Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

AMD ndahet ne dy pjese

Shko poshtë

AMD ndahet ne dy pjese

Mesazh nga Linddt prej Mon Sep 13, 2010 7:41 pm

Kompania e prodhimit të harduerëve, AMD, ka paralajmëruar ristrukturimin e prodhimit, që do t’i ndihmonte në ardhmen të përballet fuqishëm me konkurrencën, para së gjithash me Intelin.

Njëra prej dy pjesëve të prodhimit do të merret me dizajnimin e procesorëve të rinj, derisa detyra e pjesës së dytë do të jetë vetëm prodhimi. Pjesa e cila do të merret me prodhim, do të quhet The Foundry Company, ndërsa pjesa e zhvillimit do të mbajë emrin e njohur AMD.

AMD ka ndarë 5,7 miliardë dollarë për investim, të cilat do të mundësojnë që ky ndryshim të kalojë në mënyrën më të mirë. Një pjesë e parave do të ndahet për modernizimin e prodhimit në Dresden, Gjermani, ndërsa një pjesë për ndërtimin e fabrikës së re të çipave, në New York të SHBA-ve.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi