Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Nje vajze-robot, ndihme per te moshuarit

Shko poshtë

Nje vajze-robot, ndihme per te moshuarit

Mesazh nga Linddt prej Mon Sep 13, 2010 7:41 pm

Duket si një vajzë 5-vjeçare shumë e dashur. Quhet Repliee R-1, ka lëkurë të pastër dhe të lëmuar. Por është krejtësisht e veshur me silikon dhe mban në trup mijëra mikrocipe, që e ndihmojnë që reagojë njësoj si qeniet njerëzore, edhe pse është vetëm një robot.

Ajo u ndërtua nga një grup kërkuesish të departamentit që merren me robotët në Universitetin e Osaka-s, që më pas bënë edhe prezantimin: bëhet fjalë për një ‘krijesë’ nga më realistët në llojin e vet.

Ajo është ndërtuar e tillë, që të mund të hyjë në kontakt me të moshuarit dhe të ndihmojë handikapët në jetën e tyre të përditshme, madje edhe të mësojnë leksionet e shkollës. Kjo, sepse ndër cilësitë e tjera, asaj i kanë dhënë edhe dhuratën e fjalës. Nuk është ndonjë bashkëbiseduese shumë e mirë, pasi thotë pak fraza, por që sipas shkencëtarëve e gatshme të të vijë në ndihmë.

“Vumë re se duke hyrë në kontakt me të, njerëzit e trajtojnë si të ishte një vajzë prej vërteti”- thanë shkencëtarët. Sipas tyre, Repliee R-1 është versioni i fundit i robotëve mbi të cilin një grup inxhinierësh japoneze po punonin që nga viti 2003

Pas sukseseve me prodhimet e para, shoqëria “Cyberdyne Inc” ka njoftuar së do të nisë prodhim në seri të vajzës robot.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi