Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Interneti mbetet pa IP adresa te lira

Shko poshtë

Interneti mbetet pa IP adresa te lira

Mesazh nga Linddt prej Sun Sep 12, 2010 5:57 pm


“Rrjeti i gjithë rrjeteve” ngadalë po bëhet shumë i ngushtë. Një nga ekspertët kryesorë kompjuterik në botë, Vint Cerf, beson se interneti do të mbetet pa IP adresa në dispozicion deri në vitin 2010. Përkthyer në gjuhën laike kjo do të thotë se shumë shpejt disa kompjuterë nuk do të mund të lidhen në internet për shkak të tollovisë së madhe.

“Kjo është njëjtë sikur interneti të mbetet pa numra të lirë telefonik. Pa numra të lirë nuk është e mundur të kyçen abonentët e rinj në rrjet”, ka sqaruar në mënyrë metaforike Cerf i cili tërheq vëmendjen se duhet të fillojmë të kalojmë në sistem të ri nëse dëshirojmë të evitojmë këtë skenar duke marrë parasysh se numri i IP-ve të lira është duke u zvogëluar në mënyrë drastike. Ndryshe, kur është lansuar interneti më së pari në vitin 1977 ka pasur 4.2 miliardë adresa të lira.

Sistemi i ri për të cilin flet Cerf do të quhet IP v6 dhe tanimë ai përdoret në Japoni ku në këtë mënyrë janë të lidhur qindra senzorë për zbulimin e tërmetit në një sistem kompjuterik i cili automatikisht dërgon sinjale në rast të tërmetit.

IP v6 ka burim pothuajse të pashtershëm të adresave të lira IP: 3 x 340 miliardë.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi