Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Intel vazhdon te mbetet prodhuesi kryesor i kartave grafike

Shko poshtë

Intel vazhdon te mbetet prodhuesi kryesor i kartave grafike

Mesazh nga No.i.d prej Fri Sep 03, 2010 9:24 pm

Kompania informatike amerikane Intel vazhdon te mbetet prodhuesi kryesor botëror i kartelave grafike me 47.3 për qind të pjesëmarrjes në treg të realizuar në tremujorin e dytë të këtij viti, ka bërë të njohur instituti hulumtues amerikan Jon Peddie Research - JPR.

Në periudhën nga prilli deri në qershor, aktorë të ndryshëm në tregun e kartelave grafike kanë shitur gjithsejtë 94.4 milionë kartela, që paraqet rënie të përgjithshme prej 0.5 për qind në krahasim me tremujorin e parë të këtij viti.

Arsyeja për këtë rënie të vogël është ngadalësimi tradicional i shitjes gjatë tremujorit të dytë, kanë transmetuar mediat elektronike franceze.

Qarkullimi global në tregun e kartelave grafike, megjithatë, është rritur për një vit afro 16 për qind.

Pas Intelit, në tregun e kartave grafike pasojnë konkurrentët lokal “nVidia” me pjesëmarrje në treg gjatë tremujorit të dytë prej 31.4 për qind dhe AMD (Advanded Micro Devices) me pjesëmarrje prej 18.1 për qind.

Në segmentin e desktopëve, pjesëmarrja e Intelit përbën 41.5 për qind, pasuar nga “nVidia” me 36 dhe AMD me 18.3 për qind.

Burimi: Telegrafi
avatar
No.i.d
Legjend
Legjend

Numri i postimeve : 2728
PIKE : 4556
Popullariteti Popullariteti : 82
Data e regjistrimit : 26/06/2010
Mosha : 25

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi