se mu qu e bon aty per 200 sekonda mu nal hahahhaha kush ulet qaty e han i nalet PC-ja
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:43 pm

Qysh mi rikthy recycle binin nese ja kini bo delete
Shko Start>> Run. shkruje: regedit [Enter]

Shko tek: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\Desktop\NameSpace

Mbaje mausin në NameSpace dhe shtype me tastin e djatht një herë. dhe masnej shko tek>> New>> Key

Aty tek emri qite kodin e shënuar më poshtë:

{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}
Preke Enter në tastatur, dil nga registry editori duke shtypur butonin "X" në desktop e shtyp tastin e djatht dhe ja ben Refresh dhe del recycle bin.

p.s është mirë që ta restartoni kompjuterin pastaj
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:43 pm

Qysh mi kqyr a e kemi HDD e lodht!

Shkojm:
Start / Run / shkruni cmd / enter.

Tash :
e shtypin C: edhe enter

Tash:
e shkruni ket kod "chkdsk" pa thojza edhe enter

Tash:
pritni pak deri sa PC ta kryen punen e vet, pasi te kryn Pc punen e vet en fund i shfaq rezultatet....

Tash:
rezultati i cili na nevoitet neve eshte "bad sectors" dhe nese qeky bad sectors eshte 0 KB atehere HDD edhte ne rregull.
Ja keshtu duket i imi - 0 KB in bad sectors
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:43 pm

Hap 2 Winampa ne te njejten kohe:

Hape Winampin edhe kliko diku ne winamp edhe shtype Ctrl + Alt + N.
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:44 pm

Mi kqyr krejt te dhenat e PC:

Fillojm:

Start / run / e shkrun dxdiag / del ni dritare ku aty shkrun dishka edhe ti e trus Yes / edhe dalin te dhenat krejt
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:44 pm

Me Paraqit Ikonen Shutdown Ne Desktop..!!

Hap Nje Folder Me te cilin kur klikon e Nal PC ne Menyr Te Rregullt :

Ne qoft se doni me nal PC me 1 te klikume...

Mas pari kliko Desktop me pullen e djatht te mausit e krijon nje Shortcut

pasjat ne kete hapsir qe hapet e shonon kete

%windir%\System32\Shutdown.exe -s -t 0

edhe do te formohet nje folder qe kur e klikon do ta nal PC ne menyr te rregullt
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:44 pm

le ni mesazh para welcome screen'it

shkojme:
Start/run/regedit/Hcey local machine/software/microsoft/Windows nt/current version/winlogon edhe e gjen filen Legal notice text edhe e shkrun sipas deshi
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:45 pm

Si Te Hyjm Ne ControL PaneL Nga Nje Folder !

E Krijojm Nje NEW FOLDER
Shkojm Rename
E Qesim Paste Kete te shkruar më posht :
Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}
Edhe ENTER
Pastaj i shihni rrezultatet Smile
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:46 pm

Si mund ta ndalojm Automatic RestaART

Windows XP
1.Kliko Mbi My Computer ==== Properties
2.Kliko Advanced ===========Startup and recovery
3.Kliko Settings============= Hiqja shnjen ose piken
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:46 pm

Nqs dikush e ka bezdi apo i starton automatikisht messengeri i vjeter sa here qe i hapet windows XP dhe i bahen dy messengera bashke me ate te riun (Msn Messenger 7) atehere ka nje menyre (nder disa menyra) se si me e fshi krejt.

Shkojm Start/Run edhe qitni qeta :RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf,BLC.Remove dhe shtypni OK...
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:46 pm

Si mi Hek shigjetate e vogela Shortcuta've

shkojm
Start RUN tani regedit
ne regedit shko
HKEY_CLASSES_ROOT
pasi ta hap kete e lyp fajllin me emer
lnkfile
e hap ket fajll edhe ne anen e djatht shkon e fshin
fajllin me emer "IsSHortcut"
pastaj e lyp fajllin me emer piffile ne te njejten direktori
shko edhe aty e fshin fajllin me emer "IsSHortcut"
dhe pas ristartimit te PC-s do te hiqen shigjetat e vogla te ikonave
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:47 pm

Disa Programet te fshehura te windowsit

1- Private Character Editor
Ky program osht me dizajnu ikona edhe karakteret. Per te ekzekutuar ket program shkon kshtu:
START --> RUN--> ne run shkruaj (EUDCEDIT)

2-Disk Cleanup
Ky osht per me pastru hard disc
Start-- Run--> cleanmgr

3-Dr Watson
Ky osht per me i riparu problemet qe i kemi ne windows
Start-->Run--> drwtsn32

4-Windows Media Player 5.1
Ky osht windows media player classic
Start-->Run--> mplay32


ja edhe disa comanda tjera:

Character Map = charmap
DirectX diagnosis = dxdiag
Object Packager = packager
System Monitor = perfmon
Program Manager = progman
Remote Access phone book = rasphone
Registry Editor = regedt32
File siganture verification tool = sigverif
Volume Contro = sndvol32
System Configuration Editor = sysedit
Syskey = syskey
microsoft Telnet Client = telnet
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:49 pm

Si Ta Kthejme Sistemin Mbrapa.Nje Muaj - dy tre aa po me shum


Per me kthy PC tuaj nje muaj mbrapa apo me shume se nje muaj duhet me ane te kesaj metode

start>programs>accessories>system tools> system restore

pasi te klikoni system restore ju hapet nje faqe dhe pastaj klikon next tani me ane te ketyre shenjave >< e kqyre se ne qfar kohe mundesh me rikthy pc-n

Kompjuterin mund ta ktheni ne gjendjen e meparshme deri ne daten e formatizimit.

Nqs nuk e kini automatic ateher duhet te shkoni tek ( creare a restore point)Kjo vlen per windows Xp
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:50 pm

si te ban nick name me ngjyra
Keto bejn vetem per ata qe perdorin Msg Plus ! Merreni ju duhet Vetem e merr kete nr dhe e vendos ne fillim te nickut tuaj:

NUMRAT:


$#0074E8•# e kalter e qelt
•$1•# e zezaa
•$2•# vjollce e mshelt
•$3•# e gjelbert
•$4•# e kuqe
•$21•# e kaftt
.22.# vjollce
•$8•# e verdh
•$9•# e gjelbert e qelt
•$10•# e gjelbert e mshelt
•$11•# ocean blue
•$12•# kaltert mshelt
•$13•# e pembe
•$14•# e hint e mshelt
•$15•# e hint e qelt
•$16 e bardh
18•# potokallt e qelt
•$19•# e pembe .....
•$20•# pembe qelt ex
•$21•# e kalter e qeltt
•$27•# e portokalltt e qelt
•$28•# e kuqe e qeltt
•$29•# vjollce e qeltt
•$(000,128,192)•# e kalter
•#•$(000,198,000) e gjelbertt
•$(255,000,128) e pembe e msheltt
•$(255,000,129) e pembe e qeltt
•$(255,128,004) e portpkallt e msheltt
•$(o53,154,255) e kalterttt
•$(027,197,175)•#` e gjelbert e mshel
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:51 pm

hape ni emali : emrijuaj@emrijuaj.com (Lindi@lindi.com)
Live.com mundeson qe ju te hapni e-mail@domaini-juaj.com duke lidhur domainin tuaj me MX Records te Hotmail.com pastaj secili do te kete mundesi te hap e-mail@domaini-juaj.com me Inbox 2Gb ne Hotmail.com


1. Se pari hyni ne http://domains.live.com
2. Klikoni tek "Get Started"
3. Pastaj "Use a domain I already own" shkruani domainin te cilin deshironi ta lidhni me live.com dhe kliko "Continue"
5. Tani ju duhet te zgjedhni e-mail te cilin deshironi ta beni Administrator qe ti kontrolloni domainet tuaj. Klikoni tek "Create a new Windows Live ID in your domain, ex: myadmin@domain-i-juaj.com". Ju tani mund te hapni administratorin me qfardo e-maili shembull: pimmi_1@gmail.com etj dhe ju vie nje e-mail nga Live.com per konfirmim...
6. Pastaj: You are currently signed in as myadmin@domaini-i-juaj.com. To make myadmin@domaini-i-juaj.com the administrator for domaini-i-juaj.com, click Continue. Ketu ju pyet se a deshironi qe ta beni administrator myadmin@domaini-i-juaj.com qe te keni mundesi pastaj te beni login me kete e-mail ne domains.live.com qe ti kontrolloni domainet tuaj... dhe klikoni Continue
7. Tani jeni ne açountin tuaj qe ti menagjoni domainet tuaj... MX server: 1284986379.pamx1.hotmail.c om kete MX Record ju duhet ta veni tek hosti juaj (keto nuk jane te njejta gjithmone ndryshojne per qdo domain tjeter) dhe pas 24 oreve ju mund te hapni e-mail@domaini-juaj.com me inbox 2 Gb ne hotmail.com
8. Qe te hapni "Membership" qe do te thote secili te mund te hape e-mail@domaini-juaj.com shkoni tek "Open Membership" dhe klikoni "Turn On Membership"
9. Tani "Membership" eshte e hapur shkoni tek "Sign-up Module" dhe aty e keni HTML Kodin per ta vendosur ne faqen tuaj qe secili te mund te hape e-mail@domaini-juaj.com
10.Qe te beni login ne açountin tuaj hyni ne http://domains.live.com dhe klikoni "Sign in", ketu mund te beni login me e-mail adresen me te cilen keni regjistruar domainin tuaj me heret ne Live.com...
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:52 pm

Krejt Kodet e Testatures

Alt-0128 €
Alt-0129 ?
Alt-0130 ‚
Alt-0131 ƒ

Alt-0132 „
Alt-0133 …
Alt-0134 ?
Alt-0135 ‡

Alt-0136 ˆ
Alt-0137 ‰
Alt-0138 U
Alt-0139 ‹

Alt-0140 Œ
Alt-0141 ?
Alt-0142 ?
Alt-0143 ?

Alt-0144 ?
Alt-0145 ‘
Alt-0146 ’
Alt-0147 "

Alt-0148 "
Alt-0149 •
Alt-0150 –
Alt-0151 —

Alt-0152 ˜
Alt-0153 ™
Alt-0154 š
Alt-0155 ›

Alt-0156 œ
Alt-0157 ?
Alt-0158 ?
Alt-0159 Ÿ

Alt-0160
Alt-0161 ¡
Alt-0162 ¢
Alt-0163 £

Alt-0164 ¤
Alt-0165 ¥
Alt-0166 ¦
Alt-0167 §

Alt-0168 ¨
Alt-0169 ©
Alt-0170 ª
Alt-0171 «

Alt-0172 ¬
Alt-0173
Alt-0174 ®
Alt-0175 ¯

Alt-0176 °
Alt-0177 ±
Alt-0178 ²
Alt-0179 ³

Alt-0180 ´
Alt-0181 µ
Alt-0182 ¶
Alt-0183 •

Alt-0184 ¸
Alt-0185 ¹
Alt-0186 º
Alt-0187 »

Alt-0188 ¼
Alt-0189 ½
Alt-0190 ¾
Alt-0191 ¿

Alt-0192 À
Alt-0193 Á
Alt-0194 Â
Alt-0195 Ã

Alt-0196 Ä
Alt-0197 Å
Alt-0198 Æ
Alt-0199 Ç

Alt-0200 È
Alt-0201 É
Alt-0202 Ê
Alt-0203 Ë

Alt-0204 Ì
Alt-0205 Í
Alt-0206 Î
Alt-0207 Ï

Alt-0208 G
Alt-0209 Ñ
Alt-0210 Ò
Alt-0211 Ó

Alt-0212 Ô
Alt-0213 Õ
Alt-0214 Ö
Alt-0215 ×

Alt-0216 Ø
Alt-0217 Ù
Alt-0218 Ú
Alt-0219 Û

Alt-0220 Ü
Alt-0221 I
Alt-0222 S
Alt-0223 ß

Alt-0224 ê
Alt-0225 á
Alt-0226 â
Alt-0227 ã

Alt-0228 ä
Alt-0229 å
Alt-0230 æ
Alt-0231 ç

Alt-0232 è
Alt-0233 é
Alt-0234 ê
Alt-0235 ë

Alt-0236 ì
Alt-0237 ê
Alt-0238 î
Alt-0239 ï

Alt-0240
Alt-0241 ñ
Alt-0242 ò
Alt-0243 ó

Alt-0244 ô
Alt-0245 õ
Alt-0246 ö
Alt-0247 ÷

Alt-0248 ø
Alt-0249 ù
Alt-0250 ú
Alt-0251 û

Alt-0252 ü
Alt-0253 i
Alt-0254 s
Alt-0255 ÿ
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:52 pm

Shortcut-et Gjenerale
ALT- F4 - Per me Perfundu naj program apo faqe ose / Shut down
ALT-TAB - Mbaje te SHTYPUR ALT+TAb edhe Faqet qe jan te qelura ndrrohn.
CTL-ESCAPE - Paraqet Start menu
CTRL - X -Pren (Cut)
CTRL - C -Kopjon (Copy)
CTRL - V -Ngjet (Paste)
CTRL - Z -Me u kthy 1 hap mbrap (Undo)
F1 - Menya e NDIHMES
SHIFT & Restart - Per me RESTATRTU vetem WINDOWSIN e jo komplet Kopmjuterin Shkoni Start>ShutDown> e mbani SHIFT te shtrydhur edhe klikoni RESTART.Kjo kursen SHUM koh.CRTL-TAB -Me kalu prej ikonave ne shiritin START dhe ana sjelltas.

FILE & DESKTOP SHORTCUTS

Mbajte te Shtrydhur SHIFT edhe shtine CD-n, CD do ti anulohet AUTOSTARTI.
Nese ndonje gjë edhete e selektune:
CTRL Nese dojm me ba Nje SHURTCUT(KOPJE) te fajlit. E mbajm te shtrydhur CTRL edhe e kapim me maus e levizim nje pozit me posht edhe e lshojm.
CTRL - SHIFT E krijon nje SHURTCUT te ati fajli qe e ki te selektune vetem ne nje ven tjeter..
SHIFT - DELETE - Lshyhet fajli i selektun pa shku ne Ricykling Ben
ALT-ENTER - Hapet PROPERTIS i failit te selektun
F2 - Me riemru Failin(emer tjeter)

Në My Computer:
BACKSPACE - Paraqet Folderin me te gjitha te dhenat.
ALT- SHIJETA DJATHT - Shkon perpara
ALT- SHIGJETA MAJT -Shkon Mbrapa

INTERNET BROWSER SHORTCUTS
Per Internet Explorer 6 edhe 7
Hap HISTORIN e punes tuaj ne internet(WEB faqet e vizituara) Ctrl+H
Mu qel edhe 1 her Faqja(ReLoad) Ctrl+R
MBRAPA(Faqja e meparshme Alt+Shigjeta MAJT ose Alt+Backspace
Perpara (Faqja e ardhshme) Alt+Shigjeta e Djatht
Per me ndalu ni hapje te naj web-faqes vetem shtrydhni Esc
Mu kthy ne faqen e par te vizituar Alt+Home
Ne fund te faqes End
Ne fillim te fqes Home
Nje faqe te re Ctrl+N
me mshel faqen Ctrl+W
Me Leviz permes shiritit RRESHQITES Shigjeta Perpara ose Shigjeta Mbrapa
Me ba Faqen (Full Screen) F11
Me gjet ne Faqe (emer,shkrojn etj etj) Ctrl+F
Regjistroje Ket faqe qe je ne Favorites Ctrl+D
Printon Faqen e Tanishme Ctrl+P
Mi ndreq favoritet pra mi rendit (NS) Ctrl+B
Me rrit faqen Alt+Space+x
Me minimizu faqen Alt+Space+N
Leviz perpjet faqes Alt+Shigjeta perpjet
Leviz teposht faqes Alt+Shigjeta teposht

Vetem per Internet Explorer
Me qel Favorites Bar Ctrl+I
Me selektu LINKUN e web-faqes Alt+D
Me restartu shpejt faqen (Fast Reload) Ctrl+F5

Nje menyr ma e shpejt per me qel nje WEB eshte nese e shkrun VETEM emrin e WEB faqes
p.sh: GOOGLE edhe e shtrydh CTRL+ENTER meniher do ti shtohet AUTOMATIKISH kjo "http://www. .com"


Shortcutat e Pulles se Windowsit

Pulla E windowsit mund te perdoret SHUM ne kombinim me PULLA tjera p.sh

Pulla E windowsit + R Hapet Start menu's Run box
Pulla E windowsit + F Hapet Start menu's Find window pra per me lyp nj File ne PC
Pulla E windowsit + E E hap Faqen ku jan te gjitha te dhenat e PC-s TANE
Pulla E windowsit + Pause/Break E hap Faqen System Properties
Pulla E windowsit + M I minimizon Te gjitha faqet e qelura
Pulla E windowsit + Shift + M Do ti kthen ne gjendjen e me hershme faqet e Minimizuara
Pulla E windowsit + D I minimizon TE GJITHA PROGRAMET
Pulla E windowsit + Tab Do te kaloj prej nje programi ne tjetrin
Pulla E windowsit E qel Start menyn
F11 DHE FAQJA FULLSKREN
per me minimizu nje faqe ose hini me maj konpjutere e truse ALT+space+N e minimizone
a per me heke ALT+space+n
All Caps Ctrl+Shift+ A
Annotation Alt+Ctrl+ M
App Maximize Alt+ F10
App Restore Alt+ F5
Apply Heading1 Alt+Ctrl+ 1
Apply Heading2 Alt+Ctrl+ 2
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:53 pm

Ja se si duhet te hyni ne pc pa e ditur password

1-Ndizni pc
2-Truseni F8
3-Safe mode
4-Klikon te Admin..
5-Control Panel.
6-Remove Pass

kjo metode funksjonon ne rastet kur pc nuk ka paswordin e administratorit qe do te thot gati 100 % por gjithsesi eshte nje metode e mire!
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Linddii prej Wed Aug 25, 2010 10:54 pm

Si Ti Japim Full Aces Ni Adminit Si Super Administrators
si ti japim nje Administratori full aces ne admincpNë qoft se nje Admin na jep aces per admin ne forum dhe ne smund te kyqemi ne Usergroups >>>>> Administrator Permissions dhe na paraqitet Ky TekstSorry, you are not allowed to edit administrator permissions.If you think you should have permission to access this page, you will need to edit the $config['SpecialUsers']['superadministrators'] variable in the includes/config.php file.To allow the administrators to access this page, edit the variable to include the user IDs of those administrators should have access, separating each user ID with a comma, like thisconfig['SpecialUsers']['superadministrators'] = '1,25,57';To allow only a single administrator to access this page, simply add that user's ID with no commas, like thisconfig['SpecialUsers']['superadministrators'] = '1';dhe pe ti dhen vetit admin full aces qe te kemi edhe ne super administrator dhe ti japim edhe ne dikujt ose tja terheqim ta let pa asnje te drejtduhet qe te shkojm ne ftp dhe tek shkojm tek folderi i forumit kur te shkojm tek folderi i forumit shkojm tek Folderi includes dhe e gjejm fajllincofing.php dhe e shkarkojm e qesim ne PC kur ta qesim ne pc e hapim me ndonje Program Si Notepad ose Wordpad dhe mbasi ta hapim fajlline kerkojm CTRL+S dhe kerkojm $config['SpecialUsers']['superadministrators'] = '1,'; dhe kur ta gjejm at here e shikon i cili antar je p.sh ket numrin 1 ne qoft e fshimadmini qe e ka hap ket forum do tja largoni graden dhe gjith acesin ne ket = '1,2'; ku shkruan numri e shenon numrin tuaj te antarit p.sh Antari numer 2 e Ben presje dhe numrin tuaj te antaritp.sh une e kam shenuar 1,2 dhe e lejm gjith at qe ishte aty dhe e ruajm fajllin cofing.php dhe e vendosim prap ne FTP dhe shkojm ta pervojm dhe tash na hapet aty ku nuk ***siononte te hyjm
avatar
Linddii
Master
Master

Numri i postimeve : 663
PIKE : 811
Popullariteti Popullariteti : 40
Data e regjistrimit : 16/08/2010
Vendbanimi : DeqaN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Mini Tutorials

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi