Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Trafiku i internetit eshte dyfishuar

Shko poshtë

Trafiku i internetit eshte dyfishuar

Mesazh nga C.r.b.n prej Sat Sep 11, 2010 12:28 pm


Edhe pse sipas të dhënave të raportit të ekspertëve të kompanisë TeleGeography Research, trafiku i përgjithshëm i internetit nga mesi i vitit 2007 e deri më sot, është rritur për 53 për qind, kjo e dhënë megjithatë nënkupton rënien e rritjes së trafikut të internetit.

Sipas të dhënave të kompanisë TeleGeography Research, qarkullimi global i internetit nga mesi i vitit 2007 deri në mesin e vitit 2008 është rritur për madje 53 për qind. Megjithatë, sipas të dhënave nga një vit më parë, kjo do të thotë se ka rënie prej tetë për qind, kur merret parasysh se kjo shifër atëherë ka qenë 61 për qind.

Në ndërkohë kapaciteti i përgjithshëm i kabllove optike në mbarë botën është rritur për 62 për qind, me të cilën vihet deri te e dhëna se trafiku i internetit shfrytëzon vetëm 29 për qind të kapacitetit të tij të përgjithshëm.

Në të njëjtën kohë TeleGeography Research që prej vitit 2001 shënon rënie të numrit të përdoruesve të ri të lidhje me shirit të gjerë (broadband), mirëpo në aspektin global trafiku po rritet marrë parasysh nevojat çdo ditë e më të mëdha të përdoruesve për videot online dhe shërbimet e ngjashme.
avatar
C.r.b.n
Homie
Homie

Numri i postimeve : 465
PIKE : 777
Popullariteti Popullariteti : 11
Data e regjistrimit : 26/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi