Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

IBM cliron boten nga Microsofti

Shko poshtë

IBM cliron boten nga Microsofti

Mesazh nga C.r.b.n prej Sat Sep 11, 2010 12:19 pm

IBM qe një dekadë është duke përqafuar përdorimin e sistemit operativ Linux, dhe vazhdimisht kërkon mënyra të reja për të mbajtur Microsoftin sa më larg nga produktet e veta. Duket se në misionin e vet po përparon mjaft mirë.

IBM sapo ka nënshkruar marrëveshje Red Hat, Novell dhe Ubuntu. Qëllimi i bashkëpunimit është krijimi i kompjuterëve të cilët nuk përdorin softuer të Microsoftit.

“Ideja e kompjuterit personal të lirë nga Microsofti është në ajër për një kohë të gjatë”, ka thënë drejtoresha për Linux në IBM, Inna Kuznetsova. “Pikërisht tani po krijojmë partneritet me shpërndarësit e Linuxit dhe shitësit e harduerëve që kjo gjë të ndodhë”.

Kuznetsova ka refuzuar të komentojë aspektin financiar të marrëveshjes, mirëpo shumë me qejf ka sqaruar se çfarë roli do të ketë IBM në procesin demicrosoftizimit. “Roli ynë do të jetë ta promovojmë atë dhe sigurimi i softuerit të duhur për kompanitë”, ka thënë ajo. “Mendoj se ekziston një nevojë e madhe për mjedise alternative kompjuterike”.

IBM mendon se kompanitë e vogla janë posaçërisht cak i mirë për projektin e tyre. Duke përdorë zgjidhje pa pagesë, do t’u zvogëlohen shpenzimet e afarizmit.
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi