Deqani-ks
Deqani-ks Forum - Welcome

Mire se vini ne Deqani-ks Forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne Deqani-ks Forum, mund te gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe te huaj, Muziken me te re 2011, DVD Humore shqip, Keshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Kryqezim mes celularit dhe laptopit

Shko poshtë

Kryqezim mes celularit dhe laptopit

Mesazh nga Linddt prej Wed Sep 15, 2010 5:15 pm

Kryqëzim i telefonit celular dhe laptopit? Pse atëherë nuk kemi thënë thjesht “kompjuter dore”, pyesni. Epo, këtu megjithatë bëhet fjalë për një pajisje pak më ndryshe.

Pajisja e kompanisë MIU quhet HDPC, që është shkurtesë e Hybrid Dual Portable Computer apo Kompjuter dyfish hibrid bartës. Ideja është si vijon: të lidhet sistemi operativ mobil dhe ai Windows XP në një pajisje, e cila do të duhej të jetë në gjendje të kryej të gjitha detyrat të cilat mund t’i bëjnë celulari dhe laptopi, e krejt këto në një shtëpizë kompakte.

Në praktikë kjo nënkupton se pajisja ka lidhje GSM, GPRS e CDMA, pra funksionon si celular, derisa procesori i integruar Atom nga Intel do të përkujdeset për punët që kërkojnë shumë.

Për fat të keq, idetë e këtij lloji vështirë që depërtojnë nëse nuk e kanë mbështetjen e plotë të industrisë së teknologjisë së informacionit, dhe kemi frikë se kompania MIU këtu do të mbetet e vetme. Çmimi i pajisjes aktualisht nuk është i njohur, si edhe data për dalje në treg.
avatar
Linddt
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 6458
PIKE : 10002
Popullariteti Popullariteti : 141
Data e regjistrimit : 11/06/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi