Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Virusi infekton kompjuterat ne hapesire

Shko poshtë

Virusi infekton kompjuterat ne hapesire

Mesazh nga C.r.b.n prej Sat Sep 11, 2010 12:25 pm

Kur virusi e infekton kompjuterin e dikujt, nuk është edhe ndonjë lajm. Mirëpo kur kjo ndodhë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor i cili sillet rreth botës, atëherë kjo është dukshëm më e pakëndshme.Krimbi i cili ka hyrë në laptopët e astronautëve të shkretë quhet W32.Gammima.AG dhe për qëllim ka të vjedh fjalëkalimin e kompjuterit të infektuar. Siç pohojnë në NASA, janë infektuar disa laptopë, mirëpo asnjëri prej tyre nuk përdoret për operacione kritike në hapësirë, por bëhet fjalë për pajisjet në të cilat kryesisht lexohen e-mailat.

Megjithatë, vet mendimi se astronautët në hapësirë do të mund të kishin probleme për shkak të viruseve të kompjuterit është shumë i pakëndshëm dhe bie nën domenin e fantastikës shkencore nga të nëntëdhjetat e hershme, për të cilën kemi menduar që kurrë nuk do të bëhet e vërtetë.

NASA, dorën në zemër, po bëhet e mençur, duke mos pranuar në asnjë mënyrë se laptopët të cilët përdoren për gjëra të rëndësishme nuk mund të infektohen me virus. E pyetur nëse ata laptopë si dhe laptopët e infektuar në të njëjtin rrjet, zëdhënësja e NASA-s Kelly Humphries është përgjigjur me mençuri: Edhe po ta dija, nuk do të mund të ju tregoja për shkak të shkaqeve të sigurisë.
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi