Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

NASA: Sonda Phoenix ka incizuar se si bie bore ne Mars

Shko poshtë

NASA: Sonda Phoenix ka incizuar se si bie bore ne Mars

Mesazh nga Linddt prej Sun Sep 12, 2010 5:59 pm

Sonda Phoenix ka incizuar se si bie borë nga një re lart mbi sipërfaqen e Marsit, ka njoftuar NASA. Mirëpo, instrumentet e Phoenix kanë treguar se si bora është avulluar para se të binte në sipërfaqe.

“Asnjëherë më parë nuk është vërejtur një gjë e tillë në Mars. Vazhdojmë të hulumtojmë nëse bora megjithatë ka rënë në sipërfaqe”, ka thënë Jim Whiteway nga universiteti York në Toronto i cili ka udhëhequr hulumtimin.

Në të njëjtën kohë në Mars është gjetur karbonat kalciumi, përmbajtja kryesore e shkumësit e ndoshta edhe argjilës. Të dy këto gjëra krijohen vetëm në prani të ujit, derisa më herët Phoenix ka vërtetuar se në Mars ka pasur akull.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi