Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Celulari i ri qe mund te hape dyert e automjetit

Shko poshtë

Celulari i ri qe mund te hape dyert e automjetit

Mesazh nga Linddt prej Sun Sep 12, 2010 5:54 pm

Telefoni i ri celular japonez automatikisht do të hap dyert e automjeteve të pronarëve të tyre dhe vozitësit do të mund të ndezin motorin pa përdorur çelësin.

Telefoni është produkt i kompanisë Sharp Corp. derisa gjatë përpunimit të tij është përdorur teknologjia të cilën më herët e ka zhvilluar kompania Nissan Motor. Kjo teknologji e cila është emëruar “Çelësi inteligjent” i mundëson vozitësit që të hyj në automjet dhe të ndez motorin pa pasur nevojë të përdorë çelësin.

Sistemi i ashtuquajtur i ndjeshmërisë, me të cilin, siç porosisin nga Nissan, janë pajisur mbi një milion automjete në Japoni, mundëson këto veprime “abrakadabra”. Në fakt, kur çelësi përkatës është në afërsi, sistemi “e ndjen” praninë e tij dhe automatikisht hap dyert, që pasi të futet çelësi në brendësinë e automjetit të ndez edhe motorin.

Telefoni japonez është i bazuar pikërisht në teknologjinë e përmendur, dhe ky sistem do të mund të punojë në rrjetin e operatorit më të madh të telefonisë mobile në Japoni NTT DoCoMo Inc, njofton AP.

Nga kompania Sharp porosisin që telefoni dhe teknologjia do të paraqiten në konferencën e madhe të teknologjive CEATEC, mbajtja e së cilës është paralajmëruar për javën e ardhshme në Japoni.

Paraqitja e “telefonit magjistar” në treg pritet të ndodhë në pranverën e vitit 2009.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi